> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Co se bude bourat příště !!!

vloženo: 09.02.2016           komentářů: 0

Prostějov zlikvidoval historicky cennou budovu. Podivně rychle.

Budova prostějovských jezdeckých kasáren sletěla k zemi. Sled událostí proběhl velmi rychle. Přestože ještě před volbami dnes již bývalý primátor Pišťák ujišťoval veřejnost, že není pro bourání a „neví, kde se ta fáma vzala“. K bourání budovy z roku 1891 ale nyní došlo, přes protesty občanů stavební úřad vydal v říjnu loňského roku povolení k demolici. Teprve v listopadu bylo zbourání schváleno zastupitelstvem. Občané tak nyní navrhují demolovat i další historické budovy - radnici, zámek či divadlo.

V ohlášení bourání kasáren, vydaném odborem správy a údržby majetku města prostějovského magistrátu, stojí jako důvod údajný špatný technický stav stavby a zastaralost z hlediska použitých stavebních prvků.1

Občané spolku ProProstějov, kteří již přes půl roku upozorňují na tři stavebně statické posudky prokazující zdraví budovy, jsou také rozčarováni argumentem zastaralosti použitých stavebních prvků.

„Jestli má být ‘zastaralý stavební prvek” důvodem pro bourání budov, navrhujeme zbourat také radnici, zámek nebo Městké divadlo. Jsou to sice klenoty prostějovské architektury, ale máme-li měřit stejným metrem, měly by být zřejmě zbourány,“ komentuje usměvný argument Jan Walla, člen spolku ProProstějov.
„Historická budova je od toho historická, že se stavěla dávno a díky tomu, že i dnes je staticky v pořádku, její hodnota vzrůstá,“ dodal Walla.

Členové spolku ProProstějov se už rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou. A pokud nemá pro vedení města historickou hodnotu budova Jezdeckých kasáren, za jejichž zachování se v roce 2015 podpisem petice vyjádřilo přes tisíc lidí, nemá podle nich možná smysl zachovávat ani zbytek historických budov. Proto na několika ilustračních fotografiích hrozí s palicí v ruce bouráním dalších budov. Kontroverzním krokem tak chtějí ukázat absurditu magistrátní argumentace.

„Je pravda, že Jezdecká kasárna nebyla udržována a na první pohled člověk viděl rozbitá okna a vnitřní prostory byly vybydlené,” zmiňuje další ze členů spolku, Jakub Čech. “Jenže, kdyby třeba na radnici opadala omítka, tak ji taky zbouráme? Když vandalové rozbijí okna na prostějovském zámku, tak taky sletí k zemi? Budova je opravitelná a dokázaly to i posudky odborníků.2“

Politickým důvodem pro bourání budovy byla opakovaně uváděna domnělá neekonomičnost rekonstrukce, aniž by pro tento argument byla předložena tvrdá data. Spolek Pro Prostějov se však domnívá, že na této demolici naopak město prodělalo cca 15-20 milionů korun.
„O koupi budovy zjevně byl zájem - na podatelnu města byla předložena nabídka na koupi3 dne 25.8.2015 za účelem rekonstrukce na nemocnici následné péče. V nabídce se zájemkyně o koupi, MUDr. Jitka Mészárosová, navíc zavazovala složit okamžitě kauci 600 tis. Kč. a nabízela představit obdobné zařízení, které již úspěšně provozuje v České Kamenici,“ komentuje také členka spolku Irena Marková.

Město se ale rozhodlo nejen budovu neprodat, ale dokonce na vlastní náklady zbourat, což má stát další 3 miliony korun, které je třeba přičíst k částce, o niž město neprodáním přišlo.

Realističnost případné rekonstrukce podporuje i Ing. arch. Jiří Zakopal, který na veřejné besedě prezentoval data a ceny rekonstrukcí obdobných budov kasáren v jiných městech České republiky. Z koaličních zastupitelů ale besedovat s občany nikdo nepřišel. „Zde je třeba připomenout, že pan architekt se vydal na zastupitelstvo prezentovat věcné argumenty, ale zastupitelstvo mu ani po jedenácti hodinách čekání neumožnilo promluvit. Tím nejen zablokovalo věcnou diskuzi nad osudem budovy Jezdeckých kasáren, ale porušilo zákon.To potvrdilo i Ministerstvo vnitra4“ vyjádřil se ke kauze jednacího řádu člen spolku Jakub Čech.

