> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Botanická zahrada plná barev a vůní

vloženo: 16.05.2016           komentářů: 0

Botanická zahrada plná barev a vůní – podívejte se
poupata blýskalky ´Red Robin´

Kvetoucí stromy, svěží zelená tráva a poupata rostlin, rozvíjející se do dospělé krásy – to je Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově.


„Na skalkách rozkvétají modré hořce, kamejky modronachové, velice zajímavé, bílé květenství podobné bramboříku má například božskokvět,“ láká k návštěvě Anežka Šrámková, vedoucí Botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově. Botanickou zahradu krášlí také několik popínavých dřevin. Přímo u vchodu vytváří dominantu, kterou nelze přehlédnout, vistárie čínská. Několik metrů dlouhému závěsu fialových, vonících květů se někdy právem říká modrý déšť. V české republice se tato jedovatá, fialově, bíle a růžově kvetoucí liána poprvé objevuje kolem roku 1913. Největší, 140letá vistárie roste v Japonsku. Její výhony se šíří na ploše 1990 m2. Kromě dalších lián zde kvete šeřík.

„Historie šeříku v Evropě sahá do 10 století, kdy byl zavlečen Araby do Španělska. Éterické oleje, které se získávají z jeho květů, se využívají k výrobě parfémů. Dalším vonícím keřem je bobkovišeň lékařská. Je to stálezelená, jedovatá kráska. Semena a listy obsahují amygdalin, který je v zažívacím traktu rozkládán až na jedovatý kyanovodík,“ uvádí Anežka Šrámková. V zahradě návštěvník najde i rododendrony, které jsou pozůstatkem horské květeny třetihor.

„V nové části, rozáriu, už začátkem května rozkvétá růže Hugova, která pochází ze střední Číny a pěstuje se od konce 19 století,“ zmiňuje Šrámková a nabízí i bylinky a léčivky. Blízko vchodu kvete sladce vonící měsíčnice vytrvalá, říká se jí také Jidášovy penízky pro tvar plodů.

„Užívá se ke zklidnění srdce a při epilepsii. Bíle kvetoucí čechřice vonná voní po anýzu. Zmírňuje kašel a posiluje při anemii. Lžičník lékařský, další léčivka, byl pro svůj vysoký obsah vitamínu C konzumován námořníky na ochranu proti kurdějím, má antiseptické účinky. Čerstvé listy mají palčivou chuť a pro svou pikantnost bývaly přísadou salátů. Rozchodnice růžová je svou účinností srovnávána se ženšenem. Také se jí říká sibiřský ženšen nebo zlatý kořen. Zlepšuje fyzický i psychický zdravotní stav, léčí nemoci jater, rakovinu, zlepšuje paměť a zvyšuje celkovou imunitu. Fialově kvetoucí kostival je znám jako léčivá rostlina od 12 století. Užívá se zevně na zlomeniny, záněty žil a při pohmožděninách. Ještě zmíním alespoň kerblík, bylinku, která je více známá v italské a francouzské kuchyni. Téměř po celé Evropě jej rozšířili Římané. Kerblík třebule snižuje tlak, mladé listy jsou zdrojem vitamínu A a C, železa a hořčíku,“ doplňuje informace z bylinné lékárny Anežka Šrámková. Z návštěvní knihy se dovídáme, že Botanickou zahradu v Prostějově navštěvují lidé nejen z naší republiky, ale i ze zahraničí.

Botanická zahrada Petra Albrechta je až do konce září otevřena v pracovní dny, mimo pondělí, od 8 do 18 hodin, v sobotu je otevřeno od 10 do 16 hodin. Vstup je zdarma a zahrada je přístupná i pro vozíčkáře.

Zdroj + foto: Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

autor: Botanická zahrada

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.