> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Když se spojí legendy…

vloženo: 11.01.2017           komentářů: 0


Když se spojí legendy…
Pilsner Urquell Original Restaurant Prostějov, to je spojení tradice, chutí a síly okamžiku v nádherném historizujícím prostředí budovy bývalé Živnostenské banky. Před 105 lety ji vyprojektoval věhlasný pražský architekt Osvald Polívka. Přímo na náměstí T. G. Masaryka tehdy vyrostla reprezentativní budova, která byla od té doby svědkem řady událostí, kterými se v Prostějově psaly dějiny. Proto nepromarněte svoji příležitost a buďte i vy u toho, kdy se v Prostějově poprvé v historii čepuje tankový Pilsner Urquell a k tomu jsou servírovány vynikající pochutiny tradiční české i mezinárodní kuchyně. Přesvědčte se sami, jak chutná spojení legend.
Od sklepa po stropy
Nová restaurace je v domě v sousedství prostějovské Nové radnice, na které odměřuje čas nad arkýřem umístěný orloj. Ukazuje kalendářní měsíce v roce, postavení Měsíce a Slunce na obloze. Pro posezení v puorce se ale hodí jakákoli časová konstelace.
Než se tak stalo, musel celý prostor projít rekonstrukcí. „Byla opravdu generální, od sklepa až po stropy,“ přibližuje náročnou čtyřměsíční operaci majitel Radim Švec. Pracovníci jeho stavební firmy si nejvíce „užili“ ve sklepních prostorech, z nichž vykouzlili kuchyni. „Oživili jsme místo, které patřilo k historii našeho města a bývalo i jeho chloubou. Věřím, že jsme novou restaurací tuto historickou nit znovu navázali, navíc s nabídkou špičkových služeb, které si obyvatelé i návštěvníci Prostějova rozhodně zaslouží.“
Výčep srdcem hospody
„Koncept P.U.O.R. se opírá o sílu značky Pilsner Urquell a o kvalitu tohoto piva,“ vysvětluje Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje. Nechte se tedy vtáhnout onou magickou silou, která šíří věhlas tohoto piva po celém světě. Hned po vstupu zaujme dřevěný stylový nábytek, kazetové obložení stěn, interiérové doplňky, které vytvářejí pro hosty příjemné prostředí. Výzdobu interiéru tvoří artefakty a kopie historických originálů. Nechybí obrazy, dobové fotografie, certifikáty, reklamní cedule, které podtrhují bohatou tradici vaření piva v Čechách a proslulost značky Pilsner Urquell.
Dominantním prvkem je ale typický výčep s měděným krytem, replikou víka pivovarské varné pánve přímo naproti vchodu. Pod výčepním „kloboukem“ se střídají hned tři špičkoví výčepní, kteří své řemeslo ovládají a Pilsner Urquell umějí hýčkat jako málokdo.

Měděné tanky součástí interiéru
Vlevo od výčepu se přenesete do atmosféry hospody, do které jste možná byli zvyklí zajít na jedno rychlé. Stolky a vysoké sezení řečené „mokrý loket“ jsou také primárně určené pro rychlejší konzumaci podobně jako barový pultík u výčepu, domény štamgastů. „Ale i v této části restaurace se hosté plnohodnotně najedí a mají k dispozici plný servis jako v dalších částech,“ upozorňuje Marcel Pilka, hlavní provozní.
Nejen ve společnosti „svého“ oblíbeného mistra výčepu budete trávit příjemné chvíle. Výčep natěsno sousedí se čtveřicí krasavců, v mědi vyvedených pivních tanků. Každý má objem 500 litrů a pojme tak 1000 velkých piv. Moderní dvouplášťová technologie s vnitřním chlazením v nich uchovává plzeňský ležák v ideálních podmínkách. Cesta z tanku do výčepu se tu neměří na metry, ale decimetry, takže do půllitru čepují pivo nejčerstvější, které svou kvalitu nemá ani kde ztratit.
Architekti tanky důmyslně umístili před a za nosné sloupoví, takže o jejich lesk nejsou ochuzeni hosté v žádné části restaurace. V hlavní části puorky mohou posedět a v klidu se najíst nejen sólo hosté, ale díky variabilitě stolového uspořádání třeba celé kolektivy z kanceláře, sportovní partičky apod. Posedět můžete u klasického stolového uspořádání, nebo zvolit vyšší sezení na polstrovaných lavicích, u stolů obdélníkových, čtvercových či si můžete uspořádat „kulatý stůl“ do slova a do písmene. Že vám nic neunikne, ani když sedíte zády do lokálu, o to se starají zrcadla na stěnách, která dotvářejí atmosféru dob, kdy prostoru vládli bankovní úředníci.
Na pódiu či na schodech? Ne, nejedná se o místa, kam by vás obsluha posílala za trest. To si jen číšníci a servírky trefně pojmenovali dvě části restaurace. První z nich je na vyvýšené ploše uspořádané jako dřevem obložené boxy, druhá pak je v klidné partii restaurace u zadního východu.
K dispozici je celkem 115 míst a další přibudou na venkovní zahrádce.
Menu pro všechny
Co všechny čeká stejné? Pozorná obsluha, která nabídne menu, z něhož si vybere opravdu každý. „Základem je sice česká klasika, ale našim hostům nabízíme od každého něco. Víme, že naše klientela je hodně různorodá a její chutě se liší, ať už v denním či večerním čase, tak i co do skladby,“ říká Marcel Pilka. Pro všechny pokrmy v nabídce, stále i denní, platí, že stojí na absolutní čerstvosti s dominancí lokálních dodavatelů surovin a maximu položek vyrobených vlastními silami, díky nimž u řady z nich označení „domácí“ plně sedí.
Obsluha je na plac vesměs vykouzlí zpoza nerezových dvířek v rohu puorky. Ta kouzelná skříňka sice může u někoho vyvolávat pocit, že tu bankovní úředníci zapomněli trezor, ale skutečnost je mnohem prozaičtější. Ústí sem malý výtah, kterým se dopravují zdejší speciality z kuchyně v podzemí. Ano, historické sklepy jsou nyní osazené nejmodernějšími technologiemi a vybavením, na kterých se připravují speciality sice staročeské a moravské kuchyně, ale při modernějších stylech úpravy.

