> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

29. ročník Československého jazzové

vloženo: 05.10.2012           komentářů: 0

Československý jazzový festival v Přerově už za dva týdny nabídne Grace Kelly, Al Fostera či Billa Evanse
V Přerově / Praze, 4. října 2012
Na znělá hudební jména bohatý program bude už za dva týdny provázet v pořadí 29. ročník Československého jazzového festivalu v Přerově. Do středomoravské jazzové metropole zamíří na domácí i  zahraniční scéně respektovaní jazzoví sólisté. V rámci letošního, mimořádně nápaditého dramaturgického obsazení tak ve dnech 18. – 20. října na hudební publikum zapůsobí zpívající altsaxofonistka Grace Kelly, její saxofonový kolega Bill Evans, americký bubeník Al Foster nebo nadějný objev britské jazzové scény Anthony Strong, jenž vytvoří pozoruhodnou synergii s uznávaným tuzemským Big Bandem Felixe Slováčka. Programovou nabídku s fúzí romské hudby a jazzu doplní česko-slovensko-srbsko-maďarská sestava Josef Fečo & Gipsy Friends nebo slovenské AMC Trio, jež v doprovodu svých nástrojů uvede na scénu předního švédského kytaristu Ulfa Wakeniuse. Po skončení koncertů nebudou chybět tradiční a vždy oblíbené afterparty, o jejichž hudební náplň se postará všestranný hudebník Petr Kroutil & Friends.
Další ročník Československého jazzového festivalu bude jako každoročně hostit jeho domovská scéna Městského domu Přerov v Kratochvílově ulici, kde rovněž probíhá předprodej vstupenek. Rezervace na telefonu 581 290 311 nebo e-mailu predprodej@mdpr.cz. Cena vstupného na číslované sedadlo činí 330,- Kč, na stání 150,- Kč, zvýhodněné třídenní permanentky jsou v ceně 850,- Kč. Změna programu je vyhrazena. Veškeré další informace na http://www.csjf.cz.
První dámou letošního ročníku, a to v doslovném slova smyslu, se stane teprve dvacetiletá, přitom již značně respektovaná Grace Kelly, která ve čtvrtek 18. října se svým Quintetem zahájí hlavní festivalový program. Talentovaná saxofonistka, původním jménem Grace Chung, která se v květnu 1992 narodila korejským rodičům, začala v šesti letech hrát na klavír a o rok později napsala první písničku. Ve čtvrté třídě vyzkoušela hru na klarinet, ale ten záhy vyměnila za svůj současný nástroj, saxofon. Navzdory klasickým základům ji čím dál víc přitahoval jazz. V hudebním vzdělávání pokračovala na přípravce New England Conservatory a na Berklee College of Music, kde se jedním z jejích učitelů stal altsaxofonový veterán Lee Konitz. Ve dvanácti letech pak natočila a na své vlastní etiketě PAZZ vydala první album Dreaming (2004).
Už v teenagerovském věku se Grace Kelly dostalo cti zahrát a zazpívat si s takovými osobnostmi, jako jsou Dave Brubeck, Wynton Marsalis, Phil Woods, Harry Connick Jr., Jamie Cullum, Frank Morgan a další. Jejím nejčastějším hudebním partnerem je ale její bývalý učitel a dnes osobní přítel Lee Konitz, jenž se podílel na natočení alba GRACEfulLEE (2007), které recenzent časopisu Down Beat ocenil čtyřmi a půl hvězdičkami.
Jeden z nejuznávanějších světových hráčů na bicí nástroje, Al Foster, který vystoupí jako hvězda pátečního večera, začal bubnovat jako samouk podle vzoru svého strýce Rona Jeffersona a otce, jenž rovněž hrál na bicí. První profesionální angažmá mu v roce 1960 nabídl jihoafrický trumpetista Hugh Masekela a poté ho pozval do kapely Ted Curson. V roce 1972 došlo v americkém klubu Cellar k osudnému setkání s Milesem Davisem, po němž následovala spolupráce, kterou v roce 1975 přerušilo Davisovo onemocnění. V roce 1975 se Al Foster vrátil do klubu Cellar, ve kterém vystupoval s vlastními skupinami, ale po uzdravení Milese Davise se vrátil opět do jeho kapely a jejím členem zůstal až do roku 1985.
Efektivní hru a výjimečnou hudební vnímavost Al Fostera obdivuje publikum, stejně jako jeho spoluhráči. Vyniká mimořádnou schopností naslouchat a téměř telepaticky působí na své spoluhráče, podobně proslulá je i jeho univerzální schopnost přizpůsobit se potřebám řady stylů od bebopu přes volnou hudbu až po jazz rock. Jeho projev je nesmírně charismatický a decentní zároveň. Al Foster je ryzím umělcem, jenž neustále posouvá své tvůrčí hranice, zároveň věří v čistotu hudby a s velkou oddaností dbá na zachování nejvyšší kvality jazzových standardů.

