> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Rok s poradnou Justýna

vloženo: 03.01.2017           komentářů: 0

Poradna Justýna je provozována neziskovou organizací In IUSTITIA, o.p.s., která vznikla v Praze v roce 2009. In IUSTITIA se jako jediná v ČR zabývá násilím z nenávisti neboli předsudečným násilím. Již rok tato poradna působí také v Olomouckém kraji, kde nabízí bezplatné právní i sociální poradenství obětem či svědkům trestných činů. Za své roční působení poradna Justýna pomohla nejen v Olomouci, ale také v Prostějově a jeho okolí, Přerově či Šternberku.
„V rámci právního poradenství klientům pomáháme zorientováním se v právech, která jako poškození v trestním řízení mají. Jedná se např. o právo na peněžitou pomoc, ochranu před druhotnou újmou, právo na informace apod. Klienty také informujeme o průběhu trestního řízení a o tom, jak a kde se podává trestní oznámení,“ říká sociální pracovnice Vendula Zapletalová.
Právní poradenství jde ruku v ruce s poradenstvím sociálním. V rámci něj pomáhají sociální pracovnice poradny svým klientům a klientkám se sociálními problémy, které s trestným činem souvisí. „Pomůžeme klientům s vypracováním bezpečnostního plánu, doprovázíme je na úřady, policii, k lékaři, pomáháme s přípravou dokumentů či žádostí o dávky. Trestný čin často zanechá hlubokou stopu na psychické stránce člověka. V takových případech zprostředkujeme klientům psychologickou pomoc odborníků, se kterými navazujeme spolupráci. Naše práce se často neobejde bez spolupráce s ostatními institucemi, proto usilujeme o spolupráci s poskytovateli dalších sociálních služeb“, popisuje činnost poradny Zapletalová.
Poradna Justýna pomohla během svého působení např. obětem sexuálního násilí nebo obětem nebezpečného pronásledování a vyhrožování. V prvním případě sociální pracovnice olomoucké poradny pomohla s uplatněním nároku na bezplatného zmocněnce. Ve druhém případě se poradna zabývala případem, kdy se nezletilý mladík, gay, potýkal s výhružkami na sociálních sítích. Do poradny ho přivedla až situace, kdy jej pachatel začal pronásledovat, což bylo doprovázeno nadávkami, urážkami či malováním výhružných urážlivých obrazců v okolí domova tohoto mladého chlapce. Útoky pachatele byly směřovány na jeho sexuální orientaci, tedy charakteristiku, kterou poškozený nemůže změnit. O to horší bylo vypořádání se s útoky a psychickými následky. Klientovi tak bylo poskytnuto nejen právní zastupování, ale také zprostředkování psychoterapie, která je nedílnou součástí k návratu do běžného života. Sociální pracovnice ve spolupráci s klientem sestavili bezpečnostní plán, který se zaměřoval na zabezpečení sociálních sítí a pohyb ve veřejném prostoru. Pracovníci poradny klientovi například poradili co dělat, když nastane ohrožující situace, a jak nastavit telefonní předvolby pro rychlé přivolání pomoci.
Poradna Justýna vznikla v Olomouci již před rokem. Za rok své existence působila poradna nejen v Olomouci, ale také v rámci terénního programu v okolí Prostějova, Přerově či Šternberku, kde pomáhala klientům v nepříznivé sociální situaci související s trestnou činností. Jednalo se jak o dlouhodobější spolupráci s klienty, tak o jednorázové poradenství.
Poradna Justýna je provozována obecně prospěšnou společností In IUSTITIA. Více informací o ní se dozvíte na www.in-ius.cz nebo poradenském webu www.matesvaprava.cz.
Do poradny sídlící v Olomouci na adrese tř. Kosmonautů 8, budova AB centra, se mohou zájemci a zájemkyně o službu předem objednat na telefonním čísle 775 702 710 nebo e-mailu vendula.zapletalova@in-ius.cz. Pracovníci poradny se věnují také terénní práci a po domluvě navštěvují i klienty v rámci Olomouckého kraje.

autor: autor: Bc. Vendula Zapletalová, Di

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

25.10.2018

Spolupráce s IZS.
Formou SMS přijata žádost od HZS Ol. kraje o asistenci při otevření bytu. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zjištěno, že majitelka upadla na zem a zranila se. Hasiči byt otevřeli. Přivolaný lékař rozhodl o převozu zraněné šestasedmdesátileté ženy do nemocnice na ošetření.

23.10.2018

Ustlal si v kontejneru.
V ranních hodinách kontaktovali pracovníci firmy svážející odpad, okrskáře a upozornili ho na spícího muže v kontejneru na papír na Brněnské ulici. Na místo vyslána hlídka, která oznámení „popelářů“ potvrdila. Hlídkou dotyčný probuzen a z nádoby na odpad vykázán. Pětadvacetiletý muž bez domova upozorněn na nevhodnost svého počínání. Po té z místa odešel.

22.10.2018

Nedopalek zapříčinil požár.
V podvečer oznámil strážníkům muž, doutnající zásobník na ubrousky na veřejných toaletách na Školní ulici. Uvedl, že věc nahlásil i na Policii ČR. Po příchodu k veřejnému WC hlídka událost potvrdila. Do zásobníku byl vhozen nedopalek cigarety, od kterého vzplály papírové utěrky. Strážníci počáteční požár uhasili. Zásobník byl vlivem tepla poškozen. V zápětí se na místo dostavila i hlídka PČR společně s HZS. Hasiči provedli kontrolu prostor a dohašení schránky.

21.10.2018

Nezabezpečené vozidlo.
Ve večerních hodinách přijato oznámení o vozidle, ve kterém řidič ponechal klíče v zámku dveří. Na místo vyslána hlídka. Vozidlo nalezeno. Majitele se strážníkům podařilo zkontaktovat.

19.10.2018

Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění
Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění a ještě k tomu v podnapilém stavu. V nočních hodinách hlídka provádějící kontrolní činnost na ulici Jungmannova zaznamenala agresivní jízdu osobního vozidla. Autohlídka se vydala za rychle jedoucím vozidlem. Po zastavení, strážníci zkontaktovali osádku. Místo řidiče bylo prázdné. Uvnitř se nacházeli dva muži ve věku 17 a 36 let. Jednalo se o rodinné příslušníky.