> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstavba tzv. severního obchvatu?

vloženo: 19.09.2016           komentářů: 0


O odpověď jsme požádali náměstka primátorky města Prostějova odpovědného za dopravu Pavla Smetanu (ČSSD).

Jak je to s výstavbou tzv. severního obchvatu?
V únoru loňského roku bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí a probíhá aktualizace dokumentace pro stavební povolení. Samotné stavební povolení je možné získat po dořešení majetkoprávních vztahů. Problémem pro samotnou realizaci této důležité investiční akce za více než čtyři sta milionů korun jsou vzhledem k bezzubé legislativě výkupy pozemků. Plánovanou stavbou je totiž dotčeno přes sto dvacet vlastníků! Spousta z nich za cenu určenou soudním znalcem – tedy šest set korun za metr čtvereční – pozemky prodat nechce, avšak pro město ani kraj neexistuje jiná možnost, než se při výkupech pozemků řídit cenou určenou soudním znalcem – tedy nabídnout oněch zmíněných šest set korun za metr čtvereční. Co se týče možnosti vyvlastnění, jde o proces složitý a časově náročný. Bohužel legislativa nám v tomto procesu nijak výrazně nepomáhá. A tzv. zákon o liniových stavbách, který má problematiku výkupů pozemků zrychlit, je stále v nedohlednu. Sešli jsme se proto s majiteli pozemků, abychom jim věc znovu vysvětlili a zejména vyjasnili, proč nemůžeme vykupovat za vyšší cenu nebo případně proč nemůžeme vykoupit celý pozemek, ale jen tu část, která je potřebná pro výstavbu obchvatu.

Dále jsme ve spolupráci s Olomouckým krajem otevřeli ve Společenském domě kancelář určenou speciálně pro výkupy těchto pozemků. Odborní pracovníci jsou tu lidem k dispozici vždy v pondělí a ve středu, v ostatní dny vyjíždějí jednat přímo s majiteli pozemků, zejména mimoprostějovskými.

Ještě se chci důrazně ohradit proti tvrzení některých opozičních zastupitelů, že kraj a město Prostějov se dlouhodobě o problematiku výstavby severního obchvatu nezajímá nebo že je v této věci laxní! Celý projekt, který připravuje Olomoucký kraj již od roku 2007, prošel dlouhým a složitým vývojem, včetně změny Územního plánu sídelního útvaru města Prostějova a vydání nových územních rozhodnutí. Po celou dobu se jedná s majiteli pozemků o odkupu, což není věc jednoduchá a určitou paralelu můžeme spatřovat například v letitém sporu státu s jednou konkrétní majitelkou pozemku, která jej odmítala prodat pro výstavbu dálnice. Zkrátka není pravda, že město ani kraj v této věci nic nepodniká. Přestože jednání jsou tak dlouhá a náročná věřím, že se nám společně s krajem podaří stavbu severního obchvatu Prostějova připravit tak, abychom mohli využít dotací z Evropské unie a realizaci této akce zahájit v roce 2019.

Pavel Smetana, náměstek primátorky města Prostějova

autor: náměstek primátorky Pavel Smetana

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

24.05.2018

Roj na radnici.
Krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP, formou SMS zprávy oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města, k odstranění roje včel. Na místo vyslána hlídka. Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob.

23.05.2018

Během dvou hodin zkolabovaly
Během dvou hodin zkolabovaly na náměstí dvě ženy. Před jedenáctou hodinou dopoledne si hlídka, provádějící dohled nad veřejným pořádkem na náměstí T. G. M., vyžádala přes operační středisko, příjezd ZZS k šestnáctileté slečně, která zkolabovala u muzea. Za necelé dvě hodiny nahlásil strážník totožnou situaci.

21.05.2018

Jídlem znečistil taxík.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení od taxikáře, který má problémy se zákazníkem. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zkontaktováni oba pánové. Oznamovatel sdělil, že převážel dva muže z centra na hl. nádraží. Jeden z nich za jízdy jedl i přes to, že ho několikrát na zákaz konzumace jídla ve vozidle upozornil. Po kontrole vozidla taxikář zákazníka vyzval k uhrazení vzniklé škody, jelikož sedačka byla zamaštěná od padajícího jídla. To muž odmítl. Při řešení celé záležitosti se choval i před hlídkou hrubě. Chtěl se do vozidla vrátit a znečistit sedačku ještě více.

19.05.2018

Prasklá hadice od WC vytopila byt.
Před polednem přijato telefonické oznámení o tekoucí vodě v bytě, který je majetkem města. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Uvnitř domu se již nacházel technik Domovní správy, který zastavil hlavní uzávěr vody. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že voda prosakuje do spodního bytu.

19.05.2018

Chtěl ho jen uklidnit.
V dopoledních hodinách se na strážníky prostřednictvím linky 156 obrátil jednatřicetiletý muž. Uvedl, že zanechal svého psa přivázaného před obchodem a zatím co nakupoval, viděl, jak cizí muž, v podnapilém stavu, omotává jeho zvířeti kolem krku opasek. Na místo vyslána hlídka.