> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Evropský týden mládeže

vloženo: 28.05.2013           komentářů: 0

Evropský týden mládeže v Olomouckém kraji


V rámci Evropského týdne mládeže se v Olomouckém kraji uskuteční akce na podporu neformálního vzdělávání mladých

Šestý ročník Evropského týdne mládeže (Evropský týden mládeže 2013) proběhne v celé Evropě v týdnu od 27. května do 2. června. V rámci tohoto týdne se ve všech 33 zemích, které jsou zapojeny do programu EU Mládež v akci, uskuteční rozličné události a aktivity. V Olomouckém kraji je naplánována na 31. května v Prostějově na nám. T. G. Masaryka a 1. června v Olomouci na Horním náměstí akce s názvem Udělej si placku s účastníkem Evropské dobrovolné služby. Při kreativní činnosti se mladí lidé mohou zkontaktovat s účastníky EDS, kteří se rádi podělí o své zkušenosti z jejich působení v našem kraji.

Evropský program „Mládež v akci“ poskytuje mladým Čechům jedinečné příležitosti pro neformální vzdělávání ve volném čase. Dle národní zprávy RAY (Research and Analysis of Youth in Action Programme) program poskytuje ojedinělou příležitost finanční podpory aktivit mladých lidí (např. obnova krajiny formou sázení stromů nebo tvůrčí dílny na podporu kreativity mladých lidí), mnohostranné zahraniční výměny či dobrovolnou službu v Čechách i v zahraničí. Program pomáhá českému neziskovému sektoru a neklade zbytečné byrokratické nároky.

V loňském roce bylo na podporu projektů v rámci programu Mládež v akci vyčleněno více než 2,6 milionů EURO a podpořeno na 400 projektů.

V Olomouckém kraji bylo v loňském roce podpořeno 16 projektů za 207 tisíc EURO. V letošním roce je zatím finančně podpořeno 6 projektů, avšak toto číslo není ještě konečné. Termín další a poslední uzávěrky pro podávání žádostí v tomto roce je 1. 10. 2013.

Příklady úspěšných projektů:

Iniciativu mladých – MOZAIKA představila Zuzana Švajgrová. Probíhající projekt neformální skupiny mladých lidí z Olomouce, pomocí besed, debat a výtvarných workschopů reaguje na aktuální události a snaží se aktivovat především své vrstevníky v zájmu o veřejné dění.
Účastnice Evropské dobrovolné služby Lina Avetisyan z Arménie a Oksana Kulakovska z Ukrajiny, jejichž projekt probíhá od října 2012 do konce srpna 2013, nabízejí neziskovým organizacím k vystavení kolekci svých fotografií, které byly pod názvem Photography - My Hobby prezentovány v Prostějově v Galerii pro duši v únoru tohoto roku.
V našem kraji již několikátým rokem úspěšně funguje Hostitelský projekt EDS organizace United Games of Nations, jenž koordinuje Alena Vaníčková. Jejich dobrovolnice Mafalda z Itálie si troufla i na spolumoderování Dne EU 9.5.2013 na Horním náměstí v Olomouci. Běžně se účastní aktivit Domu dětí a mládeže Olomouc.
Mezinárodní výměny mládeže Multicultural Filmmaking se zúčastnilo 42 mladých lidé ze šesti zemí - z České republiky (8), Francie (6), Itálie (4), Polska (8), Rumunska (8) a Turecka (8). Tématem výměny a celého projektu, který probíhal od 1. května do 31. prosince 2012, byla "multikulturalita kolem nás" . Hlavním výstupem projektu je sedm krátkých filmů na téma multikulturalita a tolerance, a fotografická výstava zachycující projektové dění.

Více informací o programu a jeho možnostech naleznete na www.mladezvakci.cz. Příklady dobré praxe jsou k dispozici v publikaci „A kde jsi ty?“

autor: www.mladezvakci.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.