> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Botanická zahrada plná barev a vůní

vloženo: 16.05.2016           komentářů: 0

Botanická zahrada plná barev a vůní – podívejte se
poupata blýskalky ´Red Robin´

Kvetoucí stromy, svěží zelená tráva a poupata rostlin, rozvíjející se do dospělé krásy – to je Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově.


„Na skalkách rozkvétají modré hořce, kamejky modronachové, velice zajímavé, bílé květenství podobné bramboříku má například božskokvět,“ láká k návštěvě Anežka Šrámková, vedoucí Botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově. Botanickou zahradu krášlí také několik popínavých dřevin. Přímo u vchodu vytváří dominantu, kterou nelze přehlédnout, vistárie čínská. Několik metrů dlouhému závěsu fialových, vonících květů se někdy právem říká modrý déšť. V české republice se tato jedovatá, fialově, bíle a růžově kvetoucí liána poprvé objevuje kolem roku 1913. Největší, 140letá vistárie roste v Japonsku. Její výhony se šíří na ploše 1990 m2. Kromě dalších lián zde kvete šeřík.

„Historie šeříku v Evropě sahá do 10 století, kdy byl zavlečen Araby do Španělska. Éterické oleje, které se získávají z jeho květů, se využívají k výrobě parfémů. Dalším vonícím keřem je bobkovišeň lékařská. Je to stálezelená, jedovatá kráska. Semena a listy obsahují amygdalin, který je v zažívacím traktu rozkládán až na jedovatý kyanovodík,“ uvádí Anežka Šrámková. V zahradě návštěvník najde i rododendrony, které jsou pozůstatkem horské květeny třetihor.

„V nové části, rozáriu, už začátkem května rozkvétá růže Hugova, která pochází ze střední Číny a pěstuje se od konce 19 století,“ zmiňuje Šrámková a nabízí i bylinky a léčivky. Blízko vchodu kvete sladce vonící měsíčnice vytrvalá, říká se jí také Jidášovy penízky pro tvar plodů.

„Užívá se ke zklidnění srdce a při epilepsii. Bíle kvetoucí čechřice vonná voní po anýzu. Zmírňuje kašel a posiluje při anemii. Lžičník lékařský, další léčivka, byl pro svůj vysoký obsah vitamínu C konzumován námořníky na ochranu proti kurdějím, má antiseptické účinky. Čerstvé listy mají palčivou chuť a pro svou pikantnost bývaly přísadou salátů. Rozchodnice růžová je svou účinností srovnávána se ženšenem. Také se jí říká sibiřský ženšen nebo zlatý kořen. Zlepšuje fyzický i psychický zdravotní stav, léčí nemoci jater, rakovinu, zlepšuje paměť a zvyšuje celkovou imunitu. Fialově kvetoucí kostival je znám jako léčivá rostlina od 12 století. Užívá se zevně na zlomeniny, záněty žil a při pohmožděninách. Ještě zmíním alespoň kerblík, bylinku, která je více známá v italské a francouzské kuchyni. Téměř po celé Evropě jej rozšířili Římané. Kerblík třebule snižuje tlak, mladé listy jsou zdrojem vitamínu A a C, železa a hořčíku,“ doplňuje informace z bylinné lékárny Anežka Šrámková. Z návštěvní knihy se dovídáme, že Botanickou zahradu v Prostějově navštěvují lidé nejen z naší republiky, ale i ze zahraničí.

Botanická zahrada Petra Albrechta je až do konce září otevřena v pracovní dny, mimo pondělí, od 8 do 18 hodin, v sobotu je otevřeno od 10 do 16 hodin. Vstup je zdarma a zahrada je přístupná i pro vozíčkáře.

Zdroj + foto: Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

autor: Botanická zahrada

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.