> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

V TURISTICKé SEZONĚ 2013

vloženo: 16.05.2013           komentářů: 0

Letní turistická sezona v Olomouci letos opět nabídne spoustu novinek. K zavedeným oblíbeným aktivitám, které město již několik let nabízí společně se soukromými subjekty, přibudou další kulturní i sportovní možnosti, jak v létě v Olomouci strávit volné chvíle.
Jednou z akcí, díky které by do Olomouce mohlo dorazit opět více turistů, je tzv. „Májová Olomouc“. Jak název napovídá, jedná se o speciální nabídku květnových pobytů. Akce probíhá v pěti vybraných olomouckých hotelích od 30. 4. do 31. 5. 2013, kdy mohou zájemci využít zajímavé balíčky pro dvě osoby na 3 dny již od 2 800 Kč. Každý hotel svou nabídku samozřejmě zaměřuje trochu jinak, co je ale pro všechny společné, je možnost zapůjčit si v olomouckém informačním centru audioprůvodce zdarma či využít slevové turistické karty Olomouc region Card. „Májovou Olomouc“ připravilo statutární město Olomouc ve spolupráci s pěti olomouckými hotely na základě dobré zkušenosti z předchozí společné vánoční akce nazvané „Adventní Olomouc“. Rezervace pobytů a více informací naleznete na: www.stayovernight.eu/maj.
Další z novinek na podporu vyšší návštěvnosti města, a to v době letních prázdnin, je 1. ročník divadelně-operních představení nazvaných „Olomoucké barokní slavnosti“. „Máme ambici orientovat nabídku akcí v letošní turistické sezoně především na zážitky. Baroko ve městě hraje prim, a to nejen v oblasti architektury, ale právě i v hudební linii. Věřím, že série speciálně vytvořených představení přinese Olomoučanům i návštěvníkům města nezapomenutelné zážitky,“ řekl při oficiálním zahájení turistické sezony náměstek primátora pro kulturu Jan Holpuch. Úryvky slavných barokních oper si návštěvníci budou moci vychutnat v Uměleckém centrum Univerzity Palackého v atriu Jezuitského konviktu každý večer od 8. 7. do 19. 7. 2013, vždy od 19:30 hodin.
Součástí programu budou kromě představení operních úryvků také noční prohlídky. „Zájemci budou mít možnost prohlédnout si noční Sarkandrovu kapli nebo vystoupat na věž kostela sv. Michala s průvodcem,“ láká k návštěvě vedoucí oddělení cestovního ruchu města Olomouce Karin Vykydalová. Vstupné bude 100 Kč, přičemž součástí vstupenky jsou také slevové kupony na konzumaci v některé z olomouckých restaurací, Vinném šenku či sleva na vstup do Arcibiskupského paláce. Slevy jsou platné od 8. 7. do 31. 7. 2013. Vstupenky na představení bude možné zakoupit v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice či u dalších provizních prodejců. Více informací na: www.olomouc.eu/baroknislavnosti.
Další zajímavostí, připravovanou na zahájení sezony, je spuštění webové stránky se „Speciálními nabídkami“ na turistických webových stránkách tourism.olomouc.eu a na městském webu www.olomouc.eu. Olomoucké subjekty z oblasti cestovního ruchu (restaurace, hotely, kulturní a sportovní instituce, ZOO apod.) zde budou moci prezentovat své akční nabídky jak návštěvníkům města, tak i místním. „Cílem nové služby, kterou nabízíme zcela zdarma je zprostředkovat zájemcům informace o akcích, které se budou během letních měsíců ve městě odehrávat,“ vysvětluje Karin Vykydalová.
Návod jak postupovat při zveřejnění nabídky najdou zájemci na webové adrese http://tourism.olomouc.eu/slevy, kde jsou všechny potřebné informace.
A co dalšího město Olomouc na nadcházející sezonu chystá? Díky podpoře z grantů cestovního ruchu vyjde publikace o židovských památkách v Olomouci a zatraktivní se také prohlídky v Arcibiskupském paláci, kterým návštěvníky provedou průvodci v dobových kostýmech.
Navíc bude po dobu letní turistické sezony olomoucké ulice opět brázdit turistický vláček. Jezdit bude každou hodinu dle vyvěšeného jízdního řádu na zastávce, a to vždy ve všední dny za 50,- Kč, děti do 3 let se vláčkem svezou zdarma. Pro skupiny či rodiny s dětmi jsou připravené slevy. Stanoviště vláčku bude od května do září na Horním náměstí a na Václavském náměstí. Od června do září 2013 budou již třetí sezonu zdarma zpřístupněné významné olomoucké kostely, od letošního roku nově také Bazilika Navštívení Panny Marie na Sv. Kopečku. Od úterý do soboty bude v kostelech zajištěna průvodcovská služba, a to od 9:00 do 17:00 hodin.
Také Informační centrum se připravuje na nadcházející sezonu. „Zájemci si opět budou moci prohlédnout budovu radnice v nočních hodinách, poprvé v letošní sezoně u příležitosti akce Noc kostelů 24. 5. Další noční prohlídky se pak uskuteční při významných kulturních a společenských akcích od 15. 6. do 15. 9. 2013,“ vypočítává vedoucí Informačního centra města Olomouce Jitka Lučanová. Na prohlídku je nutné se v informačním centru předem objednat. Po celém městě provede např. školy, školky či rodiny s dětmi „kočička Ola“, pro dospělé zájemce o prohlídky města je připravený balíček „Olomouc v kostce“.
Návštěvníci Olomouce se letos znovu mohou těšit také na plavby historickou Olomoucí na raftech či komentované projížďky na kole s průvodcem po centru města. Kolo si však sportu chtiví zájemci mohou zapůjčit i samostatně a město si projet svou vlastní trasou. Vyjížďky na raftech, čtyřkolech, kolech či projížďky na kole s průvodcem organizuje již několik sezon cestovní kancelář Peřejtours ve spolupráci s městem Olomouc. Více informací, ceny a rezervace najdete na www.perej.cz; www.olomoucbiketour.cz .
V minulých letech si Olomoučané a návštěvníci města již zvykli, že všechny novinky najdou v Turistických novinách, které vycházejí vždy na letní a zimní sezonu a jsou k dostání v informačním centru či na recepcích hotelů. Turistické noviny na jaro/léto 2013 samozřejmě vyšly i tentokrát a opět jsou svým obsahem zaměřeny na kulturní dění v Olomouci od května do září. K dispozici jsou zdarma v české, německé a anglické verzi v olomouckých hotelích, v Informačním centru Olomouc, v lázních Slatinice, Jeseník či Teplice nad Bečvou.
Koncem léta však zábava a kulturní vyžití v Olomouci zdaleka nekončí. Jako ochutnávku na nadcházející podzimní sezonu můžeme nabídnout například Národní zahájení Dnů evropského dědictví, které se odehraje tentokrát právě v Olomouci. Ve dnech 6. – 7. září 2013 budou pod sloganem „památky v novém světle“ zdarma zpřístupněny desítky zajímavých míst a památek, kam se běžně nepodíváme. Akci budou provázet koncerty, farmářský a řemeslný trh včetně vystoupení legendárních Tata Bojs.

autor: Mgr. Radka Štědrá

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.