> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Adopce píšťal kosteleckých varhan

vloženo: 13.01.2016           komentářů: 0Varhany v kostele sv. Jakuba Staršího v Kostelci na Hané byly postaveny v roce 1899 kutnohorskou firmou Jana Tučka. Od té doby významně doprovázely liturgické obřady a slavnostní koncerty. Po rekvírování píšťal v roce 1917 se až v roce 1926 dočkaly jejich opětovného navrácení. V roce 1934 prošly generální přestavbu rozšířením do stávající podoby dvoumanuálového nástroje s pedálem a konečným počtem 23 rejstříků a 1134 píšťal.
Po tak dlouhé době již dochází tomuto stařičkému nástroji dech. Nefungují mu všechny rejstříky, některé tóny již nedokáží zahrát čistě a hlavně jsou napadeny dřevokazným hmyzem. Dalším nečinným přihlížením bychom uvedli náš překrásný hudební nástroj ke zkáze. Z těchto důvodů jsme se rozhodli, po několikaletém oddalování, k provedení generální opravy právě v letošním roce. Celková částka na záchranu varhan činí 750 000 Kč.
Budeme vděčni všem, kdo finančně podpoří náš společný záměr a napomohou uchovat neoddělitelnou součást zdejšího kostela pro budoucí generace.Nabídka možností pro příspěvek na opravu varhan:
* kostelní pokladnička pro anonymní a příležitostné dary
* adoptování píšťal v hodnotě 500 Kč za píšťalu s vystavením pamětního certifikátu
* sponzorský dar s vystavením příjmového dokladu a pamětního certifikátu
Kontaktní osobou je P. Stanislav Matyáš, na kterého je možné se obrátit s vyřízením daru, nejlépe každé pondělí a pátek mezi 16 až 17 hodinou, nebo po telefonické domluvě na čísle 731 788 260.
Stejně tak je možné se obracet v úřední hodiny na místostarostu Mgr. Františka Horáka, který na Městském úřadě v Kostelci na Hané zprostředkuje vyřízení daru, pamětního certifikátu i příjmového dokladu. Telefon: 725 132 527, e-mail: mistostarosta@kostelecnh.cz
Snad již o letošních Vánocích se nám budou moci varhany odvděčit překrásnou hudbou ve svém plném rozsahu a s uzdraveným dechem.

autor: Mgr. František Horáka

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

25.10.2018

Spolupráce s IZS.
Formou SMS přijata žádost od HZS Ol. kraje o asistenci při otevření bytu. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zjištěno, že majitelka upadla na zem a zranila se. Hasiči byt otevřeli. Přivolaný lékař rozhodl o převozu zraněné šestasedmdesátileté ženy do nemocnice na ošetření.

23.10.2018

Ustlal si v kontejneru.
V ranních hodinách kontaktovali pracovníci firmy svážející odpad, okrskáře a upozornili ho na spícího muže v kontejneru na papír na Brněnské ulici. Na místo vyslána hlídka, která oznámení „popelářů“ potvrdila. Hlídkou dotyčný probuzen a z nádoby na odpad vykázán. Pětadvacetiletý muž bez domova upozorněn na nevhodnost svého počínání. Po té z místa odešel.

22.10.2018

Nedopalek zapříčinil požár.
V podvečer oznámil strážníkům muž, doutnající zásobník na ubrousky na veřejných toaletách na Školní ulici. Uvedl, že věc nahlásil i na Policii ČR. Po příchodu k veřejnému WC hlídka událost potvrdila. Do zásobníku byl vhozen nedopalek cigarety, od kterého vzplály papírové utěrky. Strážníci počáteční požár uhasili. Zásobník byl vlivem tepla poškozen. V zápětí se na místo dostavila i hlídka PČR společně s HZS. Hasiči provedli kontrolu prostor a dohašení schránky.

21.10.2018

Nezabezpečené vozidlo.
Ve večerních hodinách přijato oznámení o vozidle, ve kterém řidič ponechal klíče v zámku dveří. Na místo vyslána hlídka. Vozidlo nalezeno. Majitele se strážníkům podařilo zkontaktovat.

19.10.2018

Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění
Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění a ještě k tomu v podnapilém stavu. V nočních hodinách hlídka provádějící kontrolní činnost na ulici Jungmannova zaznamenala agresivní jízdu osobního vozidla. Autohlídka se vydala za rychle jedoucím vozidlem. Po zastavení, strážníci zkontaktovali osádku. Místo řidiče bylo prázdné. Uvnitř se nacházeli dva muži ve věku 17 a 36 let. Jednalo se o rodinné příslušníky.