> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Rok s poradnou Justýna

vloženo: 03.01.2017           komentářů: 0

Poradna Justýna je provozována neziskovou organizací In IUSTITIA, o.p.s., která vznikla v Praze v roce 2009. In IUSTITIA se jako jediná v ČR zabývá násilím z nenávisti neboli předsudečným násilím. Již rok tato poradna působí také v Olomouckém kraji, kde nabízí bezplatné právní i sociální poradenství obětem či svědkům trestných činů. Za své roční působení poradna Justýna pomohla nejen v Olomouci, ale také v Prostějově a jeho okolí, Přerově či Šternberku.
„V rámci právního poradenství klientům pomáháme zorientováním se v právech, která jako poškození v trestním řízení mají. Jedná se např. o právo na peněžitou pomoc, ochranu před druhotnou újmou, právo na informace apod. Klienty také informujeme o průběhu trestního řízení a o tom, jak a kde se podává trestní oznámení,“ říká sociální pracovnice Vendula Zapletalová.
Právní poradenství jde ruku v ruce s poradenstvím sociálním. V rámci něj pomáhají sociální pracovnice poradny svým klientům a klientkám se sociálními problémy, které s trestným činem souvisí. „Pomůžeme klientům s vypracováním bezpečnostního plánu, doprovázíme je na úřady, policii, k lékaři, pomáháme s přípravou dokumentů či žádostí o dávky. Trestný čin často zanechá hlubokou stopu na psychické stránce člověka. V takových případech zprostředkujeme klientům psychologickou pomoc odborníků, se kterými navazujeme spolupráci. Naše práce se často neobejde bez spolupráce s ostatními institucemi, proto usilujeme o spolupráci s poskytovateli dalších sociálních služeb“, popisuje činnost poradny Zapletalová.
Poradna Justýna pomohla během svého působení např. obětem sexuálního násilí nebo obětem nebezpečného pronásledování a vyhrožování. V prvním případě sociální pracovnice olomoucké poradny pomohla s uplatněním nároku na bezplatného zmocněnce. Ve druhém případě se poradna zabývala případem, kdy se nezletilý mladík, gay, potýkal s výhružkami na sociálních sítích. Do poradny ho přivedla až situace, kdy jej pachatel začal pronásledovat, což bylo doprovázeno nadávkami, urážkami či malováním výhružných urážlivých obrazců v okolí domova tohoto mladého chlapce. Útoky pachatele byly směřovány na jeho sexuální orientaci, tedy charakteristiku, kterou poškozený nemůže změnit. O to horší bylo vypořádání se s útoky a psychickými následky. Klientovi tak bylo poskytnuto nejen právní zastupování, ale také zprostředkování psychoterapie, která je nedílnou součástí k návratu do běžného života. Sociální pracovnice ve spolupráci s klientem sestavili bezpečnostní plán, který se zaměřoval na zabezpečení sociálních sítí a pohyb ve veřejném prostoru. Pracovníci poradny klientovi například poradili co dělat, když nastane ohrožující situace, a jak nastavit telefonní předvolby pro rychlé přivolání pomoci.
Poradna Justýna vznikla v Olomouci již před rokem. Za rok své existence působila poradna nejen v Olomouci, ale také v rámci terénního programu v okolí Prostějova, Přerově či Šternberku, kde pomáhala klientům v nepříznivé sociální situaci související s trestnou činností. Jednalo se jak o dlouhodobější spolupráci s klienty, tak o jednorázové poradenství.
Poradna Justýna je provozována obecně prospěšnou společností In IUSTITIA. Více informací o ní se dozvíte na www.in-ius.cz nebo poradenském webu www.matesvaprava.cz.
Do poradny sídlící v Olomouci na adrese tř. Kosmonautů 8, budova AB centra, se mohou zájemci a zájemkyně o službu předem objednat na telefonním čísle 775 702 710 nebo e-mailu vendula.zapletalova@in-ius.cz. Pracovníci poradny se věnují také terénní práci a po domluvě navštěvují i klienty v rámci Olomouckého kraje.

autor: autor: Bc. Vendula Zapletalová, Di

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.07.2019

Agresivní sourozenec skončil
Těsně po jedné hodině ranní vyjížděli strážníci k případu slovního napadení mezi sourozenci. Na místě je kontaktoval oznamovatel, který uvedl, že bydlí ve společné domácnosti se svým bratrem a ten je neustále pod vlivem alkoholu. Následkem toho je slovní urážení a opakované vyhrožování fyzickým napadením. I za přítomnosti hlídky se agresor choval vůči svému bratrovi velice hrubým způsobem, vyhrožoval mu fyzickým útokem a byl zjevně pod vlivem alkoholu. Jelikož nekontroloval své chování, byl vyzván k provedení orientační dechové zkoušky. Ta měla pozitivní výsledek 3,62 promile alkoholu.

17.07.2019

Před jízdou se vydatně posilnil.
Po sedmnácté hodině bylo přijato oznámení na linku 156 o opilém cyklistovi, který se pohybuje po ulici Krasická směrem k centru města. Vyslaná hlídka na místo našla muže, který ležel na trávě mimo pozemní komunikaci. Strážníci provedli u dotyčného dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Byla naměřena hodnota 1,94 promile alkoholu v dechu.

16.07.2019

Vychutnávali si pivko.
V odpoledních hodinách při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si strážníci všimli dvou mladíků, jak popíjejí alkohol v parčíku na ulici Josefa Lady u dětského hřiště. Jednalo se o muže ve věku devatenáct a jednadvacet let. Dotyční konzumovali lahvové pivo v místě, kde je to zakázáno obecně závaznou vyhláškou města Prostějova. Nesmí se konzumovat alkoholické nápoje v okruhu 100m od dětských hřišť.

16.07.2019

Lapkové se tentokrát pěkně činili
Za uplynulý týden vyjížděli hlídky městské policie k jedenácti krádežím, které se udály v prostějovských supermarketech. Všechny případy byly spáchány dospělými osobami. U osmi krádeží nedošlo k poškození zboží, a proto bylo vráceno zpět do prodeje. Ve dvou případech si přestupci odcizené zboží odkoupili a jedenkrát nebylo vráceno zpět na prodejnu. Pachatelé odcizili zboží v celkové hodnotě 13 524,60 Kč. Přeborníkem v tomto počínání byl devětadvacetiletý muž, jenž byl dopaden třikrát během dvou dnů a sám dokázal odcizit zboží v hodnotě 7 858 Kč.

12.07.2019

Nechtělo se jim platit za psy
Před osmou hodinou ranní prováděli strážníci kontrolu, která byla zaměřená na dodržování právních předpisů města Prostějova. Konkrétně na obecně závazné vyhlášky o volném pohybu psů a také jestli majitelé mají svého miláčka očipovaného, přihlášeného a řádně platí poplatky. Bylo zjištěno dvakrát protiprávní jednání. V prvním případě je podezřelá z přestupku padesátiletá žena a to tím, že svého psa řádně nepřihlásila a neplatí za něj poplatek.