> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

ŠANGRI-LA ZVE NA SETKÁNÍ

vloženo: 03.01.2014           komentářů: 0

ŠANGRI-LA ZVE NA SETKÁNÍ S HOROLEZCI I DIPLOMATYTisíce Olomoučané už zhlédly unikátní výstavu Šangri-la, která je jakýmsi kukátkem do fantaskního světa čtyř asijských zemí, Bhútánu, Nepálu, Indie a Tibetu. Expozice je dle autora, cestovatele Rudolfa Švaříčka, současně i magickou cestu za bájným údolím věčného štěstí Šangri-la, skrytým hluboko v Himálaji. Návštěvník zažije procházku tropickým pralesem, návštěvu buddhistického chrámu, ochutnávku z indického tržiště či pobyt uvnitř nomádského stanu. Nyní se navíc chystá série doprovodných přednášek zajímavých osobností včetně promítání.
Už 20. ledna se v kapli Božího Těla v Univerzitní ulici odehraje přednáška a promítání s názvem Everest poprvé bez kyslíku v podání světového horolezce Petera Habelera. Habeler je horolezeckou legendou díky průlomovým výstupům na himálajské osmitisícovky alpským stylem, které podnikl spolu s Reinholdem Messnerem. Známý je především jejich výstup na Everest z roku 1978, kdy na nejvyšším bodě Země, ve výšce 8 850 metrů nad mořem, jako první stanuli bez kyslíkových přístrojů a podpory nosičů. O týden později, 28. ledna, se budou na stejném místě zájemci moci setkat s Hynkem Kmoníčkem, diplomatem, který působil také v Indii a bývalým velvyslancem v Austrálii. Jak organizátoři vysvětlují, pan Kmoníček je „chodící encyklopedií znalostí, jehož mimořádný dar jazyka graduje skvělou slovní show.“ Vyprávět bude především o zážitcích z doby působení v Indii. V únoru a březnu jsu pak na programu další setkání, mimo jiné například s Michalem Vičarem, který absolvoval cestu kolem světa v embéčku. Všechna setkání v kapli Božího Těla začínají v 19 hodin.
Výstava, která je k vidění v objektu bývalého autosalonu v Sokolské ulici, potrvá do konce března.

Čím je výstava Šangri-la zajímavá
Stovky autentických exponátů, jakými se nemohou pochlubit ani ta největší muzea, nejsou od návštěvníků odděleny sklem ani provazy, takřka všeho se naopak lze dotýkat a prohlížet si z bezprostřední blízkosti, což z jinak běžné prohlídky činí skutečně osobní zážitek. Velkou devízou výstavy je šíře jejího záběru, který pokrývá jak exotickou krajinu, přírodu či lidská obydlí, tak i duchovní sféru. „Vše začíná v barvitém animismu, působivém zrodu odlišných kultur. Projdeme bujnou džunglí s živými zvířaty. Expozici mnoha vděčných zážitkových instalací provází stovky velkoplošných fotografií a tisíce cenných sbírkových předmětů. Všude se mísí vůně buddhistických tyčinek, indického koření, čajů i lampiček yačího loje,“ popisuje výstavu cestovatel Rudolf Švaříček. Hosté výstavy se setkají se sněžným levhartem, tygrem či sloním bohem Ganešou a zahrají si na indický sitár či tibetské mystické mísy.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.