> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

MKČR zamítlo rozklad Prostějova

vloženo: 03.12.2016           komentářů: 0

MKČR zamítlo rozklad Prostějova k prohlášení hřbitova za památku

Prostějov - Ministerstvo kultury zamítlo rozklad prostějovské radnice k prohlášení bývalého židovského hřbitova nedaleko centra města za kulturní památku. Rozhodnutí ministerstva je pravomocné, řekl dnes ČTK mluvčí americké dobročinné nadace Kolel Damesek Eliezer Tomáš Jelínek. Někdejší židovský hřbitov, který byl zničen za německé okupace a náhrobní kameny s židovskými nápisy si poté rozebrali lidé z okolí, zařadilo ministerstvo kultury přes nesouhlas radnice na seznam kulturních památek v polovině července. Nadace usiluje o rehabilitaci hřbitova.

"Chtěl bych věřit, že se tak uzavřela smutná kapitola nepochopení historických a náboženských souvislostí ze strany části prostějovských občanů i politické reprezentace města, protože v usnesení se přímo potvrzuje pietní význam tohoto místa," komentoval Jelínek rozhodnutí ministerstva kultury. Připomněl, že pod parkovištěm a parkem stále leží ostatky 1924 židovských občanů Prostějova.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) zamítnutí rozkladu zdůvodnil tím, že prostor bývalého hřbitova splňuje podmínky pro prohlášení za kulturní památku. "Mám tak za to, že předmětný pozemek se hřbitovem byl důvodně a oprávněně prohlášen za kulturní památku. Nezbylo mně proto než rozklad zamítnout a potvrdit rozkladem napadené rozhodnutí," uvedl Herman.

Starý židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. Vytrhána tehdy byla většina náhrobních kamenů, které posloužily jako stavební materiál či byly znovu zpracovány. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Na zrušeném hřbitově jsou pochováni například předci filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Vedení města rozklad zdůvodnilo právní jistotou, že zájem prohlásit lokalitu kulturní památkou převyšuje zájmy vlastníka pozemku a vlastníků infrastruktury. "Chceme se do budoucna vyhnout třeba situaci, kdy po nás kvůli zvýšeným nákladům za rekonstrukci infrastruktury bude někdo z vlastníků požadovat úhradu takových nákladů," uvedla již dříve primátorka Alena Rašková (ČSSD). Dodala, že prohlášení místa za kulturní památku může například zkomplikovat rekonstrukci inženýrských sítí. Podle ministra Hermana je ale inženýrskými sítěmi zasažena jen část bývalého hřbitova.

Město o podání rozkladu už v létě informovalo zástupce Federace židovských obcí v ČR a s jejími představiteli chce dál jednat o navrhovaných úpravách prostoru bývalého hřbitova, na jehož místě jsou nyní park a škola. Někdejší hřbitov připomíná pouze pomník. Na jeho místě bylo v neděli uspořádáno vzpomínkové setkání u příležitosti 200. výročí úmrtí vrchního prostějovského rabína Cvi Jehošui Ha Leviho Horowitze. Na slavnostní náboženské shromáždění dorazila i primátorka Rašková a její náměstek Pavel Smetana (ČSSD).

autor: www.archiweb.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.