> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Botanická zahrada plná barev a vůní

vloženo: 20.07.2016           komentářů: 0

Botanická zahrada Petra Albrechta nabízí návštěvu rozária. Růži před více než dvěma tisíci lety řecká básnířka Sapfó pojmenovala královnou....

Před dvěma roky byla botanická zahrada mimo jiné rozšířena o menší rozárium. Najdeme jej v levé části zahrady, kde můžeme obdivovat několik desítek růží různých barev, vůní a velikostí. Najdeme tu například růže stolisté, bedrníkolistové, páchnoucí, růži svraskalou, lesklou, Mánesovu a jiné. Z botanických druhů nejvíce voní růže damašská, galská a stolistá. A právě z těchto růží se vyrábí vonné oleje.

„Na výrobu jednoho litru růžové esence je potřeba asi tři až pět tun ručně nasbíraných růžových okvětních lístků, což je asi dva miliony květů. Sklizeň se provádí mezi pátou a devátou hodinou ranní, kdy květy růží obsahují největší množství éterického oleje. Největšími výrobci této esence je Bulharsko a Turecko,“ uvedla vedoucí Botanické zahrady Petra Albrechta, Anežka Šrámková.

Najdeme zde i růži stolistou, které se říká stolístka a je zároveň známou léčivkou. Čaj z růže stolisté pomáhá při zánětech, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při onemocnění ledvin, problémech s klouby a artritidou, posiluje srdce a upravuje cholesterol. Její jedinečná vůně harmonizuje psychiku.

„Vůbec nejstarší doklady o existenci růží jsou z období před čtyřiceti miliony let. Největší úcta jí náležela v Persii, kde rostla v rozlehlých zahradách. V období středověku, ve spojení s uctíváním panny Marie, se růže dokonce stala důležitým křesťanským symbolem. V 17. a 18. století se důležitým střediskem pěstování růží stala Francie. Hlavní zásluhu na tom měla Josefína Beauharnaisová, manželka císaře Napoleona. Její zámek Malmaison ve Francii se stal proslulý sbírkou růží, kde soustředila asi až tři stovky druhů. Největší sbírku planých i kulturních růží lze u nás navštívit v Průhonické botanické zahradě Chotobuz, kde se pěstuje osm set padesát odrůd kulturních růží a přes sto taxonů původních botanických druhů. Nedávno bylo otevřené zrekonstruované rozárium v blízké Olomouci, kde můžeme obdivovat čtyři stovky druhů růží. Nejstarším růžovým keřem na světě je podle všech údajů „tisíciletá růže,“ která obrůstá chrám v Hildesheimu v Německu. Za nejvyšší růži je označovaná Rosa gigantea, roste v Himaláji a dosahuje patnácti metrové výšky,“ doplnila informace o růžích Anežka Šrámková.

Botanická zahrada Petra Albrechta je otevřená celoročně, vstup je zdarma. Až do konce září je prodloužená otvírací doba a to od úterý do pátku v době od 8 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 16 hodin, v neděli a v pondělí je zavřeno.

Zdroj a foto: Botanická zahrada Petra Albrechta Prostějov

autor: Botanická zahrada

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

24.05.2018

Roj na radnici.
Krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP, formou SMS zprávy oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města, k odstranění roje včel. Na místo vyslána hlídka. Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob.

23.05.2018

Během dvou hodin zkolabovaly
Během dvou hodin zkolabovaly na náměstí dvě ženy. Před jedenáctou hodinou dopoledne si hlídka, provádějící dohled nad veřejným pořádkem na náměstí T. G. M., vyžádala přes operační středisko, příjezd ZZS k šestnáctileté slečně, která zkolabovala u muzea. Za necelé dvě hodiny nahlásil strážník totožnou situaci.

21.05.2018

Jídlem znečistil taxík.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení od taxikáře, který má problémy se zákazníkem. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zkontaktováni oba pánové. Oznamovatel sdělil, že převážel dva muže z centra na hl. nádraží. Jeden z nich za jízdy jedl i přes to, že ho několikrát na zákaz konzumace jídla ve vozidle upozornil. Po kontrole vozidla taxikář zákazníka vyzval k uhrazení vzniklé škody, jelikož sedačka byla zamaštěná od padajícího jídla. To muž odmítl. Při řešení celé záležitosti se choval i před hlídkou hrubě. Chtěl se do vozidla vrátit a znečistit sedačku ještě více.

19.05.2018

Prasklá hadice od WC vytopila byt.
Před polednem přijato telefonické oznámení o tekoucí vodě v bytě, který je majetkem města. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Uvnitř domu se již nacházel technik Domovní správy, který zastavil hlavní uzávěr vody. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že voda prosakuje do spodního bytu.

19.05.2018

Chtěl ho jen uklidnit.
V dopoledních hodinách se na strážníky prostřednictvím linky 156 obrátil jednatřicetiletý muž. Uvedl, že zanechal svého psa přivázaného před obchodem a zatím co nakupoval, viděl, jak cizí muž, v podnapilém stavu, omotává jeho zvířeti kolem krku opasek. Na místo vyslána hlídka.