> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Prostějovanům na jezdeckých kasárn

vloženo: 06.09.2015           komentářů: 0Více než tisícovku podpisů Prostějovanů má na svém kontě petice vyzývající radní a zastupitele, aby ustoupili od záměru bourat historickou budovu jezdeckých kasáren. Petice byla v pátek podána na podatelnu prostějovského magistrátu. Za petiční akcí stojí spolek Pro Prostějov.

Členem petičního výboru je také architekt, který chtěl o problematice mluvit na jednání zastupitelstva, ale nebylo mu dáno slovo. „Bourání je prvoplánová a nemoudrá varianta. Myslím, že rekonstrukce může být levnější než demolice a nová výstavba, která by navíc zatížila tamní obytnou zónu,“ vyjádřil se Jiří Zakopal s tím, že neplatí ani častý argument, že budova kasáren je v katastrofálním stavu. „Máme k dispozici například stanovisko Českého vysokého učení technického, podle kterého budova nevykazuje zásadní konstrukční problémy. Také posudek statika, který si zaplatilo město uvádí, že objekt je rekonstruovatelný,“ vysvětlil Jiří Zakopal.
Petice byla pravidelně sbírána na petičním stánku v ulicích města, arch byl umístěn také na třech veřejných místech. „Lidé nám většinou vyjadřovali podporu, budova má historický význam a k městu již neodmyslitelně patří. Prostějovanům na kasárnách záleží,“ řekl člen petičního výboru Jan Walla, který se sběru podpisů v ulicích pravidelně věnoval.
Souběžně s petiční akcí probíhala také osvětová kampaň. „Vytvořili jsme klip s historickými fotografiemi a vizualizacemi budovy, spustili jsme také informační webové stránky a iniciativu jsme propagovali na sociálních sítích,“ nechala se slyšet členka petičního výboru Markéta Novotná. Iniciativu podpořili známé osobnosti. „Podpořili nás jak odborníci - historik architektury profesor Švácha a docent Rykl z Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT, tak tři držitelé Ceny města - Eva Suchánková, Bob Pacholík a Miroslav Švancara nebo například první porevoluční starosta Prostějova Miroslav Zikmund či poslankyně Jitka Chalánková,“ spočítala Markéta Novotná.
Podpisů se aktivistům podařilo za léto nasbírat okolo tisícovky, dnes byly předány na podatelně magistrátu. „Budeme trvat na tom, aby se naše petice projednala na pondělním jednání zastupitelstva, myslím, že vůle občanů je zřejmá,“ uzavřel architekt Jiří Zakopal.

autor: Jakub Čech

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

04.10.2018

Trhala květiny ze záhonu.
Při kontrolní činnosti ve Smetanových sadech si hlídka povšimla ženy, která se sklání nad záhonem a trhá z něj kytky. Dotyčná vyzvána k zanechání protiprávního jednání. Žena nebyla schopna na místě prokázat svoji totožnost, proto k jejímu zjištění předvedena na služebnu Policie ČR. Osmapadesátiletá žena je svým jednáním podezřelá z přestupku proti majetku. Celá záležitost postoupena příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

04.10.2018

Opilý řidič zadržen.
V ranních hodinách přijato na lince 156 anonymní oznámení o řidiči osobního vozidla, který každý den ráno požije v restauraci alkohol a poté usedne za volant a odjede. V době oznámení se dotyčný nacházel v restauraci. Na místo, k prověření oznámení vyslána hlídka. Uvedený muž, po odchodu z podniku, nastoupil do auta a započal jízdu. Hlídkou, vozidlo zastaveno. Řidič vyzván k prokázání totožnosti a k provedení orientační dechové zkoušky. Čtyřicetiletý muž, při dechové zkoušce nadýchal 2,16 a 1,97 promile.

03.10.2018

Závada na vozidle.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 telefonické oznámení o vyjetém vozidle z řady zaparkovaných aut na ulici Wolkerova. Na místo vyslaná hlídka oznámení potvrdila. Vozidlo strážníci zatlačili zpět na parkoviště. Zanedlouho se dostavila majitelka, která uvedla, že se jedná o technickou závadu.

01.10.2018

Hledaná osoba.
V dopoledních hodinách si strážník okrskové služby, při dohledu na veřejný pořádek v okolí lázní na ulici Blahoslavova, povšiml osoby, o které z místní znalosti věděl, že je celostátně hledaná Policií ČR. Při ověřování totožnosti, bylo pátrání po pětapadesátiletém muži potvrzeno. Dotyčný předveden na Obvodní oddělení PČR, kde byl předán službu konajícím policistům k dalším úkonům. Při předvedení nebylo užito donucovacích prostředků. Muž nekladl žádný odpor.

29.09.2018

Kradl nadvakrát.
Večer přijato oznámení od ostrahy suprermarketu na Olomoucké ulici, že se do prodejny vrátil muž, který se před chvílí dopustil krádeže a je pravděpodobné, že se o stejné jednání pokusí znovu. Na místo vyslána hlídka. Zkontaktován oznamovatel. Uvedl, že si na záznamu z kamer všiml muže, který pronesl přes pokladní zónu zboží, za které nezaplatil. Zanedlouho se do prodejny vrátil a vložil si do bundy další zboží. Za pokladní zónou byl ostrahou zadržen a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Strážníkům se k oběma krádežím doznal. Uvedl, že zboží z první krádeže je již zkonzumované. Z druhé krádeže, zboží vráceno zpět do prodeje.