> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Oslavy Dne Evropy v Bruselu

vloženo: 17.05.2013           komentářů: 0

Den 9. května je symbolické datum evropské historie. Tento den je společný všem členským státům Evropské unie, ale zároveň i státům sousedním, k unii přistupujícím nebo pouze přátelským. Evropské instituce se každoročně otevírají obecenstvu celého světa se zájmem se podívat, jak to vlastně v EU funguje.

Jako pozorovatel z blízka mohu říci, že první májové dny v Bruselu probíhaly v tempu důkladných příprav a instituce v těchto okamžicích patřily pouze mezinárodnímu publiku.

Co vlastně připomíná toto symbolické datum? Dne 9. května 1950 vyzval francouzský ministr zahraničí Robert Schuman Francii, Německo a další evropské země, aby společně koordinovaly výrobu uhlí a oceli. Vzniklo tak společenství, kterého jsme dnes součástí. Výročí prohlášení Roberta Schumana se dnes slaví jako Den Evropy, jako den symbolizující respekt, svobodu a zásady právního státu a současně i kulturní rozmanitost.

Během Dne otevřených dveří v institucích, který se letos konal 4. května, se účastníci mohou zamyslet
nad tím, jakých úspěchů již EU dosáhla, a kde zbývá prostor ke zlepšení.

Jako stážistka na Zastoupení Olomouckého kraje při EU jsem měla možnost reprezentovat nejen náš rozmanitý region, ale především Českou republiku. Formou předávání prospektů, ochutnávek likérů a müsli tyčinek, zábavného vědomostního kvízu a malých dárků jsme se s kolegyní Michaelou Vráželovou zhostily úkolu lidem připomenout, jak lákavé a krásné jsou jednotlivé regiony Česka. Setkaly jsme se s lidmi, kteří s námi rádi zavzpomínali na návštěvu Olomouce, Jeseníků, ale i dalších míst, také na studentská léta nebo dlouholeté odhodlání se do Česka vypravit. Do budoucna byli vybaveni mapami a instrukcemi, co určitě nemají vynechat.

Jak je vidět, symbolický den 9. května plní svou úlohu. Po celé Evropě je připomínáno,
jak vznikla instituce, která se nás všech velmi týká. Na druhou stranu je zdůrazňována kulturní rozmanitost, regionální zvláštnosti a tradice, jež se s EU nevylučují, naopak jsou podporovány. Dnem Evropy si Unie vytvořila vlastní tradici trvající již přes 60 let, kdo by to byl na počátku řekl?


autor: OK4EU - Tereza Skácalová

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.