> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Líbí se vám koně? Nová kniha

vloženo: 06.06.2012           komentářů: 1

Koně provázely lidstvo od nepaměti. Vlastníkovi rychlého a ušlechtilého koně se dostávalo vždy největšího obdivu a návštěva dostihů patřila na přelomu devatenáctého a dvacátého století k dobrému jménu společenské honorace. I dnes je na prostějovsku mnoho dostihových stájí a trenérů dostihových koní. O vítězstvích zdejších koní a jezdců si lidé povídají dodnes. Podrobnější informace o sportu královen, jak je tento prastarý sport nazýván, vám může poskytnout kniha Ať nám koně jdou, která vyšla v květnu 2012. Napsala ji prostějovská rodačka Zuzana Schmiedová, dlouholetá jezdkyně a členka jezdeckých klubů v Čechovicích, Lhotě u Konice a Křenůvkách.
Kniha podává základní informace o přeměně koňských závodů na moderní dostihy, jakožto chovatelské zkoušky pro stálé zušlechťování plemene anglického plnokrevníka. Popisuje na události bohatý svět jezdců, trenérů a ušlechtilých koní. Milovníkům koní, kteří se s dostihy setkávají poprvé dává celkový přehled o průběhu dostihového dne, pravidlech dostihů, jednotlivých účastnících dostihového provozu a možnosti sázek. Profesionálům pak přibližuje hlavní teorie chovu, významné dostihy světa dnes spolu s celkovým přehledem všech evropských a významných světových závodišť. To vše doplněno zajímavostmi z historie dostihového sportu a skvělými fotografiemi Zenona Kiszy. Předmluvu k této knize napsal textař a spisovatel pan Michal Horáček, autor poslední u nás vydané knihy o historii dostihového sportu. A jak sám uvádí, “Dostihy jsou jednou z nejoblíbenějších podívaných v České republice. Ale přestože Velká pardubická steeplechase je vůbec nejstarší stále živou sportovní událostí na území státu a chuchelské závodiště neodmyslitelně patří k pražským nedělím už od roku 1906, český dostihový příznivec se dostává k informacím o prastarém, složitém a na události mimořádně bohatém světě jezdců, trenérů a zejména ušlechtilých koní jen obtížně.” Pomoci mu v tom může právě kniha Ať nám koně jdou. K dostání v některých prostějovských knihkupectvích již dnes. Info na www.zschmied.com/kniha.

autor: Zuzana Schmiedová

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.