> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Botanická zahrada plná barev a vůní

vloženo: 20.07.2016           komentářů: 0

Botanická zahrada Petra Albrechta nabízí návštěvu rozária. Růži před více než dvěma tisíci lety řecká básnířka Sapfó pojmenovala královnou....

Před dvěma roky byla botanická zahrada mimo jiné rozšířena o menší rozárium. Najdeme jej v levé části zahrady, kde můžeme obdivovat několik desítek růží různých barev, vůní a velikostí. Najdeme tu například růže stolisté, bedrníkolistové, páchnoucí, růži svraskalou, lesklou, Mánesovu a jiné. Z botanických druhů nejvíce voní růže damašská, galská a stolistá. A právě z těchto růží se vyrábí vonné oleje.

„Na výrobu jednoho litru růžové esence je potřeba asi tři až pět tun ručně nasbíraných růžových okvětních lístků, což je asi dva miliony květů. Sklizeň se provádí mezi pátou a devátou hodinou ranní, kdy květy růží obsahují největší množství éterického oleje. Největšími výrobci této esence je Bulharsko a Turecko,“ uvedla vedoucí Botanické zahrady Petra Albrechta, Anežka Šrámková.

Najdeme zde i růži stolistou, které se říká stolístka a je zároveň známou léčivkou. Čaj z růže stolisté pomáhá při zánětech, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při onemocnění ledvin, problémech s klouby a artritidou, posiluje srdce a upravuje cholesterol. Její jedinečná vůně harmonizuje psychiku.

„Vůbec nejstarší doklady o existenci růží jsou z období před čtyřiceti miliony let. Největší úcta jí náležela v Persii, kde rostla v rozlehlých zahradách. V období středověku, ve spojení s uctíváním panny Marie, se růže dokonce stala důležitým křesťanským symbolem. V 17. a 18. století se důležitým střediskem pěstování růží stala Francie. Hlavní zásluhu na tom měla Josefína Beauharnaisová, manželka císaře Napoleona. Její zámek Malmaison ve Francii se stal proslulý sbírkou růží, kde soustředila asi až tři stovky druhů. Největší sbírku planých i kulturních růží lze u nás navštívit v Průhonické botanické zahradě Chotobuz, kde se pěstuje osm set padesát odrůd kulturních růží a přes sto taxonů původních botanických druhů. Nedávno bylo otevřené zrekonstruované rozárium v blízké Olomouci, kde můžeme obdivovat čtyři stovky druhů růží. Nejstarším růžovým keřem na světě je podle všech údajů „tisíciletá růže,“ která obrůstá chrám v Hildesheimu v Německu. Za nejvyšší růži je označovaná Rosa gigantea, roste v Himaláji a dosahuje patnácti metrové výšky,“ doplnila informace o růžích Anežka Šrámková.

Botanická zahrada Petra Albrechta je otevřená celoročně, vstup je zdarma. Až do konce září je prodloužená otvírací doba a to od úterý do pátku v době od 8 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 16 hodin, v neděli a v pondělí je zavřeno.

Zdroj a foto: Botanická zahrada Petra Albrechta Prostějov

autor: Botanická zahrada

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

05.12.2018

Pád zapříčinila absence léků
Hodinu před polednem přijato na lince tísňového volání oznámení o starším pánovi, který upadl na zem. Přítomní mladíci se mu snažili pomoci, ale senior nebyl schopen chůze. Strážníci na místě zkontaktovali šestasedmdesátiletého muže. Ten uvedl, že si zapomněl vzít léky na tlak a proto mu není dobře. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hladina 0,5 promile alkoholu.

04.12.2018

Odmítnutí dcery, řešil.razantním způsobe
Odmítnutí dcery, řešil razantním způsobem. V odpoledních hodinách přijato telefonické anonymní oznámení o napadání ženy mužem na parkovišti u nemocnice. Dotyčný měl poškodit i vozidlo. Na místo vyslaná hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že se jedná o bývalé manžele, kteří nedávno prošli rozvodovým řízením. K incidentu došlo poté, co se čtyřiačtyřicetiletý muž snažil na zastávce MHD zkontaktovat svoji dceru. Ta se s ním nehodlala bavit. Po příjezdu matky, dcera nastoupila do vozidla. Automobil dotyčný zablokoval, svým vozidlem a domáhal se vysvětlení postoje své dcery od bývalé manželky. Obě se s ním odmítly bavit a uzavřely se uvnitř auta. To muže rozčílilo natolik, že začal do auta kopat a bouchat. Když došlo k poškození dveří a rozbití okna, tak se uklidnil a vyčkal na místě do příjezdu hlídky

01.12.2018

Spolupráce s IZS.
Před druhou hodinou odpoledne vyjížděli strážníci k nahlášenému požáru dřevěné budovy skladu u místního vlakového nádraží. Oznámení přijato formou SMS z operačního střediska HZS Olomouckého kraje. Na místě zasahoval hasičský záchranný sbor společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Vrahovic a Žešova.

01.12.2018

Napadena bývalým přítelem.
V odpoledních hodinách se na strážníky, prostřednictvím linky 156 obrátila žena a sdělila, že byla napadena bývalým přítelem před nemocnicí. Na místo vyslána hlídka. V ordinaci zkontaktována jednatřicetiletá oznamovatelka. Ta uvedla, že šla se svojí tříletou dcerou k lékaři, v doprovodu svojí matky. Bývalý přítel je sledoval až před nemocnici, kde je fyzicky napadl. Jí dal několik facek, matku odstrčil, tak že spadla na zem a zranila se.

29.11.2018

Odchyt labutě.
Před polednem přijato telefonické oznámení o zamrzlé labuti na rybníku v Krasicích. Na místo vyslána hlídka. Částečně zamrzlou labuť se strážníkům podařilo z ledu vysvobodit. Po zdravotní stránce byla v pořádku.