> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Férová snídaně v Olomouci

vloženo: 12.05.2013           komentářů: 0

Snídali, aby podpořili fair trade a lokální výrobce

Olomouc, 11. května 2013 – Ve Smetanových sadech se sešlo až 20 lidí, aby společně posnídali fairtradové a lokální potraviny. Vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě byl brán ohled na lidská práva, životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce. Stalo se tak na Světový den pro fair trade, který se druhou květnovou sobotu slaví již desátým rokem po celém světě. Happening Férová snídaně ve vašem městě proběhl v ČR potřetí. Jeho celorepublikovým koordinátorem je nezisková organizace NaZemi. Snídalo se v téměř 90 městech.

„Po dvou letech jsme se opět vrátili do Smetanových sadů a kvůli nepřízni počasí nakonec snídali v altánku. Jako vždy se ale sešlo spoustu milých lidí a více jídla, než bylo možno sníst. Nakonec jsme se tak zdrželi ještě přes oběd.“, uvedl k sobotní akci Miroslav Plachý, organizátor Férové snídaně v Olomouci.

„Zatímco v roce 2011 se snídalo na podporu fair trade ve 41 českých a moravských městech, v loňském roce se jejich počet zvýšil na 57. Letos se snídalo dokonce na téměř 90 místech. Je to signál stoupajícího zájmu spotřebitelů o spravedlivě obchodované produkty a důstojné pracovní podmínky v zemích globálního Jihu,“ sdělil koordinátor Férové snídaně Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje. Největší výběr míst, kam mohli lidé přijít posnídat, byl v Jihomoravském (11) a Královéhradeckém kraji (10).

Zájem Čechů o fair trade je patrný rovněž z toho, že v České republice jsou již čtyři Fairtradové školy, a to dvě základní a dvě střední školy. V dubnu letošního roku byl rovněž udělen titul Fairtradová fakulta, konkrétně se jedná o Ekonomickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Obdobný titul mohou získat také města a církevní subjekty – nyní je u nás šest Fairtradových sborů/zařízení a čtyři Fairtradová města (Vsetín, Litoměřice, Volyně, Český Krumlov).

Při porovnání výsledků průzkumu spotřebitelského chování (1), který provedla nezisková organizace NaZemi opakovaně v letech 2010 a 2013 vyplývá, že znalost loga Fairtrade mezi českou populací vzrostla za toto období o 45 %. Zatímco v roce 2010 toto logo znalo 15, 9 % dotázaných, v roce 2013 to již bylo 23 %.

Podle výsledků zveřejněných tento týden dosáhl maloobchodní obrat fairtradových výrobků v roce 2012 celkem 113 milionů korun, což představuje oproti roku 2011 23% nárůst. Fairtradové výrobky lze zakoupit nejen ve specializovaných prodejnách a zdravých výživách, ale také v supermarketech Makro, Tesco, Kaufland, DM drogerie, Marks and Spencers.

Další informace o Férové snídani ve vašem městě naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Kontakt:
Miroslav Plachý (Spolu Férově o. s.), organizátor Férové snídaně v Olomouci, spoluferove@gmail.com,

Poznámky:
(1) Průzkum NaZemi a agentury Ipsos, 2010: http://www.fairtrade.cz/5-fair-trade/196
Průzkum NaZemi a agentury Ipsos, 2013:
http://www.nazemi.cz/ke-stazeni/prehled-kategorii.html?download=86

Co je fair trade?
Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z tzv. rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí.

autor: Spolu Férově o. s.

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.