> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ochránci přírody letos budou pokrač

vloženo: 09.01.2011           komentářů: 0

Ochránci přírody letos budou pokračovat ve studánkové činosti

Prostějovští ochránci přírody uspořádali v pátek 7.ledna setkání všech,kteří se nějak zasloužili nebo se teprve v letošním roce zaslouží o studánky prostějovského okresu.
Návštěvníci této besedy měli možnost ochutnávky kávy nebo čaje z vod ze tří studánek. Jedna z nich byl pramen Sv. Václava ze Slatinic. Regionální sdružení Iris Českého svazu ochránců přírody dostalo dotaci od Nadace Via. Za tuto dotaci bude mimo jiné zaplaceno 6-8 rozborů vod studánek v okrese Prostějov. Součástí tohoto setkání byla i diskuze, která studánka by si tento rozbor zasloužila. „Chceme obvolat i obce, do kterých studánky patří, zda už se rozbor kvality vody uskutečnil, abychom jej nedělali zbytečně a dali šanci dalším studánkám“ vysvětlila následující postup ekocentra Eva Zatloukalová. Letos plánuje Iris vyčistit studánku v Soběsukách a Libušinku. Kromě toho se zaměří na prameny potoků a řek. „Prameny Romže, Hloučely a Punkvy už zmapované a v databázi jsou. Chceme dát šanci i Čechovu potoku či tokům v okolí Konicka“ vysvětluje Eva Zatloukalová. Dále chce Iris vydát letáček o zmapovaných studánkách. Jeho příprava má skončit koncem února. Do té doby už budou muset být zpracované vzorky, aby v propagačním materiálu byly jen pitné zdroje. Zároveň šlo i o vzpomínkový večer na cesty za studánkami v loňském roce. Na národním registru pramenů a studánek www.estudanky.cz byly v lednu minulého roku asi čtyři záznamy. Dnes je jich necelých osmdesát a to převážně díky práci prostějovských ochránců přírody. Návštěvníci této schůzky navrhli různé oblasti a zdroje, kam by se mohlo Ekocentrum Iris letos vypravit za poznáváním a objevováním. Řeč patřila i pramenu řeky Punkvy. „Myslím si, že v případě pramenu Punkvy jde o to, jaké je počasí. Jednou mi pramen připadal velmi čistý a pitný, podruhé bahnitý, špatný“ řekl jeden z návštěvníků. „Já se docela stydím, že jsem ještě nikdy u pramene Punkvy nebyla. Vycházka k němu by se dala spojit i s poznáváním stromů a dalších zajímavostí v této oblasti“ řekla Eva Zatloukalová.
Diskutovalo se také o výletu do lázní Skalka a jejich okolí. „V oblasti Skalky je hodně komárů, měli bychom správně vybrat čas“ upozornila bystrá návštěvnice.
Jakub Čech, Prostějov
Foto: Eva Zatloukalová, Iris


autor: Jakub Čech

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.