> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Smyslové vlastnosti vody?!?!?!

vloženo: 18.01.2009           komentářů: 1

Nedovedu dost dobře pochopit, jak 22 let po Černobylu může někdo zatloukat takovým způsobem, jak to vidím v Prostějově. V prohlášení mluvčí firmy Moravská vodárenská mi výrazně chybí informace o tom, že OKAMŽITĚ informovaly média s požadavkem ke zveřejnění výzvy obyvatelům postižené oblasti, aby nepoužívali vodu ke konzumaci. Jedná se o do nebe volající zanedbání povinnosti vůči spotřebitelům-občanům. Zajímalo by mě také, proč Prostějovský deník http://prostejovsky.denik.cz o této věci nepřináší naprosto žádnou informaci. Přiložená zpráva pochází z MF-DNES.

- - -

Pijte. Bílou vodu s vůní nafty

Lidem v Prostějově tekla divná voda. Že to tak bude, předem nevěděli. Podle vodáren riziko nehrozilo

Prostějov - Když si Monika Obračajová z Prostějova tento týden natočila vodu z kohoutku, nevěřila vlastním očím. Ve sklenici měla zakalenou kapalinu páchnoucí po naftě a připomínající něco jako vypařující se mléko. Problémy s vodou měla v posledních dnech řada obyvatel jižní části města. Vodárny dopředu nedaly nic vědět. Teprve dodatečně ubezpečily, že je voda v pořádku.

„Ráno jsem si natočila vodu a hned jsem ucítila něco jako naftu. Bylo jasně vidět, že ta voda není normální. Byla bílá, bublala a zapáchala. Hned jsem volala sousedům. Měli stejné problémy. Zápach byl nepřekousnutelný. Vařila jsem z balené vody. Ve varné konvici dokonce zůstala místo vodního kamene jakási rezavě hnědá sedlina ,“ popsala Monika Obračajová. Protože má tři děti, ihned zalarmovala vodárny. Technici ještě ve stejný den přijeli a odebrali vzorky.

Ropné produkty cítila z vody i Lenka Burgrová, která bydlí ve stejné ulici na jižním okraji Prostějova a vychovává čtyři děti. „Ráno jsem z vody udělala dětem sirup do školy a když jsem zjistila, jak se věci mají, měla jsem nakonec strach, co jsem jim vlastně dala,“ potvrdila.

Vodárny včera ubezpečily, že žádné zdravotní riziko odběratelům nehrozilo a nehrozí.

„To je sice fajn, ale zaráží mě, že vodárny nebo město nikoho neinformovaly dopředu. Zprávy se tady šířily tím způsobem, že si matky dětí telefonovaly mezi sebou, co se děje,“ podivil se David Obračaj.

Předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Prostějov a prostějovský městský zastupitel Miroslav Hanák přiznal, že se stala chyba. „To, že provozovatel sítí, společnost Moravská vodárenská, neinformovala obyvatele města o možných problémech s vodou dopředu a zavčas, je chyba. Mohu nicméně prohlásit, že kvalita vody je v každém okamžiku přísně hlídaná, takže nikdo nemusí mít žádné obavy,“ řekl Hanák.

Mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná včera uvedla, že voda je v Prostějově zdravotně nezávadná. „Voda v dotčené části Prostějova v ulicích Určická, Waitova, Pod Záhořím a Horáka, což je okrsek vodovodní sítě zásobovaný z Dětkovic, byla nahlášena našemu dispečinku jako podezřele zapáchající ve čtvrtek ráno. Technoložka okamžitě vyrazila do terénu a zjistila, že voda je cítit podobně jako naftalín, má železitý zákal a je provzdušněná. To způsobovalo barvu, která není odpovídající,“ přiznala mluvčí vodáren.

Ještě dopoledne technici odebrali vzorky a zásobování přesměrovali na vodojem Stráž. „Hodinu po poledni již voda odpovídala normám,“ řekla mluvčí vodáren Helena Koutná. Vodohospodáři poté dál prováděli takzvané odkalení a proplachy rozvodů, tak aby se nevyhovující voda dostala co nejrychleji ze sítě.

„Kvalita vody se zhoršila v důsledku změny hydraulických poměrů v přívodním řadu z vodojemu Dětkovice,“ vysvětlila mluvčí vodáren Koutná.

Firma také okamžitě informovala hygienickou stanici. „Za způsobené potíže se odběratelům omlouváme. Po vyhodnocení vzorků ze čtvrtka ráno bylo zjištěno, že došlo ke zhoršení senzorických vlastností vody, které ovšem neměly žádný vliv na zdraví,“ uvedl Vladimír Vašička, šéf laboratoří a vedoucí technolog Moravské vodárenské.

Předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Prostějov Miroslav Hanák tvrdí, že voda, která do jižní části Prostějova teče, je obvykle na špičkové úrovni. „Průchodem přes nově postavené potrubí se mohly změnit smyslové vlastnosti vody, muselo se také více chlorovat, ale kvalita byla v pořádku,“ potvrdil Hanák.

Odběratelům nezbývá, než mu věřit. Pochybnosti jim ovšem zůstávají. „Když se večer sprchovaly děti, říkali jsme si, že je budeme muset opláchnout balenou vodou, jak byly cítit po naftě. Sousedka má želvu a ta dva dny nežrala. Začala až poté, co jí do misky nalila balenou vodu z obchodu,“ řekla Monika Obračajová.

Autor: MICHAL ŠVERDÍK Mladá fronta DNES - regionální mutace střední Morava 17.1.2009


autor: Pavel

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.