> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Dožínková Flora

vloženo: 21.08.2012           komentářů: 0

Dožínková Flora přitáhla do Olomouce davy

V neděli 19. srpna vyvrcholila na olomouckém výstavišti letní etapa čtyřdenní mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc 2012.

S výstavní i prodejní nabídkou květin, bylinek, školkařských výpěstků, rostlinného materiálu zahradnických potřeb a pomůcek pro zahrádkáře a kutily, kterou doprovodily Letní zahradnické trhy, se v Olomouci prezentovalo na 300 vystavovatelů a prodejců z České republiky, Polska a Slovenska. Expozice si leto prohlédlo na 30 tisíc návštěvníků, což se vyrovná loňské návštěvnosti.

Letošní letní výstava byla odlišná od všech předchozích. Jednak výrazně pozměněnými prostory – uzavřený hlavní pavilon A se už začal připravovat na zásadní rekonstrukci, výstava se tak musela posunout hlouběji do parkového prostoru, a také neobvyklým, dvojím tématem. Vystavovatelé nabídli expozice inspirované ryze domácí „Dožínkovou slavností“, a navíc i „Zahradu Getsemanskou“ s exotickou florou Středomoří. Expozici, kterou připravila Unie botanických zahrad ČR, zaplnily olivovníky, palmy, citrusovníky, pestrobarevné orchideje, bromélie, či tillandsie. Události spojené s tímto nejstarším křesťanským poutním místem, na němž Ježíš rozjímal poslední noc před ukřižováním, symbolizovala kamenitá kalvárie a stylizovaný kříž zdobený květinami. Biblicko-botanická expozice se letos podělila o největší návštěvnický zájem společně s velkou květinovou přehlídkou výpěstků členů Českého zahrádkářského svazu.

Dožínkové téma se zase odrazilo ve venkovních aranžích a v expozici floristů, kteří letos soutěžili o nejkrásnější dožínkovou kytici a dožínkový věnec. Návštěvnická veřejnost měla možnost poprvé obdivovat i unikátní dožínkové koruny ze slámy, klasů a květin. Tři obří exponáty dovezené z poutního kostela v Dubu nad Moravou, jsou specialitou této hanácké obce.

Dožínkami byl inspirován Hanácký jarmark s řemesly, tradičními hanáckými dobrůtkami a soutěž „O néjlepši hanácky vdolek“ pořádaná Regionem Haná a výstavištěm Flora. Porotě nakonec nejvíce zachutnal ten, který na výstaviště poslala paní Filoména Haplová z Čelechovic na Hané. „,Ocenění si ale zaslouží všech dvanáct soutěžících, vdolečky byly totiž pečeny s láskou,“ pochválil napečené dobroty jeden z členů poroty, ředitel výstaviště Flora Jiří Uhlíř.

Výstavní část letní Flory doprovázely tradiční soutěže. Nejkrásnějšími expozicemi – hodnotily se dvě kategorie: vystavovatelská a kategorie Svazu školkařů České republiky - se může pochlubit Český zahrádkářský svaz, mezi školkaři si nejlépe vedl Dušan Horák z Bystřice pod Hostýnem. V soutěži floristů, kteří letos podle motta letní Flory - „Dožínkové slavnosti“ aranžovali dožínkové věnce a kytice, získala zlaté ocenění Pavla Plevová z Brna. Cenu primátora města si z Olomouce odvezla Mendelova univerzita Brno.

Zahradnickou sezónu uzavře olomoucké výstaviště poslední, podzimní etapou Flory Olomouc. Voňavá a velmi „jedlá“ výstava ovoce, zeleniny, ovocných školkařských výpěstků, protože spojená s festivalem gastronomie a nápojů Olima, Dny moravských vín a „open“ soutěží o nejlepší ovocnou pálenku Flora košt, se bude konat ve dnech 11. až 14. října.

autor: Výstaviště Flora

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.