> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Tropický skleník

vloženo: 06.08.2012           komentářů: 0

Tropický skleník: Při troše štěstí můžete spatřit největší tropický leknín Viktorii královskou

V těchto letních dnech můžete - budete-li mít štěstí - spatřit v jednom z našich sbírkových skleníků – tropickém – opravdový unikát...

... ojedinělou vznešenou krásu květu největšího leknínu světa Viktorie královské! Objevil jej v roce 1801 náš krajan, český botanik, lékař a cestovatel Tadeáš Haenke na jednom ze slepých ramen přítoku řeky Amazonky.
Největší tropický leknín dostal jméno po anglické královně Viktorii. V Evropě byla poprvé vypěstována roku 1849 v Královské botanické zahradě v Anglii, v českých zemích o několik let později v Děčíně. Její listy dosahují v domovině až dva metry v průměru a unesou ležícího dospělého člověka (díky této vlastnosti se traduje, že tato rostlina nejednomu člověku zachránila v pralese život před aligátory). V domovině je vytrvalou rostlinou, ale v našich klimatických podmínkách díky nedostatku slunečního světla v zimních měsících musí být každoročně pěstována ze semen. Victoria kvete jednou za rok sněhově bílými vonnými květy, které rozkvétají v noci. Květ vydrží několik hodin, maximálně však dva dny, kdy přechází do tmavě růžových odstínů.
V prvním srpnovém týdnu se naše - o něco menší Victoria Cruzonia, která je domovem na řece Paraná - může pochlubit už dvěma květy, na rozevření dalších "poupat" netrpělivě čekáme. Třeba se jich dočkají i návštěvníci letní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc, která už je téměř za dveřmi: bude se konat od 16. do 19. srpna v pavilonech E, G a H a na volných plochách výstaviště. Srdečně na ně všechny příznice květin, zeleně a výstaviště Flora zveme!

autor: www.flora-ol.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.