> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Sraz historických vozidel

vloženo: 22.08.2013           komentářů: 0

Středomoravský Klub Automobilistů a Motocyklistů v Olomouci ve spolupráci s olomouckou Veteran Arenou, pořádá v sobotu 24. srpna 2013 setkání příznivců historických automobilů a motocyklů spojené s projížďkou po historických tratích Olomoucka pod názvem II. Svatokopecký okruh.
Setkání se zúčastní na šedesát historických motorových vozidel. Polovinu tvoří automobily vyrobené před rokem 1945, přičemž nejstarší je americký Chevrolet z roku 1916. Nechybí ale ani domácí představitelé předválečného automobilového průmyslu jako Aero, Praga, Tatra, Škoda, Walter, Wikov a Zbrojovka Brno. Druhou třicítku tvoří motocykly, které jsou omezené rokem 1964. I zde převažují domácí značky v čele s Jawou a ČZ. K vidění budou samozřejmě i cizozemské stroje Ariel, BSA, BMW, NSU, Peugeot a další. Nejstarším je tentokrát ale československý motocykl Breitfield-Daněk 500 BD vyrobený v roce 1927.
Příznivci auto i moto veteránů se potkají v devět hodin na Horním náměstí v Olomouci v prostoru proti podloubí olomoucké radnice, kde bude do desáté hodiny výstava vozidel. Po té se historické automobily a motocykly vydají v koloně k Veteran Areně v Olomouci na Sladovní ulici. Zde je bude ještě možno nějakou dobu vidět vystavené (cca do 11 hod). Odsud už pak budou odjíždět po jednom na spanilou jízdu po historických závodních tratích v okolí Olomouce. Historie závodů na Olomoucku spojená s pořádajícím klubem SKAM, jenž byl založen téměř před devadesáti lety, se váže až k roku 1924 a 1925. Tehdy klub uspořádal svůj první sportovní podnik na rovinaté trati Příkazy-Křelov. Při vzpomínkové jízdě účastníci tuto trať také projedou. Později, v letech 1926 a 1927, pořádal olomoucký SKAM také závod do vrchu, za jehož trať zvolil okresní silnici z Olomouce na Svatý Kopeček v délce 5 km. Ovšem nemohl konkurovat nejslavnějšímu historickému závodu v okolí Olomouce - Ecce Homo. Tento podnik pořádal v období činnosti předválečného olomouckého SKAMu ale jiný moravský klub, který měl sídlo v Brně - MSAC (Mährisch Schlesischer Automobil Club). I tuto historii si letos účastníci připomenou alespoň průjezdem spodní části ojedinělé původní trati Ecce Homo, která se ostatně jezdí dodnes.
Na pořádání závodů po II. světové válce v Olomouci navázala místní odbočka AKRČs a už 25. srpna 1946 na zajímavé trati Samotišky-Droždín-Bukovany-Droždín-Samotišky dlouhé 6 579 metrů uspořádala první poválečný podnik pod názvem Svatokopecký okruh. Jednalo se ovšem už jen o motocyklový závod, jehož poslední ročník (konaný pod názvem Kopecký okruh) se jel v roce 1964. Trasa letošní vzpomínkové jízdy povede i po této trati, a proto mají motocykly na rozdíl od automobilů omezení roku výroby prodlouženo až do roku 1964. Cíl akce je v nově zrekonstruované pevnosti FORT XX v Křelově, kde jsou první účastníci očekáváni zhruba ve 14. 30 hod. Na 17 hodin je plánováno předání cen. Při něm se také vzpomene na nedávno zesnulého motoristického historika Jana Lahnera, který se výraznou měrou zasloužil o uspořádání této akce.
Přijeďte si zavzpomínat na slavné doby minulé a předminulé, které nám dnes připomínají alespoň krásná historická vozidla.

autor: www.skam.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.