> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Den nevidomých i v Prostějově

vloženo: 02.11.2016           komentářů: 0
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. (SONS), Oblastní odbočka Prostějov pořádá u příležitosti Dne nevidomých ve středu 9. listopadu Den otevřených dveří.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ proběhne od 9 do 12 hodin. V tomto čase má veřejnost, žáci, studenti i učitelé škol a obzvláště všichni kdo špatně vidí možnost projít si prostory SONS ve Svatoplukově ulici v Prostějově.

„Prohlédnou si naše prostory a seznámí se s nabídkou našich služeb a aktivit pro osoby se zrakovým postižením,“ nabídla Alena Hejčová z Oblastní odbočky SONS Prostějov.

„Předvedeme speciální pomůcky pro zrakově postižené. Například mluvící váhu, mluvící teploměr, rozlišovač barev, mluvící mobilní telefon, počítač s hlasovým výstupem a zvětšovacím programem, lidé se budou moci seznámit s bodovým písmem a hmatovými obrázky, zahrát si stolní hry, upravené pro nevidomé,“ doplnila Hejčová.

Stejný den od 13:30 do 16:30 jsou zvány děti i dospělí do Městské knihovny Prostějov. V půjčovně knih pro dospělé na Skálově náměstí a na dětském oddělení Vápenice si mohou vyzkoušet číst knihy i bez kontroly zraku. Zde se představí i dceřiná organizace TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. – regionální pracoviště Prostějov.

„Bude příležitost si s klapkami na očích vyzkoušet práci s počítačem, mobilním telefonem, s nejrůznějšími předměty denní potřeby, třeba se i podepsat, rozpoznat mince, nebo si zahrát Člověče nezlob se a další stolní hry. O své životní zkušenosti se podělí nevidomí a slabozrací uživatelé služeb. Bude možno se na cokoliv zeptat a více proniknout do života lidí, kteří žijí s těžkou zrakovou vadou. Možná přijde i vodicí pes,“ nastínila na závěr Alena Hejčová.autor: SONS Prostějov

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.