> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Hlavu vzhůru! Padají hvězdy!

vloženo: 10.08.2016           komentářů: 0

Hlavu vzhůru! Padají hvězdy!

Již mnoho tisíc let se potuluje kolem Slunce malé černé těleso z hodně špinavého sněhu. Jedna cesta, kdy se vzdálí od Slunce až na samou periferii planetárního systému a potom se zase přiblíží k dráze naší Země, mu zabere asi 133 let. V blízkosti naší mateřské hvězdy se přitom pokaždé natolik zahřeje, až se z něj uvolní pěkně veliká porce plynu a prachu. Tento materiál, osvětlený Sluncem, tak dává za vznik nenápadné vlasatici objevené v minulém století a pojmenované Swift-Tuttle. Naposledy prolétla kolem Slunce v roce 1992, takže ji v dalekohledu opět spatří asi až děti našich dětí, avšak my se můžeme každoročně v srpnu pokochat odrobinkami z této komety, které vstupují do atmosféry naší Země.

Tyto malé ledové kamínky, velikosti řádově centimetru, vletí do atmosféry Země rychlostí téměř 60 kilometrů za sekundu a ve výšce přibližně 100 km na krátkou dobu „rozvítí“ okolní vzduch. My, na povrchu Země, můžeme potom nad našimi hlavami pozorovat krátkou světelnou stopu - meteor. Protože všechny meteory tohoto roje vyletují zdánlivě od souhvězdí Persea, nazývají se Perseidy.

Vrchol meteorického roje Perseid nastane letos v noci ze čtvrtka na pátek v časných ranních hodinách 12. srpna, ale také z pátku na sobotu 13. srpna. Pozorovat meteory z tohoto roje je však možné již minimálně týden před a týden po předpovězeném maximu. A proč právě ve druhé polovině noci a nad ránem? Během noci se totiž část povrchu naší planety natáčí do směru letu Sluneční soustavou a tak, jako při jízdě v dešti zasáhnou téměř všechny kapky čelní sklo automobilu, je mnohem větší šance, že právě nad ránem spatříme nějaký ten meteor. Hvězdářská ročenka odhaduje letos v době maxima hodinovou zenitovou frekvenci asi na 150 meteorů! Vzhledem k tomu, že člověk svým pohledem samozřejmě neobsáhne celou oblohu, budeme se pravděpodobně muset smířit s počtem meteorů poněkud nižším. Ale i tak to bude hezké divadlo. I když Perseidy vstupují do atmosféry naší planety relativně vysokou rychlostí a bývají proto na nebi poměrně rychlé a jasné, je potřeba si k jejich pozorování vybrat lokalitu, pokud možno co nejdál od zdrojů světelného znečištění, zejména od pouličních lamp. Proto rozhodně nedoporučujeme oblasti velkých měst, ale je lépe najít si místo s hezkým výhledem na oblohu minimálně někde za městem. Meteory bývají vidět po celé obloze, takže nejlepší je pozorovat volnýma očima a nikoliv dalekohledem. Příroda je k nám navíc letos docela milosrdná, takže pozorování nebude svým světlem rušit ani Měsíc, který ve dnech maxima Perseid svítí v první polovině noci a zapadá něco po půlnoci. Naopak, Měsíc pro nás z večera přichystá malou ochutnávku, kdy bude svítit nad jihozápadním obzorem ve společnosti planet Mars a Saturn a také jasné hvězdy Antares.

Letos by nás navíc možná mohly Perseidy překvapit i vyšší frekvencí a naznačují to už počty spatřených meteorů v posledních dnech. Nezbývá než si přát hezké počasí, zákony nebeské mechaniky už se o zbytek postarají samy.

Pohled východním směrem ve 3:00 hodin ráno (SELČ). Protáhnete-li pomyslně dráhy meteorů na obloze zpět, protnou se v tzv. radiantu v souhvězdí Persea. (zdroj Stellarium)
http://www.hvezdarnapv.cz/hlavu-vzhuru-padaji-hvezdy
Perseidy, tak jak je svým fotoaparátem v roce 2015 zachytil Petr Horálek z Kolonického sedla na Slovensku. Celkový obraz vznikl jako kompozice několika snímků pořízených během sedmi dní.


autor: www.hvezdarnapv.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.