> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Orientační běh v Prostějově

vloženo: 10.05.2016           komentářů: 1

Orientační běh v Prostějově už zítra


Překonání zápisu v Guinessově knize rekordů a umístění na předních příčkách v rámci ČR? To je World Orienteering Day. Už 11. května 2016 také v Prostějově.


64 států se zapojí do akce „Světového dne orientačního běhu.“ Vyzkoušet své síly mohou lidé také v Prostějově. Orientační běh je moderním sportem v přírodě. Jde v něm o co nejrychlejší pohyb v terénu podle mapy po předem neznámé trati s jedinou povolenou pomůckou, a tou je busola či kompas. Mezi orientační sporty patří i lyžařský orientační běh a mountain bike orienteering s velmi podobnými pravidly.

„Orienťák Vám kromě pohybu (a pro začátek tu nikdo nemluví o běhu, zábava je to i pomalým klusem nebo procházkovým tempem) přinese lepší porozumění mapě a zlepší Vaši schopnost samostatně se rozhodovat. Tempo si každý určuje sám, v lese bez diváků je tento sport ideální relaxací pro dospělé nebo malým dobrodružstvím pro mladší účastníky. V případě sebemenších problémů mnoho soupeřů nabídne pomoc, v tomto sportu se s fair-play jednáním setkáte běžně,“ nastínil za organizátora OOS SK Prostějov Dušan Vystavěl.

Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF) vyhlásila středu 11. května 2016 jako „Světový den orientačního běhu“. Cílem akce je, aby se v tento den zapojilo do orientačních aktivit po celém světě co nejvíce lidí, zejména dětí a mládeže. V současné době se přihlásilo 64 států na všech kontinentech - od Tichomoří, přes Grónsko až po Aljašku. Mezi 1164 registrovanými místy evidujeme také tři místa v Prostějově. Oddíl orientačního sportu SK Prostějov připravuje na druhou květnovou středu nejprve od 8 do 12 hodin akci v Kolářových sadech. Tato dopolední akce je určena prioritně pro školy a proběhne pod záštitou náměstkyně primátorky Mgr. Ivany Hemerkové. Centrum závodu bude na školním hřišti na sídlišti Svobody a připraveny budou tři tratě délky od 1,5 do 2,5 kilometru. Odpolední pokračování pak bude od 15 do 17 hodin probíhat ve Smetanových sadech a v centru města. Tentokrát již nebude připravena klasická trať, ale takzvaná fotomapa, na které budou kromě zákresu jednotlivých kontrol také fotky fragmentů historických objektů a úkolem účastníků bude přiřadit jednotlivou fotku odpovídajícímu místu. Do lesoparku Hloučela je pak situována podvečerní akce, která je zaměřena nejen na kondiční běžce. Její účastníci od 18 do 20 hodin budou moct využít opravený Areál pevných kontrol, který na Hloučele sice funguje od loňského roku, ale v současné době je hodně poničen vandaly.

„Na všechna tato tři místa bychom chtěli také pozvat i nejširší veřejnost. Například ve Smetanových sadech budou moc trať také absolvovat za pomoci rodičů i děti v kočárku“ řekl hlavní organizátor Dušan Vystavěl, předseda prostějovského klubu.

„Chceme se pokusit přilákat na tyto naše tři akce co nejvíce účastníků tak, abychom se v republikovém měřítku umístili na předních místech. Nicméně to není tím nejdůležitějším cílem našeho snažení, hlavně bychom chtěli ukázat orienťák jako moderní sport vhodný v podstatě pro každého. A pokud by nám tato akce přivedla nové adepty – zejména z řad dětí a mládeže - do našeho oddílu budeme velmi spokojeni,“ dodal předseda prostějovského klubu.


Plakát a foto: OOOS SK Prostějov

autor: OOOS SK Prostějov

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

24.05.2018

Roj na radnici.
Krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP, formou SMS zprávy oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města, k odstranění roje včel. Na místo vyslána hlídka. Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob.

23.05.2018

Během dvou hodin zkolabovaly
Během dvou hodin zkolabovaly na náměstí dvě ženy. Před jedenáctou hodinou dopoledne si hlídka, provádějící dohled nad veřejným pořádkem na náměstí T. G. M., vyžádala přes operační středisko, příjezd ZZS k šestnáctileté slečně, která zkolabovala u muzea. Za necelé dvě hodiny nahlásil strážník totožnou situaci.

21.05.2018

Jídlem znečistil taxík.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení od taxikáře, který má problémy se zákazníkem. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zkontaktováni oba pánové. Oznamovatel sdělil, že převážel dva muže z centra na hl. nádraží. Jeden z nich za jízdy jedl i přes to, že ho několikrát na zákaz konzumace jídla ve vozidle upozornil. Po kontrole vozidla taxikář zákazníka vyzval k uhrazení vzniklé škody, jelikož sedačka byla zamaštěná od padajícího jídla. To muž odmítl. Při řešení celé záležitosti se choval i před hlídkou hrubě. Chtěl se do vozidla vrátit a znečistit sedačku ještě více.

19.05.2018

Prasklá hadice od WC vytopila byt.
Před polednem přijato telefonické oznámení o tekoucí vodě v bytě, který je majetkem města. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Uvnitř domu se již nacházel technik Domovní správy, který zastavil hlavní uzávěr vody. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že voda prosakuje do spodního bytu.

19.05.2018

Chtěl ho jen uklidnit.
V dopoledních hodinách se na strážníky prostřednictvím linky 156 obrátil jednatřicetiletý muž. Uvedl, že zanechal svého psa přivázaného před obchodem a zatím co nakupoval, viděl, jak cizí muž, v podnapilém stavu, omotává jeho zvířeti kolem krku opasek. Na místo vyslána hlídka.