> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

„Ekologické dny Olomouc (EDO)“

vloženo: 16.04.2013           komentářů: 0

Podhoubí pestrého programu Ekologických dnů Olomouc 2013 prorůstá do stokorcového lesa

Již 23 let se do jarní Olomouce sjíždějí lidé z celé ČR i Slovenska, aby se potěšili účastí na našem největším ekologickém festivalu pro širokou veřejnost „Ekologické dny Olomouc (EDO)“. Letos proběhne festival od 19. 4. do 1. 5. 2013.

Vzácným hostem letošního festivalu bude významný český filosof a biolog Zdeněk Neubauer, který po dlouhá léta na EDO jezdil, než mu to znemožnil jeho zdravotní stav. Zdeněk Neubauer o olomouckých besedách kdysi poznamenal, že jsou takovou „společnou poradou o našem světě“. Společně s ním přijede na besedy (26. – 28. 4. v Divadle hudby) mnoho lidí, kteří byli myšlenkami Zdeňka Neubauera inspirováni, ovlivněni, obohaceni. Oni i přítomní posluchači se tak budou moci opět setkat s osobitým ctitelem bosých cest tam a zase zpátky (Hobit), Medvídka Pú ze Stokorcového lesa, hub jako tvorů mezi zvířetem a květinou a s autorem zcela originálního vnímání a pojetí přírody (přirozenosti). Ve svém vlastním vstupu se Zdeněk Neubauer zaměří na ekologii člověka, podle něj jediného zvířete, které umí číst smysl světa, stolovat, dokáže vnímat Zemi na boso, pronikat do „zásvětí“.

K myšlenkám Zdeňka Neubauera se během tří dnů vztáhne celá řada dalších osobností a přátel: Ivan M. Havel (k prodeji bude jeho nová kniha „Zjitřená mysl a kouzelný svět“), přírodovědci Stanislav Komárek, Zdeněk Kratochvíl, Jaroslav Flegr, Anton Markoš, David Storch, Petr Pokorný a také filosoficky uvažující Františka Jirousová a Zdeněk Kratochvíl. Program besed doplní i další výrazní myslitelé a popularizátoři vědeckých poznatků: Václav Bělohradský (s novou knihou „Mezi světy a mezisvěty. Reloaded 2013.“), Václav Cílek, Jan Keller, Jan Jařab, Sylva Fischerová, Milena Bartlová, Jiří Přibáň, Václav Žák a Petr Hlaváček.

EDO 2013 nabízí i dva slavnostní večery. Zahájení festivalu obstará vynikající italský varhaník Enrico Zanovello se svým koncertem v chrámu Svatého Michala (pátek 19. dubna od 20 hodin). Nedělní večer 28. 4. pak bude od 20 hodin v Divadle hudby věnován autorskému výkladu uměleckých koncepcí tzv. „míst setkání“ v rámci realizace expozice pro veřejnost „Domu přírody Litovelského Pomoraví“ (DPLP). Na realizaci této zcela unikátní přírodní galerie Sluňákov spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Vnímání přírody lužních lesů kolem řeky Moravy na sever od Olomouce se budou snažit citlivě umocnit známé osobnosti z uměleckého světa: František Skála se svou lodí, Miloš Šejn se Sluneční horou, Miloš Fekar s Lesním chrámem a Marcel Hubáček s Ohništěm zlaté spirály. Snahou je připravit návštěvníkům DPLP v Horce nad Moravou a školním dětem na vzdělávacích programech nezapomenutelné zážitky při setkání s přírodou. Tento areál bude dokončen až v polovině roku 2014. Na večeru budou představeny záměry umělců a také vystaveny modely, které zviditelní podobu budoucích konkrétních uměleckých realizací v krajině.

Organizátoři EDO také připravili dva výlety na zajímavá místa v krajině přírodní i městské. V sobotu 20. dubna mohou lidé s Jánem Kadlecem poodkrývat na pěším výletě tajemství líbezné krajiny kolem skály Bradlo, která je opředena mnoha mýty. Sraz účastníků je na nádraží v Libině po příjezdu vlaku od Olomouce v 7:47. Další lidé mohou dát v tento den přednost oslavě Dne Země v ZOO Olomouc na Svatém Kopečku. V neděli 21. dubna se koná výlet s Jakubem Potůčkem do areálu Vítkovic, který do nové podoby i funkce navrhl architekt Josef Pleskot. Při zpáteční cestě čekají na účastníky zájezdu ještě zajímavé zastávky v Odrách (expozice Proměny oderského děkanátu), v zapomenutém městě břidlic Budišově nad Budišovkou a na známém poutním místě Stará Voda ve vojenském újezdě Libavá. Tento výlet je pouze pro předem přihlášené. Program Edo nabízí ještě výlety za zpěvem olomouckých slavíků a za poznáním ptáků, kteří zabydlují olomoucké parky. Další exkurze povede po stopách olomouckých popelářů. V rámci EDO se také konají dvě výstavy: „Místa setkání“ a jubilejní výstava Jana Jemelky v Galerii Caesar. Informace o těchto akcích naleznou lidé v podrobnějším programu festivalu a na telefonu 585 378 345.

