> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Botanická zahrada plná barev a vůní

vloženo: 16.05.2016           komentářů: 0

Botanická zahrada plná barev a vůní – podívejte se
poupata blýskalky ´Red Robin´

Kvetoucí stromy, svěží zelená tráva a poupata rostlin, rozvíjející se do dospělé krásy – to je Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově.


„Na skalkách rozkvétají modré hořce, kamejky modronachové, velice zajímavé, bílé květenství podobné bramboříku má například božskokvět,“ láká k návštěvě Anežka Šrámková, vedoucí Botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově. Botanickou zahradu krášlí také několik popínavých dřevin. Přímo u vchodu vytváří dominantu, kterou nelze přehlédnout, vistárie čínská. Několik metrů dlouhému závěsu fialových, vonících květů se někdy právem říká modrý déšť. V české republice se tato jedovatá, fialově, bíle a růžově kvetoucí liána poprvé objevuje kolem roku 1913. Největší, 140letá vistárie roste v Japonsku. Její výhony se šíří na ploše 1990 m2. Kromě dalších lián zde kvete šeřík.

„Historie šeříku v Evropě sahá do 10 století, kdy byl zavlečen Araby do Španělska. Éterické oleje, které se získávají z jeho květů, se využívají k výrobě parfémů. Dalším vonícím keřem je bobkovišeň lékařská. Je to stálezelená, jedovatá kráska. Semena a listy obsahují amygdalin, který je v zažívacím traktu rozkládán až na jedovatý kyanovodík,“ uvádí Anežka Šrámková. V zahradě návštěvník najde i rododendrony, které jsou pozůstatkem horské květeny třetihor.

„V nové části, rozáriu, už začátkem května rozkvétá růže Hugova, která pochází ze střední Číny a pěstuje se od konce 19 století,“ zmiňuje Šrámková a nabízí i bylinky a léčivky. Blízko vchodu kvete sladce vonící měsíčnice vytrvalá, říká se jí také Jidášovy penízky pro tvar plodů.

„Užívá se ke zklidnění srdce a při epilepsii. Bíle kvetoucí čechřice vonná voní po anýzu. Zmírňuje kašel a posiluje při anemii. Lžičník lékařský, další léčivka, byl pro svůj vysoký obsah vitamínu C konzumován námořníky na ochranu proti kurdějím, má antiseptické účinky. Čerstvé listy mají palčivou chuť a pro svou pikantnost bývaly přísadou salátů. Rozchodnice růžová je svou účinností srovnávána se ženšenem. Také se jí říká sibiřský ženšen nebo zlatý kořen. Zlepšuje fyzický i psychický zdravotní stav, léčí nemoci jater, rakovinu, zlepšuje paměť a zvyšuje celkovou imunitu. Fialově kvetoucí kostival je znám jako léčivá rostlina od 12 století. Užívá se zevně na zlomeniny, záněty žil a při pohmožděninách. Ještě zmíním alespoň kerblík, bylinku, která je více známá v italské a francouzské kuchyni. Téměř po celé Evropě jej rozšířili Římané. Kerblík třebule snižuje tlak, mladé listy jsou zdrojem vitamínu A a C, železa a hořčíku,“ doplňuje informace z bylinné lékárny Anežka Šrámková. Z návštěvní knihy se dovídáme, že Botanickou zahradu v Prostějově navštěvují lidé nejen z naší republiky, ale i ze zahraničí.

Botanická zahrada Petra Albrechta je až do konce září otevřena v pracovní dny, mimo pondělí, od 8 do 18 hodin, v sobotu je otevřeno od 10 do 16 hodin. Vstup je zdarma a zahrada je přístupná i pro vozíčkáře.

Zdroj + foto: Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

autor: Botanická zahrada

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

25.10.2018

Spolupráce s IZS.
Formou SMS přijata žádost od HZS Ol. kraje o asistenci při otevření bytu. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zjištěno, že majitelka upadla na zem a zranila se. Hasiči byt otevřeli. Přivolaný lékař rozhodl o převozu zraněné šestasedmdesátileté ženy do nemocnice na ošetření.

23.10.2018

Ustlal si v kontejneru.
V ranních hodinách kontaktovali pracovníci firmy svážející odpad, okrskáře a upozornili ho na spícího muže v kontejneru na papír na Brněnské ulici. Na místo vyslána hlídka, která oznámení „popelářů“ potvrdila. Hlídkou dotyčný probuzen a z nádoby na odpad vykázán. Pětadvacetiletý muž bez domova upozorněn na nevhodnost svého počínání. Po té z místa odešel.

22.10.2018

Nedopalek zapříčinil požár.
V podvečer oznámil strážníkům muž, doutnající zásobník na ubrousky na veřejných toaletách na Školní ulici. Uvedl, že věc nahlásil i na Policii ČR. Po příchodu k veřejnému WC hlídka událost potvrdila. Do zásobníku byl vhozen nedopalek cigarety, od kterého vzplály papírové utěrky. Strážníci počáteční požár uhasili. Zásobník byl vlivem tepla poškozen. V zápětí se na místo dostavila i hlídka PČR společně s HZS. Hasiči provedli kontrolu prostor a dohašení schránky.

21.10.2018

Nezabezpečené vozidlo.
Ve večerních hodinách přijato oznámení o vozidle, ve kterém řidič ponechal klíče v zámku dveří. Na místo vyslána hlídka. Vozidlo nalezeno. Majitele se strážníkům podařilo zkontaktovat.

19.10.2018

Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění
Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění a ještě k tomu v podnapilém stavu. V nočních hodinách hlídka provádějící kontrolní činnost na ulici Jungmannova zaznamenala agresivní jízdu osobního vozidla. Autohlídka se vydala za rychle jedoucím vozidlem. Po zastavení, strážníci zkontaktovali osádku. Místo řidiče bylo prázdné. Uvnitř se nacházeli dva muži ve věku 17 a 36 let. Jednalo se o rodinné příslušníky.