> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ostravští literáti vychází v Polsku

vloženo: 23.03.2015           komentářů: 0

V Polsku vychází nová kniha ostravských literátů

Se zábavnou prezentací polského překladu satirické knížky Hodinu v nebi zavítá v pátek 27. března do katovického divadla Korez dvojice ostravských literátů – prozaik Miroslav Sehnal a básník Břetislav Uhlář. Tradiční křest má být v jejich režii pojat jako scénicko-klubá show, v níž vedle autorů a překladatelů knihy vystupují rovněž členové Bílého divadla s provokativní inscenací Poslední večeře, ale také například iluzionista Petr Kravčík nebo herci Těšínského divadla Karol Suszka a Joana Litwin-Widera.
Knížka Hodinu v nebi (Godzina w niebie) vychází v těchto dnech ve vroclavském nakladatelství Afera v překladu Jana Stachowského a Krzysztofa Lisowského, kteří společně přeložili už i předcházející prozaicko-poetickou satiru ostravských literátů Hodinu pod drnem. Ta vyšla v Polsku přibližně před dvěma lety a byla již čtenáři rozebrána.
Jan Stachowský patří k nejuznávanějším současným bohemistům, jehož zásluhou se polský čtenář seznámil už například s díly Bohumila Hrabala, Arnošta Lustiga, Oty Pavla, Josefa Škvoreckého, Ivana Klímy nebo Michala Wiewega. Není náhodou, že si k překladům obou knih ostravských autorů Miroslava Sehnala a Břetislava Uhláře přizval na pomoc Krzysztofa Lisowského, který je v Polsku uznávaným publicistou a literárním kritikem, ale hlavně známým básníkem, který kromě jiných obdržel už i Ceny Andreje Bursa a Stanislava Pietaka, což jsou nejprestižnější polská literární ocenění.
„Nepochybuji, že si Hodinu v nebi Miroslava Sehnala a Břetislava Uhláře najde v Polsku obdobně mnoho příznivců, jako jejich předchozí knížka Hodinu pod drnem,“ uvedl Krzysztof Lisowský. „Zárukou je lehké péro obou autorů, a jejich knížky jsou čtivé nejen tím, že dovedou pobavit, překvapit či vysvětlit různá tajemství, ale zároveň poněkud paradoxně narušují u nás vžitý pojem „česká atmosféra“, čili jak my, Poláci, vnímáme literární, ale i tu všední českost. Bereme ji spíš shovívavě, s jakousi přezíravou ironií, což dvojice literátů z Ostravy Polákům po čertech mění,“ dodal s úsměvem Lisowský.


autor: -sam-

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.