> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Beskydská sedmička nabídne novinky

vloženo: 23.08.2013           komentářů: 0

Přípravy na eXtrémní Beskydskou sedmičku finišují

Extrémní horský maraton dvojic Adidas – Continental Beskydská sedmička má letos 3090 závodníků, které čeká přechod přes sedm beskydských vrcholů, což je trasa dlouhá přes 90 km s převýšením 5430 m, a to odpovídá výstupu na druhou nejvyšší horu světa K2. Start závodu je v pátek 6. září ve 22 hodin z náměstí v Třinci a cíl je na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm. Na zdolání trasy mají závodníci časový limit 30 hodin. Vítězové loňského ročníku Tomáš Petreček a Pavel Štryncl ji zvládli za 13 hodin 5 minut.
Pořadatelé v těchto dnech dolaďují poslední detaily. Závodníky čeká několik novinek, které nám přiblíží leader závodu, známý horolezec Libor Uher.
Měnili jste trasu závodu, proč?
Z organizačního i bezpečnostního hlediska jsme byli nuceni provést menší úpravu na vrcholu Travný, kde se loni utvořil půl hodinový špunt závodníků, takže jsme posunuli vrcholovou kontrolu a mírně usnadnili trasu pro kategorii Hobby. Další změna se týká Lysé hory, kde je čilý stavební ruch, a kde se závodníci budou při výstupu i sestupu pohybovat ve smyčce, kterou vyznačíme tak, aby na vrcholu nikdo nezakufroval, vydáme k tomu i podrobnou mapu.

Jaké novinky na závodníky čekají?
Oproti loňsku bude mít každý závodník svůj vlastní čip, který bude snímat jeho průchod měřícími branami. Těmi budou muset členové týmu projít společně, v opačném případě budou diskvalifikováni. Důvod je prostý, bezpečnost. Není možné, aby členové týmu měli mezi sebou velké rozestupy, navíc, je to eXtrémní závod, jehož podmínkou je účast ve dvojici.

Zábavný má být smilebox, k čemu poslouží?
Generální partner závodu adidas přišel s návrhem, aby startovní a výsledková listina obsahovala kromě jmen závodníků i jejich obličeje. Smileboxem projde každý závodník, a to při kontrole funkčnosti čipu před startem a v cíli při výstupu na cílovou rampu, pomyslnou beskydskou K2. Jdeme s dobou, v zahraničí je to při podobných závodech běžná věc. Na webu www.beskydskasedmicka.cz každý uvidí, jak závodníci vypadali před startem a jak v cíli, jak je závod změnil (úsměv).

Jak je cílová rampa K2 vysoká a bude přístupná i návštěvníkům?
Oproti loňsku jsme ji vylepšili, zvýšili i rozšířili. Nyní má ocelovou konstrukci a ve výšce 5,5 metru je plocha o velikosti 3x2 metry, kde bude umístěn nejen smilebox, který se sepne poté, co k němu závodník přiloží svůj čip, ale bude tam umístěna také kasička v rámci projektu „Každý metr pomáhá“, jehož cílem je podpořit ty, kteří se ocitli v nezáviděníhodné životní situaci.

Komu letos v rámci projektu „Každý metr pomáhá“ pomůžete?
Garantem projektu je INSTITUT Bazální stimulace, se kterým jsme se dohodli, že vybrané peníze pošleme Centru Bazalka, které formou denního a týdenního stacionáře pomáhá rodinám s těžce postiženými dětmi. Kdokoliv je tedy zván na vrchol beskydské K2 ve Frenštátu, kde může do kasičky přispět jakoukoliv částkou. Je jedno, jestli do ní vhodí desetikorunu nebo stovku, přispěje na dobrou věc a pomůže těm, kteří pomoc potřebují, a to je hlavní.

Jaký je zájem o závod?
Čtyři týdny po spuštění registrace byla zaplněna všechna místa. Těší nás, že si závod chtějí zkusit i známé osobnosti, které si většinou nepřeji publicitu, jsou mezi nimi prestižní novináři, moderátoři i sportovci.

Závodníky opět přepravíte na místo startu vlakem?
Ano, i letos vyjedou z Frenštátu dvě vlakové soupravy s celkem šestnácti vagóny, které přepraví závodníky do Třince. A tady je další novinka, závodníci vystoupí na nově vybudované zastávce v těsné blízkosti náměstí, takže si oproti loňsku zkrátí cestu z nádraží na start.

Jaký bude noční start závodu?
Předpokládám, že opět strhující, start je v pátek 6. září ve 22 hodin z náměstí v Třinci. Závodníky přijdou pozdravit zástupci města a na cestu jim dá požehnání římskokatolický farář Adrian Wykręt. Poté je vyvede z města za světel ohňostroje a podmanivé hudby automobilový jezdec Karel Loprais ve své nepřehlédnutelné dakarské Tatře. Atmosféra je úžasná, pohltí úplně každého, nejen závodníky, ale i přihlížející, kterých rok od roku přibývá.

Dostaneme se k průběžným výsledkům?
Na webových stránkách www.beskydskasedmicka,cz v sekci „výsledková listina“ budou průběžně a po celou dobu závodu, i v noci, aktualizovány průchody závodníků měřícími branami, které určují pořadí v jednotlivých kategoriích. Každý tak může kdykoliv zjistit, kterým místem už závodníci prošli a kolik jim zbývá do cíle.

Kdy očekáváte první závodníky v cíli?
V sobotu dopoledne budeme připraveni přivítat ve Frenštátu první závodníky, loňský ročník ukázal, že trasa se dá zvládnout za 13 hodin a 5 minut.

Kdy a kde se budou vyhlašovat výsledky?
Slavnostní vyhlášení výsledků a dekorování vítězů se uskuteční v neděli od 11 hodin na náměstí ve Frenštátě, ale živo tam bude už od 8 hodin, kdy je na programu shrnutí různých zajímavostí z průběhu celého závodu, zahraje cimbálovka a v 10 hodin vystoupí kapela BUTY. Účast na dekorování vítězů přislíbili sportovní legendy z našeho regionu Karel Loprais, Jiří Parma, Jakub Janda a další.

Co doprovod závodníků, máte program i pro něj?
V pátek od 21 hodin se budou promítat outdoorové filmy Pavola Barabáše v Autokempu Frenštát a milovníci vody mohou zavítat do letního aquaparku, ve kterém prodloužili sezónu až do neděle.


Mistrovství České republiky v extrémním horském maratonu Adidas - Continental Beskydská sedmička 2013 se koná od 6. do 8. září. Start bude v Třinci a cíl ve Frenštátě pod Radhoštěm. Závodníky čeká přechod přes sedm beskydských vrcholů s převýšením 5430 m, což odpovídá výstupu na druhou nejvyšší horu světa K2. Závodníci si tak na vlastní kůži vyzkouší, jaké to je zdolat osmitisícovku, ovšem bez rizika výškové nemoci z nedostatku kyslíku, pádu do trhliny nebo zasypání lavinou. To je myšlenka závodu – Vylez si svou K2 v Beskydech.

Více informací i videa na www.beskydskasedmicka.cz

autor: www.beskydskasedmicka.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.