> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MÍŘÍ oLOMOUCKÁ AGLOMERACE

vloženo: 07.01.2014           komentářů: 1

MÍŘÍ oLOMOUCKÁ AGLOMERACE MEZI VÝZNAMNÉ CELKY?Téměř všichni ti, kteří zastupují Olomoucko v Poslanecké sněmovně, Senátu nebo Evropském parlamentu, se sešli v pondělí dopoledne na olomoucké radnici. Důvod? Jednání o aktuální situaci s prosazováním záměru zařadit střední Moravu, tedy region v čele s městy Olomouc, Přerov a Prostějov, mezi takzvané ITI aglomerace (Integrated Territoral Investment). Ty budou mít v následujícím plánovacím období Evropské unie, tedy až do roku 2020, větší šanci získávat významné dotace. Zařazení mezi ITI aglomerace pochopitelně znamená jak finanční, tak prestižní zisk.

Poslance a senátory sezvali na radnici primátor Martin Novotný a jeho náměstek Ladislav Šnevajs. „V novém plánovacím období bude strategie rozdělování finančních prostředků odlišná od dosavadní praxe. Je kladen důraz na „územní dimenzi,“ tedy na umístění investic do regionů s vysokým potenciálem růstu, s prioritami, které si určí samosprávy a významné regionální instituce,“ vysvětlil Ladislav Šnevajs. Střední Morava v čele s Olomoucí se chce dostat mezi takzvané ITI aglomerace, tedy na úroveň, kam bude mířit největší část peněz z EU. V současnosti je ale na ministerstvu pro místní rozvoj počítáno zatím jen se šesti takovými aglomeracemi, mezi nimiž ta olomoucká navzdory na podzim vyjádřené podpoře premiéra Jiřího Rusnoka není. „Snažíme se na rozhodujících místech přesvědčit, že do první úrovně z tohoto urbánního hlediska patříme,“ dodal náměstek Šnevajs s tím, že zatím jsou v oficiálních vládních materiálech uváděny aglomerace Pražská, Brněnská, Ostravská, Plzeňská, Pardubicko-hradecká a Ústecko-chomutovská.

Poslanci a senátoři pak zjišťovali, nakolik zatím olomoučtí, prostějovští a přerovští zástupci uspěli s podporou záměru na vládní úrovni. Ukázalo se že i když jednání proběhla celá řada a jak již bylo zmíněno, podporu střední Moravě vyjádřil i premiér v demisi Rusnok, zatím nic jistého není a v připravené Dohodě o partnerství mezi ČR a evropskou komisí naše aglomerace není. „Musíte být při prosazování našich zájmů razantní, mít ostré lokty a nebát se udělat si i nepřátele,“ reagoval europoslanec Jan Březina. „Rozšíření počtu ITI je možné, nemusí jich být jen šest.“ Zástupci středomoravských měst jsou si přitom jisti tím, že naše aglomerace nejen že plní kritéria pro ITI celky, ale naplňuje je dokonce lépe než některé ze šesti dalších již schválených celků. „Například počet obyvatel a hustota osídlení je tady vyšší než v  aglomeraci Pardubicko-hradecké či v Ústecko-chomutovské,“ podotkl Ladislav Šnevajs.

Z Olomouce tedy v těchto hodinách míří na kompetentní místa připomínka, která požaduje zařazení středomoravského regionu mezi ITI celky a její osud ovlivní budoucnost našeho regionu minimálně na příštích 6 let.. Poslanci a senátoři slíbili, že vyvinou maximální podporu tomuto záměru, a to Především už u budoucí vlády, neboť to bude takřka jistě právě ona, kdo bude v březnu podepisovat zmíněnou dohodu s evropskou komisí.

autor: Mgr. Michal Folta

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.