> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ostravští literáti vychází v Polsku

vloženo: 23.03.2015           komentářů: 0

V Polsku vychází nová kniha ostravských literátů

Se zábavnou prezentací polského překladu satirické knížky Hodinu v nebi zavítá v pátek 27. března do katovického divadla Korez dvojice ostravských literátů – prozaik Miroslav Sehnal a básník Břetislav Uhlář. Tradiční křest má být v jejich režii pojat jako scénicko-klubá show, v níž vedle autorů a překladatelů knihy vystupují rovněž členové Bílého divadla s provokativní inscenací Poslední večeře, ale také například iluzionista Petr Kravčík nebo herci Těšínského divadla Karol Suszka a Joana Litwin-Widera.
Knížka Hodinu v nebi (Godzina w niebie) vychází v těchto dnech ve vroclavském nakladatelství Afera v překladu Jana Stachowského a Krzysztofa Lisowského, kteří společně přeložili už i předcházející prozaicko-poetickou satiru ostravských literátů Hodinu pod drnem. Ta vyšla v Polsku přibližně před dvěma lety a byla již čtenáři rozebrána.
Jan Stachowský patří k nejuznávanějším současným bohemistům, jehož zásluhou se polský čtenář seznámil už například s díly Bohumila Hrabala, Arnošta Lustiga, Oty Pavla, Josefa Škvoreckého, Ivana Klímy nebo Michala Wiewega. Není náhodou, že si k překladům obou knih ostravských autorů Miroslava Sehnala a Břetislava Uhláře přizval na pomoc Krzysztofa Lisowského, který je v Polsku uznávaným publicistou a literárním kritikem, ale hlavně známým básníkem, který kromě jiných obdržel už i Ceny Andreje Bursa a Stanislava Pietaka, což jsou nejprestižnější polská literární ocenění.
„Nepochybuji, že si Hodinu v nebi Miroslava Sehnala a Břetislava Uhláře najde v Polsku obdobně mnoho příznivců, jako jejich předchozí knížka Hodinu pod drnem,“ uvedl Krzysztof Lisowský. „Zárukou je lehké péro obou autorů, a jejich knížky jsou čtivé nejen tím, že dovedou pobavit, překvapit či vysvětlit různá tajemství, ale zároveň poněkud paradoxně narušují u nás vžitý pojem „česká atmosféra“, čili jak my, Poláci, vnímáme literární, ale i tu všední českost. Bereme ji spíš shovívavě, s jakousi přezíravou ironií, což dvojice literátů z Ostravy Polákům po čertech mění,“ dodal s úsměvem Lisowský.


autor: -sam-

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

05.12.2018

Pád zapříčinila absence léků
Hodinu před polednem přijato na lince tísňového volání oznámení o starším pánovi, který upadl na zem. Přítomní mladíci se mu snažili pomoci, ale senior nebyl schopen chůze. Strážníci na místě zkontaktovali šestasedmdesátiletého muže. Ten uvedl, že si zapomněl vzít léky na tlak a proto mu není dobře. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hladina 0,5 promile alkoholu.

04.12.2018

Odmítnutí dcery, řešil.razantním způsobe
Odmítnutí dcery, řešil razantním způsobem. V odpoledních hodinách přijato telefonické anonymní oznámení o napadání ženy mužem na parkovišti u nemocnice. Dotyčný měl poškodit i vozidlo. Na místo vyslaná hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že se jedná o bývalé manžele, kteří nedávno prošli rozvodovým řízením. K incidentu došlo poté, co se čtyřiačtyřicetiletý muž snažil na zastávce MHD zkontaktovat svoji dceru. Ta se s ním nehodlala bavit. Po příjezdu matky, dcera nastoupila do vozidla. Automobil dotyčný zablokoval, svým vozidlem a domáhal se vysvětlení postoje své dcery od bývalé manželky. Obě se s ním odmítly bavit a uzavřely se uvnitř auta. To muže rozčílilo natolik, že začal do auta kopat a bouchat. Když došlo k poškození dveří a rozbití okna, tak se uklidnil a vyčkal na místě do příjezdu hlídky

01.12.2018

Spolupráce s IZS.
Před druhou hodinou odpoledne vyjížděli strážníci k nahlášenému požáru dřevěné budovy skladu u místního vlakového nádraží. Oznámení přijato formou SMS z operačního střediska HZS Olomouckého kraje. Na místě zasahoval hasičský záchranný sbor společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Vrahovic a Žešova.

01.12.2018

Napadena bývalým přítelem.
V odpoledních hodinách se na strážníky, prostřednictvím linky 156 obrátila žena a sdělila, že byla napadena bývalým přítelem před nemocnicí. Na místo vyslána hlídka. V ordinaci zkontaktována jednatřicetiletá oznamovatelka. Ta uvedla, že šla se svojí tříletou dcerou k lékaři, v doprovodu svojí matky. Bývalý přítel je sledoval až před nemocnici, kde je fyzicky napadl. Jí dal několik facek, matku odstrčil, tak že spadla na zem a zranila se.

29.11.2018

Odchyt labutě.
Před polednem přijato telefonické oznámení o zamrzlé labuti na rybníku v Krasicích. Na místo vyslána hlídka. Částečně zamrzlou labuť se strážníkům podařilo z ledu vysvobodit. Po zdravotní stránce byla v pořádku.