> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Krevní testy zaměstnance překvapily

vloženo: 26.01.2017           komentářů: 0

Nejsilnější je pohled na vlastní výsledky testů
O tom se přesvědčili zaměstnanci jedné velké firmy (z důvodů zachování anonymity její jméno nezveřejňujeme), kteří využili nabídku firemního testování v rámci preventivního programu DEN KRVE.

Důležitost osobní zkušenosti potvrdila i vedoucí laboratoře AeskuLab Budějovická, která vyšetření zajistila, Ing. Petra Hoskovcová:
„Když držíte v ruce konkrétní výsledky svého laboratorního vyšetření, které nevyšly ve všech parametrech ideálně, je to mnohem větší stimul něco pro své zdraví aktivně udělat, než obecná doporučení, o kterých si říkáte, že se vás vlastně netýkají.“

Testování zaměstnanců bylo zaměřeno na základní rozbor krve, na zhodnocení kardiovaskulárního rizika, rizika přítomnosti diabetu, onemocnění ledvin, poškození jater, přítomnost zánětu a poruchy funkce štítné žlázy. Cílem projektu bylo ukázat lidem, že mají zdraví ve svých rukou a že je v jejich zájmu, aby o něj pečovali.

Záměr shrnuje Ing. Lenka Nováková, zástupkyně sdružení CZEDMA, které projekt iniciovalo: „Chtěli jsme veřejnosti ukázat na konkrétním vzorku pracujících lidí, že investovat do laboratorních testů v hodnotě jedné luxusní večeře má význam pro každého, kdo o svoje zdraví aktivně dbá. Pracujeme ve stále rychlejším tempu, chceme dostát svým pracovním povinnostem a tak hlásící se zdravotní problémy potlačujeme či zaháníme „pilulkami“. Návštěvu lékaře odkládáme, až bude trochu víc času. Když jsme si uvědomili, že konkrétní příběh zaměstnanců jedné firmy ukáže víc, než letáčky plné prázdných slov, připravili jsme projekt DEN KRVE.“

K tomuto názoru se připojuje i RNDr. Blanka Chmelíková ze společnosti Siemens Healthcare, která se projektů na podporu zdraví velmi aktivně účastní. „V rámci zdravotní osvěty působíme jak na zaměstnance naší společnosti, tak i na zástupce odborné veřejnosti. Jednou z aktivit směrem k široké veřejnosti je právě naše podpora projektu DEN KRVE.“

A výsledky?
Velmi vysoké kardiovaskulární riziko:14 % mužů
Vysoké kardiovaskulární riziko: 6 % žen
Vysoká pravděpodobnost diabetes mellitus: 3 % žen
Dislipidemie: 70 % všech účastníků
Podezření na poškození jater: 15 % všech účastníků
Zvýšené ukazatele zánětu: 10 % všech účastníků
Porucha štítné žlázy: 4 % všech účastníků

Zhodnoceny byly výsledky 48 účastníků studie, 14 mužů a 34 žen.

„Laboratorní testy dokážou odhalit riziko vážného poškození zdraví ještě dříve, než se nemoc projeví symptomy a fyzickými potížemi. Vždy je účinnější a zároveň levnější varovat, než zachraňovat,“ na závěr dodává Lenka Nováková.

Akci připravila nezisková organizace Zdravotní gramotnost národa, z.ú. Zvláštní poděkování patří sdružení CZEDMA za finanční a organizační zajištění, společnosti AeskuLab za provedení vyšetření krve, prof. Rackovi a MUDr. Cibulkovi za pečlivé zhodnocení nálezů a společnosti Siemens Healthcare, s.r.o. za velkorysou finanční podporu, bez které by projekt nemohl být realizován.
autor: LTO

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

05.12.2018

Pád zapříčinila absence léků
Hodinu před polednem přijato na lince tísňového volání oznámení o starším pánovi, který upadl na zem. Přítomní mladíci se mu snažili pomoci, ale senior nebyl schopen chůze. Strážníci na místě zkontaktovali šestasedmdesátiletého muže. Ten uvedl, že si zapomněl vzít léky na tlak a proto mu není dobře. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hladina 0,5 promile alkoholu.

04.12.2018

Odmítnutí dcery, řešil.razantním způsobe
Odmítnutí dcery, řešil razantním způsobem. V odpoledních hodinách přijato telefonické anonymní oznámení o napadání ženy mužem na parkovišti u nemocnice. Dotyčný měl poškodit i vozidlo. Na místo vyslaná hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že se jedná o bývalé manžele, kteří nedávno prošli rozvodovým řízením. K incidentu došlo poté, co se čtyřiačtyřicetiletý muž snažil na zastávce MHD zkontaktovat svoji dceru. Ta se s ním nehodlala bavit. Po příjezdu matky, dcera nastoupila do vozidla. Automobil dotyčný zablokoval, svým vozidlem a domáhal se vysvětlení postoje své dcery od bývalé manželky. Obě se s ním odmítly bavit a uzavřely se uvnitř auta. To muže rozčílilo natolik, že začal do auta kopat a bouchat. Když došlo k poškození dveří a rozbití okna, tak se uklidnil a vyčkal na místě do příjezdu hlídky

01.12.2018

Spolupráce s IZS.
Před druhou hodinou odpoledne vyjížděli strážníci k nahlášenému požáru dřevěné budovy skladu u místního vlakového nádraží. Oznámení přijato formou SMS z operačního střediska HZS Olomouckého kraje. Na místě zasahoval hasičský záchranný sbor společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Vrahovic a Žešova.

01.12.2018

Napadena bývalým přítelem.
V odpoledních hodinách se na strážníky, prostřednictvím linky 156 obrátila žena a sdělila, že byla napadena bývalým přítelem před nemocnicí. Na místo vyslána hlídka. V ordinaci zkontaktována jednatřicetiletá oznamovatelka. Ta uvedla, že šla se svojí tříletou dcerou k lékaři, v doprovodu svojí matky. Bývalý přítel je sledoval až před nemocnici, kde je fyzicky napadl. Jí dal několik facek, matku odstrčil, tak že spadla na zem a zranila se.

29.11.2018

Odchyt labutě.
Před polednem přijato telefonické oznámení o zamrzlé labuti na rybníku v Krasicích. Na místo vyslána hlídka. Částečně zamrzlou labuť se strážníkům podařilo z ledu vysvobodit. Po zdravotní stránce byla v pořádku.