> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Odhalení maleb na hradbách

vloženo: 09.10.2012           komentářů: 0

Odhalení maleb na hradbách ve Školní ulici
Ve středu 10. 10. 2012 ve 13.00 hodin se uskuteční slavnostní odhalení maleb někdejších domů v zaniklé židovské čtvrti na hradbách ve Školní ulici v Prostějově. Sraz účastníků akce je ve Smetanových sadech u altánku.

O projektu maleb na hradbách:

Před časem přišel člen prostějovského Okrašlovacího spolku, pan Josef Dekastello, se záměrem oživit zašlou slávu židovské historie našeho města zvaného také Hanácký Jeruzalém. Židovské domy, které musely být ve Školní ulici na začátku sedmdesátých let strženy, ožívají ve své autentické podobě díky malbám na hradbách. Tento projekt byl představen také v rámci loňského Dne pro Izrael v Prostějově.

„Základní otázka, kterou jsme si na začátku práce položili, zněla: Proč se zabývat tím, co už není? Pokud návštěvník Prostějova přišel na Školní ulici, našel zde ještě do nedávna jen zčásti omítnutou zeď, parkoviště, podélně trasovanou cyklostezku, úzký záhonek, vozovku pro zásobování, drobný chodník pro pěší a řadu opravených domů s obchůdky.
Minulost už toho moc nepřipomínalo. S největší pravděpodobností si jen málokdo kladl otázky typu: Co je to za zeď? Proč se ulice jmenuje Školní, když tady žádná škola není? Proč jsou domy jen po jedné straně? Co stálo na místě parkoviště dříve? A kdo tu předtím bydlel?,“ vysvětluje pohnutky, které vedly k projektu maleb na hradbách, Josef Dekastello.

Odpovědi na všechny otázky by dali pouze místní a ti dříve narození. Pravdou však je, že Školní ulice byla kdysi poměrně hustě obydlená ulice, která tvořila asi polovinu židovské čtvrti.
„Okrašlovací spolek města Prostějova proto přišel s námětem připomenout návštěvníkům města, i místním občanům, něco z historie této, před druhou světovou válkou převážně židovské, části města. Zapomenout přitom nemůžeme ani na bývalé spoluobčany, kteří zde před lety žili a významnou měrou se zasloužili o hospodářský rozvoj města. Proto jsme se do projektu pustili a po celé řadě peripetií myslím úspěšně dokončili,“ dodává k projektu Milada Sokolová, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova.

autor: Okrašlovací spolek

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.