> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Blíží se svátky města

vloženo: 27.06.2012           komentářů: 1


S blížícím se koncem června se mnozí Olomoučané již těší na tradiční Svátky města. Ty letošní budou opět plné zábavy, hudby, historie i vůní regionálních specialit. Oslavy na počest patronky města, sv. Pavlíny, začnou v pátek 29. června a potrvají celý víkend, tedy do neděle 1. července.
Svatou Pavlínu uctívají jako ochránkyni města Olomoučané už skoro čtyři století. Patronkou Olomouce ji zdejší radní vyhlásili už roku 1623, krátce poté, kdy díky prosebnému průvodu ve jménu této světice skončila další z těžkých morových ran. Také letos se vydají představitelé města, univerzity, církve i armády do průvodu ke cti sv. Pavlíny, aby připomněli dávnou tradici. Průvod se třemi kočáry a desítkou koní se vydá v pátek v 17:00 hodin na trasu z Horního náměstí přes Mahlerovu, Univerzitní, Denisovu a Ostružnickou ulici zpět k radnici, a od ní pak Opletalovou ulicí do chrámu svatého Mořice.
„Rád bych do průvodu ke cti sv. Pavlíny pozval všechny Olomoučany, kteří mají naše krásné město rádi. Průvod není jen ke koukání, může se ho zúčastnit kdokoliv, v kostýmu nebo bez něj, to už je na každém. Budeme rádi, když se k nám připojí co nejvíce lidí a společně tak budeme moci vzdát hold nejen patronce města, ale i městu samotnému, a také zahájit třídenní oslavy na jejich počest,“ říká náměstek primátora města Olomouce Jan Holpuch s tím, že kdo přijde v kostýmu, bude se moci zúčastnit i soutěže o zajímavé ceny.
Kromě průvodu si v pátek užijeme i uvolněnější zábavu a potěšíme nejen ucho dobrou muzikou, ale i žaludek pravými hanáckými dobrotami. Už od poledne až do večera budou na Horním náměstí představovat svůj um šéfkuchaři nejlepších restaurací v gastronomickém klání Gastro.ol, kteří se se svými regionálními specialitami utkají o vítězství v již třetím ročníku této soutěže. Hned v 14:00 hodin porota složená ze zástupců vedení města ochutná všechny soutěžní pokrmy a v 15:00 hodin se dozvíme vítěze. Večer pak po vystoupení Big Bandu ZUŠ Iši Krejčího v 19:00 hodin zahraje v centru města populární herec a zpěvák Vojta Dyk doprovázený souborem B Side Band.
Sobotou se ponese především řinčení historických zbraní, pokračovat bude i labužnický festival Gastro.ol. Hlavní dění se bude v sobotu odehrávat hned na třech místech – na Horním náměstí, v Bezručových sadech a na nádvoří radnice. Návštěvníky na Horním náměstí čeká kromě vyhlášení nejlepší pochoutky a šéfkuchaře Gastro.olu také celodenní řemeslný jarmark, spousta vystoupení i historická hudba v živém provedení. V 9:00 hodin ráno projde městem průvod historických vojsk tvořený členy asi třinácti renomovaných souborů. Po celý den se budou střídat vystoupení žonglérů, kaskadérů a šermířů a Cirkus LeVitare pak představí Olomoučanům, co to znamená nový cirkus. Od 9:00 do 13:00 hodin bude nabízet zdravé dobroty i Hanácký farmářský trh.
Večer, v 19:00 hodin, na náměstí vystoupí Spitiruál Kvintet a od 21:00 hodin bude k vidění ojedinělé představení barokní opery Ensemble Damian & Divadlo Facka: Arion. Na nádvoří radnice

autor: Redakce

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.