> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

TECHNÉ 2012 výtvarná soutěž

vloženo: 19.09.2012           komentářů: 0

V Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě probíhají poslední přípravy na XI. ročník Mezinárodního festivalu filmů a televizních pořadů o technických a průmyslových památkách TECHNÉ OSTRAVA 2012. Festival proběhne 17. - 19. října.

Znamením blížícího se festivalu je, již tradičně, vyhlášení výtvarné soutěže. Ta letošní, nazvaná „Technické památky v okolí našeho bydliště,“ je určena dětem a studentům ve věku 6 až 19 let.

„Letošní výtvarnou soutěž jsme tematicky vymezili na mincovny, papírny, sklárny, hutě, mlýny, doly a továrny,“ uvedla ředitelka Domu kultury Poklad Radana Zapletalová.

DK Poklad bude do 12. října přijímat výtvarné práce v různých technikách kresby: grafiky, malby a v kombinovaných technikách. Z každé školy je možné přihlásit maximálně 5 prací (ne však od jednoho autora).

Odborná porota, vedená ostravským výtvarníkem a pedagogem, akademickým malířem Karolem Hercíkem, bude hodnotit zaslané práce ve 3. kategoriích podle věku tvůrců. Na hodnotné ceny se mohou těšit autoři deseti nejlepších výtvarných prací, které budou vystaveny ve foyer divadelního sálu Domu kultury Poklad.

Vítězům budou předána ocenění na slavnostním vyhlášení v rámci zahajovacího dne Mezinárodního festivalu TECHNÉ 2012 dne 17. října v 10:00 hodin v Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě.

Festival pořádá DK POKLAD, s.r.o., Ostrava-Poruba, za významné finanční podpory statutárního města Ostrava ve spolupráci s VŠB - TU Ostrava a Nadací Landek.

Hlavní náplní festivalu Techné 2012 je problematika technických a průmyslových památek, jejich udržování, využívání a propagace, ale rovněž i širší tematika spojená s technickými památkami jako cestovní ruch, architektura, původní řemesla, kultura práce, historie a sociální aspekty rozvoje průmyslu, vlivy průmyslu na rozvoj měst, vývoj vzdělanosti, apod. Tato témata se nejvýrazněji prezentují v každoročně vydávaném sborníku odborných přednášek z mezinárodního kolokvia festivalu TECHNÉ OSTRAVA.

Festival, který si vydobyl značné pozitivní uznání mezi odbornou i laickou veřejností je určen všem, kteří se zabývají problematikou technických památek. Nejen památkářům a historikům, ale také studentům všeobecných a odborných škol a rovněž širší veřejnosti, která se o tuto problematiku zajímá nebo jí není lhostejná.

Na festivalu se představí tvůrci a odborníci ze zemí s průmyslovou tradicí, dále televizní a filmové společnosti a příslušné instituce, jež s problematikou technických a průmyslových památek pracují. Hosté uvidí řadu unikátních filmových dokumentů a televizních snímků. A jako každoročně, získá to nejlepší dílo Ostravskou Venuši.

autor: Milan Glista

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.