> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Připomínáme si 110 let od narození

vloženo: 17.02.2017           komentářů: 0

Připomínáme si 110 let od narození rodáka, odbojáře a spisovatele generálporučíka Viléma Sachera


Pro nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy byl vyloučen z komunistické strany a zbaven práce.

Vilém Sacher (1907–1987) - absolvent prostějovské reálky vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích a Vysokou válečnou školu v Praze. Okupace ho zastihla v hodnosti kapitána generálního štábu. S okupací se nesmířil a vstoupil do odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 odešel přes Slovensko a Maďarsko do emigrace.

„Zpočátku působil ve Francii, kde se zapojil do bojů proti německé armádě. Po porážce Francie odešel do Velké Británie, kde byl jmenován přednostou oddělení štábu 1. československé brigády a pracoval na ministerstvu národní obrany československé exilové vlády. V roce 1942 byl pověřen založit v Sovětském svazu 2. paradesantní brigádu. Po vážné automobilové nehodě byl z výcviku vyřazen a převzal velení dělostřelectva 3. československé brigády. S ní se účastnil bojů karpatsko-dukelské operace a bojů na Moravě. Po 2. světové válce působil v různých velitelských funkcích u dělostřeleckých divizí. V roce 1951 byl v souvislosti s čistkami v armádě propuštěn do zálohy. Byl mu zakázán pobyt v Praze," uvedla historička Hana Bartková. Sacher po té vykonával různé dělnické profese v průmyslu a v pohostinství (Skalice u České Lípy, Liberec, Cheb, Mariánské Lázně). Pro nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy byl v roce 1970 vyloučen z komunistické strany a zbaven práce v pohostinství. Za podpis Charty 77 byl degradován na vojína. Byly mu odňaty všechny řády a vyznamenání. 15. 1. 1990 byl prezidentem Václavem Havlem plně rehabilitován.

„Václav Havel mu vzdal poctu u hrobu při návštěvě Prostějova 28. 5. 1990. Vilém Sacher je autorem řady životopisných románů. Na základě svých deníků v nich zachytil vlastní válečné zážitky. Patří mezi ně romány Pod rozstříleným praporem, Na počátku stála smrt, Krvavé velikonoce, Ve stínu popraviště a Válka skončila na Hané. Ráno 9. května 1945 byl se svou baterií před Prostějovem. Napsal o tom v knize Válka skončila na Hané toto: „Před sebou mám rodné město. Srdce mánesovské a bezručovské Hané. Prostějov s typickou radnicí, místní zvláštností. Věže kostelů Cyrila a Metoděje, chrámu Povýšení sv. Kříže. Město se synagogou a židovskými uličkami a také s línou řekou Hloučelou, která si čas od času zadovádí. Prostějov skutečný a válečnými léty vysněný. Město staré, nudné i živé. Město sebevědomé," uzavřela Bartková.


Foto :Hana Bartková

autor: Hana Bartková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

05.12.2018

Pád zapříčinila absence léků
Hodinu před polednem přijato na lince tísňového volání oznámení o starším pánovi, který upadl na zem. Přítomní mladíci se mu snažili pomoci, ale senior nebyl schopen chůze. Strážníci na místě zkontaktovali šestasedmdesátiletého muže. Ten uvedl, že si zapomněl vzít léky na tlak a proto mu není dobře. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hladina 0,5 promile alkoholu.

04.12.2018

Odmítnutí dcery, řešil.razantním způsobe
Odmítnutí dcery, řešil razantním způsobem. V odpoledních hodinách přijato telefonické anonymní oznámení o napadání ženy mužem na parkovišti u nemocnice. Dotyčný měl poškodit i vozidlo. Na místo vyslaná hlídka. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že se jedná o bývalé manžele, kteří nedávno prošli rozvodovým řízením. K incidentu došlo poté, co se čtyřiačtyřicetiletý muž snažil na zastávce MHD zkontaktovat svoji dceru. Ta se s ním nehodlala bavit. Po příjezdu matky, dcera nastoupila do vozidla. Automobil dotyčný zablokoval, svým vozidlem a domáhal se vysvětlení postoje své dcery od bývalé manželky. Obě se s ním odmítly bavit a uzavřely se uvnitř auta. To muže rozčílilo natolik, že začal do auta kopat a bouchat. Když došlo k poškození dveří a rozbití okna, tak se uklidnil a vyčkal na místě do příjezdu hlídky

01.12.2018

Spolupráce s IZS.
Před druhou hodinou odpoledne vyjížděli strážníci k nahlášenému požáru dřevěné budovy skladu u místního vlakového nádraží. Oznámení přijato formou SMS z operačního střediska HZS Olomouckého kraje. Na místě zasahoval hasičský záchranný sbor společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Vrahovic a Žešova.

01.12.2018

Napadena bývalým přítelem.
V odpoledních hodinách se na strážníky, prostřednictvím linky 156 obrátila žena a sdělila, že byla napadena bývalým přítelem před nemocnicí. Na místo vyslána hlídka. V ordinaci zkontaktována jednatřicetiletá oznamovatelka. Ta uvedla, že šla se svojí tříletou dcerou k lékaři, v doprovodu svojí matky. Bývalý přítel je sledoval až před nemocnici, kde je fyzicky napadl. Jí dal několik facek, matku odstrčil, tak že spadla na zem a zranila se.

29.11.2018

Odchyt labutě.
Před polednem přijato telefonické oznámení o zamrzlé labuti na rybníku v Krasicích. Na místo vyslána hlídka. Částečně zamrzlou labuť se strážníkům podařilo z ledu vysvobodit. Po zdravotní stránce byla v pořádku.