> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstavba tzv. severního obchvatu?

vloženo: 19.09.2016           komentářů: 0


O odpověď jsme požádali náměstka primátorky města Prostějova odpovědného za dopravu Pavla Smetanu (ČSSD).

Jak je to s výstavbou tzv. severního obchvatu?
V únoru loňského roku bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí a probíhá aktualizace dokumentace pro stavební povolení. Samotné stavební povolení je možné získat po dořešení majetkoprávních vztahů. Problémem pro samotnou realizaci této důležité investiční akce za více než čtyři sta milionů korun jsou vzhledem k bezzubé legislativě výkupy pozemků. Plánovanou stavbou je totiž dotčeno přes sto dvacet vlastníků! Spousta z nich za cenu určenou soudním znalcem – tedy šest set korun za metr čtvereční – pozemky prodat nechce, avšak pro město ani kraj neexistuje jiná možnost, než se při výkupech pozemků řídit cenou určenou soudním znalcem – tedy nabídnout oněch zmíněných šest set korun za metr čtvereční. Co se týče možnosti vyvlastnění, jde o proces složitý a časově náročný. Bohužel legislativa nám v tomto procesu nijak výrazně nepomáhá. A tzv. zákon o liniových stavbách, který má problematiku výkupů pozemků zrychlit, je stále v nedohlednu. Sešli jsme se proto s majiteli pozemků, abychom jim věc znovu vysvětlili a zejména vyjasnili, proč nemůžeme vykupovat za vyšší cenu nebo případně proč nemůžeme vykoupit celý pozemek, ale jen tu část, která je potřebná pro výstavbu obchvatu.

Dále jsme ve spolupráci s Olomouckým krajem otevřeli ve Společenském domě kancelář určenou speciálně pro výkupy těchto pozemků. Odborní pracovníci jsou tu lidem k dispozici vždy v pondělí a ve středu, v ostatní dny vyjíždějí jednat přímo s majiteli pozemků, zejména mimoprostějovskými.

Ještě se chci důrazně ohradit proti tvrzení některých opozičních zastupitelů, že kraj a město Prostějov se dlouhodobě o problematiku výstavby severního obchvatu nezajímá nebo že je v této věci laxní! Celý projekt, který připravuje Olomoucký kraj již od roku 2007, prošel dlouhým a složitým vývojem, včetně změny Územního plánu sídelního útvaru města Prostějova a vydání nových územních rozhodnutí. Po celou dobu se jedná s majiteli pozemků o odkupu, což není věc jednoduchá a určitou paralelu můžeme spatřovat například v letitém sporu státu s jednou konkrétní majitelkou pozemku, která jej odmítala prodat pro výstavbu dálnice. Zkrátka není pravda, že město ani kraj v této věci nic nepodniká. Přestože jednání jsou tak dlouhá a náročná věřím, že se nám společně s krajem podaří stavbu severního obchvatu Prostějova připravit tak, abychom mohli využít dotací z Evropské unie a realizaci této akce zahájit v roce 2019.

Pavel Smetana, náměstek primátorky města Prostějova

autor: náměstek primátorky Pavel Smetana

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.