> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Hrozí kácení 34 stromů ???

vloženo: 23.04.2016           komentářů: 0


Hrozí kácení 34 stromů v areálu bývalého koupaliště na Kostelecké. Možná úplně zbytečně.
V areálu bývalého koupaliště na Kostelecké je pusto. Plány na rekonstrukci koupaliště, do kterých město investovalo již přes 2 miliony korun, jsou ty tam. O tomto prostoru bude dále rozhodovat spolek Prostějov olympijský, který dostal pozemky na 99 let do výpůjčky. K jakému účelu však mají dále sloužit a proč má padnout k zemi 34 stromů, to jsou otázky, na které neexistuje jasná odpověď.
Město Prostějov totiž svěřilo své pozemky do rukou spolku, který má tři členy – Město Prostějov, Olomoucký kraj a Tenisový klub. Tyto subjekty zde v představenstvu spolku zastupuje bývalý primátor Miroslav Pišťák, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil a tenisový boss Miroslav Černošek, nikoliv však z titulu svých funkcí, ale jako fyzické osoby, tudíž fakticky neodvolatelně - pokud sami nevystoupí. „To je pro správu pozemků nejspíš poměrně nebezpečná situace. Valná hromada spolku může klidně na své schůzi přijmout třeba deset dalších členů a najednou bude zástupce města v menšině. Navíc v této formě zřízení nemá organizace jakoukoliv povinnost informovat město či kraj o svých krocích a pan Pišťák či pan hejtman Rozbořil nemusí zastávat své funkce navždy, takže pak bude jejich jednání pro město a kraj prakticky nevymahatelné,“ míní Irena Marková, členka spolku Pro Prostějov. Tento spolek podporuje na daném pozemku výstavbu koupaliště, tak jak sloužilo v minulosti a jak veřejnost požadovala v petici. Je dobré i dodat, že do předprojektové a projektové dokumentace město již investovalo v součtu kolem dvou miliónů korun, které by přišly nazmar.
„Snažili jsme se dopídit toho, o co tu jde. Podali jsme řadu žádostí o informace, pročetli zápisy jednání, prolistovali veřejné rejstříky, stanovy spolku a bohužel nás plní obavy z toho, že jsme se jako občané města Prostějova stali oběťmi netransparentní struktury navenek deklarující bohulibý záměr postavit novou tělocvičnu pro školy a veřejnost, nicméně zda se tak stane a zda zůstane případné sportoviště skutečně ve službách občanů, je v tuto chvíli velkou neznámou,“ neskrývá obavy a rozčarování Jakub Čech, rovněž člen spolu Pro Prostějov. Zároveň dodává, že před klíčovým hlasováním o vstupu města do spolku byli zastupitelé zmanipulováni, když vedení města lhalo, že tehdejší primátor Pišták je členem představenstva spolku z titulu své funkce.
Spolek Prostějov olympijský je představován tak, že jeho cílem je především získat dotaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na stavbu velké tělocvičny s názvem Národní olympijské centrum. „Jako velmi problematické vidím také to, že spolek nemá ve svých stanovách vůbec definováno, jakým způsobem bude nakládáno s jeho majetkem po případném zániku. Takto totiž může spolek klidně za stovky miliónů vystavět luxusní sportovní halu, načež vyhlásit zánik sdružení. Ohledně majetku spolků zákon pouze upravuje, že musí být stanoven likvidátor, kterým může být i člen rušeného spolku, který rozhodne o osudu majetku v souladu se stanovami. Jak ale, když ve stanovách o tom není ani zmínka? Může se tak klidně stát např. to, že svůj majetek daruje zcela komerční firmě, která bude na původně lidumilném záměru tvrdě vydělávat,“ komentuje další ze členů Pro Prostějov Daniel Marek.
A věci se hýbou rychle dál. Přestože o dotaci na výstavbu Národního Olympijského centra nemůže být ještě ani řeč - MŠMT samotné se prostřednictvím odpovědi na žádost o informace vyjádřilo, že o dotaci se ještě vůbec nejednalo a příslušné dotační řízení nebylo ještě vůbec vyhlášeno – už běží územní řízení o umístění stavby a správní řízení o kácení stromů, přestože ty ani nestojí v cestě plánované stavbě.
„Nejparadoxnější na celé věci je, že spolek Prostějov olympijský zřejmě odmítá poskytovat informace i samotnému městu a kraji, takže nikdo nemá pořádně kontrolu nad jeho hospodařením s veřejnými financemi a veřejnými pozemky. Za takových okolností se domníváme, že tyto záměry jsou nečisté,“ uzavírá Jakub Čech.

