> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Orientační běh v Prostějově

vloženo: 10.05.2016           komentářů: 1

Orientační běh v Prostějově už zítra


Překonání zápisu v Guinessově knize rekordů a umístění na předních příčkách v rámci ČR? To je World Orienteering Day. Už 11. května 2016 také v Prostějově.


64 států se zapojí do akce „Světového dne orientačního běhu.“ Vyzkoušet své síly mohou lidé také v Prostějově. Orientační běh je moderním sportem v přírodě. Jde v něm o co nejrychlejší pohyb v terénu podle mapy po předem neznámé trati s jedinou povolenou pomůckou, a tou je busola či kompas. Mezi orientační sporty patří i lyžařský orientační běh a mountain bike orienteering s velmi podobnými pravidly.

„Orienťák Vám kromě pohybu (a pro začátek tu nikdo nemluví o běhu, zábava je to i pomalým klusem nebo procházkovým tempem) přinese lepší porozumění mapě a zlepší Vaši schopnost samostatně se rozhodovat. Tempo si každý určuje sám, v lese bez diváků je tento sport ideální relaxací pro dospělé nebo malým dobrodružstvím pro mladší účastníky. V případě sebemenších problémů mnoho soupeřů nabídne pomoc, v tomto sportu se s fair-play jednáním setkáte běžně,“ nastínil za organizátora OOS SK Prostějov Dušan Vystavěl.

Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF) vyhlásila středu 11. května 2016 jako „Světový den orientačního běhu“. Cílem akce je, aby se v tento den zapojilo do orientačních aktivit po celém světě co nejvíce lidí, zejména dětí a mládeže. V současné době se přihlásilo 64 států na všech kontinentech - od Tichomoří, přes Grónsko až po Aljašku. Mezi 1164 registrovanými místy evidujeme také tři místa v Prostějově. Oddíl orientačního sportu SK Prostějov připravuje na druhou květnovou středu nejprve od 8 do 12 hodin akci v Kolářových sadech. Tato dopolední akce je určena prioritně pro školy a proběhne pod záštitou náměstkyně primátorky Mgr. Ivany Hemerkové. Centrum závodu bude na školním hřišti na sídlišti Svobody a připraveny budou tři tratě délky od 1,5 do 2,5 kilometru. Odpolední pokračování pak bude od 15 do 17 hodin probíhat ve Smetanových sadech a v centru města. Tentokrát již nebude připravena klasická trať, ale takzvaná fotomapa, na které budou kromě zákresu jednotlivých kontrol také fotky fragmentů historických objektů a úkolem účastníků bude přiřadit jednotlivou fotku odpovídajícímu místu. Do lesoparku Hloučela je pak situována podvečerní akce, která je zaměřena nejen na kondiční běžce. Její účastníci od 18 do 20 hodin budou moct využít opravený Areál pevných kontrol, který na Hloučele sice funguje od loňského roku, ale v současné době je hodně poničen vandaly.

„Na všechna tato tři místa bychom chtěli také pozvat i nejširší veřejnost. Například ve Smetanových sadech budou moc trať také absolvovat za pomoci rodičů i děti v kočárku“ řekl hlavní organizátor Dušan Vystavěl, předseda prostějovského klubu.

„Chceme se pokusit přilákat na tyto naše tři akce co nejvíce účastníků tak, abychom se v republikovém měřítku umístili na předních místech. Nicméně to není tím nejdůležitějším cílem našeho snažení, hlavně bychom chtěli ukázat orienťák jako moderní sport vhodný v podstatě pro každého. A pokud by nám tato akce přivedla nové adepty – zejména z řad dětí a mládeže - do našeho oddílu budeme velmi spokojeni,“ dodal předseda prostějovského klubu.


Plakát a foto: OOOS SK Prostějov

autor: OOOS SK Prostějov

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

05.12.2018

Pád zapříčinila absence léků
Hodinu před polednem přijato na lince tísňového volání oznámení o starším pánovi, který upadl na zem. Přítomní mladíci se mu snažili pomoci, ale senior nebyl schopen chůze. Strážníci na místě zkontaktovali šestasedmdesátiletého muže. Ten uvedl, že si zapomněl vzít léky na tlak a proto mu není dobře. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hladina 0,5 promile alkoholu.

04.12.2018

Odmítnutí dcery, řešil.razantním způsobe
Odmítnutí dcery, řešil razantním způsobem. V odpoledních hodinách přijato telefonické anonymní oznámení o napadání ženy mužem na parkovišti u nemocnice. Dotyčný měl poškodit i vozidlo. Na místo vyslaná hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že se jedná o bývalé manžele, kteří nedávno prošli rozvodovým řízením. K incidentu došlo poté, co se čtyřiačtyřicetiletý muž snažil na zastávce MHD zkontaktovat svoji dceru. Ta se s ním nehodlala bavit. Po příjezdu matky, dcera nastoupila do vozidla. Automobil dotyčný zablokoval, svým vozidlem a domáhal se vysvětlení postoje své dcery od bývalé manželky. Obě se s ním odmítly bavit a uzavřely se uvnitř auta. To muže rozčílilo natolik, že začal do auta kopat a bouchat. Když došlo k poškození dveří a rozbití okna, tak se uklidnil a vyčkal na místě do příjezdu hlídky

01.12.2018

Spolupráce s IZS.
Před druhou hodinou odpoledne vyjížděli strážníci k nahlášenému požáru dřevěné budovy skladu u místního vlakového nádraží. Oznámení přijato formou SMS z operačního střediska HZS Olomouckého kraje. Na místě zasahoval hasičský záchranný sbor společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Vrahovic a Žešova.

01.12.2018

Napadena bývalým přítelem.
V odpoledních hodinách se na strážníky, prostřednictvím linky 156 obrátila žena a sdělila, že byla napadena bývalým přítelem před nemocnicí. Na místo vyslána hlídka. V ordinaci zkontaktována jednatřicetiletá oznamovatelka. Ta uvedla, že šla se svojí tříletou dcerou k lékaři, v doprovodu svojí matky. Bývalý přítel je sledoval až před nemocnici, kde je fyzicky napadl. Jí dal několik facek, matku odstrčil, tak že spadla na zem a zranila se.

29.11.2018

Odchyt labutě.
Před polednem přijato telefonické oznámení o zamrzlé labuti na rybníku v Krasicích. Na místo vyslána hlídka. Částečně zamrzlou labuť se strážníkům podařilo z ledu vysvobodit. Po zdravotní stránce byla v pořádku.