> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Prohlášení primátora Františka Jury

vloženo: 12.08.2019           komentářů: 0

K finančnímu vyrovnání s bývalým zaměstnancem města:

Sociální sítě zaznamenaly další téma spojené se statutárním městem Prostějovem. Tentokrát je v centru pozornosti výpověď někdejšímu zaměstnanci kina Metro 70 a údajná škoda, která měla vzniknout městu, když se s ním finančně vyrovnalo.

Rád bych k tomu dodal, že když jsem byl loni zvolen prostějovským primátorem, usiloval jsem o ukončení tohoto sporu smírnou cestou. Neviděl jsem v pokračování soudů nic dobrého ani pro město, ani pro dotyčného bývalého zaměstnance. Inicioval jsem proto uzavření dohody a jsem rád, že obě strany našly dostatek dobré vůle věc ukončit. Mimo jiné to možná radnici do budoucna ušetřilo podstatně více peněz.

Nyní čelíme nařčení, že městu vznikla vyrovnáním škoda, kterou je třeba po někom vymáhat. Samotný termín škoda je přitom značně diskutabilní. Bývalý zaměstnanec dostal především doplacenu mzdu, která mu náležela, odvody a příspěvky na stravenky. Podle názoru advokátní kanceláře, která Prostějov zastupuje, nelze v této souvislosti hovořit o škodě, natož ji vymáhat.

Rada města se proto v dubnu rozhodla žádnou škodu po nikom nevymáhat. Stejnou vůli vyjádřilo rovněž v dubnu také zastupitelstvo. Můžeme vést spory o přesnou formulaci příslušného návrhu, ale slovíčkaření by nám nemělo bránit vidět faktický stav věci, tedy snahu samosprávy celou věc ukončit a soustředit pozornost na podstatně důležitější témata.

Bohužel, jak je v poslední době zvykem, naše rozhodnutí bylo terčem udání jedné naší zastupitelky na ministerstvu vnitra. To má na věc odlišný názor než naši právníci a považuje za důležité, aby o věci rozhodlo zastupitelstvo, které se bude zabývat jinak formulovaným bodem než projednalo.

Já osobně budu prosazovat podobný postup jako v případě sporu s bývalým zaměstnancem kina. Ačkoliv si nemyslím, že má „vnitro“ pravdu, a nemyslí si to ani naši právníci, radě a zastupitelstvu doporučím schválit usnesení takového znění, abychom celou věc mohli definitivně uzavřít.

Musím si klást otázku, jestli by vedení města mělo právě na podobné věci vynakládat svou energii. Podobná udání jsou u nás takřka na denním pořádku. Většina z nich „spadne pod stůl“, výjimečně se objeví odlišný právní výklad nebo vysloveně formální chyba. Rozvoj města a opravdové úkoly, které před radou a zastupitelstvem leží, se tím k řešení nijak neposouvají.

Mgr. František Jura
primátor

autor: (red)

přidat komentář            zobrazit komentáře

KDE TO NEJVÍCE VŘE !!!
Víte o něčem, o čem by se měli dozvědět i ostatní? Líbí se Vám něco nebo Vás naopak něco ve Vašem okolí štve? Podělte se o to s ostatními...

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

19.07.2019

Agresivní sourozenec skončil
Těsně po jedné hodině ranní vyjížděli strážníci k případu slovního napadení mezi sourozenci. Na místě je kontaktoval oznamovatel, který uvedl, že bydlí ve společné domácnosti se svým bratrem a ten je neustále pod vlivem alkoholu. Následkem toho je slovní urážení a opakované vyhrožování fyzickým napadením. I za přítomnosti hlídky se agresor choval vůči svému bratrovi velice hrubým způsobem, vyhrožoval mu fyzickým útokem a byl zjevně pod vlivem alkoholu. Jelikož nekontroloval své chování, byl vyzván k provedení orientační dechové zkoušky. Ta měla pozitivní výsledek 3,62 promile alkoholu.

17.07.2019

Před jízdou se vydatně posilnil.
Po sedmnácté hodině bylo přijato oznámení na linku 156 o opilém cyklistovi, který se pohybuje po ulici Krasická směrem k centru města. Vyslaná hlídka na místo našla muže, který ležel na trávě mimo pozemní komunikaci. Strážníci provedli u dotyčného dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Byla naměřena hodnota 1,94 promile alkoholu v dechu.

16.07.2019

Vychutnávali si pivko.
V odpoledních hodinách při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si strážníci všimli dvou mladíků, jak popíjejí alkohol v parčíku na ulici Josefa Lady u dětského hřiště. Jednalo se o muže ve věku devatenáct a jednadvacet let. Dotyční konzumovali lahvové pivo v místě, kde je to zakázáno obecně závaznou vyhláškou města Prostějova. Nesmí se konzumovat alkoholické nápoje v okruhu 100m od dětských hřišť.

16.07.2019

Lapkové se tentokrát pěkně činili
Za uplynulý týden vyjížděli hlídky městské policie k jedenácti krádežím, které se udály v prostějovských supermarketech. Všechny případy byly spáchány dospělými osobami. U osmi krádeží nedošlo k poškození zboží, a proto bylo vráceno zpět do prodeje. Ve dvou případech si přestupci odcizené zboží odkoupili a jedenkrát nebylo vráceno zpět na prodejnu. Pachatelé odcizili zboží v celkové hodnotě 13 524,60 Kč. Přeborníkem v tomto počínání byl devětadvacetiletý muž, jenž byl dopaden třikrát během dvou dnů a sám dokázal odcizit zboží v hodnotě 7 858 Kč.

12.07.2019

Nechtělo se jim platit za psy
Před osmou hodinou ranní prováděli strážníci kontrolu, která byla zaměřená na dodržování právních předpisů města Prostějova. Konkrétně na obecně závazné vyhlášky o volném pohybu psů a také jestli majitelé mají svého miláčka očipovaného, přihlášeného a řádně platí poplatky. Bylo zjištěno dvakrát protiprávní jednání. V prvním případě je podezřelá z přestupku padesátiletá žena a to tím, že svého psa řádně nepřihlásila a neplatí za něj poplatek.