Hladinky, ale i šnyt a mlíko
Lukáš Kabilka, šéfvýčepní
Jsme Pilsner Urquell Original Restaurant, a to říká vše. U nás čepujeme Pilsner Urquell z tanků, což je zárukou špičkové kondice piva. To k nám do hospody přichází přímo z pivovaru a je tak nejčerstvější variantou. K hostovi se dostává v takové kvalitě, v jaké opouští plzeňský pivovar. Nejčastěji žádaným stylem čepování je hladinka, ale díky osvětě, například i na držácích pivních tácků na každém stole, zákazníci rádi vyzkoušejí šnyt a zejména dámy mlíko.
Drtivá většina našich hostů chodí na jistotu, o Pilsner Urquell už něco vědí a mnozí si také chtějí své znalosti rozšířit. Zkrátka o pivu si rádi popovídají. Proto musí být každý výčepní u nás vybaven i teoreticky. Ale teorie musí být podložena srdcem. A to naše pro plzeňský ležák určitě bije.
Na čepu máme rovněž Velkopopovického Kozla Černého, nealkoholické pivo Birell a jablečný cider Kingswood.
Na zdraví!

Domácí atmosféra i kuchyně
Michael Poláček, šéfkuchař
Naší doménou je tradiční česká kuchyně, kterou se snažíme připravovat moderněji. Česká kuchyně prožívá renesanci a zejména starší hosté chodí právě za typickými pokrmy. A mladší generace? Tu bychom si rádi naučili na totéž, nicméně máme pro ni typická jídla, která se snažíme připravovat z domácích surovin a ingrediencí. Mám na mysli zejména variace burgerů.
Mezi předkrmy jsou nejoblíbenější tataráčky, ať ze svíčkové, nebo z lososa. Naše poctivé polévky reprezentuje například staročeská zelňačka s bramborem, klobásou a smetanou. Silný hovězí vývar podáváme s domácími nudlemi a játrovými knedlíčky.
Mezi specialitami k pivu jsme nemohli kromě typických utopenců zapomenout na olomoucké tvarůžky, které nakládáme do zakysané smetany s chilli papričkami, a na kachní játra utopená v sádle.
Hlavní chod, to je pro mnoho našich hostů pečené vepřové koleno bez kosti, které podáváme s křenem, hořčicí, kysaným zelím, okurkou a beraním rohem. V nabídce máme rovněž pečená vepřová žebra, ale i oblíbené hotovky moravského vrabce, s domácím bramborovým knedlíkem a bílým a červeným zelím, tradiční plzeňský guláš s houskovým a karlovarským knedlíkem či konfitované kachní stehno s dušeným zelím z červené řepy a domácím špekovým knedlíkem.
Na objednávku pečeme celé kachny, husy a selata. Výběr steaků připravujeme na grilu na dřevěném uhlí podobně jako ryby.
----------------------
Pilsner Urquell slaví už 175 let od první várky
Do půllitrů dostáváte ležák Pilsner Urquell, stejný, jaký uvařil legendární sládek Josef Groll. V říjnu 1842 uvařil zcela jiné pivo, než bylo tehdy v Plzni zvykem. Do té doby se piva v Plzni vařila různě. Většinou procházela svrchním kvašením a byla nestálé kvality. Groll v Plzni ale uplatnil své znalosti vaření spodně kvašeného ležáku, tedy piva vyráběného za pomoci spodních kvasnic při teplotách kolem 10 ˚C, které nakonec nechá 30 dnů ležet a zrát. Což je důvod, proč se mu říká „ležák”. Díky jedinečné kombinaci českých surovin, místní měkké vody a nové receptury tak vznikl nápoj, který změnil svět. Pilsner Urquell začal postupně dobývat další země a název pils od té doby označuje celou pivní kategorii, která dnes tvoří 70 % veškeré světové produkce piva.
„Základem našeho piva je měkká plzeňská voda, která má díky svému nízkému obsahu minerálů ideální pivovarské vlastnosti, a proto dodává našemu pivu unikátní jemnou chuť. Pro pivo Pilsner Urquell používáme vlastní slad, který si sami vyrábíme z těch nejvybranějších odrůd českého a moravského jarního dvouřadého ječmene. Při rmutování vaříme slad s vodou v měděných varnách nad otevřeným plamenem. Tento unikátní postup opakujeme hned třikrát a díky tomu získává naše pivo charakteristickou vůni sladových zrn a vyváženou karamelovou chuť. Pro naše pivo používáme výhradně Žatecký poloraný červeňák, který našemu pivu dodává jemnou hořkost a nádherné chmelové aroma,“ říká obchodní sládek Václav Berka.

