> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Wiki miluje památky

vloženo: 31.08.2012           komentářů: 1PRAHA (Wikimedia Česká republika, 31. srpna 2012)
Wiki miluje památky, pořádaná každoročně v září, je největší světovou fotografickou soutěží. Klade si za cíl vytvořit sbírku fotografií všech historických památek. Koná se každoročně v měsíci září.
Po celé září bude ve 35 zemích včetně České republiky probíhat jedna z největších světových fotografických soutěží pod názvem Wiki Loves Monuments (Wiki miluje památky), kterou pořádá již třetím rokem Wikimedia Foundation prostřednictvím svých lokálních zastoupení. Cílem národního kola je získat hodnotné fotografie českých, moravských a slezských památek, které obohatí nejen internetovou encyklopedii Wikipedii, ale budou především dále bezplatně šiřitelné díky svobodné licenci.
Poprvé soutěž proběhla v Nizozemsku v roce 2010. Do loňské čistě evropské soutěže se zapojilo na pět tisíc fotografů z 18 zemí, kteří obohatili fotobanku Wikimedia Commons o skoro 170 000 fotografií. Letos soutěž dorazila konečně i do České republiky.
Národní kolo soutěže je organizováno občanským sdružením Wikimedia Česká republika na stránkách www.wikimilujepamatky.cz. Záštitu nad českou částí soutěže navíc převzali generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. arch. Naděžda Goryczková a ředitel Slezského zemského muzea Mgr. Antonín Šimčík.
Deset nejlepších fotografií českého kola bude oceněno věcnými cenami díky štědré podpoře generálního partnera soutěže, České spořitelně, a navíc postoupí do celosvětového finále. Jeho vítěz vyhraje zájezd do Hongkongu, kde se může mimo jiné zúčastnit celosvětového setkání Wikimania 2013. Bonusem pro vítězné autory českého kola může být fakt, že jejich obrázky najdou své místo v kalendáři Wikimedie na rok 2013 a počítá se s nimi i na putovní výstavě velkoformátových zvětšenin, které budou zajištěny partnery soutěže.
Dále budou oceněny nejlepší fotografie ve dvou zvláštních kategoriích. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem to budou tři nejlepší fotografie Pernštejnských památek v rámci letošního projektu NPÚ „Pernštejnský rok“. Hlavní cenou bude celoroční vstup do památkových objektů ve správě NPÚ. Slezské zemské muzeum dále ocení tři nejlepší fotografie památek na slezském území České republiky. I zde bude ve hře celoroční vstup zdarma do objektů Slezského zemského muzea, které je třetím největším muzeem v České republice.
Slavnostní předání cen vítězům národního kola proběhne v listopadu 2012 na konferenci, věnované všemu, co se děje okolo Wikipedie, myšlenek svobodného vzdělávání a technologických inovací v oblasti tvorby online, tedy Wikikonferenci.
Další informace:
Generálním partnerem soutěže je Česká spořitelna, a. s., partnerem je firma Centrum FotoŠkoda.
Mediálními partnery jsou: časopis FOTO, internetový magazín artmagazin.eu a server propamatky.cz
• český web soutěže: www.wikilovesmonuments.cz případně www.wikimilujepamatky.cz
• mezinárodní web soutěže: www.wikilovesmonuments.org
• problematika svobodných licencí: www.creativecommons.cz
• Národní památkový ústav: www.npu.cz
• Pernštejnský rok: www.pernstejnskyrok.cz
• Slezské zemské muzeum v Opavě: www.szmo.cz

autor: Michal Reiter,

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.