> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Hlavu vzhůru! Padají hvězdy!

vloženo: 10.08.2016           komentářů: 0

Hlavu vzhůru! Padají hvězdy!

Již mnoho tisíc let se potuluje kolem Slunce malé černé těleso z hodně špinavého sněhu. Jedna cesta, kdy se vzdálí od Slunce až na samou periferii planetárního systému a potom se zase přiblíží k dráze naší Země, mu zabere asi 133 let. V blízkosti naší mateřské hvězdy se přitom pokaždé natolik zahřeje, až se z něj uvolní pěkně veliká porce plynu a prachu. Tento materiál, osvětlený Sluncem, tak dává za vznik nenápadné vlasatici objevené v minulém století a pojmenované Swift-Tuttle. Naposledy prolétla kolem Slunce v roce 1992, takže ji v dalekohledu opět spatří asi až děti našich dětí, avšak my se můžeme každoročně v srpnu pokochat odrobinkami z této komety, které vstupují do atmosféry naší Země.

Tyto malé ledové kamínky, velikosti řádově centimetru, vletí do atmosféry Země rychlostí téměř 60 kilometrů za sekundu a ve výšce přibližně 100 km na krátkou dobu „rozvítí“ okolní vzduch. My, na povrchu Země, můžeme potom nad našimi hlavami pozorovat krátkou světelnou stopu - meteor. Protože všechny meteory tohoto roje vyletují zdánlivě od souhvězdí Persea, nazývají se Perseidy.

Vrchol meteorického roje Perseid nastane letos v noci ze čtvrtka na pátek v časných ranních hodinách 12. srpna, ale také z pátku na sobotu 13. srpna. Pozorovat meteory z tohoto roje je však možné již minimálně týden před a týden po předpovězeném maximu. A proč právě ve druhé polovině noci a nad ránem? Během noci se totiž část povrchu naší planety natáčí do směru letu Sluneční soustavou a tak, jako při jízdě v dešti zasáhnou téměř všechny kapky čelní sklo automobilu, je mnohem větší šance, že právě nad ránem spatříme nějaký ten meteor. Hvězdářská ročenka odhaduje letos v době maxima hodinovou zenitovou frekvenci asi na 150 meteorů! Vzhledem k tomu, že člověk svým pohledem samozřejmě neobsáhne celou oblohu, budeme se pravděpodobně muset smířit s počtem meteorů poněkud nižším. Ale i tak to bude hezké divadlo. I když Perseidy vstupují do atmosféry naší planety relativně vysokou rychlostí a bývají proto na nebi poměrně rychlé a jasné, je potřeba si k jejich pozorování vybrat lokalitu, pokud možno co nejdál od zdrojů světelného znečištění, zejména od pouličních lamp. Proto rozhodně nedoporučujeme oblasti velkých měst, ale je lépe najít si místo s hezkým výhledem na oblohu minimálně někde za městem. Meteory bývají vidět po celé obloze, takže nejlepší je pozorovat volnýma očima a nikoliv dalekohledem. Příroda je k nám navíc letos docela milosrdná, takže pozorování nebude svým světlem rušit ani Měsíc, který ve dnech maxima Perseid svítí v první polovině noci a zapadá něco po půlnoci. Naopak, Měsíc pro nás z večera přichystá malou ochutnávku, kdy bude svítit nad jihozápadním obzorem ve společnosti planet Mars a Saturn a také jasné hvězdy Antares.

Letos by nás navíc možná mohly Perseidy překvapit i vyšší frekvencí a naznačují to už počty spatřených meteorů v posledních dnech. Nezbývá než si přát hezké počasí, zákony nebeské mechaniky už se o zbytek postarají samy.

Pohled východním směrem ve 3:00 hodin ráno (SELČ). Protáhnete-li pomyslně dráhy meteorů na obloze zpět, protnou se v tzv. radiantu v souhvězdí Persea. (zdroj Stellarium)
http://www.hvezdarnapv.cz/hlavu-vzhuru-padaji-hvezdy
Perseidy, tak jak je svým fotoaparátem v roce 2015 zachytil Petr Horálek z Kolonického sedla na Slovensku. Celkový obraz vznikl jako kompozice několika snímků pořízených během sedmi dní.


autor: www.hvezdarnapv.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

04.10.2018

Trhala květiny ze záhonu.
Při kontrolní činnosti ve Smetanových sadech si hlídka povšimla ženy, která se sklání nad záhonem a trhá z něj kytky. Dotyčná vyzvána k zanechání protiprávního jednání. Žena nebyla schopna na místě prokázat svoji totožnost, proto k jejímu zjištění předvedena na služebnu Policie ČR. Osmapadesátiletá žena je svým jednáním podezřelá z přestupku proti majetku. Celá záležitost postoupena příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

04.10.2018

Opilý řidič zadržen.
V ranních hodinách přijato na lince 156 anonymní oznámení o řidiči osobního vozidla, který každý den ráno požije v restauraci alkohol a poté usedne za volant a odjede. V době oznámení se dotyčný nacházel v restauraci. Na místo, k prověření oznámení vyslána hlídka. Uvedený muž, po odchodu z podniku, nastoupil do auta a započal jízdu. Hlídkou, vozidlo zastaveno. Řidič vyzván k prokázání totožnosti a k provedení orientační dechové zkoušky. Čtyřicetiletý muž, při dechové zkoušce nadýchal 2,16 a 1,97 promile.

03.10.2018

Závada na vozidle.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 telefonické oznámení o vyjetém vozidle z řady zaparkovaných aut na ulici Wolkerova. Na místo vyslaná hlídka oznámení potvrdila. Vozidlo strážníci zatlačili zpět na parkoviště. Zanedlouho se dostavila majitelka, která uvedla, že se jedná o technickou závadu.

01.10.2018

Hledaná osoba.
V dopoledních hodinách si strážník okrskové služby, při dohledu na veřejný pořádek v okolí lázní na ulici Blahoslavova, povšiml osoby, o které z místní znalosti věděl, že je celostátně hledaná Policií ČR. Při ověřování totožnosti, bylo pátrání po pětapadesátiletém muži potvrzeno. Dotyčný předveden na Obvodní oddělení PČR, kde byl předán službu konajícím policistům k dalším úkonům. Při předvedení nebylo užito donucovacích prostředků. Muž nekladl žádný odpor.

29.09.2018

Kradl nadvakrát.
Večer přijato oznámení od ostrahy suprermarketu na Olomoucké ulici, že se do prodejny vrátil muž, který se před chvílí dopustil krádeže a je pravděpodobné, že se o stejné jednání pokusí znovu. Na místo vyslána hlídka. Zkontaktován oznamovatel. Uvedl, že si na záznamu z kamer všiml muže, který pronesl přes pokladní zónu zboží, za které nezaplatil. Zanedlouho se do prodejny vrátil a vložil si do bundy další zboží. Za pokladní zónou byl ostrahou zadržen a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Strážníkům se k oběma krádežím doznal. Uvedl, že zboží z první krádeže je již zkonzumované. Z druhé krádeže, zboží vráceno zpět do prodeje.