> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výročí prusko rakouské války

vloženo: 04.07.2016           komentářů: 0

Před 150ti lety drtila obyvatele prusko-rakouská válka


V červenci uplyne 150 let od prusko-rakouské války. Jednalo se o střetnutí dvou největších a nejvlivnějších členů Německého spolku – Rakouska a Pruska.


Prusko dlouhodobě usilovalo o hegemonii v tomto seskupení a o sjednocení německy mluvících zemí pod jedním panovníkem. K rozhodujícímu střetnutí došlo 3. 7. 1866 u Hradce Králové. Tato bitva je také nazývána bitvou u Sadové nebo na Chlumu. Šlo o druhou největší bitvu 19. století v Evropě. Na malém prostoru bojovalo 450 tisíc vojáků. Rakušané byli poražení a vojska se potom začala přesunovat směrem k Vídni.

„K prvnímu střetnutí mezi rakouskými a saskými jízdními vojsky na jedné straně a pruskými husary na druhé straně došlo 14. 7. 1866 odpoledne za kapličkou sv. Otýlie u Čechůvek. K hlavnímu střetnutí došlo 15. 7. 1866 v prostoru tzv. bažantnice u Tovačova. Bojovaly zde jednotky 71. pěšího rakouského pluku velkovévody Toskánského a 44. pruského pluku. Rakouská vojska byla opět poražena a na bojišti zůstalo pět set mrtvých,“ uvedla historička Hana Bartková.

Vše připomíná řada pomníků a křížů. Centrální pomník bitvy u Tovačova se nachází u silnice Tovačov – Dub nad Moravou. Válečné události a jejich důsledky zasáhly také Prostějov – přesuny vojsk, válečné rekvizice, zničená úroda na polích, pruská okupace města (16. 7.– 2. 8. 1866), zásobování vojsk potravinami a obilím.

„K tomu přistoupila cholera, které v Prostějově podlehlo na osm stovek osob z řad vojáků a civilního obyvatelstva. Ranění a nemocní vojáci byli léčeni v nemocnici Milosrdných bratří v Prostějově. Provizorní cholerová nemocnice byla umístěna v domě č. 17 v Žešovské ulici,“ doplnila Bartková. Dobový tisk, archivní dokumenty, záznamy kronikářů a regionálních historiků nám podávají řadu svědectví o této válce. Například zápisy převora kláštera Milosrdných bratří Avertána Koláře nazvané Válečný rok uveřejnil v překladu v publikaci Pamětní spis ke 200letému jubileu konventu Milosrdných bratří v Prostějově 1739–1939 P. Alois Jašek. Další svědectví podali Ondřej Přikryl, Josef Simon, Jan Michalský, Václav Burian a František Frőml.

„Události válečného roku 1866 připomínají na katastru města také dva kamenní svědkové – kříž z roku 1869 za kapličkou sv. Otýlie u Čechůvek a náhrobek pruského poručíka Ernesta Frankenberga v parčíku u kostela sv. Jana Nepomuckého,“ uzavřela Bartková.

Pietní vzpomínka na události prusko-rakouské války proběhne v sobotu 16. 7. 2016 v Tovačově v rámci tradiční vycházky po tovačovském bojišti. Zahájení je v 10: 30 hodin u autobusového nádraží. Hlavní vzpomínková akce se uskuteční v Tovačově 24. 9. 2016. Její součástí budou také bitevní ukázky.


Foto: Hana Bartková

autor: red

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.