> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Botanická zahrada na počátku léta

vloženo: 08.07.2016           komentářů: 0Nechejte se okouzlit letní krásou květin a navštivte Botanickou zahradu Petra Albrechta v Prostějově. Najdete tam spoustu nově rozkvetlých rostlin, jejichž barevnost, rozmanitost, souznění a pokora zaslouží obdiv.


Skvostem v zahradě, na jehož krásu musíte vzhlédnout do koruny stromů, je liliovník tulipánokvětý. Tento pohádkový strom patří do stejné čeledi jako magnólie. Pochází ze Severní Ameriky a v době třetihor rostl i v Evropě. Exotické květy, podobné tulipánům, jsou žlutozelené barvy a objevují se až v 10letech. Listy jsou neméně zajímavé, ve tvaru lyry. Dřevo se používá na výrobu varhan. Liliovník obsahuje jedovatý alkaloid tulipiferin a v naší republice byl poprvé zasazen roku 1865 v Hluboké nad Vltavou. Tento strom se může dožít až 400let. Dalším zajímavým stromem v zahradě je křehovětvec žlutý. Každým druhým rokem se v červnu zahalí do pláště bílých květů, které jsou dlouhé až 30cm. Má křehké větve - odtud jeho název, ale dřevo tohoto stromu je těžké a tvrdé a používá se pro speciální řezbářské práce. Ze dřeva a z kořenů se získává jasně žluté barvivo.

Ze skalnatých horských oblastí čínské provincie Chu-pej pochází jeden z nejkrásnějších a nejpůvabnějších keřů v zahradě. Jmenuje se kolkvície krásná a svou jemnou něžností nezapře orientální původ. Oděje se do několika tisíc růžových květů, které vydávají příjemnou, sladkou vůni. Borka starších větví se papírovitě odlupuje a tak i v zimě, kdy je tento keř bez listů, skýtá zajímavý pohled. Kolkvície se do Evropy dostala začátkem 20století. Dalšími, krásně kvetoucími keři v zahradě jsou pustoryly, lidově se jim říká nepravý jasmín. Jeho půvabné květy vás už z dálky přilákají svou omamnou vůní. Jeho dřevo je tvrdé, nekroutí se a je vhodné na výrobu luků a šípů. Do Evropy byl dovezen v roce 1562, kdy ho ze zahrad v Topkapi, v istanbulském sultánově paláci, přivezl do Vídně velvyslanec římského císaře. Vajgélie, pocházející z východní Asie, patří svým bohatým květenstvím mezi nejvděčnější keře zahrady. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd s různě zbarvenými květy i listy. Největší podíl na tom má francouzský zahradník Lemoine z Nancy. V botanické zahradě roste několik druhů. Nejmenší, která dorůstá pouze 50cm se jmenuje ´Verweig Monet´. Najdete ji kousek od vchodu do zahrady. Vajgélie je pojmenovaná po německém vědci Ch. E. Weigelovi. Trojpuky, další v zahradě kvetoucí keře jsou nenáročné a porostou každému pěstiteli. Nováčkem je méně vzrůstný, růžově kvetoucí kultivar ´Strawberry Fields´. Tento trojpuk má stejné jméno jako kdysi píseň od legendárních Beatles, v překladu znamená „jahodová pole“. Dále z nyní kvetoucích keřů, najdete tavolníky, tavoly, dříny a jiné. Mezi pnoucími rostlinami dominuje plamének v několika barvách. Tento rod má asi 300druhů a nepřeberné množství kultivarů. Dále tu najdete hvozdíky v několika druzích, kosatce, mochny, kakosty, sivutky, liliochvostec, mydlice, dlužichy, mnohokvět a spoustu dalších.

Protože botanickou zahradu navštěvují děti a mládež ze škol, rostou tu také rostliny naší přírody jako chrpy, vlčí mák, pryskyřníky, vlaštovičník, kuklíky, svízele, dnes už vzácný koukol a jiné. Za zmínku určitě stojí třemdava bílá. Druhový název není odvozen od barvy květu, ale od barvy kořene. Je to rostlina fotosenzibilní, při doteku rostliny a následném oslunění se mohou objevit na pokožce vyrážky nebo puchýře, po zhojení někdy zůstávají skvrny na pokožce. Zato květy denivek jsou jedlé a v Orientu jsou považovány za výtečné koření. V Evropě ji jako první pěstovali Řekové, kteří ji pojmenovali „krása na jeden den“, podle krátké doby kvetení. Elegantní čechravy pochází z Asie. Jejich netradiční květenství, pohupující se ve větru, je okrasou zahrady. V botanické zahradě ji najdeme v několika barvách.

V bazénu můžeme vidět kvetoucí stulík, řezan pilolistý a lekníny. Květ leknínu se jako důležitý symbol objevuje na množství maleb a plastik starých Mayů. Některé druhy leknínů mají využití v tradiční indické medicíně.

