> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Otevřený dopis primátorce Prostějov

vloženo: 29.03.2016           komentářů: 0


Blog | Jakub Čech


Paní primátorko,obracím se na Vás ve dvou záležitostech.Dnes je na programu jednání zastupitelstva otázka tzv. decentralizace města. V čem je materiál doporučený radou ke schválení lživý a vadný, popsal již podrobně Mgr. Martin Hájek. Dovolte, abych Vás upozornil na jinou věc, která v souvislosti s touto otázkou dosud nebyla vyřčena.

Jde o to, že Česká strana sociálně demokratická, za niž jste zvolena, řeší ve svém Dlouhodobém programu otázku tzv. subsidiarity, tedy principu, že rozhodovat o veřejných záležitostech se má vždy na tom nejnižším stupni veřejné správy, co nejblíže k občanům. Cituji z Dlouhodobého programu ČSSD[1].
Myšlenky strukturálních demokratických reforem, rozvoje sociálně tržní ekonomiky, subsidiarity a demokratického způsobu probíhající evropské integrace, spolu se základními hodnotami svobody, spravedlnosti, solidarity a lidských práv, jakož i vůle ke společnému postupu socialistických stran, vytvořily ideový základ, který je nadějným východiskem i v prvním století nového tisíciletí.

Krajské a obecní samosprávy, zakotvené v Ústavě ČR, vytvořily organizační základy pro účast občanů na správě veřejných záležitostí. Princip subsidiarity – rozhodovat na stupni, který je pro danou věc optimální – spolu s „finanční ústavou“ samospráv je zárukou jejich politické a společenské autority. Samospráva je součástí občanské společnosti, nikoli prodloužením či filiálkou centrální mocí, jejíž decentralizace je paralelním procesem. ČSSD je připravena promítnout princip subsidiarity do obou dimenzí – správy státu a věcí veřejných v národním měřítku, stejně jako správy věcí evropských v rámci Evropské unie.

Vyzývám Vás, abyste spolu s Vašimi kolegy naplnila to, co bylo slíbeno voličům a nebylo tedy přijato usnesení navržené Radou města. Je třeba plnit své předvolební sliby.

Zároveň v této věci byste měla požádat kolegu Ing. Pospíšila, aby jím vlastněné médium Prostějovský Večerník nelhalo a nemanipulovalo občany Prostějova.

Ještě k samotné decentralizaci – nejedná se o žádné trhání, jak to bývá prezentováno. Změna oproti současnému modelu je taková, že by „osadní výbory“ byly volené občany a měly by rozhodovací pravomoc o určité finanční částce uvolněné z rozpočtu města.

Osadní výbory jsou v současnosti nefunkční, neefektivní, netransparentní, nikdo neví o čem jednají a například paní Galářová ve Vrahovicích předváděla obrovskou aroganci vůči občanům, když je nechtěla na jednání osadního výboru pustit. Na webu města nejsou zápisy z jednání osadních výborů. Jedná se proto o velmi pochybné orgány.

Zdůrazňuji, že členové výborů nemají legitimitu o čemkoliv rozhodovat, nejsou voleni občany. Zastupitelé ani při nejlepší vůli nemůžou vědět, kdo v osadním výboru má nebo nemá být, protože neví, jakou mají dané osoby podporu mezi obyvateli dané městské části. Osadní výbory se tak stávají trafikou pro skupinu kamarádů scházejícícící se někde tajně v hospodě.

Proto si myslím, že decentralizace je nutná, přinesla by tansparentní a odpovědně rozhodování o městských částech.

__

Občas v Prostějově zaznívá, že zastupitelé jsou k něčemu zavázáni koaliční smlouvou. Obecně bývá zvykem koaliční smlouvu zveřejnit, například na vládní úrovni byla koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL zveřejněna, přímo na webu Vlády České republiky. Největší stranou ve vládě je právě ČSSD, jíž jste členkou, a proto si myslím, že by také místní organizace měla koaliční smlouvu zveřejnit. Pokud s tím neměl problém premiér Sobotka, myslím, že to nebude problém ani pro prostějovskou buňku.

Jak koaliční smlouvu zveřejnit Vám může poradit pan předseda vlády Sobotka nebo členové šumperské ČSSD, která také koaliční smlouvu zveřejnila.[2]

Je to zásadní dokument ovlivňující život ve městě a proto si myslím, že měl být již dávno zveřejněn. Pokud koaliční smlouva nebude zveřejněna, občané se budou důvodně obávat, že v ní jsou ustanovení odporující zákonu o obcích[3] či veřejnému zájmu.

A v neposlední řadě Vás prosím, zda by mediální referentka mohla přestat monitorovat mé aktivity na sociálních sítítích, případně aby se alespoň vytisknutý obraz nerozdával novinářům, můžu s nimi komunikovat sám. Já mediálního poradce ani referentku nepotřebuji.


S pozdravem Jakub Čechautor: Jakub Čech

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

05.12.2018

Pád zapříčinila absence léků
Hodinu před polednem přijato na lince tísňového volání oznámení o starším pánovi, který upadl na zem. Přítomní mladíci se mu snažili pomoci, ale senior nebyl schopen chůze. Strážníci na místě zkontaktovali šestasedmdesátiletého muže. Ten uvedl, že si zapomněl vzít léky na tlak a proto mu není dobře. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hladina 0,5 promile alkoholu.

04.12.2018

Odmítnutí dcery, řešil.razantním způsobe
Odmítnutí dcery, řešil razantním způsobem. V odpoledních hodinách přijato telefonické anonymní oznámení o napadání ženy mužem na parkovišti u nemocnice. Dotyčný měl poškodit i vozidlo. Na místo vyslaná hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že se jedná o bývalé manžele, kteří nedávno prošli rozvodovým řízením. K incidentu došlo poté, co se čtyřiačtyřicetiletý muž snažil na zastávce MHD zkontaktovat svoji dceru. Ta se s ním nehodlala bavit. Po příjezdu matky, dcera nastoupila do vozidla. Automobil dotyčný zablokoval, svým vozidlem a domáhal se vysvětlení postoje své dcery od bývalé manželky. Obě se s ním odmítly bavit a uzavřely se uvnitř auta. To muže rozčílilo natolik, že začal do auta kopat a bouchat. Když došlo k poškození dveří a rozbití okna, tak se uklidnil a vyčkal na místě do příjezdu hlídky

01.12.2018

Spolupráce s IZS.
Před druhou hodinou odpoledne vyjížděli strážníci k nahlášenému požáru dřevěné budovy skladu u místního vlakového nádraží. Oznámení přijato formou SMS z operačního střediska HZS Olomouckého kraje. Na místě zasahoval hasičský záchranný sbor společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Vrahovic a Žešova.

01.12.2018

Napadena bývalým přítelem.
V odpoledních hodinách se na strážníky, prostřednictvím linky 156 obrátila žena a sdělila, že byla napadena bývalým přítelem před nemocnicí. Na místo vyslána hlídka. V ordinaci zkontaktována jednatřicetiletá oznamovatelka. Ta uvedla, že šla se svojí tříletou dcerou k lékaři, v doprovodu svojí matky. Bývalý přítel je sledoval až před nemocnici, kde je fyzicky napadl. Jí dal několik facek, matku odstrčil, tak že spadla na zem a zranila se.

29.11.2018

Odchyt labutě.
Před polednem přijato telefonické oznámení o zamrzlé labuti na rybníku v Krasicích. Na místo vyslána hlídka. Částečně zamrzlou labuť se strážníkům podařilo z ledu vysvobodit. Po zdravotní stránce byla v pořádku.