> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Prostějovanům na jezdeckých kasárn

vloženo: 06.09.2015           komentářů: 0Více než tisícovku podpisů Prostějovanů má na svém kontě petice vyzývající radní a zastupitele, aby ustoupili od záměru bourat historickou budovu jezdeckých kasáren. Petice byla v pátek podána na podatelnu prostějovského magistrátu. Za petiční akcí stojí spolek Pro Prostějov.

Členem petičního výboru je také architekt, který chtěl o problematice mluvit na jednání zastupitelstva, ale nebylo mu dáno slovo. „Bourání je prvoplánová a nemoudrá varianta. Myslím, že rekonstrukce může být levnější než demolice a nová výstavba, která by navíc zatížila tamní obytnou zónu,“ vyjádřil se Jiří Zakopal s tím, že neplatí ani častý argument, že budova kasáren je v katastrofálním stavu. „Máme k dispozici například stanovisko Českého vysokého učení technického, podle kterého budova nevykazuje zásadní konstrukční problémy. Také posudek statika, který si zaplatilo město uvádí, že objekt je rekonstruovatelný,“ vysvětlil Jiří Zakopal.
Petice byla pravidelně sbírána na petičním stánku v ulicích města, arch byl umístěn také na třech veřejných místech. „Lidé nám většinou vyjadřovali podporu, budova má historický význam a k městu již neodmyslitelně patří. Prostějovanům na kasárnách záleží,“ řekl člen petičního výboru Jan Walla, který se sběru podpisů v ulicích pravidelně věnoval.
Souběžně s petiční akcí probíhala také osvětová kampaň. „Vytvořili jsme klip s historickými fotografiemi a vizualizacemi budovy, spustili jsme také informační webové stránky a iniciativu jsme propagovali na sociálních sítích,“ nechala se slyšet členka petičního výboru Markéta Novotná. Iniciativu podpořili známé osobnosti. „Podpořili nás jak odborníci - historik architektury profesor Švácha a docent Rykl z Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT, tak tři držitelé Ceny města - Eva Suchánková, Bob Pacholík a Miroslav Švancara nebo například první porevoluční starosta Prostějova Miroslav Zikmund či poslankyně Jitka Chalánková,“ spočítala Markéta Novotná.
Podpisů se aktivistům podařilo za léto nasbírat okolo tisícovky, dnes byly předány na podatelně magistrátu. „Budeme trvat na tom, aby se naše petice projednala na pondělním jednání zastupitelstva, myslím, že vůle občanů je zřejmá,“ uzavřel architekt Jiří Zakopal.

autor: Jakub Čech

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.