> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Informace z misie v Kongu

vloženo: 09.05.2016           komentářů: 0

Informace z misie v Kongu nebo řečnická soutěž zaplnily posluchárnu na Husově náměstí žáky druhého stupně Základní školy Kollárova v Prostějově.


Posluchárnou na Husově náměstí zněla témata, která poučila a některé účastníky přednášky i překvapila. Tereza Miklasová z Prostějova dětem přiblížila práci dobrovolníka v Demokratické republice Kongo. Strávila tam jeden rok jako dobrovolnice ASC Sdružení salesiánů Don Bosco v projektu Cagliero. Ten má v konžském Lubumbaši jeden společný cíl - péči o děti ulice. Tamní středisko Bakanja ville slouží jako azyl a nabízí například bezplatnou školu. V areálu se nachází internát pro děti, které odmítají žít dále na ulici, ale nemohou se vrátit domů.

„Tereza Miklasová dětem přiblížila práci dobrovolníka. Zmínila, že například doučuje slabé žáky neschopné zvládnout základní učivo. Děti si s překvapením vyslechli, že je možné, aby někde chodili žáci do školy dobrovolně a dokonce rádi a to bez ohledu na to, že jich je ve třídě přes 70 a nemají žádné technické vybavení,“ nastínila zástupkyně ředitele ZŠ Kollárova Zdenka Richterová. Dalším tématem, které zaujalo, byla tradiční a oblíbená řečnická soutěž Mladý Demosthenes. Tentokrát již děti nebyli pouhými posluchači, ale hlavními aktéry.

„Úroveň žákovských výkonů je stále vyšší a někteří jsou sami překvapeni, jakého jsou schopni výkonu. Tato soutěž je nejen zábavou, ale také velmi dobrou průpravou do života, kde komunikační schopnosti jsou často víc než důležité,“ uzavřela Zdenka Richterová.


autor: ZŠ Kollárova

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

04.10.2018

Trhala květiny ze záhonu.
Při kontrolní činnosti ve Smetanových sadech si hlídka povšimla ženy, která se sklání nad záhonem a trhá z něj kytky. Dotyčná vyzvána k zanechání protiprávního jednání. Žena nebyla schopna na místě prokázat svoji totožnost, proto k jejímu zjištění předvedena na služebnu Policie ČR. Osmapadesátiletá žena je svým jednáním podezřelá z přestupku proti majetku. Celá záležitost postoupena příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

04.10.2018

Opilý řidič zadržen.
V ranních hodinách přijato na lince 156 anonymní oznámení o řidiči osobního vozidla, který každý den ráno požije v restauraci alkohol a poté usedne za volant a odjede. V době oznámení se dotyčný nacházel v restauraci. Na místo, k prověření oznámení vyslána hlídka. Uvedený muž, po odchodu z podniku, nastoupil do auta a započal jízdu. Hlídkou, vozidlo zastaveno. Řidič vyzván k prokázání totožnosti a k provedení orientační dechové zkoušky. Čtyřicetiletý muž, při dechové zkoušce nadýchal 2,16 a 1,97 promile.

03.10.2018

Závada na vozidle.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 telefonické oznámení o vyjetém vozidle z řady zaparkovaných aut na ulici Wolkerova. Na místo vyslaná hlídka oznámení potvrdila. Vozidlo strážníci zatlačili zpět na parkoviště. Zanedlouho se dostavila majitelka, která uvedla, že se jedná o technickou závadu.

01.10.2018

Hledaná osoba.
V dopoledních hodinách si strážník okrskové služby, při dohledu na veřejný pořádek v okolí lázní na ulici Blahoslavova, povšiml osoby, o které z místní znalosti věděl, že je celostátně hledaná Policií ČR. Při ověřování totožnosti, bylo pátrání po pětapadesátiletém muži potvrzeno. Dotyčný předveden na Obvodní oddělení PČR, kde byl předán službu konajícím policistům k dalším úkonům. Při předvedení nebylo užito donucovacích prostředků. Muž nekladl žádný odpor.

29.09.2018

Kradl nadvakrát.
Večer přijato oznámení od ostrahy suprermarketu na Olomoucké ulici, že se do prodejny vrátil muž, který se před chvílí dopustil krádeže a je pravděpodobné, že se o stejné jednání pokusí znovu. Na místo vyslána hlídka. Zkontaktován oznamovatel. Uvedl, že si na záznamu z kamer všiml muže, který pronesl přes pokladní zónu zboží, za které nezaplatil. Zanedlouho se do prodejny vrátil a vložil si do bundy další zboží. Za pokladní zónou byl ostrahou zadržen a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Strážníkům se k oběma krádežím doznal. Uvedl, že zboží z první krádeže je již zkonzumované. Z druhé krádeže, zboží vráceno zpět do prodeje.