Historické okénko
Architekt Osvald Polívka
P.U.O.R. sídlí v budově někdejší prostějovské Živnobanky, která byla prohlášena
památkou. Secesní stavbu ze začátku 20. století na seznam zařadilo ministerstvo
kultury. Budova se nachází na centrálním prostějovském náměstí v těsné blízkosti
radnice a patří k důležitým dominantám městské památkové zóny.
Živnobanka podala žádost o stavební povolení na stavbu nové bankovní budovy v Prostějově v roce 1912. Projektantem poschoďového domu byl pražský architekt Osvald Polívka, v té době známý a zkušený autor sídel finančních ústavů.
Pro Osvalda Polívku bylo charakteristické používání historizujících prvků, avšak ani secese mu nebyla cizí. Jako projektant kladl důraz na celkové vyznění objektu, proto pro dekoraci staveb využíval služeb předních umělců. Průčelí domu do náměstí T. G. Masaryka dominuje vyložený střední arkýř a nad výraznou korunní římsou je dům zakončen bohatě profilovaným štítem se sochařskou výzdobou. Křídlo v sousední Kravařově ulici bylo původně zadním traktem starší budovy, která byla do novostavby začleněna.
Bankovní pobočka v budově sídlila do začátku 50. let, kdy byly její kanceláře přestavěny na byty. Celé přízemí, jak do Kravařovy ulice, tak do náměstí T. G. Masaryka, slouží k obchodním účelům, naposledy jako prodejna textilu. Dům, který je majetkem města, prošel rekonstrukcí v roce 2000.
Architekt Osvald Polívka (1859 – 1931) má na kontě řadu pozoruhodných staveb, mnozí si jeho práci dodnes vybaví zejména ve spojení s Obecním domem hlavního města Prahy. Věhlasu dosáhly také například stavba Pražské městské spořitelny v Rytířské ulici, pojišťovny Assicurazzioni Generali na Václavském náměstí a tamtéž i Zemské banky, později Živnobanky. Polívka projektoval ještě druhou budovu Zemské banky Na Příkopě. S první budovou, od které ji odděluje ulice Nekázanka, ji propojil dvěma krytými můstky nad ulicí. V Praze je velkou Polívkovou stavbou z konce secesního období budova Nové radnice na Mariánském náměstí. Po této stavbě Polívka již zcela opustil secesní sloh a přiklonil se k modernějšímu výrazu. Svědčí o tom budova původně České banky na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice, dnešní palác Ligna, po první světové válce Osvald Polívka navrhl ještě budovu ve Vodičkově ulici, ve které bylo Osvobozené divadlo.
--------------------------------
Otevřeno
Ne – Čt 11 – 23
Pá, So 11 – 24

nám. T. G. Masaryka 123/17
796 01 Prostějov

Rezervace na +420 583 213 926
www.puorprostejov.cz
www.facebook/puorprostejov.cz

autor: Petr Muller

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.