> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Letos jsou sochy ve znamení života

vloženo: 06.08.2010           komentářů: 0

4 vyvolení sochaři 14 dnů pracovali na svém novém díle v prostějovských Smetanových sadech a občané měli možnost je poorovat při práci. Proč? Uskutečnil se devátý ročník Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové v Prostějově jedné z nejvíce očekávaných akcí letošního léta. Letošní ročník byl zvláštní tím, že zde nebyl žádný zástupce za Českou republiku, to však bylo nahrazeno už loni, protože minulý ročník se konal na počest akademického sochaře Vladímíra Preclíka a neměl mezinárodní účast. Další novinkou bylo, že se letošní ročník konal vrámci Protějovského léta 9+1 z tohoto důvodu byla vernisáž naplánovaná na čtvrtek, den, kdy se tento cyklus koná. ,,Překvapilo mne kolik zde bylo lidí“ prohlásil návštěvník Aleš Sovík, který si i přes změnu dne akci nenechal ujít. V příštím roce akce oslaví kulatiny a účastnit se bude více sochařů. Do budoucna se však plánuje, že se sympozium stane soutežní.

Rozhovor s Miroslavem Švancarou, manažerem sympozia:

Jak jste s letošním ročníkem spokojen? V čem byl zvláštní?
S letošním ročníkem jsem byl velmi spokojen, protože sochaři byli všichni velice dobří, uměli dobře svoje řemeslo, měli kvalitní vzdělání a proto jsem neměl pochybnosti, že sochy budou dobré.

Ptát se Vás, která socha je Vám nejmilejší by bylo příliš sugestivní. Můžu se tedy ptát, co na jednotlivých sochách oceňujete?

Na letošních sochách oceňuji nápad a všechny tyto sochy svým způsobem vyjadřují život. Socha gruzinského sohaře má název Přesýpací hodiny, to znamená že život běží a hodiny mu měří čas. Dílo Nit existence úplně jasně už svým názvem vyjadřuje, že každá existence se vine jako nit. Točí se, ale má svůj konec, jednou se přetrhne a končí. Socha Cesta života turecké autorky má technické prvky a přesný tvar, který stoupá vzhůru , tak jak by si lidé představovali svůj život - bez problémů, radostý a úspěšný. Ve skutečnosti je život přímo čarý není, což znázorňuje i socha. U čtvrté sochy, která je bezejmená opět můžu potvrdit že život není stejný a když sochu obcházíte oživne a stále se mění jako různé intervaly života. Ani v jednom okamžika není tato socha stejná. Pořád je jiná – jako náš život.

Příští rok bude po desáté a sympozium oslaví kulatiny.Bude něčím zvláštní?

Hlavně bude zvláštní, že to bude kulaté výročí a také tím, že bychom chtěli, aby se zúčastnilo více sochařů a aby ta akce byla taková větší. V následující desítce to chceme dělat úplně jinak. Bude to nová desítka a například to bude formou soutěže. Chtěli bychom spíše mladé sochaře a uspořádat laureátskou soutěž.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Jakub Čech
Foto: Martina Váňová


autor: Jakub Čech

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.