> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Připomínáme si 110 let od narození

vloženo: 17.02.2017           komentářů: 0

Připomínáme si 110 let od narození rodáka, odbojáře a spisovatele generálporučíka Viléma Sachera


Pro nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy byl vyloučen z komunistické strany a zbaven práce.

Vilém Sacher (1907–1987) - absolvent prostějovské reálky vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích a Vysokou válečnou školu v Praze. Okupace ho zastihla v hodnosti kapitána generálního štábu. S okupací se nesmířil a vstoupil do odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 odešel přes Slovensko a Maďarsko do emigrace.

„Zpočátku působil ve Francii, kde se zapojil do bojů proti německé armádě. Po porážce Francie odešel do Velké Británie, kde byl jmenován přednostou oddělení štábu 1. československé brigády a pracoval na ministerstvu národní obrany československé exilové vlády. V roce 1942 byl pověřen založit v Sovětském svazu 2. paradesantní brigádu. Po vážné automobilové nehodě byl z výcviku vyřazen a převzal velení dělostřelectva 3. československé brigády. S ní se účastnil bojů karpatsko-dukelské operace a bojů na Moravě. Po 2. světové válce působil v různých velitelských funkcích u dělostřeleckých divizí. V roce 1951 byl v souvislosti s čistkami v armádě propuštěn do zálohy. Byl mu zakázán pobyt v Praze," uvedla historička Hana Bartková. Sacher po té vykonával různé dělnické profese v průmyslu a v pohostinství (Skalice u České Lípy, Liberec, Cheb, Mariánské Lázně). Pro nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy byl v roce 1970 vyloučen z komunistické strany a zbaven práce v pohostinství. Za podpis Charty 77 byl degradován na vojína. Byly mu odňaty všechny řády a vyznamenání. 15. 1. 1990 byl prezidentem Václavem Havlem plně rehabilitován.

„Václav Havel mu vzdal poctu u hrobu při návštěvě Prostějova 28. 5. 1990. Vilém Sacher je autorem řady životopisných románů. Na základě svých deníků v nich zachytil vlastní válečné zážitky. Patří mezi ně romány Pod rozstříleným praporem, Na počátku stála smrt, Krvavé velikonoce, Ve stínu popraviště a Válka skončila na Hané. Ráno 9. května 1945 byl se svou baterií před Prostějovem. Napsal o tom v knize Válka skončila na Hané toto: „Před sebou mám rodné město. Srdce mánesovské a bezručovské Hané. Prostějov s typickou radnicí, místní zvláštností. Věže kostelů Cyrila a Metoděje, chrámu Povýšení sv. Kříže. Město se synagogou a židovskými uličkami a také s línou řekou Hloučelou, která si čas od času zadovádí. Prostějov skutečný a válečnými léty vysněný. Město staré, nudné i živé. Město sebevědomé," uzavřela Bartková.


Foto :Hana Bartková

autor: Hana Bartková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.