> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Krevní testy zaměstnance překvapily

vloženo: 26.01.2017           komentářů: 0

Nejsilnější je pohled na vlastní výsledky testů
O tom se přesvědčili zaměstnanci jedné velké firmy (z důvodů zachování anonymity její jméno nezveřejňujeme), kteří využili nabídku firemního testování v rámci preventivního programu DEN KRVE.

Důležitost osobní zkušenosti potvrdila i vedoucí laboratoře AeskuLab Budějovická, která vyšetření zajistila, Ing. Petra Hoskovcová:
„Když držíte v ruce konkrétní výsledky svého laboratorního vyšetření, které nevyšly ve všech parametrech ideálně, je to mnohem větší stimul něco pro své zdraví aktivně udělat, než obecná doporučení, o kterých si říkáte, že se vás vlastně netýkají.“

Testování zaměstnanců bylo zaměřeno na základní rozbor krve, na zhodnocení kardiovaskulárního rizika, rizika přítomnosti diabetu, onemocnění ledvin, poškození jater, přítomnost zánětu a poruchy funkce štítné žlázy. Cílem projektu bylo ukázat lidem, že mají zdraví ve svých rukou a že je v jejich zájmu, aby o něj pečovali.

Záměr shrnuje Ing. Lenka Nováková, zástupkyně sdružení CZEDMA, které projekt iniciovalo: „Chtěli jsme veřejnosti ukázat na konkrétním vzorku pracujících lidí, že investovat do laboratorních testů v hodnotě jedné luxusní večeře má význam pro každého, kdo o svoje zdraví aktivně dbá. Pracujeme ve stále rychlejším tempu, chceme dostát svým pracovním povinnostem a tak hlásící se zdravotní problémy potlačujeme či zaháníme „pilulkami“. Návštěvu lékaře odkládáme, až bude trochu víc času. Když jsme si uvědomili, že konkrétní příběh zaměstnanců jedné firmy ukáže víc, než letáčky plné prázdných slov, připravili jsme projekt DEN KRVE.“

K tomuto názoru se připojuje i RNDr. Blanka Chmelíková ze společnosti Siemens Healthcare, která se projektů na podporu zdraví velmi aktivně účastní. „V rámci zdravotní osvěty působíme jak na zaměstnance naší společnosti, tak i na zástupce odborné veřejnosti. Jednou z aktivit směrem k široké veřejnosti je právě naše podpora projektu DEN KRVE.“

A výsledky?
Velmi vysoké kardiovaskulární riziko:14 % mužů
Vysoké kardiovaskulární riziko: 6 % žen
Vysoká pravděpodobnost diabetes mellitus: 3 % žen
Dislipidemie: 70 % všech účastníků
Podezření na poškození jater: 15 % všech účastníků
Zvýšené ukazatele zánětu: 10 % všech účastníků
Porucha štítné žlázy: 4 % všech účastníků

Zhodnoceny byly výsledky 48 účastníků studie, 14 mužů a 34 žen.

„Laboratorní testy dokážou odhalit riziko vážného poškození zdraví ještě dříve, než se nemoc projeví symptomy a fyzickými potížemi. Vždy je účinnější a zároveň levnější varovat, než zachraňovat,“ na závěr dodává Lenka Nováková.

Akci připravila nezisková organizace Zdravotní gramotnost národa, z.ú. Zvláštní poděkování patří sdružení CZEDMA za finanční a organizační zajištění, společnosti AeskuLab za provedení vyšetření krve, prof. Rackovi a MUDr. Cibulkovi za pečlivé zhodnocení nálezů a společnosti Siemens Healthcare, s.r.o. za velkorysou finanční podporu, bez které by projekt nemohl být realizován.
autor: LTO

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.