> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Krevní testy zaměstnance překvapily

vloženo: 26.01.2017           komentářů: 0

Nejsilnější je pohled na vlastní výsledky testů
O tom se přesvědčili zaměstnanci jedné velké firmy (z důvodů zachování anonymity její jméno nezveřejňujeme), kteří využili nabídku firemního testování v rámci preventivního programu DEN KRVE.

Důležitost osobní zkušenosti potvrdila i vedoucí laboratoře AeskuLab Budějovická, která vyšetření zajistila, Ing. Petra Hoskovcová:
„Když držíte v ruce konkrétní výsledky svého laboratorního vyšetření, které nevyšly ve všech parametrech ideálně, je to mnohem větší stimul něco pro své zdraví aktivně udělat, než obecná doporučení, o kterých si říkáte, že se vás vlastně netýkají.“

Testování zaměstnanců bylo zaměřeno na základní rozbor krve, na zhodnocení kardiovaskulárního rizika, rizika přítomnosti diabetu, onemocnění ledvin, poškození jater, přítomnost zánětu a poruchy funkce štítné žlázy. Cílem projektu bylo ukázat lidem, že mají zdraví ve svých rukou a že je v jejich zájmu, aby o něj pečovali.

Záměr shrnuje Ing. Lenka Nováková, zástupkyně sdružení CZEDMA, které projekt iniciovalo: „Chtěli jsme veřejnosti ukázat na konkrétním vzorku pracujících lidí, že investovat do laboratorních testů v hodnotě jedné luxusní večeře má význam pro každého, kdo o svoje zdraví aktivně dbá. Pracujeme ve stále rychlejším tempu, chceme dostát svým pracovním povinnostem a tak hlásící se zdravotní problémy potlačujeme či zaháníme „pilulkami“. Návštěvu lékaře odkládáme, až bude trochu víc času. Když jsme si uvědomili, že konkrétní příběh zaměstnanců jedné firmy ukáže víc, než letáčky plné prázdných slov, připravili jsme projekt DEN KRVE.“

K tomuto názoru se připojuje i RNDr. Blanka Chmelíková ze společnosti Siemens Healthcare, která se projektů na podporu zdraví velmi aktivně účastní. „V rámci zdravotní osvěty působíme jak na zaměstnance naší společnosti, tak i na zástupce odborné veřejnosti. Jednou z aktivit směrem k široké veřejnosti je právě naše podpora projektu DEN KRVE.“

A výsledky?
Velmi vysoké kardiovaskulární riziko:14 % mužů
Vysoké kardiovaskulární riziko: 6 % žen
Vysoká pravděpodobnost diabetes mellitus: 3 % žen
Dislipidemie: 70 % všech účastníků
Podezření na poškození jater: 15 % všech účastníků
Zvýšené ukazatele zánětu: 10 % všech účastníků
Porucha štítné žlázy: 4 % všech účastníků

Zhodnoceny byly výsledky 48 účastníků studie, 14 mužů a 34 žen.

„Laboratorní testy dokážou odhalit riziko vážného poškození zdraví ještě dříve, než se nemoc projeví symptomy a fyzickými potížemi. Vždy je účinnější a zároveň levnější varovat, než zachraňovat,“ na závěr dodává Lenka Nováková.

Akci připravila nezisková organizace Zdravotní gramotnost národa, z.ú. Zvláštní poděkování patří sdružení CZEDMA za finanční a organizační zajištění, společnosti AeskuLab za provedení vyšetření krve, prof. Rackovi a MUDr. Cibulkovi za pečlivé zhodnocení nálezů a společnosti Siemens Healthcare, s.r.o. za velkorysou finanční podporu, bez které by projekt nemohl být realizován.
autor: LTO

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.09.2018

Dobrá práce strážníků.
Před půlnocí zpozoroval strážník na operačním středisku MP, pomocí městského kamerového dohlížecího systému muže, jak se snaží vyvrátit dopravní značku v centru města. To se mu ovšem nepodařilo. Přesunul se k předvolebnímu poutači, který převrátil. Na místo vyslána hlídka. Muž ztotožněn. Vyzván k umístění poutače na původní místo. Což učinil.

18.09.2018

Upadla z postele.
Krátce před polednem se na linku 156 obrátila žena a uvedla, že má strach o svoji sousedku, která nereaguje na zvonění. Na místo vyslána hlídka. Zjištěno, že žena upadla z postele na podlahu a při tom se zranila. Na místo přivolána ZZS. Osmašedesátiletá seniorka odvezena do nemocnice na ošetření.

17.09.2018

Agresivní pacient skončil v poutech.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení o problémovém pacientovi v nemocnici na urgentním příjmu. Na místo vyslána hlídka. Před budovou strážníky zkontaktoval zdravotní personál, který označil agresivního muže. Muž je měl ohrožovat a demolovat nemocničního zařízení. Hlídkou vyzván ke zklidnění a vysvětlení situace. Na výzvy nereagoval a odcházel pryč. Strážníkem zastaven. Jeho agresivita se stupňovala. Po útoku na strážníka, byl sveden na zem, kde byl spoután.

17.09.2018

Krádeže.
Na linku 156 přijato oznámení o zadržení pachatele, který nemá peníze na zaplacení zboží v supermarketu na Olomoucké ulici. Na místo vyslána hlídka. Zjištěn devětatřicetiletý muž, který na prodejní ploše zkonzumoval potraviny v celkové hodnotě 52 Kč. Další krádež nahlášena o tři dny později v OD v centru města. Zboží, které odcizil devětatřicetiletý muž, mělo hodnotu 1034 Kč. Ten si na prodejní ploše uschoval všechny vybrané věci pod tričko a následně se pokusil projít přes pokladní zónu bez zaplacení. Tam byl zadržen ostrahou, a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Odcizené zboží muž dobrovolně vydal. V odpoledních hodinách vyjížděli strážníci na oznámenou krádež do supermarketu na Plumlovské ulici. Zde byli při činu, ostrahou zadrženi dva hoši ve věku 14 let.

16.09.2018

Nakonec skončil na záchytce.
V odpoledních hodinách přijato oznámení o pohybu zřejmě opilého muže, který si mezi lidmi sundává oblečení a tím vzbuzuje pohoršení. Strážníkem, provádějícím dohled na veřejný pořádek při Hanáckých slavnostech, v centru města, dotyčný zkontaktován. Hlídkou doprovozen do nedalekého bydliště, kde byl předán příbuznému. Za nedlouho se příbuzný telefonicky obrátil na strážníky s tím, že se muž začal v bytě chovat agresivně. Na místo vyslána hlídka. Sedmadvacetiletý muž uvedl, že je uživatelem drog. Což potvrdil i test provedený přivolanou hlídkou PČR. Muž měl halucinace a byl agresivní. Nekontroloval své chování, ohrožoval sebe i ostatní.