> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Informace z misie v Kongu

vloženo: 09.05.2016           komentářů: 0

Informace z misie v Kongu nebo řečnická soutěž zaplnily posluchárnu na Husově náměstí žáky druhého stupně Základní školy Kollárova v Prostějově.


Posluchárnou na Husově náměstí zněla témata, která poučila a některé účastníky přednášky i překvapila. Tereza Miklasová z Prostějova dětem přiblížila práci dobrovolníka v Demokratické republice Kongo. Strávila tam jeden rok jako dobrovolnice ASC Sdružení salesiánů Don Bosco v projektu Cagliero. Ten má v konžském Lubumbaši jeden společný cíl - péči o děti ulice. Tamní středisko Bakanja ville slouží jako azyl a nabízí například bezplatnou školu. V areálu se nachází internát pro děti, které odmítají žít dále na ulici, ale nemohou se vrátit domů.

„Tereza Miklasová dětem přiblížila práci dobrovolníka. Zmínila, že například doučuje slabé žáky neschopné zvládnout základní učivo. Děti si s překvapením vyslechli, že je možné, aby někde chodili žáci do školy dobrovolně a dokonce rádi a to bez ohledu na to, že jich je ve třídě přes 70 a nemají žádné technické vybavení,“ nastínila zástupkyně ředitele ZŠ Kollárova Zdenka Richterová. Dalším tématem, které zaujalo, byla tradiční a oblíbená řečnická soutěž Mladý Demosthenes. Tentokrát již děti nebyli pouhými posluchači, ale hlavními aktéry.

„Úroveň žákovských výkonů je stále vyšší a někteří jsou sami překvapeni, jakého jsou schopni výkonu. Tato soutěž je nejen zábavou, ale také velmi dobrou průpravou do života, kde komunikační schopnosti jsou často víc než důležité,“ uzavřela Zdenka Richterová.


autor: ZŠ Kollárova

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.