> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MÍŘÍ oLOMOUCKÁ AGLOMERACE

vloženo: 07.01.2014           komentářů: 1

MÍŘÍ oLOMOUCKÁ AGLOMERACE MEZI VÝZNAMNÉ CELKY?Téměř všichni ti, kteří zastupují Olomoucko v Poslanecké sněmovně, Senátu nebo Evropském parlamentu, se sešli v pondělí dopoledne na olomoucké radnici. Důvod? Jednání o aktuální situaci s prosazováním záměru zařadit střední Moravu, tedy region v čele s městy Olomouc, Přerov a Prostějov, mezi takzvané ITI aglomerace (Integrated Territoral Investment). Ty budou mít v následujícím plánovacím období Evropské unie, tedy až do roku 2020, větší šanci získávat významné dotace. Zařazení mezi ITI aglomerace pochopitelně znamená jak finanční, tak prestižní zisk.

Poslance a senátory sezvali na radnici primátor Martin Novotný a jeho náměstek Ladislav Šnevajs. „V novém plánovacím období bude strategie rozdělování finančních prostředků odlišná od dosavadní praxe. Je kladen důraz na „územní dimenzi,“ tedy na umístění investic do regionů s vysokým potenciálem růstu, s prioritami, které si určí samosprávy a významné regionální instituce,“ vysvětlil Ladislav Šnevajs. Střední Morava v čele s Olomoucí se chce dostat mezi takzvané ITI aglomerace, tedy na úroveň, kam bude mířit největší část peněz z EU. V současnosti je ale na ministerstvu pro místní rozvoj počítáno zatím jen se šesti takovými aglomeracemi, mezi nimiž ta olomoucká navzdory na podzim vyjádřené podpoře premiéra Jiřího Rusnoka není. „Snažíme se na rozhodujících místech přesvědčit, že do první úrovně z tohoto urbánního hlediska patříme,“ dodal náměstek Šnevajs s tím, že zatím jsou v oficiálních vládních materiálech uváděny aglomerace Pražská, Brněnská, Ostravská, Plzeňská, Pardubicko-hradecká a Ústecko-chomutovská.

Poslanci a senátoři pak zjišťovali, nakolik zatím olomoučtí, prostějovští a přerovští zástupci uspěli s podporou záměru na vládní úrovni. Ukázalo se že i když jednání proběhla celá řada a jak již bylo zmíněno, podporu střední Moravě vyjádřil i premiér v demisi Rusnok, zatím nic jistého není a v připravené Dohodě o partnerství mezi ČR a evropskou komisí naše aglomerace není. „Musíte být při prosazování našich zájmů razantní, mít ostré lokty a nebát se udělat si i nepřátele,“ reagoval europoslanec Jan Březina. „Rozšíření počtu ITI je možné, nemusí jich být jen šest.“ Zástupci středomoravských měst jsou si přitom jisti tím, že naše aglomerace nejen že plní kritéria pro ITI celky, ale naplňuje je dokonce lépe než některé ze šesti dalších již schválených celků. „Například počet obyvatel a hustota osídlení je tady vyšší než v  aglomeraci Pardubicko-hradecké či v Ústecko-chomutovské,“ podotkl Ladislav Šnevajs.

Z Olomouce tedy v těchto hodinách míří na kompetentní místa připomínka, která požaduje zařazení středomoravského regionu mezi ITI celky a její osud ovlivní budoucnost našeho regionu minimálně na příštích 6 let.. Poslanci a senátoři slíbili, že vyvinou maximální podporu tomuto záměru, a to Především už u budoucí vlády, neboť to bude takřka jistě právě ona, kdo bude v březnu podepisovat zmíněnou dohodu s evropskou komisí.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

04.10.2018

Trhala květiny ze záhonu.
Při kontrolní činnosti ve Smetanových sadech si hlídka povšimla ženy, která se sklání nad záhonem a trhá z něj kytky. Dotyčná vyzvána k zanechání protiprávního jednání. Žena nebyla schopna na místě prokázat svoji totožnost, proto k jejímu zjištění předvedena na služebnu Policie ČR. Osmapadesátiletá žena je svým jednáním podezřelá z přestupku proti majetku. Celá záležitost postoupena příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

04.10.2018

Opilý řidič zadržen.
V ranních hodinách přijato na lince 156 anonymní oznámení o řidiči osobního vozidla, který každý den ráno požije v restauraci alkohol a poté usedne za volant a odjede. V době oznámení se dotyčný nacházel v restauraci. Na místo, k prověření oznámení vyslána hlídka. Uvedený muž, po odchodu z podniku, nastoupil do auta a započal jízdu. Hlídkou, vozidlo zastaveno. Řidič vyzván k prokázání totožnosti a k provedení orientační dechové zkoušky. Čtyřicetiletý muž, při dechové zkoušce nadýchal 2,16 a 1,97 promile.

03.10.2018

Závada na vozidle.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 telefonické oznámení o vyjetém vozidle z řady zaparkovaných aut na ulici Wolkerova. Na místo vyslaná hlídka oznámení potvrdila. Vozidlo strážníci zatlačili zpět na parkoviště. Zanedlouho se dostavila majitelka, která uvedla, že se jedná o technickou závadu.

01.10.2018

Hledaná osoba.
V dopoledních hodinách si strážník okrskové služby, při dohledu na veřejný pořádek v okolí lázní na ulici Blahoslavova, povšiml osoby, o které z místní znalosti věděl, že je celostátně hledaná Policií ČR. Při ověřování totožnosti, bylo pátrání po pětapadesátiletém muži potvrzeno. Dotyčný předveden na Obvodní oddělení PČR, kde byl předán službu konajícím policistům k dalším úkonům. Při předvedení nebylo užito donucovacích prostředků. Muž nekladl žádný odpor.

29.09.2018

Kradl nadvakrát.
Večer přijato oznámení od ostrahy suprermarketu na Olomoucké ulici, že se do prodejny vrátil muž, který se před chvílí dopustil krádeže a je pravděpodobné, že se o stejné jednání pokusí znovu. Na místo vyslána hlídka. Zkontaktován oznamovatel. Uvedl, že si na záznamu z kamer všiml muže, který pronesl přes pokladní zónu zboží, za které nezaplatil. Zanedlouho se do prodejny vrátil a vložil si do bundy další zboží. Za pokladní zónou byl ostrahou zadržen a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Strážníkům se k oběma krádežím doznal. Uvedl, že zboží z první krádeže je již zkonzumované. Z druhé krádeže, zboží vráceno zpět do prodeje.