> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Studentka UP v Bruselu

vloženo: 04.06.2013           komentářů: 0

Jako stážistka na Zastoupení Olomouckého kraje při EU v Bruselu bych se se čtenáři chtěla podělit o ojedinělou zkušenost s přípravami zahraniční cesty členů Zastupitelstva Olomouckého kraje. Naše sdružení OK4EU, které zastupuje zájmy kraje v Bruselu, prožilo necelý týden v roli hostitele zastupitelů. Osobní kontakt s vrcholnými politiky našeho kraje mě zpočátku mírně děsil, v den odletu se mi ale na obličeji objevil spokojený úsměv díky mnoha skvělým zážitkům a milým lidem.

Den 0: Kdybych se měla vrátit k samým počátkům příprav zahraniční pracovní cesty 25 osob, musela bych začít u dne č. -45, snad i dříve. Den 0 byl přelomový - začal tisk dokumentů potřebných k celé cestě, příprava informací, závěrečné zařizování a kontrola. S kolegyní Michaelou Vráželovou jsme velmi brzo litovaly, že tisk nezačal v onen den -45 nebo ještě dříve. Výkonnost naší tiskárny v tak důležitý den je překvapující, 1stránka za minutu.

Den 1: Program zněl jasně, vyzvednout skupinu na letišti a začít s pracovními schůzkami. To by jej však nesměla narušit stávka zaměstnanců bruselského letiště, která nám při vyzvednutí skupiny způsobila nemalé starosti i vrásky. Plán zahraniční pracovní cesty byl sestaven tak, aby během několika dnů představil hlavní evropské instituce a systém fungování regionálních zastoupení a seznámil zastupitele s programovacím obdobím po roce 2013. Den 1. nakonec proběhl úspěšně: seznámení politiků se sdružením Assembly of European Regions, jehož je kraj členem, večeře, odpočinek.

Den 2: Organizátoři podobných cest se musí přizpůsobovat, nemalé změny v plánu jsme tedy očekávaly. Hlavní body programu, a to setkání s europoslancem, návštěva Evropského parlamentu a diskuze o budoucnosti kohezní politiky byly splněny. Změna v plánu spočívala v návštěvě továrny na čokoládu. Pevně věřím, že byl každý spokojen a čokoládu, díky ochutnávkám, na hezkou chvíli opět neochutná. Příjemné zakončení pracovního dne, nemyslíte? Prohlídka města s profesionální průvodkyní byla historickou osvětou v atmosféře jindy byrokratické. Brusel je nutno poznat z více stránek.

Den 3: Marně jsme doufaly, že by nás předpovědi počasí mohly mile překvapit. Déšť, nedostatek deštníků a belgické kaluže. V Bruselu se s aprílovým počasím tak nějak počítá, český občan však rád zavtipkuje, že bychom ho mohly objednat lépe. Deštivý den byl vhodnou příležitostí pro pracovní schůzky a využití střech nad hlavami. S představiteli kraje jsme navštívili Zastoupení Opolského vojvodství, Středočeský dům, kancelář OK4EU a především došlo ke schůzkám v Evropské komisi. Dobré jídlo na konci dne nechybělo (podle zpráv o spokojenosti se stravou nechybělo žádný den).

Den 4: Odlet. Ještě před přesunem do České republiky jsme měli skvělou příležitost si prohlédnout Zastoupení Svobodného státu Bavorska při EU, jehož budovy bývají často připodobňovány k zámeckým. Poslední pracovní schůzka a oběd proběhly ve Výboru regionů, kde zastupitelům patřil celý jeden velký sál a část kantýny, kterou naopak nelze připodobňovat k těm školním. Představitelé regionů z mnoha států tam jí s chutí a dobrovolně. Následoval odlet a rozloučení, slova díků.

Brusel se, myslím, moc líbil a snad bude brzy opět v hledáčku zástupců z regionu.


autor: Tereza Skácalová, OK4EU

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.