> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Připomínáme si 110 let od narození

vloženo: 17.02.2017           komentářů: 0

Připomínáme si 110 let od narození rodáka, odbojáře a spisovatele generálporučíka Viléma Sachera


Pro nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy byl vyloučen z komunistické strany a zbaven práce.

Vilém Sacher (1907–1987) - absolvent prostějovské reálky vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích a Vysokou válečnou školu v Praze. Okupace ho zastihla v hodnosti kapitána generálního štábu. S okupací se nesmířil a vstoupil do odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 odešel přes Slovensko a Maďarsko do emigrace.

„Zpočátku působil ve Francii, kde se zapojil do bojů proti německé armádě. Po porážce Francie odešel do Velké Británie, kde byl jmenován přednostou oddělení štábu 1. československé brigády a pracoval na ministerstvu národní obrany československé exilové vlády. V roce 1942 byl pověřen založit v Sovětském svazu 2. paradesantní brigádu. Po vážné automobilové nehodě byl z výcviku vyřazen a převzal velení dělostřelectva 3. československé brigády. S ní se účastnil bojů karpatsko-dukelské operace a bojů na Moravě. Po 2. světové válce působil v různých velitelských funkcích u dělostřeleckých divizí. V roce 1951 byl v souvislosti s čistkami v armádě propuštěn do zálohy. Byl mu zakázán pobyt v Praze," uvedla historička Hana Bartková. Sacher po té vykonával různé dělnické profese v průmyslu a v pohostinství (Skalice u České Lípy, Liberec, Cheb, Mariánské Lázně). Pro nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy byl v roce 1970 vyloučen z komunistické strany a zbaven práce v pohostinství. Za podpis Charty 77 byl degradován na vojína. Byly mu odňaty všechny řády a vyznamenání. 15. 1. 1990 byl prezidentem Václavem Havlem plně rehabilitován.

„Václav Havel mu vzdal poctu u hrobu při návštěvě Prostějova 28. 5. 1990. Vilém Sacher je autorem řady životopisných románů. Na základě svých deníků v nich zachytil vlastní válečné zážitky. Patří mezi ně romány Pod rozstříleným praporem, Na počátku stála smrt, Krvavé velikonoce, Ve stínu popraviště a Válka skončila na Hané. Ráno 9. května 1945 byl se svou baterií před Prostějovem. Napsal o tom v knize Válka skončila na Hané toto: „Před sebou mám rodné město. Srdce mánesovské a bezručovské Hané. Prostějov s typickou radnicí, místní zvláštností. Věže kostelů Cyrila a Metoděje, chrámu Povýšení sv. Kříže. Město se synagogou a židovskými uličkami a také s línou řekou Hloučelou, která si čas od času zadovádí. Prostějov skutečný a válečnými léty vysněný. Město staré, nudné i živé. Město sebevědomé," uzavřela Bartková.


Foto :Hana Bartková

autor: Hana Bartková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.09.2018

Dobrá práce strážníků.
Před půlnocí zpozoroval strážník na operačním středisku MP, pomocí městského kamerového dohlížecího systému muže, jak se snaží vyvrátit dopravní značku v centru města. To se mu ovšem nepodařilo. Přesunul se k předvolebnímu poutači, který převrátil. Na místo vyslána hlídka. Muž ztotožněn. Vyzván k umístění poutače na původní místo. Což učinil.

18.09.2018

Upadla z postele.
Krátce před polednem se na linku 156 obrátila žena a uvedla, že má strach o svoji sousedku, která nereaguje na zvonění. Na místo vyslána hlídka. Zjištěno, že žena upadla z postele na podlahu a při tom se zranila. Na místo přivolána ZZS. Osmašedesátiletá seniorka odvezena do nemocnice na ošetření.

17.09.2018

Agresivní pacient skončil v poutech.
V odpoledních hodinách přijato na lince 156 oznámení o problémovém pacientovi v nemocnici na urgentním příjmu. Na místo vyslána hlídka. Před budovou strážníky zkontaktoval zdravotní personál, který označil agresivního muže. Muž je měl ohrožovat a demolovat nemocničního zařízení. Hlídkou vyzván ke zklidnění a vysvětlení situace. Na výzvy nereagoval a odcházel pryč. Strážníkem zastaven. Jeho agresivita se stupňovala. Po útoku na strážníka, byl sveden na zem, kde byl spoután.

17.09.2018

Krádeže.
Na linku 156 přijato oznámení o zadržení pachatele, který nemá peníze na zaplacení zboží v supermarketu na Olomoucké ulici. Na místo vyslána hlídka. Zjištěn devětatřicetiletý muž, který na prodejní ploše zkonzumoval potraviny v celkové hodnotě 52 Kč. Další krádež nahlášena o tři dny později v OD v centru města. Zboží, které odcizil devětatřicetiletý muž, mělo hodnotu 1034 Kč. Ten si na prodejní ploše uschoval všechny vybrané věci pod tričko a následně se pokusil projít přes pokladní zónu bez zaplacení. Tam byl zadržen ostrahou, a vyzván k setrvání na místě do příjezdu hlídky. Odcizené zboží muž dobrovolně vydal. V odpoledních hodinách vyjížděli strážníci na oznámenou krádež do supermarketu na Plumlovské ulici. Zde byli při činu, ostrahou zadrženi dva hoši ve věku 14 let.

16.09.2018

Nakonec skončil na záchytce.
V odpoledních hodinách přijato oznámení o pohybu zřejmě opilého muže, který si mezi lidmi sundává oblečení a tím vzbuzuje pohoršení. Strážníkem, provádějícím dohled na veřejný pořádek při Hanáckých slavnostech, v centru města, dotyčný zkontaktován. Hlídkou doprovozen do nedalekého bydliště, kde byl předán příbuznému. Za nedlouho se příbuzný telefonicky obrátil na strážníky s tím, že se muž začal v bytě chovat agresivně. Na místo vyslána hlídka. Sedmadvacetiletý muž uvedl, že je uživatelem drog. Což potvrdil i test provedený přivolanou hlídkou PČR. Muž měl halucinace a byl agresivní. Nekontroloval své chování, ohrožoval sebe i ostatní.