> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výročí prusko rakouské války

vloženo: 04.07.2016           komentářů: 0

Před 150ti lety drtila obyvatele prusko-rakouská válka


V červenci uplyne 150 let od prusko-rakouské války. Jednalo se o střetnutí dvou největších a nejvlivnějších členů Německého spolku – Rakouska a Pruska.


Prusko dlouhodobě usilovalo o hegemonii v tomto seskupení a o sjednocení německy mluvících zemí pod jedním panovníkem. K rozhodujícímu střetnutí došlo 3. 7. 1866 u Hradce Králové. Tato bitva je také nazývána bitvou u Sadové nebo na Chlumu. Šlo o druhou největší bitvu 19. století v Evropě. Na malém prostoru bojovalo 450 tisíc vojáků. Rakušané byli poražení a vojska se potom začala přesunovat směrem k Vídni.

„K prvnímu střetnutí mezi rakouskými a saskými jízdními vojsky na jedné straně a pruskými husary na druhé straně došlo 14. 7. 1866 odpoledne za kapličkou sv. Otýlie u Čechůvek. K hlavnímu střetnutí došlo 15. 7. 1866 v prostoru tzv. bažantnice u Tovačova. Bojovaly zde jednotky 71. pěšího rakouského pluku velkovévody Toskánského a 44. pruského pluku. Rakouská vojska byla opět poražena a na bojišti zůstalo pět set mrtvých,“ uvedla historička Hana Bartková.

Vše připomíná řada pomníků a křížů. Centrální pomník bitvy u Tovačova se nachází u silnice Tovačov – Dub nad Moravou. Válečné události a jejich důsledky zasáhly také Prostějov – přesuny vojsk, válečné rekvizice, zničená úroda na polích, pruská okupace města (16. 7.– 2. 8. 1866), zásobování vojsk potravinami a obilím.

„K tomu přistoupila cholera, které v Prostějově podlehlo na osm stovek osob z řad vojáků a civilního obyvatelstva. Ranění a nemocní vojáci byli léčeni v nemocnici Milosrdných bratří v Prostějově. Provizorní cholerová nemocnice byla umístěna v domě č. 17 v Žešovské ulici,“ doplnila Bartková. Dobový tisk, archivní dokumenty, záznamy kronikářů a regionálních historiků nám podávají řadu svědectví o této válce. Například zápisy převora kláštera Milosrdných bratří Avertána Koláře nazvané Válečný rok uveřejnil v překladu v publikaci Pamětní spis ke 200letému jubileu konventu Milosrdných bratří v Prostějově 1739–1939 P. Alois Jašek. Další svědectví podali Ondřej Přikryl, Josef Simon, Jan Michalský, Václav Burian a František Frőml.

„Události válečného roku 1866 připomínají na katastru města také dva kamenní svědkové – kříž z roku 1869 za kapličkou sv. Otýlie u Čechůvek a náhrobek pruského poručíka Ernesta Frankenberga v parčíku u kostela sv. Jana Nepomuckého,“ uzavřela Bartková.

Pietní vzpomínka na události prusko-rakouské války proběhne v sobotu 16. 7. 2016 v Tovačově v rámci tradiční vycházky po tovačovském bojišti. Zahájení je v 10: 30 hodin u autobusového nádraží. Hlavní vzpomínková akce se uskuteční v Tovačově 24. 9. 2016. Její součástí budou také bitevní ukázky.


Foto: Hana Bartková

autor: red

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.09.2018

Dobrá práce strážníků.
Před půlnocí zpozoroval strážník na operačním středisku MP, pomocí městského kamerového dohlížecího systému muže, jak se snaží vyvrátit dopravní značku v centru města. To se mu ovšem nepodařilo. Přesunul se k předvolebnímu poutači, který převrátil. Na místo vyslána hlídka. Muž ztotožněn. Vyzván k umístění poutače na původní místo. Což učinil.

18.09.2018

Upadla z postele.
Krátce před polednem se na linku 156 obrátila žena a uvedla, že má strach o svoji sousedku, která nereaguje na zvonění. Na místo vyslána hlídka. Zjištěno, že žena upadla z postele na podlahu a při tom se zranila. Na místo přivolána ZZS. Osmašedesátiletá seniorka odvezena do nemocnice na ošetření.

17.09.2018

Agresivní pacient skončil v poutech.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení o problémovém pacientovi v nemocnici na urgentním příjmu. Na místo vyslána hlídka. Před budovou strážníky zkontaktoval zdravotní personál, který označil agresivního muže. Muž je měl ohrožovat a demolovat nemocničního zařízení. Hlídkou vyzván ke zklidnění a vysvětlení situace. Na výzvy nereagoval a odcházel pryč. Strážníkem zastaven. Jeho agresivita se stupňovala. Po útoku na strážníka, byl sveden na zem, kde byl spoután.

17.09.2018

Krádeže.
Na linku 156 přijato oznámení o zadržení pachatele, který nemá peníze na zaplacení zboží v supermarketu na Olomoucké ulici. Na místo vyslána hlídka. Zjištěn devětatřicetiletý muž, který na prodejní ploše zkonzumoval potraviny v celkové hodnotě 52 Kč. Další krádež nahlášena o tři dny později v OD v centru města. Zboží, které odcizil devětatřicetiletý muž, mělo hodnotu 1034 Kč. Ten si na prodejní ploše uschoval všechny vybrané věci pod tričko a následně se pokusil projít přes pokladní zónu bez zaplacení. Tam byl zadržen ostrahou, a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Odcizené zboží muž dobrovolně vydal. V odpoledních hodinách vyjížděli strážníci na oznámenou krádež do supermarketu na Plumlovské ulici. Zde byli při činu, ostrahou zadrženi dva hoši ve věku 14 let.

16.09.2018

Nakonec skončil na záchytce.
V odpoledních hodinách přijato oznámení o pohybu zřejmě opilého muže, který si mezi lidmi sundává oblečení a tím vzbuzuje pohoršení. Strážníkem, provádějícím dohled na veřejný pořádek při Hanáckých slavnostech, v centru města, dotyčný zkontaktován. Hlídkou doprovozen do nedalekého bydliště, kde byl předán příbuznému. Za nedlouho se příbuzný telefonicky obrátil na strážníky s tím, že se muž začal v bytě chovat agresivně. Na místo vyslána hlídka. Sedmadvacetiletý muž uvedl, že je uživatelem drog. Což potvrdil i test provedený přivolanou hlídkou PČR. Muž měl halucinace a byl agresivní. Nekontroloval své chování, ohrožoval sebe i ostatní.