Vyvrcholením programu EDO je tradičně Ekojarmark 1. 5., který proměňuje na zaplněném Horním náměstí v Olomouci svátek práce ve svátek Země. Lidé se mohou dozvědět mnoho informací o životním prostředí (zejména o třídění odpadů), navštívit více jak 100 stánků s tradičními řemesly, divadelní představení na nádvoří radnice, podívat se na historickou Olomouc z radniční věže, shlédnout májku a prožít májový polibek pod rozkvetlým stromem v rámci „Májové Olomouce“ (pořádá Statutární město Olomouc), seznámit se s cyklistickou dopravou, navštívit expozici Lesů ČR a celé řady dalších organizací. Náměstí po celý den oživí produkce celé řady hudebníků, včetně dvou letošních držitelů Andělů: skupiny Zrní a Tomáše Kočka a orchestru. Na hlavním pódiu zahrají také Vladimír Mišík a ETC, Iva Bittová a Čikori, Luboš Pospíšil a 5P, Žamboši, Petra Boštíková s Green Dolphin Jazz a další.

EDO jsou otevřené všem zvídavým laikům, kteří ještě věří, že má smysl setkání tváří v tvář … mimo internetové sítě a televize, všem, co se rádi setkávají s mimořádně zajímavými lidmi, kteří jsou schopni svou vědeckou specializaci opouštět ve prospěch jejího včlenění do širších kontextů složitého světa. Všem lidem, které baví rozvíjení vlastního vzdělání. Program nenabízí jeho případným účastníkům jediná možná řešení problémů, spíše se snaží klást důležité otázky. EDO vytvářejí prostor, kde je možno svobodně diskutovat a vyměňovat si často protikladné názory. Tak vzniká jedinečný prostor pro polyfonii myšlenek, které mluví o vztahu člověka a přírody z mnoha úhlů pohledu (odtud letošní motto festivalu: chvála polyfonie … jako snaha o uchování pestrého a svobodného světa).

Program EDO, podpořený Ministerstvem ŽP, Olomouckým krajem a Statutárním městam Olomouc najdou zájemci na teletextu ČT na str. 588 (rubrika ekologie), místní lidé si mohou vyzvednout program na informačním centru v podloubí radnice a shlédnout jej na plakátovacích plochách či vozech MHD DPMO. Aktuální a podrobný program je přístupný všem na internetové stránce www.slunakov.cz.

Informace určené médiím: Děkujeme za mediální pomoc s propagací, rádi Vám zašleme filmovou či rozhlasovou upoutávku na festival, bannery, …
Kontakt pouze pro média: Mgr. Michal Bartoš, Ph.D., 602708181, michbartos@seznam.cz.
Filmová upoutávka EDO: www.youtube.com/watch?v=aOXJMgPJkk8
Všechny uvedené akce pořádá: Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.,
díky podpoře: Ministerstvo životního prostředí z Revolvingového fondu na podporu udržitelného rozvoje, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Odbor životního prostředí MMOl, Oddělení odpadového hospodářství OŽP MMOl.

MEDIÁLNÍ PARTNERSTVÍ PROGRAMU 2013:

R1 Morava na Prima Love, Praděd: 51. Kanál, Český rozhas Olomouc, Britské listy, Listy - dvouměsíčník pro kulturu a dialog, Vesmír, Sedmá generace, www.EnviWeb.cz, biom.cz, Ekologické bydlení, Olomoucké noviny online, Naše příroda, www.osel.cz, WWW.NEJLEPSI-ADRESA.CZ, teletext ČT, OL4YOU - olomoucký lifestylový magazín, Envigogika, České výlety.

Tento dokument byl vytvořen za finanční pomoci Revolvingového fondu na podporu udržitelného rozvoje Ministerstva životního prostředí. Za obsah tohoto dokumentu je výhradně odpovědný Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s. a nelze jej v žádném případě považovat za názor Ministerstva životního prostředí.

AKTUÁLNÍ INFORMACE O PROGRAMU na www.slunakov.cz

Zpracoval: Michal Bartoš

autor: www.slunakov.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.