> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Orientační běh v Prostějově

vloženo: 10.05.2016           komentářů: 1

Orientační běh v Prostějově už zítra


Překonání zápisu v Guinessově knize rekordů a umístění na předních příčkách v rámci ČR? To je World Orienteering Day. Už 11. května 2016 také v Prostějově.


64 států se zapojí do akce „Světového dne orientačního běhu.“ Vyzkoušet své síly mohou lidé také v Prostějově. Orientační běh je moderním sportem v přírodě. Jde v něm o co nejrychlejší pohyb v terénu podle mapy po předem neznámé trati s jedinou povolenou pomůckou, a tou je busola či kompas. Mezi orientační sporty patří i lyžařský orientační běh a mountain bike orienteering s velmi podobnými pravidly.

„Orienťák Vám kromě pohybu (a pro začátek tu nikdo nemluví o běhu, zábava je to i pomalým klusem nebo procházkovým tempem) přinese lepší porozumění mapě a zlepší Vaši schopnost samostatně se rozhodovat. Tempo si každý určuje sám, v lese bez diváků je tento sport ideální relaxací pro dospělé nebo malým dobrodružstvím pro mladší účastníky. V případě sebemenších problémů mnoho soupeřů nabídne pomoc, v tomto sportu se s fair-play jednáním setkáte běžně,“ nastínil za organizátora OOS SK Prostějov Dušan Vystavěl.

Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF) vyhlásila středu 11. května 2016 jako „Světový den orientačního běhu“. Cílem akce je, aby se v tento den zapojilo do orientačních aktivit po celém světě co nejvíce lidí, zejména dětí a mládeže. V současné době se přihlásilo 64 států na všech kontinentech - od Tichomoří, přes Grónsko až po Aljašku. Mezi 1164 registrovanými místy evidujeme také tři místa v Prostějově. Oddíl orientačního sportu SK Prostějov připravuje na druhou květnovou středu nejprve od 8 do 12 hodin akci v Kolářových sadech. Tato dopolední akce je určena prioritně pro školy a proběhne pod záštitou náměstkyně primátorky Mgr. Ivany Hemerkové. Centrum závodu bude na školním hřišti na sídlišti Svobody a připraveny budou tři tratě délky od 1,5 do 2,5 kilometru. Odpolední pokračování pak bude od 15 do 17 hodin probíhat ve Smetanových sadech a v centru města. Tentokrát již nebude připravena klasická trať, ale takzvaná fotomapa, na které budou kromě zákresu jednotlivých kontrol také fotky fragmentů historických objektů a úkolem účastníků bude přiřadit jednotlivou fotku odpovídajícímu místu. Do lesoparku Hloučela je pak situována podvečerní akce, která je zaměřena nejen na kondiční běžce. Její účastníci od 18 do 20 hodin budou moct využít opravený Areál pevných kontrol, který na Hloučele sice funguje od loňského roku, ale v současné době je hodně poničen vandaly.

„Na všechna tato tři místa bychom chtěli také pozvat i nejširší veřejnost. Například ve Smetanových sadech budou moc trať také absolvovat za pomoci rodičů i děti v kočárku“ řekl hlavní organizátor Dušan Vystavěl, předseda prostějovského klubu.

„Chceme se pokusit přilákat na tyto naše tři akce co nejvíce účastníků tak, abychom se v republikovém měřítku umístili na předních místech. Nicméně to není tím nejdůležitějším cílem našeho snažení, hlavně bychom chtěli ukázat orienťák jako moderní sport vhodný v podstatě pro každého. A pokud by nám tato akce přivedla nové adepty – zejména z řad dětí a mládeže - do našeho oddílu budeme velmi spokojeni,“ dodal předseda prostějovského klubu.


Plakát a foto: OOOS SK Prostějov

autor: OOOS SK Prostějov

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.09.2018

Dobrá práce strážníků.
Před půlnocí zpozoroval strážník na operačním středisku MP, pomocí městského kamerového dohlížecího systému muže, jak se snaží vyvrátit dopravní značku v centru města. To se mu ovšem nepodařilo. Přesunul se k předvolebnímu poutači, který převrátil. Na místo vyslána hlídka. Muž ztotožněn. Vyzván k umístění poutače na původní místo. Což učinil.

18.09.2018

Upadla z postele.
Krátce před polednem se na linku 156 obrátila žena a uvedla, že má strach o svoji sousedku, která nereaguje na zvonění. Na místo vyslána hlídka. Zjištěno, že žena upadla z postele na podlahu a při tom se zranila. Na místo přivolána ZZS. Osmašedesátiletá seniorka odvezena do nemocnice na ošetření.

17.09.2018

Agresivní pacient skončil v poutech.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení o problémovém pacientovi v nemocnici na urgentním příjmu. Na místo vyslána hlídka. Před budovou strážníky zkontaktoval zdravotní personál, který označil agresivního muže. Muž je měl ohrožovat a demolovat nemocničního zařízení. Hlídkou vyzván ke zklidnění a vysvětlení situace. Na výzvy nereagoval a odcházel pryč. Strážníkem zastaven. Jeho agresivita se stupňovala. Po útoku na strážníka, byl sveden na zem, kde byl spoután.

17.09.2018

Krádeže.
Na linku 156 přijato oznámení o zadržení pachatele, který nemá peníze na zaplacení zboží v supermarketu na Olomoucké ulici. Na místo vyslána hlídka. Zjištěn devětatřicetiletý muž, který na prodejní ploše zkonzumoval potraviny v celkové hodnotě 52 Kč. Další krádež nahlášena o tři dny později v OD v centru města. Zboží, které odcizil devětatřicetiletý muž, mělo hodnotu 1034 Kč. Ten si na prodejní ploše uschoval všechny vybrané věci pod tričko a následně se pokusil projít přes pokladní zónu bez zaplacení. Tam byl zadržen ostrahou, a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Odcizené zboží muž dobrovolně vydal. V odpoledních hodinách vyjížděli strážníci na oznámenou krádež do supermarketu na Plumlovské ulici. Zde byli při činu, ostrahou zadrženi dva hoši ve věku 14 let.

16.09.2018

Nakonec skončil na záchytce.
V odpoledních hodinách přijato oznámení o pohybu zřejmě opilého muže, který si mezi lidmi sundává oblečení a tím vzbuzuje pohoršení. Strážníkem, provádějícím dohled na veřejný pořádek při Hanáckých slavnostech, v centru města, dotyčný zkontaktován. Hlídkou doprovozen do nedalekého bydliště, kde byl předán příbuznému. Za nedlouho se příbuzný telefonicky obrátil na strážníky s tím, že se muž začal v bytě chovat agresivně. Na místo vyslána hlídka. Sedmadvacetiletý muž uvedl, že je uživatelem drog. Což potvrdil i test provedený přivolanou hlídkou PČR. Muž měl halucinace a byl agresivní. Nekontroloval své chování, ohrožoval sebe i ostatní.