> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Rok s poradnou Justýna

vloženo: 03.01.2017           komentářů: 0

Poradna Justýna je provozována neziskovou organizací In IUSTITIA, o.p.s., která vznikla v Praze v roce 2009. In IUSTITIA se jako jediná v ČR zabývá násilím z nenávisti neboli předsudečným násilím. Již rok tato poradna působí také v Olomouckém kraji, kde nabízí bezplatné právní i sociální poradenství obětem či svědkům trestných činů. Za své roční působení poradna Justýna pomohla nejen v Olomouci, ale také v Prostějově a jeho okolí, Přerově či Šternberku.
„V rámci právního poradenství klientům pomáháme zorientováním se v právech, která jako poškození v trestním řízení mají. Jedná se např. o právo na peněžitou pomoc, ochranu před druhotnou újmou, právo na informace apod. Klienty také informujeme o průběhu trestního řízení a o tom, jak a kde se podává trestní oznámení,“ říká sociální pracovnice Vendula Zapletalová.
Právní poradenství jde ruku v ruce s poradenstvím sociálním. V rámci něj pomáhají sociální pracovnice poradny svým klientům a klientkám se sociálními problémy, které s trestným činem souvisí. „Pomůžeme klientům s vypracováním bezpečnostního plánu, doprovázíme je na úřady, policii, k lékaři, pomáháme s přípravou dokumentů či žádostí o dávky. Trestný čin často zanechá hlubokou stopu na psychické stránce člověka. V takových případech zprostředkujeme klientům psychologickou pomoc odborníků, se kterými navazujeme spolupráci. Naše práce se často neobejde bez spolupráce s ostatními institucemi, proto usilujeme o spolupráci s poskytovateli dalších sociálních služeb“, popisuje činnost poradny Zapletalová.
Poradna Justýna pomohla během svého působení např. obětem sexuálního násilí nebo obětem nebezpečného pronásledování a vyhrožování. V prvním případě sociální pracovnice olomoucké poradny pomohla s uplatněním nároku na bezplatného zmocněnce. Ve druhém případě se poradna zabývala případem, kdy se nezletilý mladík, gay, potýkal s výhružkami na sociálních sítích. Do poradny ho přivedla až situace, kdy jej pachatel začal pronásledovat, což bylo doprovázeno nadávkami, urážkami či malováním výhružných urážlivých obrazců v okolí domova tohoto mladého chlapce. Útoky pachatele byly směřovány na jeho sexuální orientaci, tedy charakteristiku, kterou poškozený nemůže změnit. O to horší bylo vypořádání se s útoky a psychickými následky. Klientovi tak bylo poskytnuto nejen právní zastupování, ale také zprostředkování psychoterapie, která je nedílnou součástí k návratu do běžného života. Sociální pracovnice ve spolupráci s klientem sestavili bezpečnostní plán, který se zaměřoval na zabezpečení sociálních sítí a pohyb ve veřejném prostoru. Pracovníci poradny klientovi například poradili co dělat, když nastane ohrožující situace, a jak nastavit telefonní předvolby pro rychlé přivolání pomoci.
Poradna Justýna vznikla v Olomouci již před rokem. Za rok své existence působila poradna nejen v Olomouci, ale také v rámci terénního programu v okolí Prostějova, Přerově či Šternberku, kde pomáhala klientům v nepříznivé sociální situaci související s trestnou činností. Jednalo se jak o dlouhodobější spolupráci s klienty, tak o jednorázové poradenství.
Poradna Justýna je provozována obecně prospěšnou společností In IUSTITIA. Více informací o ní se dozvíte na www.in-ius.cz nebo poradenském webu www.matesvaprava.cz.
Do poradny sídlící v Olomouci na adrese tř. Kosmonautů 8, budova AB centra, se mohou zájemci a zájemkyně o službu předem objednat na telefonním čísle 775 702 710 nebo e-mailu vendula.zapletalova@in-ius.cz. Pracovníci poradny se věnují také terénní práci a po domluvě navštěvují i klienty v rámci Olomouckého kraje.

autor: autor: Bc. Vendula Zapletalová, Di

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

18.04.2019

Povedený syn.
Po půlnoci přijato oznámení o ženě v noční košili a županu. Ta se dle oznamovatelky nemohla dostat domů. Na místo vyslána hlídka. Šestapadesátiletá žena strážníkovi uvedla, že její syn se vrátil opilý domu a při cestě povalil a vysypal popelnici. Ona šla odpadky posbírat a postavit shozenou popelnici. Mezitím syn vešel domů a zabouchl dveře. Na zvonění nereagoval

16.04.2019

Fekálie znečistili vozovku
Fekálie znečistili vozovku v délce několika desítek metrů. V dopoledních hodinách přijato prostřednictvím linky 156 anonymní oznámení o zemědělském stroji, ze kterého na komunikaci vytéká neznámá tekutina. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Komunikace byla znečištěna fekáliemi. Dle stop se strážníkům podařilo dohledat řidiče traktoru s cisternou. Nacházel se na poli u Brněnské ulice. Muž hlídkou zkontaktován. Uvedl, že při prudkém brždění, na červenou na semaforu, došlo k přetečení cisterny horním víkem, které bylo špatně zajištěné. Na místo přivoláni hasiči, kteří provedli očištění vozovky proudem vody. Strážníci, po dobu splachování komunikace usměrňovali provoz.

15.04.2019

Porušili vyhlášku města.
Při dohledu na veřejný pořádek v okolí ulice Olomoucké, si strážníci povšimli dvojice osob konzumujících pivo, v místě, kde to zakazuje vyhláška města. O tom byli pánové hlídkou poučeni. Oba vyzváni k prokázání totožnosti. S pětačtyřicetiletým mužem strážníci vyřešili přestupek příkazem na místě.

11.04.2019

Konflikt vznikl kvůli ubrousku.
V nočních hodinách nahlásila obsluha provozovny problémy s opilou ženou. Na místo vyslána hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že dotyčná do podniku přišla se dvěma kamarády. Společně si objednali jídlo. Během objednávky se žena chovala hlučně a dělala nepořádek kolem stolu. Obsluhou upozorněna na nevhodnost svého chování. Po obdržení jídla požadovala přinesení dalších ubrousků. To bylo obsluhou odmítnuto. Neslušné jednání mladé žerny hlídce potvrdili i její dva kamarádi. Spor mezi ženou a personálem se vyhrotil natolik, že dotyčná po obsluze hodila objednané jídlo, a to i před strážníky. Tím došlo k ušpinění oblečení obsluhujícího muže a také koberce.

09.04.2019

Záchytka.
Ve večerních hodinách přijato telefonické oznámení od obsluhy v restauraci, že mají problém s podnapilým zákazníkem. Do uvedené provozovny vyslána hlídka. Servírka označila muže, který si objednal pivo a v průběhu konzumoval i tvrdý alkohol. Ten si s sebou do podniku sám přinesl. Po upozornění obsluhy, na nevhodné počínání, začal být vulgární až agresivní. Další host se servírky zastal a muže vyvedl ven. Muž byl zjevně pod vlivem alkoholu a nekontroloval své chování. Hlídkou vyzván k prokázání totožnosti a provedení orientační dechové zkoušky. Naměřeno 2,22 promile alkoholu v dechu.