Ráda bych ještě přiblížila alespoň několik bylinek, rostoucích v zahradě. Asi každý zná vůni fialových kvítků, symbolu jihofrancouzské Provance. Levandulová silice je léčivá a levandule je součástí provensálského koření. Listy libečku se přidávají do polévek, omáček a salátů. Libeček pochází ze Středomoří a v 16.století se používal jako účinné afrodisiakum. Tymián byl ve Francii nazýván penicilínem chudých. Je to jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog. Obsahuje účinnou látku thymol a je také součástí provensálského koření. Kotvičník zemní má lidové označení rostlinná viagra. Pomáhá při problémech s ledvinami a má výrazné afrodiziakální účinky. Kozlík lékařský je léčivá rostlina známá už od středověku. Je to jedna z prvních, homeopaticky upravovaných bylin. Valeriánské, neboli kozlíkové kapky se používají při nespavosti, nervozitě a nadýmání. Bazalce posvátné se říká tulsí. Má antioxidační a protizánětlivé účinky a je řazena mezi adaptogeny. Je to nejposvátnější rostlina hinduismu, v Indii se pěstuje více než 3000let. Hadí mord, také je nazýván černý kořen, je znám jako zelenina už od 16.století. Největšími pěstiteli hadího mordu je Francie, Belgie a Nizozemsko. Barva kořene je temně černá, ale dužnina je bílá a křehká, má nasládlou chuť. Nachází se v ní velké množství sacharidů a inulínu, proto je kořen velice vhodný pro diabetiky a osoby trpící revmatismem.V zahradě najdeme ještě spoustu jiných bylinek a léčivých rostlin.

V měsíci červenci se můžeme těšit na další skvost v zahradě, který koncem tohoto měsíce vykvete a to na vodní rostlinu opředenou mnoha bájemi, lotos indický. Také poprvé vykvete růžovými, orchidejím podobnými květy, atraktivní chitalpa. Je to kříženec katalpy a chilopsisu. Příště si také povíme něco o růži, královně květin, která v sobě ukrývá tolik krásy a smyslnosti. V zahradě najdeme mimo jiné růže pnoucí i divoké.

Pokud půjdete Lidickou ulicí a uvidíte otevřenou branku do botanické zahrady, tak neváhejte a vejděte. Zahradu, lákající k odpočinku, tvoří nejen krásné květy a půvabná zeleň, ale i ptačí zpěv. Při tom lze zapomenout na starosti všedního dne, načerpat energii a dovědět se něco ze světa rostlin.

Botanická zahrada je pro vás otevřená kromě pondělí a neděle a to od úterý do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu je otevřeno od 10 do 16 hodin, vstup je zdarma.


Anežka Šrámková, vedoucí botanické zahrady Petra Albrechta v Prostějově

Ilustrační fotografie - zdroj: Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově

autor: Botanická zahrada

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

17.08.2018

Rušila noční klid.
Zřejmě ráda poslouchá hudbu, ale nebere ohled na ostatní. O půl jedné ráno vyjížděla hlídka na rušení nočního klidu. Na místě byla slyšet hlasitá hudba z domu. Strážníci se pokusili kontaktovat obyvatelku zvoněním i klepáním na okno a dveře, ale neúspěšně. Toto chování čtyřiatřicetileté ženy se v nočních hodinách děje opakovaně. Svým jednáním je podezřelá z přestupku proti veřejnému pořádku.

17.08.2018

Nebyl dodržen tržní řád.
Dvacet minut po půlnoci vyjížděla hlídka prověřit oznámení o otevřené předzahrádce kavárny v centru města. Na místě bylo zjištěno, že u dveří se nachází několik hostů, kteří zde předtím konzumovali nápoje a personál kavárny je obsluhoval. Hlídka kontaktovala zaměstnance, které upozornila na provozní dobu. V daný den je otvírací doba povolena pouze do 24:00 hodin.

13.08.2018

Sledováním noční oblohy vyrušoval okolí.
Krátce po půl jedné ráno byli strážníci vysláni k prověření rušení nočního klidu do okrajové části města. Na místě čekal oznamovatel, který uvedl, že jej obtěžuje hluk a výkřiky vedoucí ze zahrady sousední ulice. Hlídce se podle hluku podařilo identifikovat dům, ze kterého byly slyšet hlasité projevy. Zde byl kontaktován obyvatel domu a upozorněn na dobu nočního klidu. Své chování vysvětlil pozorováním padajících Perseidů na obloze, u kterého současně popíjel alkoholické nápoje a poslouchal hudbu. Za přítomnosti hlídky na místě byla hudba vypnuta a hlučné chování utichlo.

12.08.2018

Jak ke kalhotám přišel.
V sedmnáct hodinodpoledne vyjížděla hlídka prověřit oznámené o krádeži v supermarketu na Okružní ulici. Člen ostrahy obchodního domu zde zadržel osmatřicetiletou ženu. Ta se měla dne 5. 8. 2018 okolo třinácté hodiny spolu se svým komplicem dopustit krádeže pánských kalhot. Z kamerových záznamů bylo zjištěno, jak dvojice stojí v prostoru prodejny u regálů s oblečením a dotyčná pomáhá neznámému muži si co nejrychleji obléknout kalhoty. Oba následně zamíří k pokladní zóně, kde se rozdělí a odchází bez zaplacení.

11.08.2018

Sousedské spory.
Konfliktem mezi sousedy se strážníci zabývali ve večerních hodinách. Na místě je čekala oznamovatelka, která uvedla, že dochází k opakovaným rozepřím ze sousedské strany vůči její rodině. Dnešního dne v dopoledních hodinách se nacházeli dcery oznamovatelky na zahradě domu. Bez jakéhokoliv předchozího kontaktu je sousedka začala slovně urážet vulgárními výrazy. Na hrubé chování nebylo žádným způsobem reagováno. Přibližně kolem osmnácté hodiny uslyšela oznamovatelka šplouchnutí, následně se šla podívat na zahradu svého domu, co se stalo. Zde našla ve svém bazénu vhozenou rostlinu i se zeminou, jenž je majetkem sousedky.