> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Hlavu vzhůru! Padají hvězdy!

vloženo: 10.08.2016           komentářů: 0

Hlavu vzhůru! Padají hvězdy!

Již mnoho tisíc let se potuluje kolem Slunce malé černé těleso z hodně špinavého sněhu. Jedna cesta, kdy se vzdálí od Slunce až na samou periferii planetárního systému a potom se zase přiblíží k dráze naší Země, mu zabere asi 133 let. V blízkosti naší mateřské hvězdy se přitom pokaždé natolik zahřeje, až se z něj uvolní pěkně veliká porce plynu a prachu. Tento materiál, osvětlený Sluncem, tak dává za vznik nenápadné vlasatici objevené v minulém století a pojmenované Swift-Tuttle. Naposledy prolétla kolem Slunce v roce 1992, takže ji v dalekohledu opět spatří asi až děti našich dětí, avšak my se můžeme každoročně v srpnu pokochat odrobinkami z této komety, které vstupují do atmosféry naší Země.

Tyto malé ledové kamínky, velikosti řádově centimetru, vletí do atmosféry Země rychlostí téměř 60 kilometrů za sekundu a ve výšce přibližně 100 km na krátkou dobu „rozvítí“ okolní vzduch. My, na povrchu Země, můžeme potom nad našimi hlavami pozorovat krátkou světelnou stopu - meteor. Protože všechny meteory tohoto roje vyletují zdánlivě od souhvězdí Persea, nazývají se Perseidy.

Vrchol meteorického roje Perseid nastane letos v noci ze čtvrtka na pátek v časných ranních hodinách 12. srpna, ale také z pátku na sobotu 13. srpna. Pozorovat meteory z tohoto roje je však možné již minimálně týden před a týden po předpovězeném maximu. A proč právě ve druhé polovině noci a nad ránem? Během noci se totiž část povrchu naší planety natáčí do směru letu Sluneční soustavou a tak, jako při jízdě v dešti zasáhnou téměř všechny kapky čelní sklo automobilu, je mnohem větší šance, že právě nad ránem spatříme nějaký ten meteor. Hvězdářská ročenka odhaduje letos v době maxima hodinovou zenitovou frekvenci asi na 150 meteorů! Vzhledem k tomu, že člověk svým pohledem samozřejmě neobsáhne celou oblohu, budeme se pravděpodobně muset smířit s počtem meteorů poněkud nižším. Ale i tak to bude hezké divadlo. I když Perseidy vstupují do atmosféry naší planety relativně vysokou rychlostí a bývají proto na nebi poměrně rychlé a jasné, je potřeba si k jejich pozorování vybrat lokalitu, pokud možno co nejdál od zdrojů světelného znečištění, zejména od pouličních lamp. Proto rozhodně nedoporučujeme oblasti velkých měst, ale je lépe najít si místo s hezkým výhledem na oblohu minimálně někde za městem. Meteory bývají vidět po celé obloze, takže nejlepší je pozorovat volnýma očima a nikoliv dalekohledem. Příroda je k nám navíc letos docela milosrdná, takže pozorování nebude svým světlem rušit ani Měsíc, který ve dnech maxima Perseid svítí v první polovině noci a zapadá něco po půlnoci. Naopak, Měsíc pro nás z večera přichystá malou ochutnávku, kdy bude svítit nad jihozápadním obzorem ve společnosti planet Mars a Saturn a také jasné hvězdy Antares.

Letos by nás navíc možná mohly Perseidy překvapit i vyšší frekvencí a naznačují to už počty spatřených meteorů v posledních dnech. Nezbývá než si přát hezké počasí, zákony nebeské mechaniky už se o zbytek postarají samy.

Pohled východním směrem ve 3:00 hodin ráno (SELČ). Protáhnete-li pomyslně dráhy meteorů na obloze zpět, protnou se v tzv. radiantu v souhvězdí Persea. (zdroj Stellarium)
http://www.hvezdarnapv.cz/hlavu-vzhuru-padaji-hvezdy
Perseidy, tak jak je svým fotoaparátem v roce 2015 zachytil Petr Horálek z Kolonického sedla na Slovensku. Celkový obraz vznikl jako kompozice několika snímků pořízených během sedmi dní.


autor: www.hvezdarnapv.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.