Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

VK Prostějov – UP Olomouc 3:1

vloženo: 17.04.2012           komentářů: 1

Polevení stálo VK jeden set, na jinak hladký postup do finále však nemělo vliv

Po osmi vítězstvích 3:0 ztratily volejbalistky VK AGEL Prostějov sadu. Stalo se ve třetím utkání semifinálové série UNIQA extraligy ČR proti SK UP Olomouc, když většinu času měly úřadující mistryně jasně navrch, ale na dvacet minut vypadly z role a protivník toho využil k dílčímu úspěchu. Celkově dopadl zápas i celá série dle předpokladů, takže ve finále nejvyšší národní soutěže se střetnou favorizované Hanačky s PVK Olymp Praha.

VK Prostějov – UP Olomouc 3:1 (14, 8, -23, 14)
Konečný stav série: 3:0. Rozhodčí: Vojtíšek a Antušák. Čas: 87 minut. Diváků: 400. Sestavy – Prostějov: Horká, Jovanovič, Popovič, Artmenko, Hrončeková, Smák, libero Chlumská – Kubínová, Soares. Trenér: Miroslav Čada. Olomouc: Gregorová, Polášková, Rutarová, Vanžurová, Honková, Nachmilnerová, libero Maléřová - Rašková. Trenér: Jiří Teplý.
Bodový vývoj – první set: 2:0, 4:1, 6:2, 7:5, 9:5, 10:8, 14:8, 16:9, 18:10, 20:13, 23:13, 25:14. Druhý set: 1:1, 11:1, 12:3, 16:3, 16:5, 20:5, 23:6, 25:8. Třetí set: 1:5, 3:5, 4:9, 6:9, 7:11, 11:11, 14:15, 16:15, 16:17, 18:19, 20:19, 23:22, 23:25. Čtvrtý set: 0:3, 4:3, 6:4, 8:7, 12:7, 14:10, 16:10, 17:12, 19:12, 22:13, 25:14.
Vysokoškolačky měly opět k dispozici početně velmi okleštěný kádr osmi hráček, s nímž dokázaly čelit tlaku favorita v úvodní sadě jen do stavu 10:8. Až tehdy Agelky zaznamenaly první delší bodovou šňůru (14:8), kterých v předchozích vzájemných zápasech předváděly nespočet. Tentokrát dlouho zůstalo pouze u té jedné, než domácí tým v koncovce ještě vystupňoval svou převahu a hlavně dvojicí zbraní servis – útok zavřel set z 20:13 na jasných 25:14.
Tím střetnutí zajelo do vyjetých kolejí dosavadní jednoznačnosti celé série. Olomoučankám nefungovala proti kvalitnímu podání Horké a posléze i Popovič přihrávka, tím pádem si výborně hrající ženy VK dělaly se soupeřkami ve druhém dějství doslova co chtěly od začátku až do konce, čímž dosáhly jednociferného výsledku 25:8.
Za daného průběhu nečekanou zápletku dostalo střetnutí zkraje třetí sady, kdy Poláškové vyšlo několik servisů a celé družstvo UP to nastartovalo (1:5). Vzápětí hosté utekli dokonce na 4:9, neboť ukolébané obhájkyně titulu několikrát zachybovaly. Ztrátu však poměrně rychle dotáhly (11:11), načež se oba kolektivy až do úplného závěru přetahovaly o vedení. Výběr AGELu totiž ztratil suverenitu a děvčata SK naopak předváděla svůj nejlepší volejbal v celém semifinále, což vedlo až k překvapivému, leč zaslouženému snížení setového stavu po těsném výsledku 23:25.
Navíc hned v nástupu do čtvrtého dílu hanáckého derby využila Univerzita Palackého psychické pohody k dalšímu minibrejku (0:3). Kdo v minulých duelech volal po větší vyrovnanosti, musel být spokojen, ovšem jen do skóre 8:7. Poté se domácí plejerky dostaly do svých obvyklých top obrátek a zvyšujícím se náporem znovu odsoudily nestíhající sokyně do role statistek. Tím pádem skončil poslední set opět hladce 25:14 a celý mač 3:1.
Miroslav Čada (kouč VK AGEL Prostějov): „Utkání se pro nás dlouho vyvíjelo dobře, ale jak už to někdy bývá, po velmi jednoduchém setu přišly komplikace. Že jsme třetí sadu ztratili ovlivnily dva hlavní faktory. Jednak Olomouc podávala na hranici rizika a měla vynikající servis, tím vytvářela velký tlak. A také jsme podcenili několik lehkých míčů na síti, které měly být uhrané v náš prospěch. Místo toho jsme se dostali do křeče, jež pominula až postupně během čtvrtého setu. Jeden prohraný je pro nás takovou vhodnou fackou k tomu, abychom si uvědomili nutnost makat naplno až do konce zápasu, nepolevovat v koncentraci a rovněž to, že při horší přihrávce si lze pomoci jinak.“
Solange Soares (kapitánka VK AGEL Prostějov): „Dva sety jsme hrály dobře a ve třetím doplatily na tradiční ztrátu koncentrace, kdy ve většině zápasů máme jednu sadu slabší. Potom jsme opět zabraly, ale ztracený set je před finále varováním. Proti Olympu musíme makat o sto procent víc a bez zbytečných výpadků, abychom sezónu zakončily vítězstvími i kvalitním volejbalem, na který přijdou fanoušci.“
Jiří Teplý (kouč SK UP Olomouc): „Začali jsme velmi opatrně, úvodní dva sety byly hodně o našem respektu. Ve druhém jsme se dostali pod tak velký tlak, že holky kazily skoro úplně všechno a podle toho to dopadlo. Následně si nejspíš uvědomily, že jim říkáme pravdu, když mluvíme o nutnosti co nejlépe servírovat. Začaly hrát mnohem odvážněji, proti uspanému soupeři se chytily a překvapivě získaly třetí sadu. Ve čtvrté už si nás domácí pohlídali, ovšem celkově jsme odehráli slušný zápas a tentokrát udělali asi maximum, co bylo v našich současných možnostech. Aspoň trochu jsme Prostějovu zkomplikovali dosud hladkou cestu play off a nám tohle malé pozitivum určitě pomůže, neboť holky si ověřily, že i proti tak silnému družstvu se dá hrát.“
Veronika Gregorová (kapitánka SK UP Olomouc): „V prvních dvou setech jsme Prostějov uspaly natolik, že jsme dokázaly získat ten třetí. Pak se soupeřky srovnaly a měly zase navrch. Jedna získaná sada nás samozřejmě těší, ale ostatní tři sety byly z naší strany strašné, takže porážka 1:3 znamená jen malou útěchu.“