> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Orientační běh v Prostějově

vloženo: 10.05.2016           komentářů: 1

Orientační běh v Prostějově už zítra


Překonání zápisu v Guinessově knize rekordů a umístění na předních příčkách v rámci ČR? To je World Orienteering Day. Už 11. května 2016 také v Prostějově.


64 států se zapojí do akce „Světového dne orientačního běhu.“ Vyzkoušet své síly mohou lidé také v Prostějově. Orientační běh je moderním sportem v přírodě. Jde v něm o co nejrychlejší pohyb v terénu podle mapy po předem neznámé trati s jedinou povolenou pomůckou, a tou je busola či kompas. Mezi orientační sporty patří i lyžařský orientační běh a mountain bike orienteering s velmi podobnými pravidly.

„Orienťák Vám kromě pohybu (a pro začátek tu nikdo nemluví o běhu, zábava je to i pomalým klusem nebo procházkovým tempem) přinese lepší porozumění mapě a zlepší Vaši schopnost samostatně se rozhodovat. Tempo si každý určuje sám, v lese bez diváků je tento sport ideální relaxací pro dospělé nebo malým dobrodružstvím pro mladší účastníky. V případě sebemenších problémů mnoho soupeřů nabídne pomoc, v tomto sportu se s fair-play jednáním setkáte běžně,“ nastínil za organizátora OOS SK Prostějov Dušan Vystavěl.

Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF) vyhlásila středu 11. května 2016 jako „Světový den orientačního běhu“. Cílem akce je, aby se v tento den zapojilo do orientačních aktivit po celém světě co nejvíce lidí, zejména dětí a mládeže. V současné době se přihlásilo 64 států na všech kontinentech - od Tichomoří, přes Grónsko až po Aljašku. Mezi 1164 registrovanými místy evidujeme také tři místa v Prostějově. Oddíl orientačního sportu SK Prostějov připravuje na druhou květnovou středu nejprve od 8 do 12 hodin akci v Kolářových sadech. Tato dopolední akce je určena prioritně pro školy a proběhne pod záštitou náměstkyně primátorky Mgr. Ivany Hemerkové. Centrum závodu bude na školním hřišti na sídlišti Svobody a připraveny budou tři tratě délky od 1,5 do 2,5 kilometru. Odpolední pokračování pak bude od 15 do 17 hodin probíhat ve Smetanových sadech a v centru města. Tentokrát již nebude připravena klasická trať, ale takzvaná fotomapa, na které budou kromě zákresu jednotlivých kontrol také fotky fragmentů historických objektů a úkolem účastníků bude přiřadit jednotlivou fotku odpovídajícímu místu. Do lesoparku Hloučela je pak situována podvečerní akce, která je zaměřena nejen na kondiční běžce. Její účastníci od 18 do 20 hodin budou moct využít opravený Areál pevných kontrol, který na Hloučele sice funguje od loňského roku, ale v současné době je hodně poničen vandaly.

„Na všechna tato tři místa bychom chtěli také pozvat i nejširší veřejnost. Například ve Smetanových sadech budou moc trať také absolvovat za pomoci rodičů i děti v kočárku“ řekl hlavní organizátor Dušan Vystavěl, předseda prostějovského klubu.

„Chceme se pokusit přilákat na tyto naše tři akce co nejvíce účastníků tak, abychom se v republikovém měřítku umístili na předních místech. Nicméně to není tím nejdůležitějším cílem našeho snažení, hlavně bychom chtěli ukázat orienťák jako moderní sport vhodný v podstatě pro každého. A pokud by nám tato akce přivedla nové adepty – zejména z řad dětí a mládeže - do našeho oddílu budeme velmi spokojeni,“ dodal předseda prostějovského klubu.


Plakát a foto: OOOS SK Prostějov

autor: OOOS SK Prostějov

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.