> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Otevřený dopis primátorce Prostějov

vloženo: 29.03.2016           komentářů: 0


Blog | Jakub Čech


Paní primátorko,obracím se na Vás ve dvou záležitostech.Dnes je na programu jednání zastupitelstva otázka tzv. decentralizace města. V čem je materiál doporučený radou ke schválení lživý a vadný, popsal již podrobně Mgr. Martin Hájek. Dovolte, abych Vás upozornil na jinou věc, která v souvislosti s touto otázkou dosud nebyla vyřčena.

Jde o to, že Česká strana sociálně demokratická, za niž jste zvolena, řeší ve svém Dlouhodobém programu otázku tzv. subsidiarity, tedy principu, že rozhodovat o veřejných záležitostech se má vždy na tom nejnižším stupni veřejné správy, co nejblíže k občanům. Cituji z Dlouhodobého programu ČSSD[1].
Myšlenky strukturálních demokratických reforem, rozvoje sociálně tržní ekonomiky, subsidiarity a demokratického způsobu probíhající evropské integrace, spolu se základními hodnotami svobody, spravedlnosti, solidarity a lidských práv, jakož i vůle ke společnému postupu socialistických stran, vytvořily ideový základ, který je nadějným východiskem i v prvním století nového tisíciletí.

Krajské a obecní samosprávy, zakotvené v Ústavě ČR, vytvořily organizační základy pro účast občanů na správě veřejných záležitostí. Princip subsidiarity – rozhodovat na stupni, který je pro danou věc optimální – spolu s „finanční ústavou“ samospráv je zárukou jejich politické a společenské autority. Samospráva je součástí občanské společnosti, nikoli prodloužením či filiálkou centrální mocí, jejíž decentralizace je paralelním procesem. ČSSD je připravena promítnout princip subsidiarity do obou dimenzí – správy státu a věcí veřejných v národním měřítku, stejně jako správy věcí evropských v rámci Evropské unie.

Vyzývám Vás, abyste spolu s Vašimi kolegy naplnila to, co bylo slíbeno voličům a nebylo tedy přijato usnesení navržené Radou města. Je třeba plnit své předvolební sliby.

Zároveň v této věci byste měla požádat kolegu Ing. Pospíšila, aby jím vlastněné médium Prostějovský Večerník nelhalo a nemanipulovalo občany Prostějova.

Ještě k samotné decentralizaci – nejedná se o žádné trhání, jak to bývá prezentováno. Změna oproti současnému modelu je taková, že by „osadní výbory“ byly volené občany a měly by rozhodovací pravomoc o určité finanční částce uvolněné z rozpočtu města.

Osadní výbory jsou v současnosti nefunkční, neefektivní, netransparentní, nikdo neví o čem jednají a například paní Galářová ve Vrahovicích předváděla obrovskou aroganci vůči občanům, když je nechtěla na jednání osadního výboru pustit. Na webu města nejsou zápisy z jednání osadních výborů. Jedná se proto o velmi pochybné orgány.

Zdůrazňuji, že členové výborů nemají legitimitu o čemkoliv rozhodovat, nejsou voleni občany. Zastupitelé ani při nejlepší vůli nemůžou vědět, kdo v osadním výboru má nebo nemá být, protože neví, jakou mají dané osoby podporu mezi obyvateli dané městské části. Osadní výbory se tak stávají trafikou pro skupinu kamarádů scházejícícící se někde tajně v hospodě.

Proto si myslím, že decentralizace je nutná, přinesla by tansparentní a odpovědně rozhodování o městských částech.

__

Občas v Prostějově zaznívá, že zastupitelé jsou k něčemu zavázáni koaliční smlouvou. Obecně bývá zvykem koaliční smlouvu zveřejnit, například na vládní úrovni byla koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL zveřejněna, přímo na webu Vlády České republiky. Největší stranou ve vládě je právě ČSSD, jíž jste členkou, a proto si myslím, že by také místní organizace měla koaliční smlouvu zveřejnit. Pokud s tím neměl problém premiér Sobotka, myslím, že to nebude problém ani pro prostějovskou buňku.

Jak koaliční smlouvu zveřejnit Vám může poradit pan předseda vlády Sobotka nebo členové šumperské ČSSD, která také koaliční smlouvu zveřejnila.[2]

Je to zásadní dokument ovlivňující život ve městě a proto si myslím, že měl být již dávno zveřejněn. Pokud koaliční smlouva nebude zveřejněna, občané se budou důvodně obávat, že v ní jsou ustanovení odporující zákonu o obcích[3] či veřejnému zájmu.

A v neposlední řadě Vás prosím, zda by mediální referentka mohla přestat monitorovat mé aktivity na sociálních sítítích, případně aby se alespoň vytisknutý obraz nerozdával novinářům, můžu s nimi komunikovat sám. Já mediálního poradce ani referentku nepotřebuji.


S pozdravem Jakub Čechautor: Jakub Čech

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.