> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Adopce píšťal kosteleckých varhan

vloženo: 13.01.2016           komentářů: 0Varhany v kostele sv. Jakuba Staršího v Kostelci na Hané byly postaveny v roce 1899 kutnohorskou firmou Jana Tučka. Od té doby významně doprovázely liturgické obřady a slavnostní koncerty. Po rekvírování píšťal v roce 1917 se až v roce 1926 dočkaly jejich opětovného navrácení. V roce 1934 prošly generální přestavbu rozšířením do stávající podoby dvoumanuálového nástroje s pedálem a konečným počtem 23 rejstříků a 1134 píšťal.
Po tak dlouhé době již dochází tomuto stařičkému nástroji dech. Nefungují mu všechny rejstříky, některé tóny již nedokáží zahrát čistě a hlavně jsou napadeny dřevokazným hmyzem. Dalším nečinným přihlížením bychom uvedli náš překrásný hudební nástroj ke zkáze. Z těchto důvodů jsme se rozhodli, po několikaletém oddalování, k provedení generální opravy právě v letošním roce. Celková částka na záchranu varhan činí 750 000 Kč.
Budeme vděčni všem, kdo finančně podpoří náš společný záměr a napomohou uchovat neoddělitelnou součást zdejšího kostela pro budoucí generace.Nabídka možností pro příspěvek na opravu varhan:
* kostelní pokladnička pro anonymní a příležitostné dary
* adoptování píšťal v hodnotě 500 Kč za píšťalu s vystavením pamětního certifikátu
* sponzorský dar s vystavením příjmového dokladu a pamětního certifikátu
Kontaktní osobou je P. Stanislav Matyáš, na kterého je možné se obrátit s vyřízením daru, nejlépe každé pondělí a pátek mezi 16 až 17 hodinou, nebo po telefonické domluvě na čísle 731 788 260.
Stejně tak je možné se obracet v úřední hodiny na místostarostu Mgr. Františka Horáka, který na Městském úřadě v Kostelci na Hané zprostředkuje vyřízení daru, pamětního certifikátu i příjmového dokladu. Telefon: 725 132 527, e-mail: mistostarosta@kostelecnh.cz
Snad již o letošních Vánocích se nám budou moci varhany odvděčit překrásnou hudbou ve svém plném rozsahu a s uzdraveným dechem.

autor: Mgr. František Horáka

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.