> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Připomínáme si 110 let od narození

vloženo: 17.02.2017           komentářů: 0

Připomínáme si 110 let od narození rodáka, odbojáře a spisovatele generálporučíka Viléma Sachera


Pro nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy byl vyloučen z komunistické strany a zbaven práce.

Vilém Sacher (1907–1987) - absolvent prostějovské reálky vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích a Vysokou válečnou školu v Praze. Okupace ho zastihla v hodnosti kapitána generálního štábu. S okupací se nesmířil a vstoupil do odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 odešel přes Slovensko a Maďarsko do emigrace.

„Zpočátku působil ve Francii, kde se zapojil do bojů proti německé armádě. Po porážce Francie odešel do Velké Británie, kde byl jmenován přednostou oddělení štábu 1. československé brigády a pracoval na ministerstvu národní obrany československé exilové vlády. V roce 1942 byl pověřen založit v Sovětském svazu 2. paradesantní brigádu. Po vážné automobilové nehodě byl z výcviku vyřazen a převzal velení dělostřelectva 3. československé brigády. S ní se účastnil bojů karpatsko-dukelské operace a bojů na Moravě. Po 2. světové válce působil v různých velitelských funkcích u dělostřeleckých divizí. V roce 1951 byl v souvislosti s čistkami v armádě propuštěn do zálohy. Byl mu zakázán pobyt v Praze," uvedla historička Hana Bartková. Sacher po té vykonával různé dělnické profese v průmyslu a v pohostinství (Skalice u České Lípy, Liberec, Cheb, Mariánské Lázně). Pro nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy byl v roce 1970 vyloučen z komunistické strany a zbaven práce v pohostinství. Za podpis Charty 77 byl degradován na vojína. Byly mu odňaty všechny řády a vyznamenání. 15. 1. 1990 byl prezidentem Václavem Havlem plně rehabilitován.

„Václav Havel mu vzdal poctu u hrobu při návštěvě Prostějova 28. 5. 1990. Vilém Sacher je autorem řady životopisných románů. Na základě svých deníků v nich zachytil vlastní válečné zážitky. Patří mezi ně romány Pod rozstříleným praporem, Na počátku stála smrt, Krvavé velikonoce, Ve stínu popraviště a Válka skončila na Hané. Ráno 9. května 1945 byl se svou baterií před Prostějovem. Napsal o tom v knize Válka skončila na Hané toto: „Před sebou mám rodné město. Srdce mánesovské a bezručovské Hané. Prostějov s typickou radnicí, místní zvláštností. Věže kostelů Cyrila a Metoděje, chrámu Povýšení sv. Kříže. Město se synagogou a židovskými uličkami a také s línou řekou Hloučelou, která si čas od času zadovádí. Prostějov skutečný a válečnými léty vysněný. Město staré, nudné i živé. Město sebevědomé," uzavřela Bartková.


Foto :Hana Bartková

autor: Hana Bartková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

24.05.2018

Roj na radnici.
Krátce po poledni přijali strážníci na operačním středisku MP, formou SMS zprávy oznámení o výjezdu jednotky hasičů do centra města, k odstranění roje včel. Na místo vyslána hlídka. Včely se nacházely ve dvorním traktu radnice. Strážníci během zásahu hasičů uzavřeli prostor, proti vstupu neoprávněných osob.

23.05.2018

Během dvou hodin zkolabovaly
Během dvou hodin zkolabovaly na náměstí dvě ženy. Před jedenáctou hodinou dopoledne si hlídka, provádějící dohled nad veřejným pořádkem na náměstí T. G. M., vyžádala přes operační středisko, příjezd ZZS k šestnáctileté slečně, která zkolabovala u muzea. Za necelé dvě hodiny nahlásil strážník totožnou situaci.

21.05.2018

Jídlem znečistil taxík.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení od taxikáře, který má problémy se zákazníkem. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zkontaktováni oba pánové. Oznamovatel sdělil, že převážel dva muže z centra na hl. nádraží. Jeden z nich za jízdy jedl i přes to, že ho několikrát na zákaz konzumace jídla ve vozidle upozornil. Po kontrole vozidla taxikář zákazníka vyzval k uhrazení vzniklé škody, jelikož sedačka byla zamaštěná od padajícího jídla. To muž odmítl. Při řešení celé záležitosti se choval i před hlídkou hrubě. Chtěl se do vozidla vrátit a znečistit sedačku ještě více.

19.05.2018

Prasklá hadice od WC vytopila byt.
Před polednem přijato telefonické oznámení o tekoucí vodě v bytě, který je majetkem města. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Uvnitř domu se již nacházel technik Domovní správy, který zastavil hlavní uzávěr vody. Při zjišťování skutečného stavu věci vyšlo najevo, že voda prosakuje do spodního bytu.

19.05.2018

Chtěl ho jen uklidnit.
V dopoledních hodinách se na strážníky prostřednictvím linky 156 obrátil jednatřicetiletý muž. Uvedl, že zanechal svého psa přivázaného před obchodem a zatím co nakupoval, viděl, jak cizí muž, v podnapilém stavu, omotává jeho zvířeti kolem krku opasek. Na místo vyslána hlídka.