> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Informace z misie v Kongu

vloženo: 09.05.2016           komentářů: 0

Informace z misie v Kongu nebo řečnická soutěž zaplnily posluchárnu na Husově náměstí žáky druhého stupně Základní školy Kollárova v Prostějově.


Posluchárnou na Husově náměstí zněla témata, která poučila a některé účastníky přednášky i překvapila. Tereza Miklasová z Prostějova dětem přiblížila práci dobrovolníka v Demokratické republice Kongo. Strávila tam jeden rok jako dobrovolnice ASC Sdružení salesiánů Don Bosco v projektu Cagliero. Ten má v konžském Lubumbaši jeden společný cíl - péči o děti ulice. Tamní středisko Bakanja ville slouží jako azyl a nabízí například bezplatnou školu. V areálu se nachází internát pro děti, které odmítají žít dále na ulici, ale nemohou se vrátit domů.

„Tereza Miklasová dětem přiblížila práci dobrovolníka. Zmínila, že například doučuje slabé žáky neschopné zvládnout základní učivo. Děti si s překvapením vyslechli, že je možné, aby někde chodili žáci do školy dobrovolně a dokonce rádi a to bez ohledu na to, že jich je ve třídě přes 70 a nemají žádné technické vybavení,“ nastínila zástupkyně ředitele ZŠ Kollárova Zdenka Richterová. Dalším tématem, které zaujalo, byla tradiční a oblíbená řečnická soutěž Mladý Demosthenes. Tentokrát již děti nebyli pouhými posluchači, ale hlavními aktéry.

„Úroveň žákovských výkonů je stále vyšší a někteří jsou sami překvapeni, jakého jsou schopni výkonu. Tato soutěž je nejen zábavou, ale také velmi dobrou průpravou do života, kde komunikační schopnosti jsou často víc než důležité,“ uzavřela Zdenka Richterová.


autor: ZŠ Kollárova

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.