> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ostravští literáti vychází v Polsku

vloženo: 23.03.2015           komentářů: 0

V Polsku vychází nová kniha ostravských literátů

Se zábavnou prezentací polského překladu satirické knížky Hodinu v nebi zavítá v pátek 27. března do katovického divadla Korez dvojice ostravských literátů – prozaik Miroslav Sehnal a básník Břetislav Uhlář. Tradiční křest má být v jejich režii pojat jako scénicko-klubá show, v níž vedle autorů a překladatelů knihy vystupují rovněž členové Bílého divadla s provokativní inscenací Poslední večeře, ale také například iluzionista Petr Kravčík nebo herci Těšínského divadla Karol Suszka a Joana Litwin-Widera.
Knížka Hodinu v nebi (Godzina w niebie) vychází v těchto dnech ve vroclavském nakladatelství Afera v překladu Jana Stachowského a Krzysztofa Lisowského, kteří společně přeložili už i předcházející prozaicko-poetickou satiru ostravských literátů Hodinu pod drnem. Ta vyšla v Polsku přibližně před dvěma lety a byla již čtenáři rozebrána.
Jan Stachowský patří k nejuznávanějším současným bohemistům, jehož zásluhou se polský čtenář seznámil už například s díly Bohumila Hrabala, Arnošta Lustiga, Oty Pavla, Josefa Škvoreckého, Ivana Klímy nebo Michala Wiewega. Není náhodou, že si k překladům obou knih ostravských autorů Miroslava Sehnala a Břetislava Uhláře přizval na pomoc Krzysztofa Lisowského, který je v Polsku uznávaným publicistou a literárním kritikem, ale hlavně známým básníkem, který kromě jiných obdržel už i Ceny Andreje Bursa a Stanislava Pietaka, což jsou nejprestižnější polská literární ocenění.
„Nepochybuji, že si Hodinu v nebi Miroslava Sehnala a Břetislava Uhláře najde v Polsku obdobně mnoho příznivců, jako jejich předchozí knížka Hodinu pod drnem,“ uvedl Krzysztof Lisowský. „Zárukou je lehké péro obou autorů, a jejich knížky jsou čtivé nejen tím, že dovedou pobavit, překvapit či vysvětlit různá tajemství, ale zároveň poněkud paradoxně narušují u nás vžitý pojem „česká atmosféra“, čili jak my, Poláci, vnímáme literární, ale i tu všední českost. Bereme ji spíš shovívavě, s jakousi přezíravou ironií, což dvojice literátů z Ostravy Polákům po čertech mění,“ dodal s úsměvem Lisowský.


autor: -sam-

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

24.05.2018

Roj na radnici.
Krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP, formou SMS zprávy oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města, k odstranění roje včel. Na místo vyslána hlídka. Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob.

23.05.2018

Během dvou hodin zkolabovaly
Během dvou hodin zkolabovaly na náměstí dvě ženy. Před jedenáctou hodinou dopoledne si hlídka, provádějící dohled nad veřejným pořádkem na náměstí T. G. M., vyžádala přes operační středisko, příjezd ZZS k šestnáctileté slečně, která zkolabovala u muzea. Za necelé dvě hodiny nahlásil strážník totožnou situaci.

21.05.2018

Jídlem znečistil taxík.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení od taxikáře, který má problémy se zákazníkem. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zkontaktováni oba pánové. Oznamovatel sdělil, že převážel dva muže z centra na hl. nádraží. Jeden z nich za jízdy jedl i přes to, že ho několikrát na zákaz konzumace jídla ve vozidle upozornil. Po kontrole vozidla taxikář zákazníka vyzval k uhrazení vzniklé škody, jelikož sedačka byla zamaštěná od padajícího jídla. To muž odmítl. Při řešení celé záležitosti se choval i před hlídkou hrubě. Chtěl se do vozidla vrátit a znečistit sedačku ještě více.

19.05.2018

Prasklá hadice od WC vytopila byt.
Před polednem přijato telefonické oznámení o tekoucí vodě v bytě, který je majetkem města. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Uvnitř domu se již nacházel technik Domovní správy, který zastavil hlavní uzávěr vody. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že voda prosakuje do spodního bytu.

19.05.2018

Chtěl ho jen uklidnit.
V dopoledních hodinách se na strážníky prostřednictvím linky 156 obrátil jednatřicetiletý muž. Uvedl, že zanechal svého psa přivázaného před obchodem a zatím co nakupoval, viděl, jak cizí muž, v podnapilém stavu, omotává jeho zvířeti kolem krku opasek. Na místo vyslána hlídka.