> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

K prodeji dům ošetřovatelek

vloženo: 03.08.2016           komentářů: 0

Hejtmanství nabídlo k prodeji dům ošetřovatelek v Prostějově

Olomouc - Olomoucký kraj nabídl k prodeji už delší dobu nevyužívaný obytný dům řádových ošetřovatelek a ženského personálu v areálu prostějovské nemocnice, který ministerstvo kultury nedávno zapsalo na seznam kulturním památek. Minimální kupní cena funkcionalistického domu byla stanovena na šest milionů korun, vyplývá ze zveřejněného záměru na prodej domu, který schválila krajská rada. Pokud se najde zájemce o tuto nemovitost, tak realitní transakci bude muset ještě posvětit krajské zastupitelstvo.

Investoři mohou cenové nabídky posílat hejtmanství do 29. srpna, přičemž se musí zavázat k tomu, že nemovitost opraví a budou v ní poskytovat sociální nebo zdravotnické služby. Rekonstrukce domu má začít nejpozději do tří let od okamžiku, kdy nemovitost bude převedena na nového vlastníka. Pokud podmínky prodeje nebudou dodrženy, může Olomoucký kraj od smlouvy odstoupit.

Funkcionalistická budova, kterou navrhl architekt Eduard Žáček, byla v Prostějově postavena v roce 1933. Bývalý domov ošetřovatelek fungoval do roku 2005 jako biomedicínské laboratoře v tehdejším nemocničním areálu. V následujících letech budova zela prázdnotou, protože krajský úřad pro ni nenašel využití. "Přestože se v minulosti uvažovalo, že by mohl být objekt po opravě využíván pro sociální služby, Olomoucký kraj se nakonec rozhodl investovat finanční prostředky do již stávajících sociálních zařízení v Prostějově," řekla ČTK mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.

Podnět k prohlášení domu za kulturní památku podala soukromá osoba, památkáři tento návrh kvůli nesporným památkovým hodnotám podpořili. Kromě samotného objektu byla do památkové ochrany zahrnuta také sjezdová rampa a hlavní i vedlejší schodiště. Díky zapsání na seznam kulturních památek bude případný nový vlastník moci požádat o dotace stát i kraj, který každoročně obnovu kulturních památek finančně podporuje.

Soukromá část stavby původně sloužila ve všech třech patrech jako ubytování sester v pětilůžkových pokojích se společným sociálním zařízením na podlaží, sestávajícím z šaten a koupelen. "Druhé křídlo s výrazným vstupem i velkými okny zahrnovalo kuchyni, jídelnu i dvoupodlažní kapli, zřetelně rozpoznatelnou díky arkýři s dekorem kříže, který poukazuje na náboženský ráz stavby již z externího pohledu. V interiéru se i po pozdějších úpravách zachovala řada umělecko-řemeslných prvků," řekl mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Vlastimil Staněk.

autor: Vlastimil Staněk

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.09.2018

Dobrá práce strážníků.
Před půlnocí zpozoroval strážník na operačním středisku MP, pomocí městského kamerového dohlížecího systému muže, jak se snaží vyvrátit dopravní značku v centru města. To se mu ovšem nepodařilo. Přesunul se k předvolebnímu poutači, který převrátil. Na místo vyslána hlídka. Muž ztotožněn. Vyzván k umístění poutače na původní místo. Což učinil.

18.09.2018

Upadla z postele.
Krátce před polednem se na linku 156 obrátila žena a uvedla, že má strach o svoji sousedku, která nereaguje na zvonění. Na místo vyslána hlídka. Zjištěno, že žena upadla z postele na podlahu a při tom se zranila. Na místo přivolána ZZS. Osmašedesátiletá seniorka odvezena do nemocnice na ošetření.

17.09.2018

Agresivní pacient skončil v poutech.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení o problémovém pacientovi v nemocnici na urgentním příjmu. Na místo vyslána hlídka. Před budovou strážníky zkontaktoval zdravotní personál, který označil agresivního muže. Muž je měl ohrožovat a demolovat nemocničního zařízení. Hlídkou vyzván ke zklidnění a vysvětlení situace. Na výzvy nereagoval a odcházel pryč. Strážníkem zastaven. Jeho agresivita se stupňovala. Po útoku na strážníka, byl sveden na zem, kde byl spoután.

17.09.2018

Krádeže.
Na linku 156 přijato oznámení o zadržení pachatele, který nemá peníze na zaplacení zboží v supermarketu na Olomoucké ulici. Na místo vyslána hlídka. Zjištěn devětatřicetiletý muž, který na prodejní ploše zkonzumoval potraviny v celkové hodnotě 52 Kč. Další krádež nahlášena o tři dny později v OD v centru města. Zboží, které odcizil devětatřicetiletý muž, mělo hodnotu 1034 Kč. Ten si na prodejní ploše uschoval všechny vybrané věci pod tričko a následně se pokusil projít přes pokladní zónu bez zaplacení. Tam byl zadržen ostrahou, a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Odcizené zboží muž dobrovolně vydal. V odpoledních hodinách vyjížděli strážníci na oznámenou krádež do supermarketu na Plumlovské ulici. Zde byli při činu, ostrahou zadrženi dva hoši ve věku 14 let.

16.09.2018

Nakonec skončil na záchytce.
V odpoledních hodinách přijato oznámení o pohybu zřejmě opilého muže, který si mezi lidmi sundává oblečení a tím vzbuzuje pohoršení. Strážníkem, provádějícím dohled na veřejný pořádek při Hanáckých slavnostech, v centru města, dotyčný zkontaktován. Hlídkou doprovozen do nedalekého bydliště, kde byl předán příbuznému. Za nedlouho se příbuzný telefonicky obrátil na strážníky s tím, že se muž začal v bytě chovat agresivně. Na místo vyslána hlídka. Sedmadvacetiletý muž uvedl, že je uživatelem drog. Což potvrdil i test provedený přivolanou hlídkou PČR. Muž měl halucinace a byl agresivní. Nekontroloval své chování, ohrožoval sebe i ostatní.