> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MÍŘÍ oLOMOUCKÁ AGLOMERACE

vloženo: 07.01.2014           komentářů: 1

MÍŘÍ oLOMOUCKÁ AGLOMERACE MEZI VÝZNAMNÉ CELKY?Téměř všichni ti, kteří zastupují Olomoucko v Poslanecké sněmovně, Senátu nebo Evropském parlamentu, se sešli v pondělí dopoledne na olomoucké radnici. Důvod? Jednání o aktuální situaci s prosazováním záměru zařadit střední Moravu, tedy region v čele s městy Olomouc, Přerov a Prostějov, mezi takzvané ITI aglomerace (Integrated Territoral Investment). Ty budou mít v následujícím plánovacím období Evropské unie, tedy až do roku 2020, větší šanci získávat významné dotace. Zařazení mezi ITI aglomerace pochopitelně znamená jak finanční, tak prestižní zisk.

Poslance a senátory sezvali na radnici primátor Martin Novotný a jeho náměstek Ladislav Šnevajs. „V novém plánovacím období bude strategie rozdělování finančních prostředků odlišná od dosavadní praxe. Je kladen důraz na „územní dimenzi,“ tedy na umístění investic do regionů s vysokým potenciálem růstu, s prioritami, které si určí samosprávy a významné regionální instituce,“ vysvětlil Ladislav Šnevajs. Střední Morava v čele s Olomoucí se chce dostat mezi takzvané ITI aglomerace, tedy na úroveň, kam bude mířit největší část peněz z EU. V současnosti je ale na ministerstvu pro místní rozvoj počítáno zatím jen se šesti takovými aglomeracemi, mezi nimiž ta olomoucká navzdory na podzim vyjádřené podpoře premiéra Jiřího Rusnoka není. „Snažíme se na rozhodujících místech přesvědčit, že do první úrovně z tohoto urbánního hlediska patříme,“ dodal náměstek Šnevajs s tím, že zatím jsou v oficiálních vládních materiálech uváděny aglomerace Pražská, Brněnská, Ostravská, Plzeňská, Pardubicko-hradecká a Ústecko-chomutovská.

Poslanci a senátoři pak zjišťovali, nakolik zatím olomoučtí, prostějovští a přerovští zástupci uspěli s podporou záměru na vládní úrovni. Ukázalo se že i když jednání proběhla celá řada a jak již bylo zmíněno, podporu střední Moravě vyjádřil i premiér v demisi Rusnok, zatím nic jistého není a v připravené Dohodě o partnerství mezi ČR a evropskou komisí naše aglomerace není. „Musíte být při prosazování našich zájmů razantní, mít ostré lokty a nebát se udělat si i nepřátele,“ reagoval europoslanec Jan Březina. „Rozšíření počtu ITI je možné, nemusí jich být jen šest.“ Zástupci středomoravských měst jsou si přitom jisti tím, že naše aglomerace nejen že plní kritéria pro ITI celky, ale naplňuje je dokonce lépe než některé ze šesti dalších již schválených celků. „Například počet obyvatel a hustota osídlení je tady vyšší než v  aglomeraci Pardubicko-hradecké či v Ústecko-chomutovské,“ podotkl Ladislav Šnevajs.

Z Olomouce tedy v těchto hodinách míří na kompetentní místa připomínka, která požaduje zařazení středomoravského regionu mezi ITI celky a její osud ovlivní budoucnost našeho regionu minimálně na příštích 6 let.. Poslanci a senátoři slíbili, že vyvinou maximální podporu tomuto záměru, a to Především už u budoucí vlády, neboť to bude takřka jistě právě ona, kdo bude v březnu podepisovat zmíněnou dohodu s evropskou komisí.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.