> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

ŠANGRI-LA ZVE NA SETKÁNÍ

vloženo: 03.01.2014           komentářů: 0

ŠANGRI-LA ZVE NA SETKÁNÍ S HOROLEZCI I DIPLOMATYTisíce Olomoučané už zhlédly unikátní výstavu Šangri-la, která je jakýmsi kukátkem do fantaskního světa čtyř asijských zemí, Bhútánu, Nepálu, Indie a Tibetu. Expozice je dle autora, cestovatele Rudolfa Švaříčka, současně i magickou cestu za bájným údolím věčného štěstí Šangri-la, skrytým hluboko v Himálaji. Návštěvník zažije procházku tropickým pralesem, návštěvu buddhistického chrámu, ochutnávku z indického tržiště či pobyt uvnitř nomádského stanu. Nyní se navíc chystá série doprovodných přednášek zajímavých osobností včetně promítání.
Už 20. ledna se v kapli Božího Těla v Univerzitní ulici odehraje přednáška a promítání s názvem Everest poprvé bez kyslíku v podání světového horolezce Petera Habelera. Habeler je horolezeckou legendou díky průlomovým výstupům na himálajské osmitisícovky alpským stylem, které podnikl spolu s Reinholdem Messnerem. Známý je především jejich výstup na Everest z roku 1978, kdy na nejvyšším bodě Země, ve výšce 8 850 metrů nad mořem, jako první stanuli bez kyslíkových přístrojů a podpory nosičů. O týden později, 28. ledna, se budou na stejném místě zájemci moci setkat s Hynkem Kmoníčkem, diplomatem, který působil také v Indii a bývalým velvyslancem v Austrálii. Jak organizátoři vysvětlují, pan Kmoníček je „chodící encyklopedií znalostí, jehož mimořádný dar jazyka graduje skvělou slovní show.“ Vyprávět bude především o zážitcích z doby působení v Indii. V únoru a březnu jsu pak na programu další setkání, mimo jiné například s Michalem Vičarem, který absolvoval cestu kolem světa v embéčku. Všechna setkání v kapli Božího Těla začínají v 19 hodin.
Výstava, která je k vidění v objektu bývalého autosalonu v Sokolské ulici, potrvá do konce března.

Čím je výstava Šangri-la zajímavá
Stovky autentických exponátů, jakými se nemohou pochlubit ani ta největší muzea, nejsou od návštěvníků odděleny sklem ani provazy, takřka všeho se naopak lze dotýkat a prohlížet si z bezprostřední blízkosti, což z jinak běžné prohlídky činí skutečně osobní zážitek. Velkou devízou výstavy je šíře jejího záběru, který pokrývá jak exotickou krajinu, přírodu či lidská obydlí, tak i duchovní sféru. „Vše začíná v barvitém animismu, působivém zrodu odlišných kultur. Projdeme bujnou džunglí s živými zvířaty. Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provází stovky velkoplošných fotografií a tisíce cenných sbírkových předmětů. Všude se mísí vůně buddhistických tyčinek, indického koření, čajů i lampiček yačího loje,“ popisuje výstavu cestovatel Rudolf Švaříček. Hosté výstavy se setkají se sněžným levhartem, tygrem či sloním bohem Ganešou a zahrají si na indický sitár či tibetské mystické mísy.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

04.10.2018

Trhala květiny ze záhonu.
Při kontrolní činnosti ve Smetanových sadech si hlídka povšimla ženy, která se sklání nad záhonem a trhá z něj kytky. Dotyčná vyzvána k zanechání protiprávního jednání. Žena nebyla schopna na místě prokázat svoji totožnost, proto k jejímu zjištění předvedena na služebnu Policie ČR. Osmapadesátiletá žena je svým jednáním podezřelá z přestupku proti majetku. Celá záležitost postoupena příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

04.10.2018

Opilý řidič zadržen.
V ranních hodinách přijato na lince 156 anonymní oznámení o řidiči osobního vozidla, který každý den ráno požije v restauraci alkohol a poté usedne za volant a odjede. V době oznámení se dotyčný nacházel v restauraci. Na místo, k prověření oznámení vyslána hlídka. Uvedený muž, po odchodu z podniku, nastoupil do auta a započal jízdu. Hlídkou, vozidlo zastaveno. Řidič vyzván k prokázání totožnosti a k provedení orientační dechové zkoušky. Čtyřicetiletý muž, při dechové zkoušce nadýchal 2,16 a 1,97 promile.

03.10.2018

Závada na vozidle.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 telefonické oznámení o vyjetém vozidle z řady zaparkovaných aut na ulici Wolkerova. Na místo vyslaná hlídka oznámení potvrdila. Vozidlo strážníci zatlačili zpět na parkoviště. Zanedlouho se dostavila majitelka, která uvedla, že se jedná o technickou závadu.

01.10.2018

Hledaná osoba.
V dopoledních hodinách si strážník okrskové služby, při dohledu na veřejný pořádek v okolí lázní na ulici Blahoslavova, povšiml osoby, o které z místní znalosti věděl, že je celostátně hledaná Policií ČR. Při ověřování totožnosti, bylo pátrání po pětapadesátiletém muži potvrzeno. Dotyčný předveden na Obvodní oddělení PČR, kde byl předán službu konajícím policistům k dalším úkonům. Při předvedení nebylo užito donucovacích prostředků. Muž nekladl žádný odpor.

29.09.2018

Kradl nadvakrát.
Večer přijato oznámení od ostrahy suprermarketu na Olomoucké ulici, že se do prodejny vrátil muž, který se před chvílí dopustil krádeže a je pravděpodobné, že se o stejné jednání pokusí znovu. Na místo vyslána hlídka. Zkontaktován oznamovatel. Uvedl, že si na záznamu z kamer všiml muže, který pronesl přes pokladní zónu zboží, za které nezaplatil. Zanedlouho se do prodejny vrátil a vložil si do bundy další zboží. Za pokladní zónou byl ostrahou zadržen a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Strážníkům se k oběma krádežím doznal. Uvedl, že zboží z první krádeže je již zkonzumované. Z druhé krádeže, zboží vráceno zpět do prodeje.