> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Recyklohraní aneb Ukliďme si svět

vloženo: 28.01.2016           komentářů: 0

Děti z Kolšova byly nejaktivnějšími sběrači použitých baterií v Olomouckém kraji – k recyklaci odevzdaly 92 kilogramů

Do podzimní soutěže v rámci projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se zapojilo 859 škol napříč celou republikou. Z Olomouckého kraje se zúčastnilo 69 škol, které dohromady odevzdaly k recyklaci přes 4 tuny baterií. Nejúspěšnějšími sběrači Olomouckého kraje se stali žáci ze Základní školy a Mateřské školy Kolšov. V průměru každý z nich sesbíral 4,6 kilogramů použitých baterií. Cílem projektu je názornou a hravou formou prohloubit znalosti dětí o třídění a recyklaci odpadů.
Dětem z malé obce Kolšov v okrese Šumperk se podařilo za dva a půl měsíce nasbírat 92 kilogramů použitých baterií. Jedná se o nejaktivnější sběrače v celém kraji – každý v průměru přinesl 4,6 kilogramu použitých baterií. „Naši žáci byli velice aktivní. A díky podpoře rodičů jsme zanedlouho nevěděli, kam baterie dávat. Jsem ráda, že takové projekty existují, protože pomáhají dětem pochopit význam ekologického třídění odpadu,“ říká Dana Švubová, ředitelka školy.
„Nejlepší škola v každém kraji získala nejen odměnu za sesbírané baterie, ale také další dva tisíce bodů na účet školy, sběrný box Ecocheese s VIP designem a CD Daniela Bárty s podpisem zpěváka,“ uvádí ředitel neziskové společnosti ECOBAT Petr Kratochvíl. „Z výhry máme všichni ohromnou radost a těšíme se především na potřeby pro sport a výtvarní činnost, které si z katalogu projektu Recyklohraní vybereme,“ doplňuje Dana Švubová z Kolšova.
Sběr baterií podpořil také tradiční úkol. Děti si zopakovaly, co jsou to baterie, jak fungují, k čemu slouží a proč je potřebná jejich recyklace. Z každých 100 kilogramů vybraných baterií bude recyklací získáno přibližně 65 kilo kovonosných druhotných surovin. Ty budou opětovně využity při výrobě nových produktů, například pozinkovaných popelnic či střešních okapů. V podzimní soutěži bylo i speciální zadání – děti měly za úkol upozornit rodiče a obyvatele v okolí školy na 1. Evropský den recyklace baterií, který společně 9. září 2015 oslavili. Přínos takových aktivit je podle Petra Kratochvíla nepopiratelný: „Školy se na celkovém sběru použitých baterií v celé republice podílejí významnou měrou již několik let. Například v roce 2014 to bylo 12 procent z celkového množství zpětně odebraných baterií. Podobný podíl škol lze očekávat i za rok 2015.“
Tabulka: Množství sesbíraných použitých baterií v rámci podzimní soutěže projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět v roce 2015 podle krajů

Kraj Sběr celkem (tuny) Počet zapojených škol v kraji
Hlavní město Praha 3,311 52
Jihočeský 2,717 44
Jihomoravský 4,492 88
Karlovarský 1,290 22
Královéhradecký 3,451 51
Liberecký 2,411 36
Moravskoslezský 4,853 101
Olomoucký 4,043 69
Pardubický 4,212 59
Plzeňský 2,610 44
Středočeský 8,148 128
Ústecký 5,248 66
Vysočina 3,328 53
Zlínský 3,916 46
CELKEM 54,03 859


autor: ECOBAT s.r.o

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

29.11.2018

Odchyt labutě.
Před polednem přijato telefonické oznámení o zamrzlé labuti na rybníku v Krasicích. Na místo vyslána hlídka. Částečně zamrzlou labuť se strážníkům podařilo z ledu vysvobodit. Po zdravotní stránce byla v pořádku.

29.11.2018

Pomoc přišla za pět minut dvanáct.
V ranních hodinách vyjížděla hlídka prověřit oznámení o promrzlé ženě na křižovatce ulic Studentská, Lidická. V uvedené lokalitě zjištěna čtyřiasedmdesátiletá, silně podchlazená žena. Ta již nebyla schopna s hlídkou komunikovat. Strážníci seniorku ihned přemístili do služebního vozidla. Na místo přivolána ZZS.

28.11.2018

Soused mu zachránil život.
V podvečer se na linku 156 obrátil muž a vyslovil obavu o svého souseda, kterého již delší dobu neviděl a bojí se, aby se mu něco nestalo. Na místo vyslána hlídka. V zahradě domu se volně pohyboval německý ovčák. Na bouchání a zvonění nikdo nereagoval. Hlídce se podařilo zkontaktovat syna dotyčného muže. Ten se ihned dostavil na místo i s klíči od domu. Po otevření dveří byl uvnitř nalezen ležící jednasedmdesátiletý muž, který se ze zdravotních důvodů nemohl hýbat.

26.11.2018

Nález snubního prstenu.
V průběhu dne se na služebnu MP dostavil třiapadesátiletý muž, s tím, že předešlý den nalezl v prostorách u kluziště na nám. T. G. Masaryka snubní prsten z bílého a žlutého kovu s vyrytým jménem a datem na vnitřní straně. Přes veškerou snahu se strážníkům nepodařilo vypátrat jeho majitele.

25.11.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před polednem přijato oznámení o vozidle s otevřenými dveřmi na ulici Svatoplukova. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Z registru vozidel zjištěn provozovatel. Toho se hlídce nepodařilo zkontaktovat.