„Nelogičnost celého postupu a hlavně spěch, se kterým se o demolici rozhodovalo, nás na celé věci nejvíc pobuřuje. Prostějov přišel o cennou historickou budovu a zdá se nám, že vedení města rozhoduje zcela v rozporu se zájmy občanů,“ komentuje Jan Walla, který se na protest dal vyfotit v helmě, vestě a kladivem v ruce coby demoliční pracovník chystající se skoncovat s dalšími historickými budovami města.


Fakta:
prostějovští sociální demokraté a komunisté před volbami slíbili zachování kasáren5
poté bylo opozičním zastupitelům slíbeno, že pokud podpoří zbourání přístavků, bude hlavní budova kasáren zachována
vedení města prosazovalo bourání, aniž by představilo vizi, co s pozemky dál
o prodej budovy za účelem léčebny dlouhodobě nemocných byl zájem, prodejní nabídka byla zastupitelům zatajena, rozeslal ji až z vlastní iniciativy jeden z opozičních zastupitelů.
bývalý primátor Miroslav Pišťák přislíbil před rozhodováním o bourání hlavní budovy odbornou diskuzi, která se ale neuskutečnila - stalo se tak ústně v listopadu 2014 na neveřejném semináři k rozpočtu 2015, ze semináře není o tomto záznam. Pravdivost těchto slov tvrdí Ing. Jan Navrátil, opoziční zastupitel.
petici za zachování kasáren podepsalo přes tisíc lidí, zachování kasáren podpořili odborníci
vedení města nepředložilo fakta, podle kterých by se dal udělat odhad, kolik by rekonstrukce stála, a přesto rekonstrukci označili na neekonomickou
město porušilo zákon, když architektovi, prosazujícímu zachování kasáren, nepřipustilo vystoupit na jednání zastupitelstvo – potvrdilo to i ministerstvo vnitra
v prosinci 2014 zastupitelé rozhodli, že chtějí budovu kasáren zakonzervovat a nikdy se tak nestalo, v listopadu 2015 už bylo přijato usnesení o zbourání
existují také pochybnosti o zákonnosti veřejné zakázky na zbourání budovy
bourání kasáren bylo protlačeno o jeden hlas


Návrh na otázky:
Jako nevládní nezisková organizace tímto novinářům navrhujeme otázky, které by měli volení představitelé města odpovědět, protože se domníváme, že vyjasnění těchto otázek je ve veřejném zájmu.

Zastupitelům za ČSSD a KSČM
Nedomníváte, že bourání jezdeckých kasáren je v rozporu s vaším předvolebním programem, resp. slibem daným voličům?

Bývalému primátorovi, Miroslavu Pišťákovi
Vzpomínáte si na předvolební diskuzi Prostějovského večerníku v ND a Vaši větu -citujeme:
„ I já říkám ne, protože nevím, kde se ta fáma, že budeme demolovat, vzala.“ ?
Jak byl naplněn Váš slib, že město uskutečnil seminář o jezdeckých kasárnách?
Jaké jste učinil kroky v souvislosti se stanoviskem Ministerstva vnitra, že neumožnění občanům vystoupit na zastupitelstvu je nezákonné? Omluvíte se dotčenému?
Zvážíte rezignaci na všechny veřejné funkce v situace, kdy jste vědomě porušil předvolební slib?

Náměstku, Mgr. Jiřímu Pospíšilovi
Proč vedení města nechalo budovu Jezdeckých kasáren chátrat a neinvestovalo do opatření proti vnější devastaci? Armáda dala budovu městu již v roce 2004. Proč se od té doby nevěnovala pozornost zajištění této budovy, aby i na vnější pohled byla zřejmá její hodnota?

Kontakty:
Jan Walla, člen petičního výboru petice za záchranu Jezdeckých kasáren a člen spolku Pro Prostějov, 605902945, walla@proprostejov.eu
Jakub Čech, člen spolku Pro Prostějov, 722022129, jakub.cech@zakasarny.cz

Veškeré dokumenty, podporu od zajímavých osobností a další informace o naší iniciativě, vč. tří stavebních posudků o statickém zdraví budovy, naleznete na http://zakasarny.cz.

Doporučujeme kontaktovat:
Miroslav Pišťák, bývalý primátor Miroslav.Pistak@prostejov.eu
Ing. Zdeněk Fišer, 1. náměstek primátorky, zdenek.fiser@prostejov.eu
MUDr. Jitka Mészárosová, zájemkyně o koupi kasáren jitka.meszarosova@email.cz
Ing. arch. Vojtěch Jeřábek, architekt zabývající se problematikou kasáren, zástupce odborné veřejnosti vojtech.jerabek@zakasarny.cz

autor: Pro Prostějov /Jakub Čech

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.