> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Botanická zahrada plná barev a vůní

vloženo: 20.07.2016           komentářů: 0

Botanická zahrada Petra Albrechta nabízí návštěvu rozária. Růži před více než dvěma tisíci lety řecká básnířka Sapfó pojmenovala královnou....

Před dvěma roky byla botanická zahrada mimo jiné rozšířena o menší rozárium. Najdeme jej v levé části zahrady, kde můžeme obdivovat několik desítek růží různých barev, vůní a velikostí. Najdeme tu například růže stolisté, bedrníkolistové, páchnoucí, růži svraskalou, lesklou, Mánesovu a jiné. Z botanických druhů nejvíce voní růže damašská, galská a stolistá. A právě z těchto růží se vyrábí vonné oleje.

„Na výrobu jednoho litru růžové esence je potřeba asi tři až pět tun ručně nasbíraných růžových okvětních lístků, což je asi dva miliony květů. Sklizeň se provádí mezi pátou a devátou hodinou ranní, kdy květy růží obsahují největší množství éterického oleje. Největšími výrobci této esence je Bulharsko a Turecko,“ uvedla vedoucí Botanické zahrady Petra Albrechta, Anežka Šrámková.

Najdeme zde i růži stolistou, které se říká stolístka a je zároveň známou léčivkou. Čaj z růže stolisté pomáhá při zánětech, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při onemocnění ledvin, problémech s klouby a artritidou, posiluje srdce a upravuje cholesterol. Její jedinečná vůně harmonizuje psychiku.

„Vůbec nejstarší doklady o existenci růží jsou z období před čtyřiceti miliony let. Největší úcta jí náležela v Persii, kde rostla v rozlehlých zahradách. V období středověku, ve spojení s uctíváním panny Marie, se růže dokonce stala důležitým křesťanským symbolem. V 17. a 18. století se důležitým střediskem pěstování růží stala Francie. Hlavní zásluhu na tom měla Josefína Beauharnaisová, manželka císaře Napoleona. Její zámek Malmaison ve Francii se stal proslulý sbírkou růží, kde soustředila asi až tři stovky druhů. Největší sbírku planých i kulturních růží lze u nás navštívit v Průhonické botanické zahradě Chotobuz, kde se pěstuje osm set padesát odrůd kulturních růží a přes sto taxonů původních botanických druhů. Nedávno bylo otevřené zrekonstruované rozárium v blízké Olomouci, kde můžeme obdivovat čtyři stovky druhů růží. Nejstarším růžovým keřem na světě je podle všech údajů „tisíciletá růže,“ která obrůstá chrám v Hildesheimu v Německu. Za nejvyšší růži je označovaná Rosa gigantea, roste v Himaláji a dosahuje patnácti metrové výšky,“ doplnila informace o růžích Anežka Šrámková.

Botanická zahrada Petra Albrechta je otevřená celoročně, vstup je zdarma. Až do konce září je prodloužená otvírací doba a to od úterý do pátku v době od 8 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 16 hodin, v neděli a v pondělí je zavřeno.

Zdroj a foto: Botanická zahrada Petra Albrechta Prostějov

autor: Botanická zahrada

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

17.08.2018

Rušila noční klid.
Zřejmě ráda poslouchá hudbu, ale nebere ohled na ostatní. O půl jedné ráno vyjížděla hlídka na rušení nočního klidu. Na místě byla slyšet hlasitá hudba z domu. Strážníci se pokusili kontaktovat obyvatelku zvoněním i klepáním na okno a dveře, ale neúspěšně. Toto chování čtyřiatřicetileté ženy se v nočních hodinách děje opakovaně. Svým jednáním je podezřelá z přestupku proti veřejnému pořádku.

17.08.2018

Nebyl dodržen tržní řád.
Dvacet minut po půlnoci vyjížděla hlídka prověřit oznámení o otevřené předzahrádce kavárny v centru města. Na místě bylo zjištěno, že u dveří se nachází několik hostů, kteří zde předtím konzumovali nápoje a personál kavárny je obsluhoval. Hlídka kontaktovala zaměstnance, které upozornila na provozní dobu. V daný den je otvírací doba povolena pouze do 24:00 hodin.

13.08.2018

Sledováním noční oblohy vyrušoval okolí.
Krátce po půl jedné ráno byli strážníci vysláni k prověření rušení nočního klidu do okrajové části města. Na místě čekal oznamovatel, který uvedl, že jej obtěžuje hluk a výkřiky vedoucí ze zahrady sousední ulice. Hlídce se podle hluku podařilo identifikovat dům, ze kterého byly slyšet hlasité projevy. Zde byl kontaktován obyvatel domu a upozorněn na dobu nočního klidu. Své chování vysvětlil pozorováním padajících Perseidů na obloze, u kterého současně popíjel alkoholické nápoje a poslouchal hudbu. Za přítomnosti hlídky na místě byla hudba vypnuta a hlučné chování utichlo.

12.08.2018

Jak ke kalhotám přišel.
V sedmnáct hodinodpoledne vyjížděla hlídka prověřit oznámené o krádeži v supermarketu na Okružní ulici. Člen ostrahy obchodního domu zde zadržel osmatřicetiletou ženu. Ta se měla dne 5. 8. 2018 okolo třinácté hodiny spolu se svým komplicem dopustit krádeže pánských kalhot. Z kamerových záznamů bylo zjištěno, jak dvojice stojí v prostoru prodejny u regálů s oblečením a dotyčná pomáhá neznámému muži si co nejrychleji obléknout kalhoty. Oba následně zamíří k pokladní zóně, kde se rozdělí a odchází bez zaplacení.

11.08.2018

Sousedské spory.
Konfliktem mezi sousedy se strážníci zabývali ve večerních hodinách. Na místě je čekala oznamovatelka, která uvedla, že dochází k opakovaným rozepřím ze sousedské strany vůči její rodině. Dnešního dne v dopoledních hodinách se nacházeli dcery oznamovatelky na zahradě domu. Bez jakéhokoliv předchozího kontaktu je sousedka začala slovně urážet vulgárními výrazy. Na hrubé chování nebylo žádným způsobem reagováno. Přibližně kolem osmnácté hodiny uslyšela oznamovatelka šplouchnutí, následně se šla podívat na zahradu svého domu, co se stalo. Zde našla ve svém bazénu vhozenou rostlinu i se zeminou, jenž je majetkem sousedky.