> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Bývalý židovský hřbitov v Prostějov

vloženo: 20.07.2016           komentářů: 3

Bývalý židovský hřbitov v Prostějově bude kulturní památkou

Prostějov - Ministerstvo kultury zařadilo bývalý židovský hřbitov v Prostějově, který byl zničen za německé okupace a náhrobní kameny s židovskými nápisy si rozebrali lidé z města a okolích vesnic, na seznam kulturních památek. Novinářům to dnes v Prostějově řekl rabín Louis Kestenbaum. Na místo bývalého hřbitova přijel z USA v doprovodu dvou desítek židovských podporovatelů ze Spojených států, Velké Británie, Izraele, Rakouska a Česka. Rozhodnutí ministerstva ještě není pravomocné.

Návrh na prohlášení někdejšího židovského hřbitova, na jehož místě je park a škola, podala židovská organizace Kolel Damesek Eliezer a záměr podpořila Federace židovských obcí v ČR i památkáři. Prostějovská radnice ale s návrhem nesouhlasila. Její mluvčí Jana Gáborová informaci o prohlášení hřbitova kulturní památkou ČTK potvrdila a řekla, že radní zatím nerozhodli o tom, zda se proti verdiktu ministerstva odvolají.

Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková ČTK řekla, že ministerstvo už vydalo rozhodnutí, které však zatím není pravomocné, takže nelze zveřejnit podrobnosti. "Pokud se někdo z účastníků řízení neodvolá, tak by rozhodnutí mělo nabýt právní moci 28. července," podotkla.

Radnici dnes ostře kritizoval Kestenbaum, podle kterého město nechce vyjít vstříc návrhu na pietní úpravu prostoru bývalého židovského hřbitova. "Je neuvěřitelné, že 71 let od holokaustu v demokratické zemi torpéduje nejvyšší představitelka města (primátorka Alena Rašková z ČSSD) snahy o uctění 1924 zemřelých občanů Prostějova, kteří dodnes leží pod zemí na místě židovského hřbitova, zničeného za nacistické okupace tehdejší městskou správou," řekl.

Město svůj nesouhlas s návrhem na prohlášení starého židovského hřbitova kulturní památkou zdůvodnilo tím, že pod pozemkem vedou inženýrské sítě včetně teplovodního přivaděče pro nedaleké sídliště. "Případná oprava či rekonstrukce teď bude složitější," řekla Gáborová.

Prostějov podle Gáborové jedná s židovskou obcí o citlivé úpravě pietního místa, která bude důstojná a zároveň výrazně nenaruší prostor. "Oni (účastníci pietní akce) ale chtějí na celé ploše obnovit židovský hřbitov. Město nechce, aby se celý prostor včetně parkoviště a přístupových ploch ke škole stal jako celek znovu hřbitovem. K tomu se stavíme negativně," řekla Gáborová.

Podle Kestenbauma návrh architektonického řešení pietního místa neobsahuje žádné rušivé prvky. Bývalý hřbitov nyní připomíná pouze pomník. "Pietní místo lze rozšířit například tak, že tam budou citlivě zakomponovány některé nalezené náhrobky," míní Gáborová.

Starý židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. Vytrhána tehdy byla většina náhrobních kamenů, které posloužily jako stavební materiál či byly znovu zpracovány. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Na zrušeném hřbitově jsou pochováni například předci filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.
Zdroj: Petr Běhal

Více zde:http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=19842

autor: Petr Běhal

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.