> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Festival dřeva 2014 v Ostravě

vloženo: 19.08.2014           komentářů: 0

X. jubilejní Festival dřeva v Ostravě, s největší profesionální dřevorubeckou show v Moravskoslezském kraji, za účasti vicemistra světa Martina Komárka. Jarmark řemesel, Buty, Docuku, Vašo Patejdl, zvěřinové hody a opět vstup ZDARMA.

Ostrava, 19. 8. 2014 - Na Slezskoostravském hradě v Ostravě proběhne v sobotu 13. září 2014 (11.30 – 18.30 hodin), jubilejní X. ročník Festivalu dřeva. Hlavním tahákem programu bude závod sportovních dřevorubců STIHL TIMBERSPORTS SERIES, jediný závod v dřevorubeckém sportu v Moravskoslezském kraji. Zúčastní se ho nejlepší závodníci ČR a reprezentační družstvo ČR, včetně úřadujícího vicemistra světa Martina Komárka z Milevska.

Disciplíny

Springboard, STIHL Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Uderhand Chop, Hot Saw.

„Jednou z velmi atraktivních disciplín, z výše vypsaných, je Standing Block Chop. Jde v ní o přesekávání stojícího kmene o průměru 30 cm. Simuluje kácení stromů. Sekery jsou velmi ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ze strany druhé.Jde o disciplínu, při které divákům, a přiznám se, že i mi, běhá mráz po zádech,“ řekl za organizátory akce Radovan Buček.

Dražba sochy Martina Komárka

Peníze, které se, jako již poněkolikáté, v rámci programu Festivalu dřeva vydraží za sochu, kterou vyřeže Martin Komárek, letos předáme rodičům zdravotně postižené Julie Telnarové z Klimkovic. Julii je 11 let. Má dětskou mozkovou obrnu, spastickou diparézu a zelený zákal na jednom oku. Peníze budou využity na dívčinu terapii v lázních.

Doprovodný program

Na hlavním podiu se představí písničkář Václav Fajfr (11.30 hodin), kapela Buty (14.00 hodin), valašská folklor-beatová skupina Docuku (15.30 hodin) a Vašo Patejdl ze skupiny Elán (17.00 hodin).

Akci stylově doplní starodávný jarmark řemesel. Řezbáři zde představí umělecké a řemeslné zpracování dřeva, dřevěné hračky, nábytkové díly, soustružené misky, uzávěry na lahve a jiné výrobky.

Své umění představí košíkáři, drátenici i metlař Tomáš Mácha ze Starého Zubří na Valašsku, který je držitelem rekordu zapsaného v České databance rekordů za vytvoření nejdelší metly ( 2,27 m ). Návštěvníci Festivalu dřeva se mohou těšit i na sbírky řetězových pil, prezentace zahradní a lesní techniky a zvěřinové hody plné gastro specialit.

Rukodělné výrobky nabídne Centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek, chráněná dílna Charity Opava a Sociálně terapeutická dílna v Ludgeřovicích.

Výukový program pro děti:

Naučná expozice Lesů ČR - Lesní pedagogika, si klade za cíl představit dětem všechny činnosti člověka v lese, přiblížit je k přírodě a představit jim les, jako životní prostor. Pro děti budou připraveny zábavné atrakce a soutěže. Kromě klasických hmatových poznávaček a skládaček či obrázků základních dřevin, bude na děti čekat i malování listů na plátno atd.


autor: Milan Sek

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

24.05.2018

Roj na radnici.
Krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP, formou SMS zprávy oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města, k odstranění roje včel. Na místo vyslána hlídka. Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob.

23.05.2018

Během dvou hodin zkolabovaly
Během dvou hodin zkolabovaly na náměstí dvě ženy. Před jedenáctou hodinou dopoledne si hlídka, provádějící dohled nad veřejným pořádkem na náměstí T. G. M., vyžádala přes operační středisko, příjezd ZZS k šestnáctileté slečně, která zkolabovala u muzea. Za necelé dvě hodiny nahlásil strážník totožnou situaci.

21.05.2018

Jídlem znečistil taxík.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení od taxikáře, který má problémy se zákazníkem. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zkontaktováni oba pánové. Oznamovatel sdělil, že převážel dva muže z centra na hl. nádraží. Jeden z nich za jízdy jedl i přes to, že ho několikrát na zákaz konzumace jídla ve vozidle upozornil. Po kontrole vozidla taxikář zákazníka vyzval k uhrazení vzniklé škody, jelikož sedačka byla zamaštěná od padajícího jídla. To muž odmítl. Při řešení celé záležitosti se choval i před hlídkou hrubě. Chtěl se do vozidla vrátit a znečistit sedačku ještě více.

19.05.2018

Prasklá hadice od WC vytopila byt.
Před polednem přijato telefonické oznámení o tekoucí vodě v bytě, který je majetkem města. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Uvnitř domu se již nacházel technik Domovní správy, který zastavil hlavní uzávěr vody. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že voda prosakuje do spodního bytu.

19.05.2018

Chtěl ho jen uklidnit.
V dopoledních hodinách se na strážníky prostřednictvím linky 156 obrátil jednatřicetiletý muž. Uvedl, že zanechal svého psa přivázaného před obchodem a zatím co nakupoval, viděl, jak cizí muž, v podnapilém stavu, omotává jeho zvířeti kolem krku opasek. Na místo vyslána hlídka.