> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Memoriál plk.Alfreda Jánského

vloženo: 28.04.2017           komentářů: 0

Dne 23. dubna 2017 se uskutečnil na myslivecké „Chatě u dvou kun“ v Kovalovicích nultý ročník Memoriálu plk. Alfreda Jánského ve střelbě na asfaltové holuby. Tuto akci společně uspořádali Jiří Hűbner a Tomáš Hejtmánek pro své kamarády, novodobé válečné veterány a jejich rodinné příslušníky jak z města Kojetína, tak i pro veterány z širokého okolí. Nad akcí převzala záštitu Československá obec legionářská a Centrum pomoci vojáků v tísni. Za ČSOL byli na akci přítomni předseda Jednoty Olomouckého kraje Pavel Udvorka a předseda Jednoty Prostějov Ing. Petr Poledník, který akci osobně zahajoval. Velmi příjemná a milá byla osobní účast paní ing. Petry Veverkové, dcery plk. Alfreda Janského, která všem přítomným dokázala, že i ona je zdatným střelcem.

Na začátku akce bylo zmíněno, kdo byl plk. Alfred Jánský. Alfred Jánský, plukovník v.v., se narodil v Olomouci 31. května 1914. V letech 1935-37 absolvoval vojenskou prezenční službu a byl jmenován podporučíkem. V roce 1938 byl Alfred Jánský mimořádně povolán k vojenské službě do severomoravského pohraničí, kde se v pásmu pevnůstek účastnil potyček s henleinovci. Hned první den války 1. září 1939 jej zatklo Gestapo. Po krátké internaci v koncentračním táboře v Dachau byl transportován do Buchenwaldu, kde otročil v kamenolomu. V roce 1942 byl zařazen do transportu směřujícího do tábora Natzweiler-Struthof ve Francii. Tam se Alfred Jánský podílel na přípravě úspěšného pokusu o útěk několika důstojníků, avšak sám zůstal v táboře. V říjnu 1942 byl odtransportován do Osvětimi, kde byl zařazen na stavební práce. V druhé polovině roku 1944 zorganizoval útěk pěti vězňů, kterým se počátkem ledna 1945 podařilo během bombardování přestříhat dráty a ukrýt se do bunkru připraveného za hranicemi tábora. Zde se na konci ledna dočkal osvobození Osvětimi Rudou armádou. Přes prožité útrapy se vzápětí po osvobození přihlásil do Svobodovy armády a aktivně se zapojil do bojů I. Čs. sboru na území Slovenska a na Moravě. Po válce byl nasazen v bojích proti Banderovcům. Alfred Jánský celým svým životem naplňoval skutky slova přísahy československého vojáka a velice si vážil vybojované svobody, za což po celý svůj život požíval velké vážnosti. Byl nositelem Ceny města Prostějova a dožil se vysokého věku, zemřel v roce 2015 ve věku 101 let.

Střelecké soutěže se zúčastnilo na 20 střelců, kteří přijeli z Kojetína, Přerova, Prostějova, Brna, Třebíče a Prahy. Ačkoli počasí nebylo příliš komfortní a foukal chladný vítr, přesto nikoho neopouštěla dobrá nálada. Organizátorům poskytli své perfektně připravené zázemí v Kovalovicích členové Mysliveckého sdružení Haná z Popůvek a Kovalovic, za což jim patří velký dík. V prostorách „Chaty u dvou Kun“ se dalo nejen ohřát, ale také najíst a po střelbách i napít. Příští rok se budeme těšit na hojnou účast na oficiálním prvním ročníku tohoto memoriálu.


autor: Tomáš Hejtmánek

přidat komentář            zobrazit komentáře





  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.