> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Botanická zahrada plná barev a vůní

vloženo: 20.07.2016           komentářů: 0

Botanická zahrada Petra Albrechta nabízí návštěvu rozária. Růži před více než dvěma tisíci lety řecká básnířka Sapfó pojmenovala královnou....

Před dvěma roky byla botanická zahrada mimo jiné rozšířena o menší rozárium. Najdeme jej v levé části zahrady, kde můžeme obdivovat několik desítek růží různých barev, vůní a velikostí. Najdeme tu například růže stolisté, bedrníkolistové, páchnoucí, růži svraskalou, lesklou, Mánesovu a jiné. Z botanických druhů nejvíce voní růže damašská, galská a stolistá. A právě z těchto růží se vyrábí vonné oleje.

„Na výrobu jednoho litru růžové esence je potřeba asi tři až pět tun ručně nasbíraných růžových okvětních lístků, což je asi dva miliony květů. Sklizeň se provádí mezi pátou a devátou hodinou ranní, kdy květy růží obsahují největší množství éterického oleje. Největšími výrobci této esence je Bulharsko a Turecko,“ uvedla vedoucí Botanické zahrady Petra Albrechta, Anežka Šrámková.

Najdeme zde i růži stolistou, které se říká stolístka a je zároveň známou léčivkou. Čaj z růže stolisté pomáhá při zánětech, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při onemocnění ledvin, problémech s klouby a artritidou, posiluje srdce a upravuje cholesterol. Její jedinečná vůně harmonizuje psychiku.

„Vůbec nejstarší doklady o existenci růží jsou z období před čtyřiceti miliony let. Největší úcta jí náležela v Persii, kde rostla v rozlehlých zahradách. V období středověku, ve spojení s uctíváním panny Marie, se růže dokonce stala důležitým křesťanským symbolem. V 17. a 18. století se důležitým střediskem pěstování růží stala Francie. Hlavní zásluhu na tom měla Josefína Beauharnaisová, manželka císaře Napoleona. Její zámek Malmaison ve Francii se stal proslulý sbírkou růží, kde soustředila asi až tři stovky druhů. Největší sbírku planých i kulturních růží lze u nás navštívit v Průhonické botanické zahradě Chotobuz, kde se pěstuje osm set padesát odrůd kulturních růží a přes sto taxonů původních botanických druhů. Nedávno bylo otevřené zrekonstruované rozárium v blízké Olomouci, kde můžeme obdivovat čtyři stovky druhů růží. Nejstarším růžovým keřem na světě je podle všech údajů „tisíciletá růže,“ která obrůstá chrám v Hildesheimu v Německu. Za nejvyšší růži je označovaná Rosa gigantea, roste v Himaláji a dosahuje patnácti metrové výšky,“ doplnila informace o růžích Anežka Šrámková.

Botanická zahrada Petra Albrechta je otevřená celoročně, vstup je zdarma. Až do konce září je prodloužená otvírací doba a to od úterý do pátku v době od 8 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 16 hodin, v neděli a v pondělí je zavřeno.

Zdroj a foto: Botanická zahrada Petra Albrechta Prostějov

autor: Botanická zahrada

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.