Ikonou závěrečného sobotního večera letošního festivalu bude americký saxofonista Bill Evans, jehož legendární jazzman Miles Davis označil za „jednoho z největších muzikantů, jakého kdy potkal“, když v roce 1980 tehdy dvaadvacetiletý Evans přišel do jeho kapely. Za čtyři roky nahrál tento mladík s nezapomenutelným trumpetistou 6 desek a procestoval celý svět. Po odchodu od Davise jej angažoval John McLaughlin, s jehož Mahavishnu Orchestra saxofonista natočil tři alba, a později ho ke spolupráci pozvali Herbie Hancock, Lee Ritenour, Dave Grusin, kapela Steps Ahead, Mick Jagger a řada dalších osobností. V této společnosti se Bill Evans stal pilným sběratelem cen Grammy. Od roku 1990 se téměř výhradně věnuje vlastní kapele, se kterou vystupuje po celém světě přibližně stokrát ročně. Natočil 19 vlastních CD, získal dvě nominace na Grammy za alba Soul Insider (2002) a Soulgrass (2006) a nejnovější nahrávkou je letošní album Dragonfly, které na pořadu jeho vystoupení v Přerově nemůže chybět.
Na nahrávkách nejnovějšího alba se hudební žánry překvapivě překrývají a kombinují způsobem, jaký je typický u Evansových předchozích projektů. Obsahuje zřetelné rock-soulové rysy, stejně jako bluegrassový nádech. Melodickým motorem nahrávek jsou saxofon a banjo, ale tyto dva nástroje spolu v titulní skladbě svádějí muzikantský souboj. „To cédéčko je tavícím kotlíkem stylů, které spolu velmi dobře fungují. S banjem a s kytarou hraji déle než 6 let a teď už jsme si vytvořili vlastní sound. Je to svým způsobem americko-soulově-jazzová záležitost. Nejsou tam žádné hranice. Reakce obecenstva je fantastická. Vidět na vlastní oči, jak moje vize ožila, to je sen, který se stal skutečností,” zve k poslechu svého posledního počinu sám Bill Evans.

Hudební ukázky:
Grace Kelly: http://www.youtube.com/watch?v=fy3kitRoUQo
Al Foster: http://www.youtube.com/watch?v=aHJXjos0b_0&feature=related
Bill Evans: http://www.youtube.com/watch?v=MjD2wRegLcE&feature=related
Oficiální stránky festivalu: www.csjf.cz
Předprodej vstupenek: Městský dům Přerov, Kratochvílova 1, Přerov, tel.: 581 290 311, e-mail: predprodej@mdpr.cz. Změna programu vyhrazena.
Cena vstupného: na číslované sedadlo 330,- Kč, na stání 150,- Kč, zvýhodněné třídenní permanentky 850,-Kč
Partneři festivalu: Statutární město Přerov, Olomoucký kraj a Ministerstvo kultury ČR

autor: www.csjf.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.