Tisková zpráva spolku Pro Prostějov ze dne 21.3.2016

autor: Pro Prostějov

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

17.08.2018

Rušila noční klid.
Zřejmě ráda poslouchá hudbu, ale nebere ohled na ostatní. O půl jedné ráno vyjížděla hlídka na rušení nočního klidu. Na místě byla slyšet hlasitá hudba z domu. Strážníci se pokusili kontaktovat obyvatelku zvoněním i klepáním na okno a dveře, ale neúspěšně. Toto chování čtyřiatřicetileté ženy se v nočních hodinách děje opakovaně. Svým jednáním je podezřelá z přestupku proti veřejnému pořádku.

17.08.2018

Nebyl dodržen tržní řád.
Dvacet minut po půlnoci vyjížděla hlídka prověřit oznámení o otevřené předzahrádce kavárny v centru města. Na místě bylo zjištěno, že u dveří se nachází několik hostů, kteří zde předtím konzumovali nápoje a personál kavárny je obsluhoval. Hlídka kontaktovala zaměstnance, které upozornila na provozní dobu. V daný den je otvírací doba povolena pouze do 24:00 hodin.

13.08.2018

Sledováním noční oblohy vyrušoval okolí.
Krátce po půl jedné ráno byli strážníci vysláni k prověření rušení nočního klidu do okrajové části města. Na místě čekal oznamovatel, který uvedl, že jej obtěžuje hluk a výkřiky vedoucí ze zahrady sousední ulice. Hlídce se podle hluku podařilo identifikovat dům, ze kterého byly slyšet hlasité projevy. Zde byl kontaktován obyvatel domu a upozorněn na dobu nočního klidu. Své chování vysvětlil pozorováním padajících Perseidů na obloze, u kterého současně popíjel alkoholické nápoje a poslouchal hudbu. Za přítomnosti hlídky na místě byla hudba vypnuta a hlučné chování utichlo.

12.08.2018

Jak ke kalhotám přišel.
V sedmnáct hodinodpoledne vyjížděla hlídka prověřit oznámené o krádeži v supermarketu na Okružní ulici. Člen ostrahy obchodního domu zde zadržel osmatřicetiletou ženu. Ta se měla dne 5. 8. 2018 okolo třinácté hodiny spolu se svým komplicem dopustit krádeže pánských kalhot. Z kamerových záznamů bylo zjištěno, jak dvojice stojí v prostoru prodejny u regálů s oblečením a dotyčná pomáhá neznámému muži si co nejrychleji obléknout kalhoty. Oba následně zamíří k pokladní zóně, kde se rozdělí a odchází bez zaplacení.

11.08.2018

Sousedské spory.
Konfliktem mezi sousedy se strážníci zabývali ve večerních hodinách. Na místě je čekala oznamovatelka, která uvedla, že dochází k opakovaným rozepřím ze sousedské strany vůči její rodině. Dnešního dne v dopoledních hodinách se nacházeli dcery oznamovatelky na zahradě domu. Bez jakéhokoliv předchozího kontaktu je sousedka začala slovně urážet vulgárními výrazy. Na hrubé chování nebylo žádným způsobem reagováno. Přibližně kolem osmnácté hodiny uslyšela oznamovatelka šplouchnutí, následně se šla podívat na zahradu svého domu, co se stalo. Zde našla ve svém bazénu vhozenou rostlinu i se zeminou, jenž je majetkem sousedky.