> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Memoriál plk.Alfreda Jánského

vloženo: 28.04.2017           komentářů: 0

Dne 23. dubna 2017 se uskutečnil na myslivecké „Chatě u dvou kun“ v Kovalovicích nultý ročník Memoriálu plk. Alfreda Jánského ve střelbě na asfaltové holuby. Tuto akci společně uspořádali Jiří Hűbner a Tomáš Hejtmánek pro své kamarády, novodobé válečné veterány a jejich rodinné příslušníky jak z města Kojetína, tak i pro veterány z širokého okolí. Nad akcí převzala záštitu Československá obec legionářská a Centrum pomoci vojáků v tísni. Za ČSOL byli na akci přítomni předseda Jednoty Olomouckého kraje Pavel Udvorka a předseda Jednoty Prostějov Ing. Petr Poledník, který akci osobně zahajoval. Velmi příjemná a milá byla osobní účast paní ing. Petry Veverkové, dcery plk. Alfreda Janského, která všem přítomným dokázala, že i ona je zdatným střelcem.

Na začátku akce bylo zmíněno, kdo byl plk. Alfred Jánský. Alfred Jánský, plukovník v.v., se narodil v Olomouci 31. května 1914. V letech 1935-37 absolvoval vojenskou prezenční službu a byl jmenován podporučíkem. V roce 1938 byl Alfred Jánský mimořádně povolán k vojenské službě do severomoravského pohraničí, kde se v pásmu pevnůstek účastnil potyček s henleinovci. Hned první den války 1. září 1939 jej zatklo Gestapo. Po krátké internaci v koncentračním táboře v Dachau byl transportován do Buchenwaldu, kde otročil v kamenolomu. V roce 1942 byl zařazen do transportu směřujícího do tábora Natzweiler-Struthof ve Francii. Tam se Alfred Jánský podílel na přípravě úspěšného pokusu o útěk několika důstojníků, avšak sám zůstal v táboře. V říjnu 1942 byl odtransportován do Osvětimi, kde byl zařazen na stavební práce. V druhé polovině roku 1944 zorganizoval útěk pěti vězňů, kterým se počátkem ledna 1945 podařilo během bombardování přestříhat dráty a ukrýt se do bunkru připraveného za hranicemi tábora. Zde se na konci ledna dočkal osvobození Osvětimi Rudou armádou. Přes prožité útrapy se vzápětí po osvobození přihlásil do Svobodovy armády a aktivně se zapojil do bojů I. Čs. sboru na území Slovenska a na Moravě. Po válce byl nasazen v bojích proti Banderovcům. Alfred Jánský celým svým životem naplňoval skutky slova přísahy československého vojáka a velice si vážil vybojované svobody, za což po celý svůj život požíval velké vážnosti. Byl nositelem Ceny města Prostějova a dožil se vysokého věku, zemřel v roce 2015 ve věku 101 let.

Střelecké soutěže se zúčastnilo na 20 střelců, kteří přijeli z Kojetína, Přerova, Prostějova, Brna, Třebíče a Prahy. Ačkoli počasí nebylo příliš komfortní a foukal chladný vítr, přesto nikoho neopouštěla dobrá nálada. Organizátorům poskytli své perfektně připravené zázemí v Kovalovicích členové Mysliveckého sdružení Haná z Popůvek a Kovalovic, za což jim patří velký dík. V prostorách „Chaty u dvou Kun“ se dalo nejen ohřát, ale také najíst a po střelbách i napít. Příští rok se budeme těšit na hojnou účast na oficiálním prvním ročníku tohoto memoriálu.


autor: Tomáš Hejtmánek

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

25.10.2018

Spolupráce s IZS.
Formou SMS přijata žádost od HZS Ol. kraje o asistenci při otevření bytu. Do uvedené lokality vyslána hlídka. Zjištěno, že majitelka upadla na zem a zranila se. Hasiči byt otevřeli. Přivolaný lékař rozhodl o převozu zraněné šestasedmdesátileté ženy do nemocnice na ošetření.

23.10.2018

Ustlal si v kontejneru.
V ranních hodinách kontaktovali pracovníci firmy svážející odpad, okrskáře a upozornili ho na spícího muže v kontejneru na papír na Brněnské ulici. Na místo vyslána hlídka, která oznámení „popelářů“ potvrdila. Hlídkou dotyčný probuzen a z nádoby na odpad vykázán. Pětadvacetiletý muž bez domova upozorněn na nevhodnost svého počínání. Po té z místa odešel.

22.10.2018

Nedopalek zapříčinil požár.
V podvečer oznámil strážníkům muž, doutnající zásobník na ubrousky na veřejných toaletách na Školní ulici. Uvedl, že věc nahlásil i na Policii ČR. Po příchodu k veřejnému WC hlídka událost potvrdila. Do zásobníku byl vhozen nedopalek cigarety, od kterého vzplály papírové utěrky. Strážníci počáteční požár uhasili. Zásobník byl vlivem tepla poškozen. V zápětí se na místo dostavila i hlídka PČR společně s HZS. Hasiči provedli kontrolu prostor a dohašení schránky.

21.10.2018

Nezabezpečené vozidlo.
Ve večerních hodinách přijato oznámení o vozidle, ve kterém řidič ponechal klíče v zámku dveří. Na místo vyslána hlídka. Vozidlo nalezeno. Majitele se strážníkům podařilo zkontaktovat.

19.10.2018

Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění
Mladistvý řídil bez řidičského oprávnění a ještě k tomu v podnapilém stavu. V nočních hodinách hlídka provádějící kontrolní činnost na ulici Jungmannova zaznamenala agresivní jízdu osobního vozidla. Autohlídka se vydala za rychle jedoucím vozidlem. Po zastavení, strážníci zkontaktovali osádku. Místo řidiče bylo prázdné. Uvnitř se nacházeli dva muži ve věku 17 a 36 let. Jednalo se o rodinné příslušníky.