> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Rok s poradnou Justýna

vloženo: 03.01.2017           komentářů: 0

Poradna Justýna je provozována neziskovou organizací In IUSTITIA, o.p.s., která vznikla v Praze v roce 2009. In IUSTITIA se jako jediná v ČR zabývá násilím z nenávisti neboli předsudečným násilím. Již rok tato poradna působí také v Olomouckém kraji, kde nabízí bezplatné právní i sociální poradenství obětem či svědkům trestných činů. Za své roční působení poradna Justýna pomohla nejen v Olomouci, ale také v Prostějově a jeho okolí, Přerově či Šternberku.
„V rámci právního poradenství klientům pomáháme zorientováním se v právech, která jako poškození v trestním řízení mají. Jedná se např. o právo na peněžitou pomoc, ochranu před druhotnou újmou, právo na informace apod. Klienty také informujeme o průběhu trestního řízení a o tom, jak a kde se podává trestní oznámení,“ říká sociální pracovnice Vendula Zapletalová.
Právní poradenství jde ruku v ruce s poradenstvím sociálním. V rámci něj pomáhají sociální pracovnice poradny svým klientům a klientkám se sociálními problémy, které s trestným činem souvisí. „Pomůžeme klientům s vypracováním bezpečnostního plánu, doprovázíme je na úřady, policii, k lékaři, pomáháme s přípravou dokumentů či žádostí o dávky. Trestný čin často zanechá hlubokou stopu na psychické stránce člověka. V takových případech zprostředkujeme klientům psychologickou pomoc odborníků, se kterými navazujeme spolupráci. Naše práce se často neobejde bez spolupráce s ostatními institucemi, proto usilujeme o spolupráci s poskytovateli dalších sociálních služeb“, popisuje činnost poradny Zapletalová.
Poradna Justýna pomohla během svého působení např. obětem sexuálního násilí nebo obětem nebezpečného pronásledování a vyhrožování. V prvním případě sociální pracovnice olomoucké poradny pomohla s uplatněním nároku na bezplatného zmocněnce. Ve druhém případě se poradna zabývala případem, kdy se nezletilý mladík, gay, potýkal s výhružkami na sociálních sítích. Do poradny ho přivedla až situace, kdy jej pachatel začal pronásledovat, což bylo doprovázeno nadávkami, urážkami či malováním výhružných urážlivých obrazců v okolí domova tohoto mladého chlapce. Útoky pachatele byly směřovány na jeho sexuální orientaci, tedy charakteristiku, kterou poškozený nemůže změnit. O to horší bylo vypořádání se s útoky a psychickými následky. Klientovi tak bylo poskytnuto nejen právní zastupování, ale také zprostředkování psychoterapie, která je nedílnou součástí k návratu do běžného života. Sociální pracovnice ve spolupráci s klientem sestavili bezpečnostní plán, který se zaměřoval na zabezpečení sociálních sítí a pohyb ve veřejném prostoru. Pracovníci poradny klientovi například poradili co dělat, když nastane ohrožující situace, a jak nastavit telefonní předvolby pro rychlé přivolání pomoci.
Poradna Justýna vznikla v Olomouci již před rokem. Za rok své existence působila poradna nejen v Olomouci, ale také v rámci terénního programu v okolí Prostějova, Přerově či Šternberku, kde pomáhala klientům v nepříznivé sociální situaci související s trestnou činností. Jednalo se jak o dlouhodobější spolupráci s klienty, tak o jednorázové poradenství.
Poradna Justýna je provozována obecně prospěšnou společností In IUSTITIA. Více informací o ní se dozvíte na www.in-ius.cz nebo poradenském webu www.matesvaprava.cz.
Do poradny sídlící v Olomouci na adrese tř. Kosmonautů 8, budova AB centra, se mohou zájemci a zájemkyně o službu předem objednat na telefonním čísle 775 702 710 nebo e-mailu vendula.zapletalova@in-ius.cz. Pracovníci poradny se věnují také terénní práci a po domluvě navštěvují i klienty v rámci Olomouckého kraje.

autor: autor: Bc. Vendula Zapletalová, Di

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.