> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Adopce píšťal kosteleckých varhan

vloženo: 13.01.2016           komentářů: 0Varhany v kostele sv. Jakuba Staršího v Kostelci na Hané byly postaveny v roce 1899 kutnohorskou firmou Jana Tučka. Od té doby významně doprovázely liturgické obřady a slavnostní koncerty. Po rekvírování píšťal v roce 1917 se až v roce 1926 dočkaly jejich opětovného navrácení. V roce 1934 prošly generální přestavbu rozšířením do stávající podoby dvoumanuálového nástroje s pedálem a konečným počtem 23 rejstříků a 1134 píšťal.
Po tak dlouhé době již dochází tomuto stařičkému nástroji dech. Nefungují mu všechny rejstříky, některé tóny již nedokáží zahrát čistě a hlavně jsou napadeny dřevokazným hmyzem. Dalším nečinným přihlížením bychom uvedli náš překrásný hudební nástroj ke zkáze. Z těchto důvodů jsme se rozhodli, po několikaletém oddalování, k provedení generální opravy právě v letošním roce. Celková částka na záchranu varhan činí 750 000 Kč.
Budeme vděčni všem, kdo finančně podpoří náš společný záměr a napomohou uchovat neoddělitelnou součást zdejšího kostela pro budoucí generace.Nabídka možností pro příspěvek na opravu varhan:
* kostelní pokladnička pro anonymní a příležitostné dary
* adoptování píšťal v hodnotě 500 Kč za píšťalu s vystavením pamětního certifikátu
* sponzorský dar s vystavením příjmového dokladu a pamětního certifikátu
Kontaktní osobou je P. Stanislav Matyáš, na kterého je možné se obrátit s vyřízením daru, nejlépe každé pondělí a pátek mezi 16 až 17 hodinou, nebo po telefonické domluvě na čísle 731 788 260.
Stejně tak je možné se obracet v úřední hodiny na místostarostu Mgr. Františka Horáka, který na Městském úřadě v Kostelci na Hané zprostředkuje vyřízení daru, pamětního certifikátu i příjmového dokladu. Telefon: 725 132 527, e-mail: mistostarosta@kostelecnh.cz
Snad již o letošních Vánocích se nám budou moci varhany odvděčit překrásnou hudbou ve svém plném rozsahu a s uzdraveným dechem.

autor: Mgr. František Horáka

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.