> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nový Rigoletto v Olomouci

vloženo: 20.01.2016           komentářů: 0Andělská Gilda Olgy Jelínkové a hříšná Maddalena Dany Šťastné aneb Nový Rigoletto v Olomouci.

Na repertoár Moravského divadla Olomouc se po dvanácti letech vrací Verdiho slavná opera Rigoletto. Roli Rigolettovy dcery Gildy ztvární koloraturní sopranistka Olga Jelínková, která před nedávnem zazářila v Národním divadle v Praze jako Slavík ve stejnojmenné opeře. Roli Maddaleny vytvoří mezzosopranistka Dana Šťastná, a to necelé dva měsíce po získání 2. ceny na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Premiéra se uskuteční v pátek 22. ledna 2016 v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.
Podle režisérky Andrey Hlinkové, která po premiéře Falstaffa znovu přijala pozvání do Olomouce, je příběh Rigoletta stále aktuální. Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník, který si bude dirigentskou taktovku předávat s Miloslavem Oswaldem. V titulní roli alternují Vladislav Zápražný a Jakub Tolaš.
„Pěvecky je pro mě Gilda podle mě esencí lyricko-koloraturního oboru,“ říká představitelka Gildy Olga Jelínková. „Je třeba zvládnout její křehkou koloraturní árii, zároveň vypjatá dramatická místa v duetu s otcem nebo srdcervoucí závěrečnou scénu, při níž Gilda umírá...Gildu jsem zpívala zatím jednou - v Liberci v roce 2010, kdy jsem se ji učila na záskok. V současné době je pro mě tento part pěvecky mnohem jednodušší než před šesti lety, tudíž mnohá úskalí již byla překlenuta. Role je to krásná, jedna z mých nejoblíbenějších,“ shrnula Jelínková.
„Verdi se nezapře svým smyslem pro dramatičnost a nádhernou zpěvnost,“ zdůraznil umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Titulní postavu ztvární Jakub Tolaš, který titulní úlohu alternuje s Vladislavem Zápražným. Vévodu z Mantovy předvede Ondřej Koplík, který se bude v roli střídat s Jakubem Rouskem. V roli Gildy alternuje Olga Jelínková s Barbarou Sabellou.
Roli svůdné Maddaleny v alternaci s Barborou Martínkovou-Poláškovou vytvoří Dana Šťastná - čerstvá držitelka 2. ceny Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Dana Šťastná se zároveň v Olomouci připravuje na roli Rosiny v Rossiniho Lazebníku sevillském. V této opeře ji mohou diváci spatřit poprvé už 26. ledna.
Koloraturní sopranistka Olga Jelínková vyniká hlasem výjimečné techniky i rozsahu. Zvítězila v mnoha dalších pěveckých soutěžích, v listopadu 2011 získala 1. cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Jako Rosina (Rossini: Lazebník sevillský) se představila v Jihočeském divadle České Budějovice, Eurydiku (Offenbach: Orfeus v podsvětí) zpívala v Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Městském divadle v Brně, Madam Herz (Mozart: Divadelní ředitel) v Městském divadle v Brně, Královnu noci (Peter Shaffer: Amadeus) ve Slezském divadle Opava, Adélu (J. Strauss: Netopýr) a Královnu noci (Mozart: Kouzelná flétna) v Národním divadle Brno, Gildu (Verdi: Rigoletto) a Aminu (Bellini: Náměsíčná) v libereckém Divadle F. X. Šaldy; za ztvárnění Aminy se dostala do širší nominace na Cenu Thálie 2010. Se souborem Státní opery Praha vystoupila v červenci 2010 v roli Micaëly (Bizet: Carmen) v korejském Soulu. Od února 2012 vystupovala v roli Mozartovy Královny noci ve Státní opeře v Praze. Jako Belliniho Amina se představila také v polském Štětíně a v německém Ingolstadtu. Do svého repertoáru si koncem roku 2012 připsala titulní roli Donizettiho Lucie z Lammermooru a později Nanettu (Verdi: Falstaff), ve Slezském divadle Opava pak Despinu (Mozart: Così fan tutte). Její spolupráce s pražským Národním divadlem začala v r. 2014 rolí Mégacla (Mysliveček: L’Olimpiade) ve Stavovském divadle. Následovala Mozartova Královna noci a nově Slavík (Stravinskij: Le Rossignol) v historické budově v sezoně 2015/16. Od ledna 2015 je angažovaná v Moravském divadle Olomouc, kde se již jako domácí sólistka objevila poprvé v roli Lízy (Kálmán: Hraběnka Marica).

Mezzosopranistka Dana Šťastná je čerstvou nositelkou 2. ceny Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v hlavní soutěžní kategorii Opera, kde zaujala především svým provedením árií postav Octaviana a Komponisty z oper Richarda Strausse.
Dana Šťastná vystudovala zpěv na pardubické konzervatoři v roce 2010. Téhož roku se stala laureátkou na Soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích. Během studií hostovala ve Východočeském divadle v Pardubicích ve hře Radúz a Mahulena.
Nyní pokračuje v magisterském studiu na pražské AMU u Martina Bárty. V květnu roku 2010 debutovala v Divadle F. X. Šaldy v Liberci v opeře Carmen jako Mercedes a následně jako Luigia v titulu Poprask v opeře (Viva la mamma / G. Donizetti). V tomto divadle doposud nastudovala roli Pátka v opeře Robinson Crusoe / J. Offenbach, Dulcinée v opeře Don Quichotte / J. Massenet, prince Orlovského v operetě Netopýr / J. Strauss, Floru Bervoix v opeře La traviata / G. Verdi, Fenenu v opeře Nabucco / G. Verdi. Ve Státním divadle Košice hostuje v roli Suzuki v Madama Butterfly / G. Puccini. Ve Slezském divadle Opava nastudovala roli Dorabelly v nové inscenaci Così fan tutte (W. A. Mozart).
V titulní roli Carmen účinkuje od roku 2013 v inscenaci To nejlepší z Carmen v pražském divadle Hybernia. S vokálně instrumentálním souborem Rebelcanto vystupovala na koncertních podiích v Německu a Anglii.
Od ledna ztvární na jevišti Moravského divadla Olomouc roli Maddaleny ve Verdiho opeře Rigoletto a roli Rosiny v Rossiniho Lazebníku sevillském.


autor: www.motlova.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.