> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Memoriál plk.Alfreda Jánského

vloženo: 28.04.2017           komentářů: 0

Dne 23. dubna 2017 se uskutečnil na myslivecké „Chatě u dvou kun“ v Kovalovicích nultý ročník Memoriálu plk. Alfreda Jánského ve střelbě na asfaltové holuby. Tuto akci společně uspořádali Jiří Hűbner a Tomáš Hejtmánek pro své kamarády, novodobé válečné veterány a jejich rodinné příslušníky jak z města Kojetína, tak i pro veterány z širokého okolí. Nad akcí převzala záštitu Československá obec legionářská a Centrum pomoci vojáků v tísni. Za ČSOL byli na akci přítomni předseda Jednoty Olomouckého kraje Pavel Udvorka a předseda Jednoty Prostějov Ing. Petr Poledník, který akci osobně zahajoval. Velmi příjemná a milá byla osobní účast paní ing. Petry Veverkové, dcery plk. Alfreda Janského, která všem přítomným dokázala, že i ona je zdatným střelcem.

Na začátku akce bylo zmíněno, kdo byl plk. Alfred Jánský. Alfred Jánský, plukovník v.v., se narodil v Olomouci 31. května 1914. V letech 1935-37 absolvoval vojenskou prezenční službu a byl jmenován podporučíkem. V roce 1938 byl Alfred Jánský mimořádně povolán k vojenské službě do severomoravského pohraničí, kde se v pásmu pevnůstek účastnil potyček s henleinovci. Hned první den války 1. září 1939 jej zatklo Gestapo. Po krátké internaci v koncentračním táboře v Dachau byl transportován do Buchenwaldu, kde otročil v kamenolomu. V roce 1942 byl zařazen do transportu směřujícího do tábora Natzweiler-Struthof ve Francii. Tam se Alfred Jánský podílel na přípravě úspěšného pokusu o útěk několika důstojníků, avšak sám zůstal v táboře. V říjnu 1942 byl odtransportován do Osvětimi, kde byl zařazen na stavební práce. V druhé polovině roku 1944 zorganizoval útěk pěti vězňů, kterým se počátkem ledna 1945 podařilo během bombardování přestříhat dráty a ukrýt se do bunkru připraveného za hranicemi tábora. Zde se na konci ledna dočkal osvobození Osvětimi Rudou armádou. Přes prožité útrapy se vzápětí po osvobození přihlásil do Svobodovy armády a aktivně se zapojil do bojů I. Čs. sboru na území Slovenska a na Moravě. Po válce byl nasazen v bojích proti Banderovcům. Alfred Jánský celým svým životem naplňoval skutky slova přísahy československého vojáka a velice si vážil vybojované svobody, za což po celý svůj život požíval velké vážnosti. Byl nositelem Ceny města Prostějova a dožil se vysokého věku, zemřel v roce 2015 ve věku 101 let.

Střelecké soutěže se zúčastnilo na 20 střelců, kteří přijeli z Kojetína, Přerova, Prostějova, Brna, Třebíče a Prahy. Ačkoli počasí nebylo příliš komfortní a foukal chladný vítr, přesto nikoho neopouštěla dobrá nálada. Organizátorům poskytli své perfektně připravené zázemí v Kovalovicích členové Mysliveckého sdružení Haná z Popůvek a Kovalovic, za což jim patří velký dík. V prostorách „Chaty u dvou Kun“ se dalo nejen ohřát, ale také najíst a po střelbách i napít. Příští rok se budeme těšit na hojnou účast na oficiálním prvním ročníku tohoto memoriálu.


autor: Tomáš Hejtmánek

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

03.07.2018

Nezajištěné vozidlo.
Před šestou hodinou ranní se na linku 156 obrátil muž s tím, že na parkovišti na Dolní ulici nalezl vozidlo s klíči ponechanými ve dveřích auta. Na místo vyslána hlídka. Oznámení potvrzeno. Vozidlo strážníci zajistili. V pátrání PČR nebylo. Pro řidiče ponechán vzkaz za stěračem. Klíče uloženy na služebně jako nález.

02.07.2018

Slečna měla štěstí, peněženka se našla.
V nočních hodinách se na linku 156 obrátila žena s prosbou o zkontrolování autobusové zastávky na Janáčkové ulici, kde měla její dcera při odjezdu zapomenout peněženku s platební kartou a doklady. Na nádraží vyslána hlídka. Na uvedeném místě peněženku strážníci nalezli.

01.07.2018

Nadýchal 4,53 promile.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o vzájemném napadání dvou bezdomovců v OD na Plumlovské ulici. Vyslána hlídka. Na místě zjištěni a kontaktováni oba aktéři sporu. Jednalo se o muže bez trvalého přístřeší, ve věku 37 a 40 let. Starší uvedl, že mladšího udeřil pěstí do obličeje. Napadený bezdomovec byl ve značně podnapilém stavu. Nebyl schopen stát na nohou. Provedenou orientační dechovou zkouškou u něj naměřena hodnota 4,53 promile.

30.06.2018

Mohl za to alkohol.
Hodinu po poledni vyjížděla hlídka prověřit oznámení o fyzickém napadení ženy, jejím přítelem, v bytě v centru města. Na místě zkontaktována oznamovatelka. Ta uvedla, že společně nejprve popíjeli alkohol a poté se pohádali. Čtyřiasedmdesátiletý muž ženu chytil za ruku a vyvedl jí z obývacího pokoje do kuchyně. Výpověď své o deset let mladší partnerky potvrdil. V přítomnosti strážníků k napadání nedocházelo.

30.06.2018

Nakupovala ve velkém.
Bez zaplacení chtěla odejít z prodejny drogerie v centru města, ala byla přistižena zaměstnanci obchodu. V pátek v šestnáct hodin odpoledne přijala městské policie oznámení na tísňovou linku 156 o krádeži. Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že se jedná o krádež zboží v hodnotě 1231,90 Kč. Pachatelem krádeže stanovena dvaceti devítiletá žena. Zboží bylo nepoškozeno a tudíž vráceno zpět do prodeje. Při zjišťování dalších skutečností na místě, vyšlo najevo následující protizákonné jednání, jež se měla dopustit totožná žena ve stejné prodejně. Během minulého týdne zde odcizila zboží v celkové výši 30 000 Kč.