> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Azylové centrum je na zimu

vloženo: 15.11.2016           komentářů: 0


Dlouhodobě dochází k nárůstu počtu osob, které se ocitly v tíživé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Zvyšuje se i počet mladých lidí bez domova a situace seniorů a zdravotně postižených osob je rovněž problematická.

Mezi osobami bez přístřeší jsou i tací, kteří během roku pomoc nevyhledávají, změna však nastává v zimním období, kdy je třeba poskytnout pomoc i těmto lidem.

„Azylové centrum v Prostějově má svoji kapacitu téměř celý rok naplněnou, přesto zajistí i v letošním roce v období velkých mrazů pro bezdomovce bezplatnou možnost nouzového přespání. Centrum má v období velkých mrazů navíc připravenou možnost poskytnout lidem bez domova zdarma přespání v teple na rozkládacím lůžku, kterých je k dispozici deset. Mimo to funguje i služba nízkoprahového denního centra, kde mohou klienti pobývat přes den, mají možnost využít sociálního zázemí, hygienickou očistu, možnost vyprání a usušení prádla. V nízkoprahovém centru je podávána polévka, káva, čaj a konzervovaná strava. Tímto způsobem lze řešit i nenadálé situace. Krizovou pomoc můžeme poskytnout až sedmdesáti lidem,“ uvedl náměstek primátorky Pavel Smetana. Jak doplnil, součástí služeb je i terénní program. Terénní sociální pracovník mapuje pohyb a pobyt bezdomovců, poskytuje jim informace (informační letáky) a jeho úkolem je pomoci lidem bez domova přímo v terénu. Je však na rozhodnutí každého klienta, zda tuto pomoc využije nebo ne.

„Mimo azylového centra spolupracuje Odbor sociálních věcí Magistrátu města Prostějova při zajištění pomoci občanům taktéž s ostatními zařízeními sociálních služeb, domovy důchodců a podobně a rovněž využívá kapacity některých zařízení v okolních městech. Odbor má rovněž přislíbenou pomoc prostřednictvím Charity Prostějov, se kterou dlouhodobě spolupracuje. V loňském roce byla v době mrazů ponechána k dispozici i čekárna v budově Českých drah, hlavního nádraží. Stejně tak tomu bude, v případě potřeby, i v letošním roce,“ dodal Smetana s tím, že terénní sociální práci rozšíří během zimního období i odbor sociálních věcí a zintenzivní práci v terénu prostřednictvím depistážní činnosti se zaměřením na lokality s větším výskytem osob bez přístřeší (nádraží, park, nákupní centra apod.). I nadále bude probíhat spolupráce s ubytovnami, poskytovateli sociálních služeb a dalšími organizacemi, které mají možnost podílet se na řešení vzniklé situace.

Pro obyvatele, kteří by pomoc potřebovali, má Statutární město Prostějov zajištěno prostřednictvím Azylového centra krizové ubytování a pomoc lidem v nouzi i v zimním období. Kapacita azylového centra je následující:

Azylový dům pro muže a ženy – kapacita 34 lůžek (28 muži, 6 ženy).

Azylový dům pro osamělé rodiče s dětmi – kapacita 10 rodičů, max. 30 dětí.

Noclehárna pro muže a ženy – kapacita 19 lůžek (15 muži, 4 ženy).

Nízkoprahové denní centrum pro muže a ženy – okamžitá kapacita 21 míst (15 muži, 6 ženy).

Terénní program – pracovník je v terénu každý všední den.


Foto: MMPv


autor: www.prostejov.eu

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

25.10.2018

Spolupráce s IZS.
Formou SMS přijata žádost od HZS Ol. kraje o asistenci při otevření bytu. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zjištěno, že majitelka upadla na zem a zranila se. Hasiči byt otevřeli. Přivolaný lékař rozhodl o převozu zraněné šestasedmdesátileté ženy do nemocnice na ošetření.

23.10.2018

Ustlal si v kontejneru.
V ranních hodinách kontaktovali pracovníci firmy svážející odpad, okrskáře a upozornili ho na spícího muže v kontejneru na papír na Brněnské ulici. Na místo vyslána hlídka, která oznámení „popelářů“ potvrdila. Hlídkou dotyčný probuzen a z nádoby na odpad vykázán. Pětadvacetiletý muž bez domova upozorněn na nevhodnost svého počínání. Po té z místa odešel.

22.10.2018

Nedopalek zapříčinil požár.
V podvečer oznámil strážníkům muž, doutnající zásobník na ubrousky na veřejných toaletách na Školní ulici. Uvedl, že věc nahlásil i na Policii ČR. Po příchodu k veřejnému WC hlídka událost potvrdila. Do zásobníku byl vhozen nedopalek cigarety, od kterého vzplály papírové utěrky. Strážníci počáteční požár uhasili. Zásobník byl vlivem tepla poškozen. V zápětí se na místo dostavila i hlídka PČR společně s HZS. Hasiči provedli kontrolu prostor a dohašení schránky.

21.10.2018

Nezabezpečené vozidlo.
Ve večerních hodinách přijato oznámení o vozidle, ve kterém řidič ponechal klíče v zámku dveří. Na místo vyslána hlídka. Vozidlo nalezeno. Majitele se strážníkům podařilo zkontaktovat.

19.10.2018

Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění
Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění a ještě k tomu v podnapilém stavu. V nočních hodinách hlídka provádějící kontrolní činnost na ulici Jungmannova zaznamenala agresivní jízdu osobního vozidla. Autohlídka se vydala za rychle jedoucím vozidlem. Po zastavení, strážníci zkontaktovali osádku. Místo řidiče bylo prázdné. Uvnitř se nacházeli dva muži ve věku 17 a 36 let. Jednalo se o rodinné příslušníky.