Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Rok s poradnou Justýna
vloženo: 03.01.2017 komentářů: 0
Poradna Justýna je provozována neziskovou organizací In IUSTITIA, o.p.s., která vznikla v Praze v roce 2009. In IUSTITIA se jako jediná v ČR zabývá násilím z nenávisti neboli předsudečným násilím. Již rok tato poradna působí také v Olomouckém kraji, kde nabízí bezplatné právní i sociální poradenství obětem či svědkům trestných činů. Za své roční působení poradna Justýna pomohla nejen v Olomouci, ale také v Prostějově a jeho okolí, Přerově či Šternberku.
„V rámci právního poradenství klientům pomáháme zorientováním se v právech, která jako poškození v trestním řízení mají. Jedná se např. o právo na peněžitou pomoc, ochranu před druhotnou újmou, právo na informace apod. Klienty také informujeme o průběhu trestního řízení a o tom, jak a kde se podává trestní oznámení,“ říká sociální pracovnice Vendula Zapletalová.
Právní poradenství jde ruku v ruce s poradenstvím sociálním. V rámci něj pomáhají sociální pracovnice poradny svým klientům a klientkám se sociálními problémy, které s trestným činem souvisí. „Pomůžeme klientům s vypracováním bezpečnostního plánu, doprovázíme je na úřady, policii, k lékaři, pomáháme s přípravou dokumentů či žádostí o dávky. Trestný čin často zanechá hlubokou stopu na psychické stránce člověka. V takových případech zprostředkujeme klientům psychologickou pomoc odborníků, se kterými navazujeme spolupráci. Naše práce se často neobejde bez spolupráce s ostatními institucemi, proto usilujeme o spolupráci s poskytovateli dalších sociálních služeb“, popisuje činnost poradny Zapletalová.
Poradna Justýna pomohla během svého působení např. obětem sexuálního násilí nebo obětem nebezpečného pronásledování a vyhrožování. V prvním případě sociální pracovnice olomoucké poradny pomohla s uplatněním nároku na bezplatného zmocněnce. Ve druhém případě se poradna zabývala případem, kdy se nezletilý mladík, gay, potýkal s výhružkami na sociálních sítích. Do poradny ho přivedla až situace, kdy jej pachatel začal pronásledovat, což bylo doprovázeno nadávkami, urážkami či malováním výhružných urážlivých obrazců v okolí domova tohoto mladého chlapce. Útoky pachatele byly směřovány na jeho sexuální orientaci, tedy charakteristiku, kterou poškozený nemůže změnit. O to horší bylo vypořádání se s útoky a psychickými následky. Klientovi tak bylo poskytnuto nejen právní zastupování, ale také zprostředkování psychoterapie, která je nedílnou součástí k návratu do běžného života. Sociální pracovnice ve spolupráci s klientem sestavili bezpečnostní plán, který se zaměřoval na zabezpečení sociálních sítí a pohyb ve veřejném prostoru. Pracovníci poradny klientovi například poradili co dělat, když nastane ohrožující situace, a jak nastavit telefonní předvolby pro rychlé přivolání pomoci.
Poradna Justýna vznikla v Olomouci již před rokem. Za rok své existence působila poradna nejen v Olomouci, ale také v rámci terénního programu v okolí Prostějova, Přerově či Šternberku, kde pomáhala klientům v nepříznivé sociální situaci související s trestnou činností. Jednalo se jak o dlouhodobější spolupráci s klienty, tak o jednorázové poradenství.
Poradna Justýna je provozována obecně prospěšnou společností In IUSTITIA. Více informací o ní se dozvíte na www.in-ius.cz nebo poradenském webu www.matesvaprava.cz.
Do poradny sídlící v Olomouci na adrese tř. Kosmonautů 8, budova AB centra, se mohou zájemci a zájemkyně o službu předem objednat na telefonním čísle 775 702 710 nebo e-mailu vendula.zapletalova@in-ius.cz. Pracovníci poradny se věnují také terénní práci a po domluvě navštěvují i klienty v rámci Olomouckého kraje.
autor: autor: Bc. Vendula Zapletalová, Di
přidat komentář zobrazit komentáře