> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Výstavba tzv. severního obchvatu?

vloženo: 19.09.2016           komentářů: 0


O odpověď jsme požádali náměstka primátorky města Prostějova odpovědného za dopravu Pavla Smetanu (ČSSD).

Jak je to s výstavbou tzv. severního obchvatu?
V únoru loňského roku bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí a probíhá aktualizace dokumentace pro stavební povolení. Samotné stavební povolení je možné získat po dořešení majetkoprávních vztahů. Problémem pro samotnou realizaci této důležité investiční akce za více než čtyři sta milionů korun jsou vzhledem k bezzubé legislativě výkupy pozemků. Plánovanou stavbou je totiž dotčeno přes sto dvacet vlastníků! Spousta z nich za cenu určenou soudním znalcem – tedy šest set korun za metr čtvereční – pozemky prodat nechce, avšak pro město ani kraj neexistuje jiná možnost, než se při výkupech pozemků řídit cenou určenou soudním znalcem – tedy nabídnout oněch zmíněných šest set korun za metr čtvereční. Co se týče možnosti vyvlastnění, jde o proces složitý a časově náročný. Bohužel legislativa nám v tomto procesu nijak výrazně nepomáhá. A tzv. zákon o liniových stavbách, který má problematiku výkupů pozemků zrychlit, je stále v nedohlednu. Sešli jsme se proto s majiteli pozemků, abychom jim věc znovu vysvětlili a zejména vyjasnili, proč nemůžeme vykupovat za vyšší cenu nebo případně proč nemůžeme vykoupit celý pozemek, ale jen tu část, která je potřebná pro výstavbu obchvatu.

Dále jsme ve spolupráci s Olomouckým krajem otevřeli ve Společenském domě kancelář určenou speciálně pro výkupy těchto pozemků. Odborní pracovníci jsou tu lidem k dispozici vždy v pondělí a ve středu, v ostatní dny vyjíždějí jednat přímo s majiteli pozemků, zejména mimoprostějovskými.

Ještě se chci důrazně ohradit proti tvrzení některých opozičních zastupitelů, že kraj a město Prostějov se dlouhodobě o problematiku výstavby severního obchvatu nezajímá nebo že je v této věci laxní! Celý projekt, který připravuje Olomoucký kraj již od roku 2007, prošel dlouhým a složitým vývojem, včetně změny Územního plánu sídelního útvaru města Prostějova a vydání nových územních rozhodnutí. Po celou dobu se jedná s majiteli pozemků o odkupu, což není věc jednoduchá a určitou paralelu můžeme spatřovat například v letitém sporu státu s jednou konkrétní majitelkou pozemku, která jej odmítala prodat pro výstavbu dálnice. Zkrátka není pravda, že město ani kraj v této věci nic nepodniká. Přestože jednání jsou tak dlouhá a náročná věřím, že se nám společně s krajem podaří stavbu severního obchvatu Prostějova připravit tak, abychom mohli využít dotací z Evropské unie a realizaci této akce zahájit v roce 2019.

Pavel Smetana, náměstek primátorky města Prostějova

autor: náměstek primátorky Pavel Smetana

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.09.2018

Dobrá práce strážníků.
Před půlnocí zpozoroval strážník na operačním středisku MP, pomocí městského kamerového dohlížecího systému muže, jak se snaží vyvrátit dopravní značku v centru města. To se mu ovšem nepodařilo. Přesunul se k předvolebnímu poutači, který převrátil. Na místo vyslána hlídka. Muž ztotožněn. Vyzván k umístění poutače na původní místo. Což učinil.

18.09.2018

Upadla z postele.
Krátce před polednem se na linku 156 obrátila žena a uvedla, že má strach o svoji sousedku, která nereaguje na zvonění. Na místo vyslána hlídka. Zjištěno, že žena upadla z postele na podlahu a při tom se zranila. Na místo přivolána ZZS. Osmašedesátiletá seniorka odvezena do nemocnice na ošetření.

17.09.2018

Agresivní pacient skončil v poutech.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení o problémovém pacientovi v nemocnici na urgentním příjmu. Na místo vyslána hlídka. Před budovou strážníky zkontaktoval zdravotní personál, který označil agresivního muže. Muž je měl ohrožovat a demolovat nemocničního zařízení. Hlídkou vyzván ke zklidnění a vysvětlení situace. Na výzvy nereagoval a odcházel pryč. Strážníkem zastaven. Jeho agresivita se stupňovala. Po útoku na strážníka, byl sveden na zem, kde byl spoután.

17.09.2018

Krádeže.
Na linku 156 přijato oznámení o zadržení pachatele, který nemá peníze na zaplacení zboží v supermarketu na Olomoucké ulici. Na místo vyslána hlídka. Zjištěn devětatřicetiletý muž, který na prodejní ploše zkonzumoval potraviny v celkové hodnotě 52 Kč. Další krádež nahlášena o tři dny později v OD v centru města. Zboží, které odcizil devětatřicetiletý muž, mělo hodnotu 1034 Kč. Ten si na prodejní ploše uschoval všechny vybrané věci pod tričko a následně se pokusil projít přes pokladní zónu bez zaplacení. Tam byl zadržen ostrahou, a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Odcizené zboží muž dobrovolně vydal. V odpoledních hodinách vyjížděli strážníci na oznámenou krádež do supermarketu na Plumlovské ulici. Zde byli při činu, ostrahou zadrženi dva hoši ve věku 14 let.

16.09.2018

Nakonec skončil na záchytce.
V odpoledních hodinách přijato oznámení o pohybu zřejmě opilého muže, který si mezi lidmi sundává oblečení a tím vzbuzuje pohoršení. Strážníkem, provádějícím dohled na veřejný pořádek při Hanáckých slavnostech, v centru města, dotyčný zkontaktován. Hlídkou doprovozen do nedalekého bydliště, kde byl předán příbuznému. Za nedlouho se příbuzný telefonicky obrátil na strážníky s tím, že se muž začal v bytě chovat agresivně. Na místo vyslána hlídka. Sedmadvacetiletý muž uvedl, že je uživatelem drog. Což potvrdil i test provedený přivolanou hlídkou PČR. Muž měl halucinace a byl agresivní. Nekontroloval své chování, ohrožoval sebe i ostatní.