> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Prostějovanům na jezdeckých kasárn

vloženo: 06.09.2015           komentářů: 0Více než tisícovku podpisů Prostějovanů má na svém kontě petice vyzývající radní a zastupitele, aby ustoupili od záměru bourat historickou budovu jezdeckých kasáren. Petice byla v pátek podána na podatelnu prostějovského magistrátu. Za petiční akcí stojí spolek Pro Prostějov.

Členem petičního výboru je také architekt, který chtěl o problematice mluvit na jednání zastupitelstva, ale nebylo mu dáno slovo. „Bourání je prvoplánová a nemoudrá varianta. Myslím, že rekonstrukce může být levnější než demolice a nová výstavba, která by navíc zatížila tamní obytnou zónu,“ vyjádřil se Jiří Zakopal s tím, že neplatí ani častý argument, že budova kasáren je v katastrofálním stavu. „Máme k dispozici například stanovisko Českého vysokého učení technického, podle kterého budova nevykazuje zásadní konstrukční problémy. Také posudek statika, který si zaplatilo město uvádí, že objekt je rekonstruovatelný,“ vysvětlil Jiří Zakopal.
Petice byla pravidelně sbírána na petičním stánku v ulicích města, arch byl umístěn také na třech veřejných místech. „Lidé nám většinou vyjadřovali podporu, budova má historický význam a k městu již neodmyslitelně patří. Prostějovanům na kasárnách záleží,“ řekl člen petičního výboru Jan Walla, který se sběru podpisů v ulicích pravidelně věnoval.
Souběžně s petiční akcí probíhala také osvětová kampaň. „Vytvořili jsme klip s historickými fotografiemi a vizualizacemi budovy, spustili jsme také informační webové stránky a iniciativu jsme propagovali na sociálních sítích,“ nechala se slyšet členka petičního výboru Markéta Novotná. Iniciativu podpořili známé osobnosti. „Podpořili nás jak odborníci - historik architektury profesor Švácha a docent Rykl z Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT, tak tři držitelé Ceny města - Eva Suchánková, Bob Pacholík a Miroslav Švancara nebo například první porevoluční starosta Prostějova Miroslav Zikmund či poslankyně Jitka Chalánková,“ spočítala Markéta Novotná.
Podpisů se aktivistům podařilo za léto nasbírat okolo tisícovky, dnes byly předány na podatelně magistrátu. „Budeme trvat na tom, aby se naše petice projednala na pondělním jednání zastupitelstva, myslím, že vůle občanů je zřejmá,“ uzavřel architekt Jiří Zakopal.

autor: Jakub Čech

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.